Jadę na Krym z Rosji. Czy będę mógł później odwiedzić Ukrainę?


13

Jestem obywatelem Rosji. Planuję odwiedzić Krym latem 2018 r., Aby wziąć udział w obozie edukacyjnym. Najwyraźniej jestem jasny z punktu widzenia rosyjskich władz. Nie jestem pewien, czy ukraińskie władze mogą mieć z tym problemy. Nie chcę stracić okazji do odwiedzenia Ukrainy na późniejszych i oddzielnych wyjazdach.

  1. Czy ryzykuję odmowę wjazdu na Ukrainę w dowolnym momencie, jeśli odwiedzę Krym jako obywatel rosyjski?
  2. Czy są jakieś dokumenty, które powinienem złożyć władzom ukraińskim?

4
Drogi Siergiej, nie tylko ryzykujesz, że odmówi ci się wjazdu, na kilka lat będzie miał zakaz wjazdu na Ukrainę i zrujnowana zostanie twoja historia wiz.
Ołeksandr Krawczuk

@ThisIsMyName, jeśli nie chcę łamać ukraińskiego prawa, czy „jedyną opcją nie jest pójście na Krym”?
svavil

1
@ThisIsMyName ta sugestia jest nie na temat stosu podróży. Nie jestem poinformowany o obecnym stanowisku rządu Ukrainy wobec Rosjan podróżujących na Krym, dlatego zadaję to pytanie.
svavil

1
bytebuster udzielił wyczerpującej odpowiedzi.
Ołeksandr Krawczuk

Odpowiedzi:


11

Tak, ryzykujesz odmowę. Rzeczywiste zagrożenie zależy jednak od tego, kim jesteś, jakie stanowisko uzyskasz i jakie inne przestępstwa popełniłeś poza nielegalnym wejściem.


Do 13 stycznia 2018 r. Około 1500 obcokrajowców odmówiono wjazdu na Ukrainę po nielegalnym odwiedzeniu tymczasowo okupowanego Krymu - Służby Granicznej Ukrainy ( link, po ukraińsku ).

W 2017 roku Ukraina odmówiła wstępu do Julii Samoylovej , rosyjskiej piosenkarki, która w przeszłości przekroczyła granicę, a następnie została przydzielona do konkursu piosenki Eurowizji 2017. Z drugiej strony, mimo że Samoylova nie ma żadnych konsekwencji w podróżowaniu do innych krajów, najwyraźniej nadal ma okazję odwiedzić UE.

Postępowanie karne: Artykuł 332-1 Kodeksu karnego Ukrainy stanowi, że nielegalne wjazd na terytoria okupowane czasowo w celu spowodowania szkody w interesie państwa jest ścigane przez prawo, nakładając karę pozbawienia wolności na okres do 3 lat. Do 22 sierpnia 2017 r. 24 osoby zostały oskarżone o to przestępstwo.

¹) list mówi, że jeśli oprócz nielegalnego wjazdu osoba została oskarżona o wyższe przestępstwo, jej sprawa jest rozpatrywana na podstawie innego artykułu, a zatem nie jest wymieniona wśród tych 24.

Od stycznia 2018 r. Wprowadzono nowy system kontroli biometrycznej połączony z bazami danych INTERPOL, aby wyeliminować wykorzystanie podrobionych dokumentów identyfikacyjnych.

Oprócz Biura Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), które prowadzi oficjalną bazę danych osób naruszających prawo, przeprowadzając oficjalne dochodzenie i wywiad, istnieje również kilka nieoficjalnych usług prowadzonych przez ukraińskich wolontariuszy, wykorzystujących przede wszystkim wywiad Open Source (OSINT). Najważniejsze z nich to Myrotvorets Center i Inform Napalm .

Baza rzekomych przestępstw mogą obejmować preparaty takie jak to :

Celowe naruszenie granicy państwowej Ukrainy z zamiarem penetracji okupowanego przez Rosję Krymu. [...] Organizacja i udział w rozgrywkach pucharu piłki nożnej [nazwa]

(w języku rosyjskim) Сознательное нарушение Государственной границы Украины с целью проникновения в оккупированный. […] Организация и участие в играх кубка «Союза ветеранов футбола им. Л.Яшина »

Jak widać, pomimo faktu, że mistrzostwa w piłce nożnej, podobnie jak obóz edukacyjny , wyglądają na spokojne zajęcie, ta osoba wciąż jest tutaj wymieniona.

Osobista opinia, poparta wyłącznie zdrowym rozsądkiem: pod warunkiem, że nie jesteś wybitnym przestępcą lub urzędnikiem wysokiego szczebla, możesz poślizgnąć się raz lub dwa, ale nie ma gwarancji, że przetrwa to długo.


  1. Czy są jakieś dokumenty, które powinienem złożyć władzom ukraińskim?

Procedura wjazdu na czasowo okupowane terytorium Ukrainy i wyjścia z niego określa, że ​​cudzoziemcy mogą wjechać i wyjechać z tymczasowo okupowanego terytorium Ukrainy przez specjalne punkty kontrolne , przedstawiając paszport i specjalne zezwolenie wydane przez organ terytorialny Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy lub jednostka terytorialna Departamentu Służby Migracyjnej Ukrainy w obwodzie nowotroickim lub genicheskim w obwodzie chersońskim.

Dokument zawiera również:

  • ważne powody wizyty (§ 21);
  • wykaz podmiotów kontroli granicznej, które należy złożyć w (§ 22);
  • formularze do wypełnienia i dokumenty do złożenia (§ 23);
  • szczegółowa lista punktów kontrolnych do wprowadzenia (§ 3);

Należy również zauważyć, że obywatele rosyjscy, którzy przestrzegają prawa międzynarodowego i ubiegają się o specjalne zezwolenie władz ukraińskich, nieuchronnie przyciągną uwagę FSB - po prostu dlatego, że bardzo łatwo byłoby oskarżyć taką osobę o „odmowę terytorialną” integralność Rosji ”,„ ekstremizm ”itp.
Na przykład, kiedy Ksenija Sobchak , była kandydatka na prezydenta Rosji, złożyła wniosek o to pozwolenie, była ostro krytykowana w rosyjskich ośrodkach propagandowych.

Standardowe wyłączenie odpowiedzialności: YMMV.


1
Wydaje mi się szczególnie dziwne, że Sobchak nie otrzymał tego pozwolenia, mimo że starał się przestrzegać zasad.
svavil

1
Czy masz pomysł, czy wszyscy, którzy odwiedzają Krym z Rosji (chyba setki osób dziennie, biorąc pod uwagę ruch samolotów) znajdą się w bazie danych Mirotvorets?
svavil

1
@svavil, podejrzewam, że ukraińskie władze (i nieoficjalne monitory) nie będą mieć wszystkich na swoich listach. Ale odwiedzając Krym, ryzykujesz, że cię / będą / mieli. Są szanse, że metody stosowane przez władze ukraińskie nie są publicznie znane. Może się okazać, że po wizycie na Krymie jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy odmówiono ci wjazdu na Ukrainę, jest stawienie się na posterunku granicznym i sprawdzenie, czy cię wpuszczą.
Jeż

1
Jeśli czytam poprawny rozdział 21 Procedury, to nie ma szans, że Ukraina wyda specjalne pozwolenie losowym obywatelom rosyjskim, a specjalne zezwolenie dotyczy wyłącznie wizyt rodzinnych i wyjątkowych przypadków?
svavil

1
@svavil Masz rację co do pozwoleń, dlatego nie wspomniałem o tym, ponieważ i tak nie możesz go dostać
Crazydre

3
  1. Czy ryzykuję odmowę wjazdu na Ukrainę w dowolnym momencie, jeśli odwiedzę Krym jako obywatel rosyjski?

Nie, po prostu dlatego, że Ukraińcy nie będą o tym wiedzieć, dopóki nie spróbujesz wjechać na Ukrainę z Krymu, niesie ze sobą produkty oznaczone jako pochodzące z Krymu lub są na tyle sławne, że odwiedzają Cię media.

  1. Czy są jakieś dokumenty, które powinienem złożyć władzom ukraińskim?

Nie, nic, co zwykły gość może zrobić, aby Ukraińcy wyrazili zgodę na odwiedzenie Krymu.


9
No, simply because the Ukrainians won't knowbardzo naiwne i osądzające oświadczenie, niepotwierdzone żadnym uzasadnieniem. Nawet jeśli nie jesteś politykiem, prorosyjskim aktywistą ani kimś takim, twoje transporty mogą być monitorowane i jesteś narażony na dalszy zakaz. Istnieje wiele przypadków banowania ze zwykłymi ludźmi, które nie są omawiane w mediach tylko dlatego, że są to zwykli ludzie, nie osoby medialne i nie gwiazdy.
Suncatcher

Oczywiście mogą zajrzeć do twoich sieci społecznościowych i innych rzeczy, aby dowiedzieć się, czy jesteś na Krymie. Mogą to jednak zrobić i odrzucić.
alamar
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.