Czy wejścia i wyjścia z Schengen muszą być rejestrowane na komputerze?


16

Opuszczałem granicę Schengen na lotnisku należącym do członka, a podczas kontroli paszportowej oficer znajdujący się daleko od komputera po prostu stemplował mój paszport bez rejestracji mojego wyjścia z systemu.

Zapytałem, a on powiedział, że rejestracja systemu jest konieczna tylko przy wejściu, a nie przy wyjściu.

Czy to jest poprawne? Jak więc zapewniają, że nie przedłużałem pobytu?

Odpowiedzi:


19

powiedział, że rejestracja systemu jest konieczna tylko przy wejściu, a nie przy wyjściu

Jeśli rzeczywiście powiedział „rejestracja systemu”, mylił się: w ogóle nie ma „rejestracji systemu” w całej strefie Schengen. Kiedy skanują paszport, otrzymują tylko cyfrową kopię danych paszportowych wraz z możliwymi alertami (takimi jak nakazy aresztowania) o pasażerach i powinni to zrobić przy wjeździe do strefy Schengen i opcjonalnie przy wyjeździe, chociaż nawet przy wejściu często nie jest ściśle przestrzegane, co tak naprawdę nic dla ciebie, jako podróżnika, nic nie znaczy.

Niektóre kraje mają systemy na własny użytek (co nie jest widoczne dla innych), ale nadal ważna jest tylko pieczęć paszportowa. Właśnie dlatego, jako gość spoza UE / EFTA, musisz zawsze zostać ostemplowany przy wjeździe i wyjeździe z Schengen.

Czasami agenci graniczni (najczęściej we Francji i we Włoszech) wprost kłamią i twierdzą, że „nie jest to potrzebne” w przypadku paszportów „niskiego ryzyka” (amerykańskiego, australijskiego itp.), Ponieważ podniesienie ręki na sekundę wydaje się ich wyczerpać. energia życiowa. W ten sposób łamią jednak prawo (w szczególności kodeks graniczny Schengen) i nigdy nie należy im na to pozwolić, ponieważ można za to zapłacić.


1
Wydaje się, że obowiązują nowe (?) Przepisy Schengen, zgodnie z którymi paszporty muszą być skanowane elektronicznie przy wjeździe na obszar. Przynajmniej na lotnisku w Kopenhadze znajdują się plakaty, na których policja przeprasza za dłuższe czekanie w kontroli paszportowej, obwiniając takie nowe zasady.
hmakholm opuścił Monikę

@HenningMakholm Cóż, tak, ale to nie znaczy, że wpisy są rejestrowane, po prostu MRZ musi być systematycznie sprawdzany jako środek zapobiegający oszustwom. I nie jest to traktowane poważnie przez wszystkich oficerów - od czasu wprowadzenia tej reguły wjechałem na przykład do Grecji i Węgier drogą lądową, Niemcy, Włochy i Szwecję drogą powietrzną i portem lotniczym Euro (przetwarzanym przez szwajcarskiego oficera), a przy wielu okazjach ledwo wziąłem mój dowód osobisty do ręki.
Crazydre

2
x @ Coke, OP skarżył się na straż graniczną, że jego paszport nie został zeskanowany, a straż graniczna powiedziała mu, że paszporty są skanowane tylko przy wjeździe, a nie przy wyjeździe. Nie widzę powodu, aby z tego wyciągać wnioski, ponieważ twierdzisz, że straż graniczna się myliła - co najwyżej złe jest milczące założenie PO, że celem zeskanowania paszportu jest zarejestrowanie go w systemie bazowym (a zatem jego… niedokładna parafraza tego, co rzeczywiście powiedziała mu straż graniczna).
hmakholm opuścił Monikę

@HenningMakholm Dostaję cię, zmieniłem brzmienie.
Crazydre,

1
@JanusBahsJacquet Ponadto nie możesz podróżować nielegalnie jako obywatel UE / EFTA, ponieważ zgodnie z prawem międzynarodowym masz absolutne prawo przebywania w UE i strefie Schengen. Stąd brak stemplowania.
Crazydre

5

Nie ma ogólnounijnej bazy danych wjazdów i wyjazdów. Zapewniają, że nie przedłużasz pobytu, patrząc na znaczki w paszporcie. Tak, to niedoskonały system, ale taki właśnie jest.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.