Odszkodowanie w UE po problemie technicznym po starcie


11

W UE, jeśli wsiadasz do samolotu, startuje on na czas, ale z przyczyn technicznych musi lecieć z powrotem na to samo lotnisko. Czy otrzymujesz nowy bilet, zwrot pieniędzy, odszkodowanie, nocleg w hotelu?

W końcu już odbyłeś lot, który był na czas, po prostu nie do wybranego miejsca docelowego.


Najlepiej sprawdź u swojego biura podróży i kraju. Różnią się. Zawsze biorę pomocny przewodnik z Którego? grupa konsumencka ze mną, więc wiem, do czego mam prawo w przypadku problemów lub opóźnień
Rory Alsop

Odpowiedzi:


28

Zgodnie z rozporządzeniem UE nr 261 w sprawie kompensacji lotów masz prawo do rekompensaty, jeśli lot jest opóźniony o więcej niż określony czas. W 2009 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że opóźnienie to dotyczy „straty czasu”, której doświadcza pasażer; innymi słowy, jest to obliczane jako opóźnienie czasu przybycia, a nie czasu odlotu. 2014 TSUE orzeczeniu wyjaśniono to dalej: opóźnienie oblicza się między planowanym czasie przyjazdu i czasie, w którym drzwi samolotu otwarte na miejsca przeznaczenia.

W związku z tym pasażerowie lotu, który został przekierowany lub powrócił do punktu odlotu, byliby uprawnieni do odszkodowania, zmiany trasy, zwrotu kosztów i / lub noclegu. Zakłada się oczywiście, że długość opóźnienia osiągnęła odpowiednie progi i że zmiana trasy / powrót nie była spowodowana czynnikami meteorologicznymi lub zarządzaniem ruchem lotniczym.


0

Jeśli jesteś w locie regulowanym przez UE, opóźnienie było winą linii lotniczej i przyjechałeś ponad 3 godziny spóźnienia do miejsca docelowego, masz prawo do odszkodowania. W zależności od okoliczności opóźnienia masz prawo do innego odszkodowania, np. Zakwaterowania, jeśli opóźnienie nastąpi z dnia na dzień. Ten artykuł zawiera kilka dalszych istotnych informacji. https://www.moneysavingexpert.com/travel/flight-delays


1
Jest to tylko częściowo niepoprawny, niejasny i niepełny ogólny opis odnośnych przepisów, a nie odpowiedź na zadane pytanie.
Tor-Einar Jarnbjo

@ Tor-Einar Jarnbjo Przepraszamy, ale nie zgadzam się, OP poprosił o prawa do odszkodowania, a ja odpowiedziałem na to w streszczeniu i podałem link do bardzo szanowanej strony z poradami konsumenckimi (co prawda z Wielkiej Brytanii), która zawiera bardzo szczegółowe informacje na ten temat, w tym , jeśli go przeczytasz, link do narzędzia umożliwiającego stwierdzenie, czy podróżny może ubiegać się o opóźnienie w przeszłości do 2012 r.
Podróżnik

1
Czytałem pierwotne pytanie (szczególnie zdanie drugie), że PO wiedział już, że te prawa do odszkodowania istniały w niektórych przypadkach, ale nie wiedziały, czy mają zastosowanie w opisanych okolicznościach. Jeśli to prawda, ta odpowiedź nie dodaje wiele, o czym OP jeszcze nie wiedział.
Michael Seifert

2
@MichaelSeifert „przyjechałeś ponad 3 godziny spóźnienia do miejsca docelowego” wydaje się być nowy (dla PO) i bardzo istotna informacja, ponieważ ich zamieszanie zdawało się być spowodowane tym, że opóźnienie zostało obliczone na podstawie czasu wyjazdu, a nie przyjazdu.
Anthony Grist

1
@AnthonyGrist Twój cytat jest jedną z niepoprawnych części tej odpowiedzi. Wymagane opóźnienie wynosi co najmniej 2, 3 lub 4 godziny w zależności od okoliczności lotu (odległość i jeśli jest to lot wewnątrzwspólnotowy, czy nie), aby mieć prawo do odszkodowania.
Tor-Einar Jarnbjo
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.