Czy muszę deklarować topory lodu w urzędzie celnym?


16

Będę podróżował i wracał z Norwegii, do / z Wielkiej Brytanii. Będę nosił dwie topory lodu w bagażu rejestrowanym, aby korzystać z nich podczas uprawiania sportu. Mają nieco groźny wygląd, co prowadzi mnie do pytania, czy można je zaklasyfikować jako broń i czy powinienem je zgłosić celnie?

Zdjęcie w celach informacyjnych: Czekan


4
Czy będą one zapakowane również w dobrze wyważony wybór innego sprzętu alpinistycznego?
Harper - Przywróć Monikę

4
Jeśli usuniesz kilof, adze i kolec (jeśli jest wymienny), wyglądałoby to znacznie mniej groźnie.
StrongBad

3
Czekan? Nie powinno być problemu; i tak stopią się, zanim tam dotrzesz.
Janus Bahs Jacquet

Odpowiedzi:


27

Nie, nie musisz ich zgłaszać organom celnym ani oczekiwać żadnych problemów z przywiezieniem toporów lodowych do Norwegii. Są dostępne za darmo w Norwegii i nie są klasyfikowane jako broń.

Nie są one oczywiście dozwolone w bagażu podręcznym i wyraźnie wymienione na liście przedmiotów zabronionych przez norweskie władze lotnicze .


1
To powiedziawszy, istnieje potencjał problemów na końcu Wielkiej Brytanii ...
James Snell,

2
Avinor wymienia to samo na liście przepisów dotyczących bagażu (w języku angielskim). Siekiery (w tym czekany) są wyraźnie określone jako dozwolone w bagażu rejestrowanym, ale nie w bagażu podręcznym. Jak wskazano na tej stronie, przepisy dotyczące bagażu są wspólne dla krajów UE i EOG (które do czasu zakończenia Brexitu nadal obowiązują również w Wielkiej Brytanii).
Frxstrem

Przez wiele lat podróżowałem do Szkocji z Francji z jedną lub dwiema toporami lodu i nigdy nie miałem żadnych problemów. Z wyjątkiem czasu, kiedy się spóźniłem i pośpieszyłem agentów linii lotniczych z torbą do ochrony, gdzie zabrali topory lodu z torby i znalazłem je z powrotem na obwodnicy bagażowej w Glasgow!
Xi'an

Kiedyś nosiłem ząbkowany nóż do chleba w plecaku z Wielkiej Brytanii do Niemiec. Ponieważ torba nie była walizką, musiałam zabrać ją do ponadgabarytowej kabiny bagażowej i prześwietlić. Osoba zajmująca się bagażem nie mrugnęła powiekami.
MerseyViking

13

Zawsze, w razie wątpliwości, deklaruj je.

Domyślam się, że byliby całkiem obeznani z tymi przedmiotami, ale jeśli zapytają cię, czy masz jakąś broń, powiedz „nie, ale mam jakieś topory do wspinaczki lodowej [lub cokolwiek innego, co masz na myśli]”. Prawdopodobnie przytakną i przejdą do następnego pytania.


3
Należy pamiętać, że w zależności od punktu wejścia znalezienie osoby, która złoży zgłoszenie celne, może być nieco zaangażowane w Europie.
origimbo

17
Deklaruję czekany jako część listy pralni sprzętu wspinaczkowego. „Mam sprzęt wspinaczkowy, liny, karabińczyki, topory lodu, uprzęże i tym podobne”, jest bardziej jasne, że cały ten zestaw to narzędzia do wspinania się w porównaniu z samodzielnym wzywaniem osi. Nie jestem pewien, jak sformułować edycję tego efektu.
Freiheit

1
@Freiheit W rzeczywistości żaden norweski celnik nie poprosi cię o spisanie wszystkiego, co przyniesiesz ze sobą. Jeśli zostaniesz w ogóle sprawdzony, zapyta, czy przyniosłeś alkohol lub tytoń powyżej dopuszczalnych limitów. Jeśli odpowiesz „nie”, a oficer ci uwierzy, przepuści cię.
Tor-Einar Jarnbjo

9

Od strony brytyjskiej definicje zakazanej broni ofensywnej są nieco luźne , ale ogólnie mają na celu narzędzia zaprojektowane w celu uniknięcia wykrycia lub konkretnie zranienia ludzi, a nie narzędzia mające uzasadniony cel. Zasadniczo, jeśli byłbyś w stanie kupić go tam przede wszystkim od renomowanego kupca, prawdopodobnie jest to w porządku.

Zauważ, że istnieje również osobne przestępstwo w Wielkiej Brytanii związane z posiadaniem broni ofensywnej w miejscu publicznym, którego nie byłoby genialne, aby się o to nie pomylić, więc pamiętaj, aby wyjąć przedmioty z toreb po powrocie z domu.


3
Pod warunkiem, że topory są przymocowane do plecaka, prawdopodobnie nie napotkasz żadnych problemów w Wielkiej Brytanii. Problemem może być jednak zbieganie po drodze i machanie nimi dookoła.
Ian Turton,

2
Wiele lat temu jako nastolatka szedłem ulicą z jedną w każdej ręce i kilkoma na plecaku. W Londynie w środku lata. Miedziani byli o jedynych ludziach, którzy nie wyglądali mi śmiesznie. (Odbierałem zamówienie na wycieczkę w Alpy i miałem na sobie pokwitowania)
Chris H

13
@ChrisH Nie mogę uwierzyć, że wyglądasz śmiesznie od kogokolwiek w Londynie. Zwykle musisz zrobić coś ohydnego, na przykład zacząć zabijać ludzi lub zatrzymać się po lewej stronie ruchomych schodów, zanim ktokolwiek w ogóle cię zauważy.
J ...
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.