Czy potrzebuję oficjalnego zezwolenia na wyjazd z Hiszpanii na wakacje z moim synem?


9

Jestem Brytyjczykiem mieszkającym w Hiszpanii, mężatką z Hiszpanką, nasz syn ma obywatelstwo brytyjskie i hiszpańskie.

Planuję pojechać z nim do Wielkiej Brytanii samotnie na tydzień i chciałem zapytać, czy prawdopodobnie będę miał problemy z opuszczeniem Hiszpanii lub wjazdem do Wielkiej Brytanii z agentami granicznymi, ponieważ moja żona nie będzie z nami podróżować. W przypadkach, gdy rodzice się rozwiedli (pozostajemy małżeństwem), słyszałem historie o agentach granicznych zarówno w krajach odlotów, jak i przylotów, podejrzewających, że ojciec zabiera dziecko w podróż w jedną stronę bez zamiaru powrotu. (Uwaga: Mam zarezerwowany lot powrotny i mogę to udowodnić przy rezerwacji, jeśli zostaniesz o to poproszony).

Czy to może być problem? Czy jest coś, co powinienem zrobić z wyprzedzeniem, aby przygotować się na taką ewentualność?


1
List od matki?
Nean Der Thal,

1
Chciałem sprawdzić, czy ktoś wie, czy to musi być jakiś oficjalny list (wcześniej ostemplowany przez prawnika lub policję), jeśli tak jest - Dzięki!
James Scott

2
@ James Scott Przy wjeździe do Wielkiej Brytanii możesz zostać poproszony o udowodnienie związku, jeśli np. Twoje nazwiska są różne gov.uk/uk-border-control/before-you-leave-for-the-uk To wydaje się wskazywać, że jeśli dziecko podróżuje z paszportem nie jest wymagane oficjalne pismo europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/…
Podróżnik

Odpowiedzi:


2

Rzadko się zdarza, ale urzędnicy graniczni proszą o okazanie zgody drugiego rodzica, a nawet powstrzymują rodzica i dziecko przed opuszczeniem lub wjazdem do kraju, ponieważ nie są przekonani, że rodzic z dzieckiem jest rodzicem i / lub nie ma zgody drugiego rodzica.
Oficjalnie dziecko może nie potrzebować więcej niż paszport, ale w rzeczywistości posiadanie listu zezwalającego i dowodu pokrewieństwa ułatwi to, jeśli będą się martwić.

W jednym przypadku drugi rodzic i kilkoro dzieci przeszli już kontrolę wyjścia (Schengen), a rodzicowi, który był z ostatnim dzieckiem, nie pozwolono podróżować ani kontaktować się z resztą rodziny na lotnisku, ponieważ myśleli, że jedzie porwać dziecko.

W twoim przypadku dostałbym list od matki i kopię wszelkich posiadanych przez ciebie informacji, że dziecko jest twoje, a także jej, i oboje zostali ostemplowani przez notariusza lub coś takiego.


Stany Zjednoczone zalecają także notarialne oświadczenie podpisane przez podróżującego rodzica.
Andrew Lazarus,

„Oficjalnie dziecko nie może potrzebować więcej niż paszport” - albo jest to wymagane oficjalnie, albo straż graniczna łamie prawo, domagając się tego. Podejrzewam, że oficjalny wymóg faktycznie znika.
JonathanReez

@JonathanReez w niektórych krajach, jeśli nie w większości, straż graniczna jest upoważniona do prowadzenia dochodzeń w sprawie przestępstw, co ogólnie oznacza, że ​​mogą prosić o dowody, nawet jeśli nie jest to „oficjalnie wymagane”, bez łamania prawa. Nie muszą koniecznie stanowić bezwzględnego warunku wjazdu, ale w każdym razie nie mogą odmówić wjazdu w tej sprawie, ponieważ OP i jego syn są obywatelami brytyjskimi. Ale mogą ich zatrzymać, dopóki nie upewnią się, że nie łamie się żadnych przepisów, tak jak mógł to zrobić policjant.
phoog

2

Dodając to, co powiedziała mi hiszpańska policja. (Policia Nacional)

Podobnie jak w moim przypadku, jeśli oboje rodzice pozostają małżeństwem, jeden z prawnych opiekunów nie powinien podróżować samotnie ze swoim dzieckiem. Ważne jest, aby wziąć na to jakiś dowód, dlatego poradzono mi, aby zabrać moją Libro de Familia, która jest dokumentem wydawanym w Hiszpanii parom po ślubie i zawiera oficjalną rejestrację wszystkich ich dzieci.

Policjant zapytał, czy jestem rozwiedziony lub właśnie się rozwiedłem, i powiedział, że w tym przypadku konieczne jest uzyskanie listu od drugiego rodzica, który musi zostać potwierdzony na posterunku policji krajowej przed podróżą.

Nie dowiedziałem się, czy oboje rodzice muszą być obecni podczas wizyty weryfikacyjnej na komisariacie policji, dodaj komentarze, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji


Przypuszczam, że w przypadku kilku rozwodów zostanie to odnotowane w libro de familia. Ale co z parą „w trakcie rozwodu”? Skąd funkcjonariusz straży granicznej wiedziałby, że powinien istnieć list z pozwoleniem?
phoog

Tak, po rozwodzie przypuszczam , że w Libro de Familia , pod względem rozwodu, zgaduję, ale wyobraź sobie, że kiedy powiadomisz o stanie oficjalnego postępowania, na tobie i na twoich dzieciach zostaną umieszczone flagi, które zostaną połączone do dokumentów podróży i widoczne dla pracowników przygranicznych.
James Scott
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.