Czy palenie jest zabronione w moskiewskich kawiarniach, restauracjach i barach? Czy są miejsca, w których możesz palić?


12

Zastanawiałem się nad tym, ponieważ nie palę siebie i jakoś znalazłem się bez tej wiedzy, gdy ktoś mnie zapytał. Przejrzałem kilka wiadomości, a one zawierają niejasne informacje bez źródeł, a ponieważ z biegiem lat pojawiło się tak wiele postów, prawdopodobnie łatwiej jest znaleźć odpowiednie przepisy.

Czy ktoś wie lub ma linki do stron książek prawniczych o tym, gdzie palenie jest dozwolone w publicznych kawiarniach, restauracjach i barach?

Czy zakaz palenia dotyczy tylko Moskwy czy reszty Rosji?

Odpowiedzi:


14

Istnieje ogromna lista miejsc, w których palenie jest obecnie zakazane :

  • transport publiczny, lokalny i ogólnopolski, dworce kolejowe, obszar 15m wokół lokalnych stacji transportu
  • instytucje medyczne i rehabilitacyjne
  • obiekty sportowe
  • urzędy publiczne
  • sklepy
  • restauracje, bary, kawiarnie
  • różne miejsca publiczne: placówki edukacyjne, centra rozrywki itp.

Według Wikipedii wszystkie przepisy prawa obowiązują od 01.01.2017.

I tak, jest to prawo federalne, więc powinno obowiązywać w całym kraju.


7
Nie wszystkie twoje punkty są dokładne. Na przykład wolno palić na peronach dworców kolejowych, które są wykorzystywane do usług dalekobieżnych. Palenie tytoniu w restauracji na świeżym powietrzu również nie jest zabronione.
Petr

8

Istnieje prawo zabraniające palenia „в помещениях, предназначенных для предоставления ... услуг ... общественного питания”. Zakazuje to palenia w pomieszczeniach restauracji, barów itp. („Помещение” oznacza pomieszczenia wewnątrz). Palenie na tarasach restauracji na ogół nie jest zabronione, a wiele restauracji na to pozwala (to samo dotyczy kawiarni, barów itp.)

Istnieje również duża lista innych miejsc, w których palenie jest zabronione. Lista jest szczegółowa i zawiera wiele nieoczywistych wyjątków (na przykład zabronione jest palenie na peronach dworców kolejowych, ale tylko na tych, które są używane tylko przez pociągi bliskiego zasięgu).

Zasadniczo można założyć, że palenie wewnątrz pomieszczeń w miejscach publicznych jest zabronione (chyba że jest wyznaczone pomieszczenie wyraźnie oznaczone jako takie), a palenie na zewnątrz jest dozwolone (chyba że jest wyraźny znak zakazu palenia). Jednak ta zasada nie jest dokładna.

Prawo jest takie samo dla całej Rosji.


5

Palenie w pomieszczeniach powinno być zakazane niemal wszędzie , w tym w kawiarniach, restauracjach i barach. Powinien on również dotyczyć zewnętrznych tarasów wspomnianych obiektów.

Powinien obowiązywać w całym kraju, może będzie łagodniejszy, gdy będziesz dalej od Moskwy (ludzie będą patrzeć w drugą stronę), ale nie mogę zalecać nadużywania go.

Zwykle możesz palić na ulicy (z wyjątkami, na przykład w pobliżu szkół).


2
Czy możesz podać cytat „powinien dotyczyć również zewnętrznych tarasów wspomnianych obiektów”? Prawo mówi „в помещениях, предназначенных для ... общественного питания”, co najprawdopodobniej implikuje tylko wewnętrzne obszary kawiarni itp.
Petr

1
@Petr dodał link.
alamar

5
Powinien (co sugeruje twoją opinię) czy faktycznie tak jest?
Wyścigi lekkości na orbicie

1
@LightnessRacesinOrbit niekoniecznie opinia. Może również opierać się na oczekiwaniach. ;)
Mathreadler

4

Konkluzja: Zabronione jest w kawiarniach wewnątrz, ale nie na zewnątrz - chyba że znajduje się również na chronionym terytorium innego rodzaju.


Zgodnie z art. 12 część 1 pkt 6 ustawy federalnej nr 15-FZ z 23.02.2013 (aktualne wydanie z tego tekstu) palenie jest zabronione, między innymi:

6) в помещениях, предназначенных для предоставления бытовых услуг, услуг торговли, общественного питания, помещениях рынков, в нестационарных торговых объектах;

W przestrzeniach wewnętrznych przeznaczonych na usługi konsumenckie, automaty vendingowe, usługi gastronomiczne, targowiska, niestacjonarne obiekty handlowe;

Istnieją również ograniczenia dotyczące terenów zewnętrznych, ale nie mają one nic wspólnego z właściwymi kawiarniami:

1) на территориях и в помещениях, предназначенных для оказания образовательных услуг, услуг учреждениями культуры и учреждениями органов по делам молодёжи, услуг в области физической культуры и спорта;

W obszarach zewnętrznych i wewnętrznych przeznaczonych na usługi edukacyjne, obiekty kulturalne, obiekty dla młodzieży, obiekty sportowe i kultury fizycznej;

2) на территориях и в помещениях, предназначенных для оказания медицинских, реабилитационных i

W obszarach zewnętrznych i wewnętrznych przeznaczonych na usługi medyczne, rehabilitacyjne i uzdrowiskowe;

<...>

4) <...> в местах на открытом воздухе на расстоянии менее чем пятнадцать метров от входов в помещения железнодорожных вокзалов, автовокзалов, аэропортов, морских портов, речных портов, станций метрополитенов <...>;

... na obszarach zewnętrznych w odległości 15 metrów od wejść do terminali kolejowych, terminali autobusowych, lotnisk, portów rzecznych i morskich, stacji metra ...

<...>

11) на детских площадках и в границах территорий, занятых пляжами;

Na placach zabaw i terytoriach plażowych;

12) на пассажирских платформах, используемых исключительно для посадки в поезда, высадки из поз

Na peronach pasażerskich używanych wyłącznie do podmiejskich usług kolejowych;

13) на автозаправочных станциях.

Na stacjach benzynowych.

Część 2 tego samego artykułu pozwala pominąć ograniczenia dotyczące przestrzeni wewnętrznych, w wydzielonych obszarach wentylowanych, ale tylko w przypadku długich statków wycieczkowych i bloków mieszkalnych.

Rospotrebnadzor próbował ograniczyć palenie w kawiarniach na zewnątrz, ale ostatecznie został obalony przez sądy, a także ustawodawcy nie poparli tej inicjatywy .

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.