Problemy z zasilaniem amerykańskiego laptopa w Europie za pośrednictwem adaptera


28

Zeszłego lata zabrałem laptopa w podróż z USA do Austrii. Jest to oprogramowanie Alienware (Dell), a przewód zasilający ma styk uziemiający i ma napięcie znamionowe 100–240 V, 50–60 Hz. Użyłem adaptera do podłączenia do europejskiego gniazdka elektrycznego C. W obu hotelach, w których mieszkałem, włączyłem wyłącznik do pokoju podczas korzystania z laptopa. Myślałem, że nie będzie problemu, ponieważ laptop ma napięcie 100-240 V. Co mogło to spowodować i jak temu zapobiec w przyszłości? Latem wracam do Austrii i Włoch i nie chcę, aby to samo się powtórzyło.

Miałem tylko jeden adapter, więc nie mogłem wypróbować żadnego innego. Bez problemu naładowałem telefon i tablet. Pochodzi z Target.

Aby dodać dodatkowe informacje, wyłącznik nie wyłączył się natychmiast. W pierwszym hotelu stało się to po około 30 minutach korzystania z laptopa, a w drugim po kilku godzinach użytkowania. Czy to robi różnicę? Jak wspomniałem w komentarzach, mój przewód zasilający ma styk uziemiający, a adapter służył do gniazda typu C, więc styk uziemienia nie wpadł do adaptera. Jestem też pewien, że podłączano go do gniazdka typu F, które jest uziemione.


Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
JoErNanO

@mallen: informacje podane w odpowiedziach mogą być użyteczne dla wielu, ale bądźmy szczerzy ... w tej chwili nie można wiedzieć, jaka jest prawidłowa odpowiedź, więc wiele z tego przydatności pytania ginie. Mam zamiar zasugerować ... dlaczego nie napiszesz do hotelu e-maila z zapytaniem, czy istnieje „powód związany z hotelem”, co się stało?
motoDrizzt

Odpowiedzi:


49

Potknięcie wyłącznika jest poważną oznaką kłopotów. Coś zwarło lub zaczęło pobierać nadmierny prąd. Gdyby nie wyłącznik, prawdopodobnie zapaliłby się. (Lub obwód był już przeciążony - ale ponieważ zdarzyło się to w dwóch różnych miejscach, wydaje się to mało prawdopodobne.) Więc jest to zagrożenie bezpieczeństwa, jeśli nie zostanie rozwiązane.

Ponieważ nie dzieje się to normalnie, myślę, że najbardziej prawdopodobny jest adapter wtyczki. Często są tanio wykonane i mogłem sobie wyobrazić, że wada produkcyjna lub uszkodzenie spowodowane zgrubnym podłączaniem i odłączaniem może dać sytuację z chwilowym zwarciem. Zacznę więc od wymiany adaptera na jeden ze znanych dobrej jakości - poszukaj certyfikatów. I uważaj, aby go nie uszkodzić.

Jeśli to się powtórzy, podejrzewam przewód zasilający laptopa lub zasilacz i wymieniam je.

I dopóki nie upewnisz się, że problem został rozwiązany, sugeruję pilnowanie laptopa i nie pozostawianie go podłączonego, gdy jest bez nadzoru.


31
Jedna alternatywa dla uzyskania wysokiej jakości zasilacza: jeśli zasilacz sieciowy laptopa ma gniazdo sieciowe (zamiast wtyczki lub kabla na stałe), możesz kupić lub pożyczyć europejski kabel sieciowy i użyć go zamiast kabla amerykańskiego. Z niektórych googlingów wygląda na to, że Alienware używa bardzo rozpowszechnionego złącza C13 do zasilania sieciowego adapterów laptopów. Jeśli w pokoju hotelowym znajduje się czajnik, lodówka lub telewizor, może być już dostępny jeden z nich.
Pont

11
Lub za kilka dolarów możesz kupić EU C13 na Amazon.
Tim

11
@alastair - dobry zasilacz impulsowy nie powinien przeciekać miliamperów do ziemi - to spowodowałoby zadziałanie dowolnego działającego GFCI na planecie. W rzeczywistości dobry tryb przełączania nie powinien przeciekać prądu do ziemi, kropka.
Jon Custer

3
@alastair: Ah, to dobra myśl. Wziąłem dosłownie „trip trip the breaker” OP, ale możliwe, że pomylili wyłącznik z GFCI. (Nawiasem mówiąc, wiele zasilaczy do laptopów, które widziałem w Stanach Zjednoczonych, jest zaprojektowanych bez bolca uziemiającego (wtyczka z dwoma bolcami), więc nie są one zdolne do wycieku prądu w dowolnym miejscu - ale OP mogą być inne.)
Nate Eldredge

5
@JonCuster Rzeczywiście nie musisz uziemiać zasilacza przełączającego, ale aby stłumić zakłócenia elektromagnetyczne, musisz podłączyć kondensator klasy Y do przewodu pod napięciem lub przewodu zerowego (ponieważ wtyczki wielu krajów są odwracalne, nie ma sposobu, aby wiedzieć który). Problem polega na tym, że nie można zrobić zbyt dużego kondensatora, ponieważ spowodowałoby to niebezpieczne dotknięcie strony prądu stałego. Uziemienie zasilania rozwiązuje ten problem, ponieważ zamiast tego można podłączyć kondensator do ziemi, ale oczywiście oznacza to, że pewien prąd może przepłynąć do ziemi.
alastair

26

Wygląda na to, że laptop wyzwala wyłącznik RCD, a nie zwykły wyłącznik automatyczny: urządzenie wyzwalające zwykłe CB po prostu zacznie palić, jeśli CB się nie wyłączy, a twój laptop wydaje się działać w niektórych miejscach. Urządzenia ochronne RCD AFAIK są obowiązkowe w hotelach w UE.

Chociaż czasem jest to spowodowane konstrukcją zasilacza, a nie faktycznym problemem, lepiej być bezpiecznym niż żałować. Możliwe, że Twój zasilacz przepuszcza prąd z części wysokiego napięcia do obwodu niskiego napięcia, co stanowi ryzyko. Może to nie być zauważalne, gdy prąd jest niski, ale istnieje niebezpieczeństwo, że może wzrosnąć nieprzewidywalnie.

Najtańszym krokiem jest wymiana przewodu zasilającego. Jeśli to nie pomoże, sprawdź zasilacz w warsztacie lub kup nowy.

Ludzie czasem sugerują, aby uzyskać przewód zasilający bez ochronnego bolca uziemiającego, co rzeczywiście sprawi, że Twój zasilacz będzie działał, bez wyłączania jakiejkolwiek ochrony. Nie rób tego. Kiedy zasilacz umrze ze starości, nie będziesz mieć wyłącznika różnicowoprądowego, który by cię chronił i polegał wyłącznie na zdrowiu, aby wytrzymać porażenie prądem.


1
To wydaje się najbardziej prawdopodobną sugestią.
alastair

1
Wydaje się to mniej prawdopodobne, ponieważ OP odnosi się do gniazda i adaptera jako typu „C”, który jest 2-pinową wtyczką bez połączenia z masą. Uziemiona wtyczka adaptera dla Austrii byłaby Typem F.
Dennis

1
@Dennis Type C? Mówisz o „C European”? Myślę, że miał na myśli „środkowoeuropejski”.
Sneftel

@Dennis Poczekajmy, aż PO to wyjaśni. Jeśli adapter naprawdę ma złącze C13 (jak sugeruje Pont), powinien być obecny styk uziemienia.
Dmitrij Grigoriew

3
Mój adapter to 2-stykowa nieuziemiona wtyczka.
mallen

22

Mam też laptopa do gier i mieszkam w Austrii. Przełączony zasilacz dostarczony z moim laptopem wydaje się mieć wyjątkowo wysoki prąd rozruchowy . Jest to ogólnie powszechne w przypadku takich zasilaczy, ale ten dostarczany z moim laptopem jest bardzo zły.

Wyłączniki mają różne cechy i zajmuje im inny czas, zanim się odwrócą.

W jednej części domu moich rodziców znajduje się starsza instalacja elektryczna i nie mogę tam podłączyć laptopa, nie wyłączając wyłącznika. Reszta domu ma nowszą instalację elektryczną i tam działa.

Mam również konwerter DC-AC o mocy 500 W dla mojego samochodu. Mój laptop ma moc 300 W, więc powinien działać. Nie mogę do tego podłączyć laptopa, od razu włącza się wewnętrzny wyłącznik. Dla zabawy i dla potwierdzenia mojego podejrzenia podłączyłem zasilacz UPS pomiędzy nimi. Więc Konwerter -> UPS -> Zasilacz do laptopa . To działa.

Po stwierdzeniu, że powodem jest rzeczywiście prąd rozruchowy zasilacza, kupiłem ogólny zasilacz 350 W, który jest kompatybilny z laptopem. Ten wydaje się być lepszej jakości i nie ma żadnego z tych problemów.

Uważam więc, że najbardziej prawdopodobnym problemem jest to, że twój zasilacz po prostu pobiera duży prąd podczas włączania.


1
Jest możliwe , że to może być prąd rozruchowy, ale jeśli tak, to warto zauważyć, że maksymalny prąd rozruchowy jest, gdy urządzenie jest włączone u szczytu fali AC. Nie spodziewałbyś się, że tak się stanie za każdym razem - tzn. Spodziewałbyś się, że ten problem będzie przejściowy.
alastair

Coś jest nie tak z zasilaczem, co przeszkadza w ładowaniu kondensatora mniejszego niż mój kciuk :(
Martin James

1
Super wątpię, żeby to był rozruch. Wystarczający moment rozruchowy do zadziałania wyłącznika klasy budowlanej 16A wynosi ponad 18kW przez ponad sekundę. To 18 000 dżuli. Sprawi to, że adapter natychmiast się nagrzeje. Teoria RCD jest najlepszym zakładem IMO.
Harper - Przywróć Monikę

2
@Harper Podejrzewam, że wiele wyłączników hotelowych (przynajmniej tych, które chronią pokoje gościnne) będzie znacznie niższych niż 16A.
TripeHound

@Harper Nie jestem teraz w pobliżu domu moich rodziców, więc nie mogę sprawdzić, który to dokładnie model, ale wyłącznik wyłącza się niemal natychmiast, więc nie ma prawie drugiego razu. Również przerywacz ma w tym przypadku 16A, ale oczywiście jest tam podłączonych wiele innych rzeczy, więc nie tylko laptop musi pobierać cały prąd.
Josef

13

Zgadzam się ze wszystkimi pozostałymi odpowiedziami i zwracałbym dużą uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem, ale po prostu dodając drobiazg, który mógł zostać przeoczony: przynajmniej we Włoszech hotele nie dopuszczają użycia jakichkolwiek urządzeń elektrycznych w ogóle lub kiedyś, aby pozwolić tylko na ładowarkę do telefonu komórkowego lub golarkę elektryczną.

W pierwszym przypadku nie znajdziesz żadnej wtyczki w pokoju, w drugim przypadku po prostu zapasowe wtyczki pokoju zostaną podłączone do innego wyłącznika: jest całkiem możliwe, że Alienware, podczas rozruchu, uruchomi je.


5
To. Wygląda na to, że wszyscy są zaniepokojeni aspektem bezpieczeństwa, ale to na pewno możliwe, że ograniczają prąd, aby uniemożliwić ludziom korzystanie z urządzeń dużej mocy. Wysoko wyspecjalizowany laptop o mocy kilkuset watów może przekroczyć ten limit. Nie spodziewałbym się, że wysokiej jakości laptop z oryginalnym zasilaczem wyzwoli jakikolwiek wyłącznik, chyba że (1) był wadliwy (w którym to przypadku wyłączy dowolny obwód wtyczki, do którego jest podłączony) lub (2) był jakiś rodzaj dodatkowej ochrony ograniczającej prąd w obwodzie wtykowym.
stanri

2
@stanri Trzecią opcją, która przychodzi na myśl, jest OP mający bardziej swobodny limit ochrony w domu, podczas gdy hotele mają bardziej rygorystyczny.
Dmitrij Grigoriew

6
Łał. Dopilnuję dokładniejszego sprawdzenia opinii o hotelach przed ponownym odwiedzeniem Włoch. Takie ograniczenie stanowiłoby dla mnie przełomowe (bez słów) w pokoju hotelowym i podejrzewam również, że znaczny procent dzisiejszych podróżników. Ponadto, jeśli hotel jest tak tani, że nie pozwoli Ci zużyć elektryczności o wartości kilku centów, to zastanawiam się, co jeszcze skracają. Na przykład prawidłowe sprzątanie pokoju kosztuje znacznie więcej niż kilka centów.
reirab

2
Często myślę, że Włosi robią wszystko, co w ich mocy, by być palantami dla turystów. Moja żona marzy o wizycie we Włoszech, a ja szczerze obawiam się tego pomysłu. Niemniej jednak dziękuję za wskazówkę, jeśli odwiedzimy, skorzystamy z tripadvisor, aby uniknąć takich miejsc.
Rui F Ribeiro

4
Byłem w wielu miejscach we Włoszech i nigdy nie spotkałem się z żadną polityką hotelu opisaną przez ciebie. Zwłaszcza we Włoszech polityka, która nie zezwala na ładowarki do telefonów komórkowych, byłaby ignorowana przez wszystkich oprócz najbardziej naiwnych obcokrajowców. To, co widziałem (choć nie mogę tego powiedzieć, było we Włoszech), było polityką proszącą gości o nieużywanie w pokojach urządzeń gospodarstwa domowego (takich jak żelazka czy czajniki). W każdym razie byłbym naprawdę zaskoczony, gdy znalazłem politykę hotelową, która zakazuje zasilaczy AC do laptopów.
user149408

9

To prawdopodobnie zwarcie doziemne. Chcesz wiedzieć - w Ameryce - czy zasilacz laptopa ma zwarcie doziemne, abyś mógł go teraz naprawić.

Łatwy do przetestowania. W Stanach Zjednoczonych znajdź obwód chroniony GFCI, znajdujący się w najnowszych kuchniach, łazienkach, garażach, pralniach itp. Możesz również zainstalować GFCI, który zastępuje pojemnik, kosztują około 20 USD. Europejczycy nazywają to RCD dla prądu resztkowego . Ta sama rzecz.

Podłącz do GFCI i sprawdź, czy się potknie. Jeśli tak, uruchomi europejski RCD. Nie wygłupiać się z powodu zwarć doziemnych, szczególnie jeśli podróżujesz. Zły zasilacz można połączyć ze starą i wadliwą elektryczną usługą hotelową, aby cię zszokować.

GFCI / RCD porównują przepływ prądu na obu przewodach - muszą być równe lub prąd wycieka gdzieś na trzecią ścieżkę (zwykle do uziemienia bezpieczeństwa, które wymaga uziemienia - co nie może się zdarzyć z wtyczką 2-bolcową. Czasami w inny sposób , np. przez człowieka.) Z natury podróżują natychmiast (cóż, 8-10 milisekund), ponieważ celem jest bezpieczeństwo życia.

GFCI są rzadkie w amerykańskich domach, ale bardzo powszechne w Europie. Europa chroni całe mieszkanie za pomocą jednostki o niskiej czułości (30 miliamperów). Ameryka chroni tylko pokoje wysokiego ryzyka za pomocą bardziej czułej jednostki (8ma) i łatwiej jest rozróżnić, czy była to próba przeciążenia, czy podróż GFCI.


Jeśli nie jest to zwarcie doziemne , musi to być zadziałanie nadprądowe . Mówisz w komentarzu, gdyby wyłączenie było natychmiastowe , nawet 1 sekunda - to znaczy, jeśli nie RCD, wyłącznik musi działać w trybie wyzwalania magnetycznego (nie opóźnionego wyłączenia termicznego). Wyzwolenie magnetyczne wymaga ogromnego przeciążenia rzędu 150A ++ (30 ++ kw). Trudno uwierzyć, że nie miałoby to zauważalnych efektów, takich jak wyładowanie łukowe, słyszalny raport, zauważalne ciepło, przypalony plastikowy zapach, widoczne uszkodzenia. Jako taki uważam to za mało prawdopodobne i podejrzewam RCD.

To nie jest prąd rozruchowy przy włączaniu. Prawie wszystko ma to - silniki, żarówki, prawie każdy zasilacz, w tym stateczniki elektroniczne w świetlówkach i diodach LED. Wyłączniki wyszczególniono dla współczynnika okablowania budynku w tym celu z reżimem opóźnionego wyłączenia termicznego . Wyłączniki Cheapie na listwach zasilających itp. Są bardziej czułe (chcą się wyzwolić przed wyłącznikiem serwisowym).


1
Przypuszczalnie GFCI 110 V będzie mniej wrażliwy na wadliwe elementy niż 220 V (przy założeniu, że prąd zadziałania jest stały). Ponadto OP twierdzi, że wyłączenie nastąpiło po 1/2 godziny lub dłużej pracy, co sugeruje, że stan uszkodzenia był marginalny (ale nadal prawdopodobnie błąd uziemienia wymaga naprawy).
Sean Houlihane

@SeanHoulihane OP stwierdził w komentarzu w innym miejscu, że było to natychmiastowe . To w odpowiedzi na omówienie overlaods (1-30 sekund) vs zwarcie śrubowe (natychmiast) lub zwarcie doziemne (natychmiast). Nie ma w tym „przypuszczalnie”: jak mówię, Europa używa urządzeń 30ma (przy 220-240 V oczywiście), a USA używa urządzeń 8ma przy 120 V. Te wybory odzwierciedlają różne filozofie rządzących - podobnie jak kwestia „mycia jaj”. Jeśli chcesz to rozszerzyć, dyskusja istnieje na stronie diy.se.
Harper - Przywróć Monikę

4

Jeśli problem okaże się niewiarygodny konwerter wtyczek, niekoniecznie musisz kupować sobie drogi, wysokiej jakości konwerter zamienny. Jeśli zasilacz laptopa ma gniazdo sieciowe (zamiast wtyczki lub kabla na stałe), możesz wymienić sam kabel sieciowy: kup lub pożycz europejski kabel sieciowy i użyj go zamiast kabla amerykańskiego. Od pewnego googlowania wydaje się, że zasilacze laptopów Alienware wykorzystują bardzo rozpowszechnione złącze C13.

Złącze C13
Źródło obrazu: Blog przepiórek

Mogą być one dostępne taniej niż wysokiej jakości konwerter wtyczki zasilania, a użycie jednego eliminuje jeden potencjalny punkt awarii. Jeśli w pokoju hotelowym znajduje się czajnik, lodówka lub telewizor, być może jeden z nich jest już dostępny do użytku lub możesz go wypożyczyć w recepcji. (Przynajmniej z mojego doświadczenia, wydają się rozmnażać w ciemnych kątach i zawsze mam o wiele więcej niż wiem, co zrobić.)


1
+1 To właśnie jest celem złącza C13. Jednym z błędów jest to, że C13 jest niezależny od napięcia, nie jest inaczej kluczowany dla napięcia 120 V w porównaniu do 230 V. Dziś nie jest to prawie problemem, ponieważ prawie wszystko ma zasilacze z przełączaniem wielonapięciowym, ale starsze komputery musiały rzucić przełącznik 120/240.
Harper - Przywróć Monikę

2

Wszystkie te odpowiedzi są rozsądne, ale przychodzi mi jeszcze jedna możliwość…

Czy każdy pokój hotelowy miał własny wyłącznik? Zmienna i długie opóźnienie przed wyzwoleniem brzmi jak wyzwolenie, gdy ktoś inny dodał obciążenie do tego samego wyłącznika.

Widziałem, jak to się dzieje, gdy ktoś odkłada tosty, gdy kuchenka mikrofalowa jest włączona, lub uruchamia suszarkę, gdy ktoś inny odkurza.

Może to być nawet coś w tym samym pomieszczeniu, które jest przerywane, na przykład grzejnik sterowany termostatem lub lodówka. Może się włączyć, ale nie słychać, ponieważ wyłącznik natychmiast się wyłącza.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.