Czy muszę latać z paszportem, gdy wymagane jest API?


21

Jestem obywatelem UE planującym lot ze Szwajcarii do Anglii (Londynu). Zwykle używam aplikacji linii lotniczej do odprawy online, a następnie po prostu podchodzę do bezpieczeństwa. Jednak w tym przypadku linia lotnicza wymaga podania danych mojego paszportu w celu dokonania odprawy online. To mi się nigdy wcześniej nie zdarzyło.

Patrząc online, wydaje się, że muszę podać dane paszportowe w ramach API (Advanced Passenger Information) wymaganego do podróży do Wielkiej Brytanii i innych krajów. Mogę to zrobić, ale wolałbym zabrać ze sobą mój dowód osobisty niż paszport (jestem obywatelem UE). Zastanawiam się, czy jest to dozwolone.

Więc moje pytania to:

  1. Rozporządzenie API zostało wprowadzone w 2006 roku. Dlaczego moja linia lotnicza po raz pierwszy zażądała ode mnie informacji paszportowych przed odprawą online?
  2. Jeśli podam API informacje o paszporcie, czy mogę tam podróżować z dowodem osobistym i zostawić paszport w domu?

6
Dla przypomnienia, Wielka Brytania nie jest krajem. To jest ziemia. Zjednoczone Królestwo [Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej] jest jednak krajem.
Wyścigi lekkości z Moniką

@LightnessRacesinOrbit Thanks. Zawsze się mylę!
Ant

4
Nawet Brytyjczycy ... eee, mam na myśli, że rząd Wielkiej Brytanii jest zdezorientowany, a GB jest bardzo regularnie łączony z Wielką Brytanią - na przykład, zespół GB na Igrzyskach Olimpijskich obejmuje sportowców z Irlandii Północnej; międzynarodowy kod rejestracyjny pojazdu w Wielkiej Brytanii to GB; nawet NATO i ISO używają GB lub Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Wielkiej Brytanii.
HorusKol,

5
@smci - geograficzna Wielka Brytania nie obejmuje Republiki Irlandii ani Irlandii Północnej.
HorusKol,

3
@smci Być może mylisz termin geograficzny Wielka Brytania z terminem geograficznym Wyspy Brytyjskie.
stycznia

Odpowiedzi:


23

Gdziekolwiek prosi o „numer paszportu”, po prostu wpisz zamiast tego swój numer dowodu osobistego.

„Numer paszportu” to ogólny termin, który tak naprawdę oznacza „numer dokumentu podróży”. Więc nie bierz tego zbyt dosłownie.

Więc nie trzeba tego komplikować: ponownie, po prostu wpisz swój numer dowodu osobistego w systemie API.


1
Ponadto często występuje również pole „typ dokumentu”. Zwykle podróżuję z CH do Wielkiej Brytanii tylko z identyfikatorem (i umieszczam identyfikator w interfejsie API) i nigdy nie miałem problemów, więc potwierdzam odpowiedź. Tyle, że na wielu lotniskach ID jest irytujące: wymaga długiej kolejki, zamiast przechodzenia na automatyczne stanowiska biometryczne.
Giacomo Catenazzi

@GiacomoCatenazzi Jedyną problematyczną linią lotniczą jest Pegasus, który pyta o typ dokumentu, a następnie odmawia przyjęcia kart innych niż tureckie. Jednak nie API (leciałem Zurych-Stambuł-Ercan), więc mogłem „udawać”, że mój dowód tożsamości to paszport, ale zamiast tego poszedłem do stanowiska odprawy, gdzie przetwarzali go ręcznie.
Crazydre

2
@GiacomoCatenazzi Ponadto w Stansted korzystam z kolejki spoza UE, która często jest pusta. Czasami zbeształ za to, ale zawsze wysyłaj skargę do Straży Granicznej z 4-cyfrowym numerem oficera za każdym razem, gdy to się stanie. Zawsze dostaję przeprosiny.
Crazydre

+1 W porządku, rozumiem. Dzięki :-) Nadal jestem ciekawy, co się stanie, jeśli wystąpi rozbieżność (tj. Przesłany interfejs API z paszportem, pojawi się z dowodem osobistym), ale to i tak rozwiązuje mój problem.
Ant

1
@W moim doświadczeniu nie sprawdzają numerów dokumentów przy bramie, ale jeśli sprawdziłeś bagaż, musisz wyczyścić bagaż i nie wiem o tym
Crazydre

7

Jak opisano w powiązanym pytaniu , linie lotnicze nigdy nie zawracają sobie głowy sprawdzaniem danych podanych podczas odprawy online. Są w gruncie rzeczy śmieciami, ponieważ i tak zostaną napisane po zeskanowaniu paszportu lub dowodu osobistego przy bramie. Możesz więc wprowadzić dowolne dane w terenie, upewnij się jednak, że obywatelstwo jest poprawne, abyś nie był proszony o odprawę przy bramce (zwykle problem z tanimi liniami lotniczymi).

I tak , z pewnością możesz podróżować z dowodem osobistym w dowolnym miejscu w UE. Wielu podróżnych z krajów, które wydają dowody osobiste, nie ma nawet paszportu, więc ograniczenie pasażerów do korzystania z paszportów byłoby bardzo szkodliwe dla przychodów linii lotniczych.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.