Jakie są najcichsze siedzenia Boeinga 737 i Airbusa A320?


8

Podczas ostatniego lotu samolotem Boeing 737 zapytałem członka personelu pokładowego, które miejsce najlepiej wybrać, aby zminimalizować słyszalne narażenie na hałas silnika, ponieważ denerwowałem się lataniem. Odpowiedział: „Nie można powiedzieć, że jesteśmy nową załogą”, co niewiele uspokoiło moje nerwy.

Skończyło się na siedzeniu 23 C, które okazało się bardzo głośne w porównaniu do mojej innej opcji 7 D.

Więc w przypadku przyszłych lotów Boeingiem 737 i moim innym zwykłym A320-200 , które siedzenia będą najcichsze ?


1
Tylko mała nuta; z punktu widzenia personelu pokładowego jeden model samolotu nie różni się szczególnie od drugiego. Oczywiście, B737 różni się od B777 różni się od A320 różni się od MD11, ale pod względem tego, co personel pokładowy może racjonalnie oczekiwać, że będzie musiał sobie poradzić, w tym większość rodzajów sytuacji awaryjnych, są na tyle podobne, że umiejętności powinny łatwo przenosić się między sobą. Jednak ta wiedza nie odpowiedziałaby na konkretne pytanie, ponieważ wymagałoby to bardzo szczegółowej wiedzy na temat danego typu.
CVn

5
Możesz uzyskać lepszą odpowiedź na to pytanie na travel.SE. Różne linie lotnicze mają różne układy siedzeń i elementy wnętrza, które mogą wpływać na poziom hałasu i ogólnie na komfort. IMO bardziej dotyczy pasażerów niż lotnictwa.

Zgadzam się z Pondlife. Według [strony na temat lotnictwa] () pytania na temat problemów pasażerów w liniach lotniczych nie są tutaj na temat. Wydaje mi się jednak, że jest to całkowicie temat na Travel.SE (jako nieco regularny użytkownik tej strony).
reirab

2
Wolę słuchać CFM56 niż krzyczących dzieci, ale może to tylko ja.
Mike Harris,

Odpowiedzi:


18

Wszystko na poziomie z silnikiem lub tyłem do niego będzie najgłośniejsze podczas prawie wszystkich faz lotu. Nie bez powodu nazywają to „końcem biznesu” silnika!

Niektóre osoby narzekają na zwiększony hałas otoczenia (niekoniecznie związany z silnikiem) z przodu samolotu, więc sugerowałbym coś nie pierwszych rzędów, ale nie dalej niż silniki zapewniłyby najcichszą jazdę. Również przejście między siedzeniami przy oknie jest zdecydowanie lepsze, jeśli chodzi o hałas powodowany przez silnik i wiatr.

JetBlue zadano to pytanie na tyle, aby stworzyć film: http://blog.jetblue.com/where-are-the-quietest-seats-on-a-plane/

Jeśli to nie tylko hałas, ale komfort, słyszałem wiele niepotwierdzonych doniesień o tym, że nad skrzydłami jest najbardziej stabilnym miejscem do siedzenia, w którym poczujesz mniej turbulencji. Ale będzie to związane ze zwiększonym hałasem, jak wspomniano powyżej.


10
Mogą również uzyskać słuchawki redukujące hałas, zabierają dużo hałasu.
CrossRoads

1
„Biznesowy” koniec silnika powinien być przodem, ponieważ klasa biznesowa znajduje się zwykle przed nim. : P
reirab

@reirab ha, może masz rację. Nazywam „nieco zawstydzony” końcem biznesu, ale być może jest to „szczęśliwy” kawałek z powodu, o którym wspomniałeś.

1
@WGroleau Nie wiem skąd się bierze, że turbulencje są większe u nasady skrzydeł. Dobrze wiadomo, że jest odwrotnie - środek samolotu jest najbardziej stabilny (waga samolotu ma tendencję do obracania się wokół korzeni skrzydeł)
Jamiec

1
@WGroleau Skrzynia skrzydła jest środkiem masy, który będzie miał tendencję do poruszania się mniej niż kończyny, gdy samolot będzie przechylał się lub odchylał. Ponieważ przechylenie odbywa się na tej samej osi co kadłub, jest tak samo przez cały czas. To samo na statku morskim, na którym środek jest zwykle najlepszy, jeśli masz skłonność do choroby lokomocyjnej. :(
Johns-305

5

Jedyną zauważalnie cichszą jazdą, jaką kiedykolwiek doświadczyłem, były przednie rzędy samolotów rodzinnych DC-9 / MD-80 (lub podobnych) ze względu na montowane z tyłu silniki.

We wszystkich innych samolotach, w tym rodzinach 737 i A320 , poziom hałasu był zasadniczo taki sam w całej kabinie, więc ...

Najcichsze miejsce w samolocie to miejsce, w którym nosisz słuchawki redukujące hałas .


To właściwie nie odpowiada na pytanie ... przepraszam, ale przegłosowałem
Cloud

3
@Cloud Cóż, poza tym, że w 100% odpowiada na pytanie, w którym poruszam hałas w samolocie i podam przykład rzadkiej różnicy. Ale dziękuję za przykład złego Downvote!
Johns-305

3
@Cloud Przepraszamy, ale to absolutnie odpowiedź. Pytanie brzmi: „Jakie są najcichsze miejsca?” John odpowiada, że ​​nie ma znaczących „najcichszych miejsc”, ponieważ wszystkie są w zasadzie takie same. Jeśli uważasz, że ta odpowiedź jest zła, z całą pewnością zgłoś ją. Ale oznaczanie nie jest po to, by „ta odpowiedź jest zła”, chyba że jest to niebezpiecznie źle, co oczywiście nie jest.
David Richerby,

1
Dużo latałem na obu typach samolotów (A319 więcej niż 320, ale to ten sam samolot, tylko krótszy) i jestem skłonny zgodzić się z tą odpowiedzią. Może być nieco głośniej tuż za skrzydłami, ale nie w stopniu, który jest zauważalny. Z drugiej strony turbośmigłowe, takie jak Dash 8-Q400, są wyraźnie cichsze za silnikami, szczególnie z tyłu kabiny.
Jim MacKenzie

2
@Cloud, proszę przedstawić dowód, że Johns kłamie na temat swojego doświadczenia . Jeśli nie masz, usuń swoje oskarżenie.
WGroleau,

0

Artykuł na Daily Mail ujawnia, że siedzenia nawy w przednich rzędach są spokojniejsze. Liczby dość rzędów dla Boeinga 737 i Airbusa A320 są również wyraźnie wymienione w tym artykule.

Pasażerowie korzystający z tanich linii lotniczych będą musieli znajdować się w pierwszych 14 rzędach floty Boeinga 737 s linii Ryanair lub w pierwszych sześciu do ośmiu rzędach samolotów Airbus A319 lub A320 easyJet .

Ponieważ te numery wierszy dotyczą tylko tanich linii lotniczych, prawdopodobnie są one drogie (np. Biznes, pierwsza klasa) dla innych linii lotniczych.


-5

Nie chcę potępiać hałasu silnika, ale mam dzieci, a teraz wszystkie krzyczące dzieci z tyłu samolotu po prostu fyi. Trzymaj się z dala od tylnej części samolotu, jeśli martwisz się ogólnie hałasem, a nie tylko hałasem silnika.


6
Nie prawda. Wiele lotów pozwala pasażerom wybrać miejsca. Na innych zauważyłem dzieci we wszystkich kierunkach.
WGroleau,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.