Czy istnieją jakieś dwumianowe systemy szybkiego transportu masowego?


51

W Eurometropolis Lille-Kortrijk-Tournai pojawiły się propozycje rozszerzenia metra w Lille przez granicę do Belgii. Chociaż propozycje te zostały odłożone na półkę ze względu na koszty, zastanawiam się: czy jakikolwiek dwunarodowy obszar metropolitalny ma system masowego szybkiego tranzytu rozciągający się na oba kraje?

Uwaga: Mam na myśli przede wszystkim metro / metro / metro / lightrail / tramwaj, które są nieodłącznym elementem obszarów miejskich. Istnieje wiele międzynarodowych systemów autobusowych zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich, a autobusy nie potrzebują żadnej szczególnej infrastruktury.


23
Nie do końca odpowiedź, ale system berliński podczas zimnej wojny miał odcinki, w których pasażerowie z Niemiec zachodnich przejeżdżali przez stacje pod terytorium Niemiec Wschodnich.
user16259,

6
@ user16259 Wiem, że Berlin był szczególnym przypadkiem „miasta dwunarodowego”.
gerrit

5
Metro w Detroit ma 3 linie do Windso - poczekaj, na której Ziemi jestem?
Harper

5
Pociąg TER z Nicei (Francja) przez Monako (poza UE) do Ventimiglia (Włochy)?
Jukka Suomela

7
Czy akceleratory cząstek liczą się jako układy szybkiego transportu?
Andrew Grimm,

Odpowiedzi:


83

Tak - system tramwajowy w Bazylei znajduje się głównie w Szwajcarii, ale obejmuje zarówno Francję, jak i Niemcy.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Istnieje pięć stacji we Francji i trzy w Niemczech.


Niezłe! Wygląda na to, że rozszerzenie do Francji jest bardzo niedawne.
gerrit

5
@gerrit, niezupełnie, linia 10 (poprzednio linia 17) faktycznie biegnie przez Francję (z postojem w Leymen) przed powrotem do Szwajcarii (w innym kantonie). Linia została dodana do sieci tramwajowej BLT w 1986 r. (Wcześniej była częścią BTB).
jcaron

5
Myślę, że @gerrit miał na myśli przedłużenie linii 3, która kiedyś kończyła może 20 metrów przed granicą. Mapa wskazuje rozszerzenie otwarte w grudniu 2017 r. Wyjechał do Francji ze starego terminalu, by dostać znacznie tańszy posiłek (2013).
Andrew Lazarus

2
@JathanathanReez Tak, ale teraz tak naprawdę nie jest inaczej. Nigdy nie ustalono (jeśli w ogóle) kontroli granicznych w tak mało znanych miejscach jak Leymen, a nawet w stałych punktach kontrolnych kontrole były jedynie selektywne. Główną różnicą od czasu do czasu jest to, że znaczki paszportowe nie są w ogóle wydawane od czasu Schengen
Crazydre

1
@jcaron „Linia 8 została przedłużona do Niemiec w 2014 r. (zanim Szwajcaria przystąpiła do strefy Schengen)” Szwajcaria przystąpiła w 2008 r.
Crazydre

37

Jeśli chodzi o kolej, są trzy, o których mogę myśleć:

 • [ÖØ] resund . Obszar dwumiejscowy Malmö-København jest połączony mostem kolejowym i drogowym. Zarówno szwedzkie, jak i duńskie firmy kolejowe obsługują pociągi na tej linii. Połączenie wzajemne komplikuje fakt, że pociągi szwedzkie jadą po lewej stronie, duńskie po prawej stronie.

 • Eurod District Strasbourg-Ortenau , który posiada pociągi transgraniczne: S-Bahn Ortenau + TER Alzacja. Plik PDF z regionalną mapą tranzytową jest tutaj . Widać to np. Autobus nr. D (w kolorze zielonym) łączy dwie stacje kolejowe w Strasburgu i Kehl przez rzekę Ren, która oddziela Niemcy i Francję.

 • Obszar metropolitalny San Sebastián , który rozciąga się na Hendaye we Francji. Jedna z linii metra Donostialdea kończy się na stacji kolejowej SNCF w Hendaye (stacja Hendaia). Hendaye jest zbyt mały, aby mieć miejski system tramwajowy / metro, ale jest dużym węzłem kolejowym.


8
Nie jestem pewien, czy zaliczyłbym pociągi w Öresund do masowego szybkiego transportu w przeciwieństwie do pociągów międzymiastowych (podmiejskich). Pociągi te rozciągają się na setki kilometrów. Metro w Donostialdea wyraźnie spełnia moje kryteria :)
gerrit

1
Pewnie. Ale jeśli nie masz samochodu i musisz dojeżdżać do pracy, pociąg jest jedynym rozwiązaniem. I to jest główne zastosowanie tego mostu, ponieważ wielu Duńczyków przeniosło się do Malmö i nadal pracuje w Danii.

1
@gerrit Nie, pociągi Öresund tak naprawdę nie spełniają twoich kryteriów. Są jednak / były dyskusje na temat rozszerzenia kopenhaskiego metra na Malmö , więc obecna sytuacja jest być może podobna do tej w Lille / Kortrijk. Podobne wielkości miast i podobna odległość.
jkej

1
Właściwie od czasu zakończenia projektu Citytunneln szwedzkie pociągi jeżdżą po prawej stronie, gdy są na południe od wiaduktu, około 5 km na północny wschód od Malmö.
Henning Makholm

2
Obowiązkowe XKCD: xkcd.com/1196
DJohnM


12

Pociągi metra MTR w Hongkongu łączą się z metrem Shenzhen w Luohu i być może z innymi stacjami. Pociągi nie jeżdżą między nimi, ale granica (przepraszam, „granica”) biegnie przez stację. Myślę, że jest to tak blisko, jak to tylko możliwe, w miejscach z „twardą” granicą („granicą”), w przeciwieństwie do większości Europy.

S-bahn można było pokonać w Berlinie między Niemcami Zachodnimi a Wschodnimi. Przypominam sobie dużo drutu kolczastego na granicy fizycznej. Formalnościami granicznymi były (IIRC), kiedy opuściłeś stację w Niemczech Wschodnich.


2
Mimo różnicy cen między tymi dwoma nie wydaje się, aby stanowiła część tego samego systemu tranzytowego.
martin

O Berlinie: tak. Wziąłem U-Bahn i przeszedłem przez Checkpoint Charlie. W podziemiach było kilka zamkniętych stacji, a ty pojawiłeś się w dużej stacji, która została podzielona na dwie części. Imigracja odbywała się w klaustrofobicznych kabinach, oficer wysoko ponad tobą. Wiza była kawałkiem papieru. Po wyjściu na drugą stronę byłeś w drugiej połowie hali dworca i mogłeś zamieniać znaki D na znaki O na czarnym rynku.

W HK jedynym przykładem, który mógłby zadziałać, jest pociąg pasażerski Kowloon-Guangzhou, który przejeżdża przez Lowu / Luohu i obsługuje kilka stacji na kontynencie. Korzysta z niego wielu osób dojeżdżających do pracy. Jednak system „dwumianowy” nie jest :-)

@dda Jak przeprowadzane są kontrole graniczne w tym pociągu?
Crazydre

Na tej linii kontrole wyjazdu / wjazdu HK przeprowadzane są przez imigrację HK w stacji Hung Hom, HK. Kontrola wjazdu / wyjazdu z ChRL przeprowadzana jest przez Chińską Imigrację na stacjach kolejowych obsługiwanych przez tę linię.

12

(Planowany) szybki system tranzytowy Johor Bahru – Singapur jest być może interesującym przykładem poza Europą. Wydaje się, że wciąż znajduje się w fazie planowania, ale przynajmniej wydaje się, że zdecydowano, że zostanie zbudowany. Zgodnie z planami zostanie otwarty w grudniu 2024 r.


Nadal jest w fazie planowania (od początku 2018 r.). Jednak malezyjski system kolejowy obecnie obejmuje już Singapur. (Planowany jest także system kolei dużych prędkości między Malezją a Singapurem, odrębny od systemu szybkiego transportu).
Heng-Cheong Leong

Malezyjski system raikway kończy się obecnie w punkcie kontroli granicznej w Singapurze, a malezyjski punkt kontroli imigracyjnej znajduje się obok punktu kontroli imigracji w Singapurze (oba w Singapurze) i należy przejść przez oba te punkty. Zastanawiam się, jak będą wyglądały procedury imigracyjne, gdy rozszerzą system wielu stacji ponad granicami.
Erwin Bolwidt

Kiedyś przechodził na drugą stronę Singapuru - i czasami robiło się trochę dziwnie na starej stacji Pagj Tanjong - w pewnym momencie faktycznie odprawiasz zwyczaje i imigrację w Pagj Tanjong ... a potem odprawiasz zwyczaje i imigrację w Singapurze lasy, opuszczając singapur
Journeyman Geek

11

Te autobusy miejskie w Strasburgu we Francji rozciągają się Kehl, Niemcy. Linia tramwajowa obejmuje teraz także Niemcy.


2
Myślę jednak o transporcie kolejowym. Na całym świecie istnieje wiele systemów autobusowych, które rozciągają się na kraje sąsiadujące, zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich. Nawet w USA / Kanadzie są autobusy tunelowe w Detroit-Windsor.
gerrit

2
Zobacz edycję. Linia tramwajowa jedzie teraz również do Niemiec (nie trwało to długo, gdy tam byłem)
Daniel

@Daniel: AFAICT, między drugą wojną światową a latami sześćdziesiątymi istniała już linia tramwajowa łącząca Strasburg i Kehl.
Eric Duminil

11

TiLo

TiLo - Treni Regionali Ticino - Lombardia (pociągi regionalne Kanton Ticino - Lombardia) obsługuje linie międzynarodowe między Kantonem Ticino a Lombardią:

 • S10 Como (IT) - Lugano (CH) - Bellinzona (CH)
 • Lotnisko S30 Malpensa (IT) - Luino (IT) - Cadenazzo (CH) (obecnie ograniczone do Cadenazzo - Luino z powodu prac modernizacyjnych)
 • S40 Como (IT) - Mendrisio (CH) - Varese (IT)
 • S50 Varese (IT) - Mendrisio (CH) - Lugano (CH) - Bellinzona (CH)
 • RE10 Mediolan (IT) - Como (IT) - Lugano (CH) - Bellinzona (CH) - Erstfeld (CH)

Usługi S zatrzymują się na wszystkich stacjach, RE (RegioExpress) to pociąg „szybki regionalny”. Bellinzona, Como i Varese są połączone z Mendrisio bez zmian co 30 minut.

W przyszłości S30 zakończy się w Gallarate, a pociągi S50 lub S40 podążą trasą na lotnisko Malpensa.


Vigezzina / Centovalli

SSIF (włoski) i FART (szwajcarski) obsługują wszystkie przystanki i pociągi panoramiczne między Domodossola (IT) a Locarno (CH) w wyjątkowym (jak sądzę) układzie: dwie całkowicie niezależne firmy (często nie wiedzące prawie nic o swoich planach ... ), ale bilety wyemitowane przez jeden z nich są ważne w obu przypadkach (możesz wziąć bilet A / R z SSIF, odbywając pierwszą podróż z FART i wracając z SSIF) i nie ma między nimi przepływów pieniężnych.


Rhätische Bahn

Rhätische Bahn prowadzi regionalne i turystyczne usługi między Tirano (IT) a Sankt Moritz (CH).


MI.CO.TRA.

ÖBB (koleje austriackie) i FUC (Udine - Cividale Railway) prowadzą wspólnie z MI.CO.TRA. pociągi regionalne z Villach do Udine przez granicę Tarvisio.


Alto Adige Mobilità / Südtirol Mobil

Trenitalia i SAD obsługują połączenia regionalne między Austrią a Włochami na trasach 100 (Innsbruck (A) - Bolzano (I) - Trento (I) - Werona (I)) i 400 (Lienz (A) - S. Candido (I) - Brunico (I) - Fortezza (I)). Rozkłady jazdy na stronie Alto Adige Mobilità / Südtirol Mobil


Tende kolejowa

Trenitalia obsługuje pociągi regionalne między Piemontem, Alpes-Maritimes i Ligurią (Fossano (I) - Cuneo (I) - Tende (F) - Ventimiglia (I)). Z powodu nieudolności kolei Piemontu od 2010 r. Na tej trasie jeździ niewiele pociągów.


Inne włoskie usługi „międzynarodowe”

 • BLS prowadzi pociągi między Brig (CH) a Domodossola (IT). Niektóre pochodzą z Berna (CH), stolicy Szwajcarii. Jest to nieco rozmyta usługa międzynarodowa, ponieważ Domodossola jest stacją graniczną (z urzędami celnymi), więc linia jest formalnie w Szwajcarii, ale przed faktyczną granicą we Włoszech znajduje się 18 km i 3 stacje (a region Piemont płaci za Domodossola - Iselle usługa).
 • Trenord prowadzi linię podmiejską S11 Milan między Chiasso (CH) a Mediolanem (IT). Jednak na stacji Chiasso są „formalnie włoskie tory” S11 kończy się, więc formalnie pociągi S11 nigdy nie wjeżdżają do Szwajcarii.
 • Turyn SFM linia 3 biegnie do Modane (F), ale ponownie Modane ma „formalnie włoskie ścieżki”.

Rhätische Bahn jest regularnym przewoźnikiem międzymiastowym / międzymiastowym, a nie masowym szybkim tranzytem / koleją miejską. To samo dla BLS.
gerrit

@gerrit Gdzie wyznaczasz granicę między przejazdem między koleją a koleją podmiejską? fahrplanfelder.ch/fileadmin/fap_pdf_fields/2018/330.pdf BLS łączy miasto kilka kilometrów od siebie (Ladden - Eggerberg wynosi 1,6 km, Varzo - Iselle wynosi 4 km), podobnie jak Chiasso TiLo - Balerna (4,5 km) lub Mendrisio S. Martino - Capolago (3 km). Jeśli, OTOH, wybierzesz częstotliwość jako główny dyskryminator, ponownie TiLo S30 ma taką samą częstotliwość jak BLS Spiez - Domodossola.
Astrinus

Zazwyczaj systemy szybkiego transportu zbiorowego na obszarach metropolitalnych są skoncentrowane na dużym mieście lub skupisku dużych miast, do których dojeżdżają ludzie. Wiele jest własnością miasta. BLS, Rhätische Bahn i inni to tak naprawdę zwykłe firmy kolejowe, które mają wiele przystanków. Nie ma nic niezwykłego w lokalnych pociągach na obszarach przygranicznych. Z pewnością regularne pociągi odgrywają również rolę osób dojeżdżających do pracy na obszarach miejskich, a na pewno zdarzają się przypadki graniczne, takie jak Cercanias / Rodalies w Hiszpanii / Katalonii, ale myślę, że istnieje koncepcyjna różnica między, powiedzmy, RER i Rhätische Bahn.
gerrit

@gerrit To ciekawy przykład: w Paryżu RER to w rzeczywistości zwykłe pociągi bardzo podobne do regionalnych pociągów jeżdżących po Paryżu („Transilien”). W przeciwieństwie do metra, mają one nadwyżkę mocy i jeżdżą po lewej stronie, a sieć została historycznie stworzona przez łączące linie pociągów kończące się po obu stronach Paryża.
Zrelaksowany

8

Opierając się na cytowanej w innej odpowiedzi sieci tramwajowej w Bazylei, Bazylea ma również podmiejską sieć kolejową (region S-Bahn Bazylea), która obejmuje 3 kraje: Szwajcarię, Francję i Niemcy.

Mapa Regio S-Bahn Basel

Główny dworzec kolejowy (Basel SBB) ma część, która jest uważana za znajdującą się we Francji do celów celnych (i wcześniej imigracyjnych), z regionalnymi usługami TER do Alzacji. Niektóre usługi regionalne jadące do Alzacji odjeżdżają teraz ze zwykłych torów SBB (w tym S1).

Co więcej, Basel Badischer Bahnhof, jeśli w rzeczywistości jest stacją obsługiwaną przez niemiecką DB, z której kursują pociągi regionalne.

 • Linia S1 to CH-FR.
 • Linie S6 i RE to CH-DE.
 • Linie S5 i RB są tylko w DE (jeśli rzeczywiście uważasz, że Basel Badischer Bahnhof jest w DE).
 • Wszystkie pozostałe linie są tylko CH.

2
To bardzo piękna mapa dla mapy tranzytowej!
gerrit

„Główny dworzec kolejowy (Bazylea SBB) ma część, która jest uważana za znajdującą się we Francji dla potrzeb celnych (a wcześniej imigracyjnych)”. Warto jednak dość często kontrolować imigrację przy wjeździe do Szwajcarii
Crazydre

@ Imigracja koksu? Czy na pewno nie są to francuscy agenci celni, którzy próbują powstrzymać cię przed zabraniem walizek z pieniędzmi do Szwajcarii? Nie powinno się przeprowadzać kontroli imigracyjnych, a Szwajcaria nie powołała się na „wyjątkowe okoliczności” w przypadku tymczasowych kontroli granicznych. Francja ma, ale zwykle bardziej martwi ich wchodzenie niż wychodzenie ...
jcaron

1
@jcaron Jestem w 100% pewien, ponieważ mieszkam w Szwajcarii i regularnie przejeżdżam autobusem (i kilka razy jechałem pociągiem do Bazylei). Szwajcaria nie podaje nic o Schengen na granicy lądowej, a także sprawdza wizy i znaczki Schengen (ponieważ jest to wewnętrzna granica Schengen). Jednak Francja rzadko kiedy dokonuje kontroli przy wjeździe ze Szwajcarii
Crazydre

@gerrit: O ile mi wiadomo, można to zrobić za pomocą GMT .
Eric Duminil

5

Jeśli uwzględnimy miejskie pociągi szybkiego tranzytu i pociągi podmiejskie, ale nie pociągi regionalne, niektóre przykłady to:

 1. Tramwaj w Bazylei, dojeżdżający do Weil am Rhein w Niemczech i St-Louis we Francji.
 2. S-Bahn w Bazylei, docierający do Lörrach w Niemczech.
 3. Zurych S-Bahn, docierający do Lottstetten, Jestetten i Waldshut w Niemczech.
 4. RER Genewa, osiągając Bellegarde we Francji.
 5. Tilo, osiągając lotnisko Mediolan i Malpensa we Włoszech
 6. Salzburg S-Bahn, docierając do Berchtesgaden i Bad Riechenhall w Niemczech
 7. Pociąg wahadłowy między Singapurem a Johor Bahru (Malezja)
 8. Milan subruban rail, z linią S11 do Chiasso w Szwajcarii.


4

Mała historyczna notatka, że ​​w Berlinie istniały połączenia S-bahn (i prawdopodobnie inne) między Berlinem Wschodnim a Zachodnim. To połączenie transportowe było aktywnym łącznikiem między dwoma różnymi krajami po zakończeniu drugiej wojny światowej, a przed wzniesieniem muru berlińskiego i ograniczeniem komunikacji między Wschodem a Zachodem. - Teraz, oczywiście, linki zostały przywrócone od czasu zburzenia muru, ale ponieważ Wschodu i Zachodu nie ma już w osobnych krajach, nowoczesny system transportu w Berlinie nie ma znaczenia dla twojego pytania.


IIRC (i właśnie sprawdziłem na Wikipedii), Wschód prowadził S-bahn (szyna naziemna ) , podczas gdy Zachód prowadził U-bahn (metro / metro) . Nie znam szczegółów, ale podczas zimnej wojny najwyraźniej niektóre pociągi S-bahn na niektórych trasach przejeżdżałyby przez terytorium Berlina Zachodniego, ale nie zatrzymywałyby się na stacjach Berlina Zachodniego.
Peter Cordes

@PeterCordes W pewnym momencie, zanim zimna wojna stała się naprawdę poważna, zatrzymała się na Wschodzie i Zachodzie. Ktoś, z kim pracowałem w Niemczech, wyjaśnił, że jego rodzice wyjechali ze S-Bahn ze Wschodu do Berlina Zachodniego i przypuszczam, że „uciekli” i stworzyli dla siebie nowe życie na Zachodzie.
tom

Nawet po tym, jak zimna wojna stała się naprawdę poważna, linie S-Bahn w Berlinie Zachodnim były własnością i były prowadzone przez wschodnioniemieckie koleje państwowe (iz tego powodu niezbyt popularne wśród mieszkańców Berlina Zachodniego). Dopiero w 1984 r. Linie zachodnie zostały przeniesione do agencji tranzytowej Berlina Zachodniego.
Henning Makholm

3
@PeterCordes: Przez większą część zimnej wojny było odwrotnie - tunel S-Bahn północ-południe biegł pod terytorium Berlina Wschodniego, ale oba jego końce znajdowały się na przedmieściach Zachodu, więc wszystkie pociągi były na „Zachodzie” linii i nie zatrzymywał się na stacjach na Wschodzie, z wyjątkiem przesiadki na Friedrichstraße. Zobacz „Ghost station” na Wikipedii . Na początku istniało kilka pociągów S-Bahn, które kursowały non-stop przez sektor zachodni między zewnętrznymi terminalami NRD a Berlinem Wschodnim, ale zatrzymały się, gdy wzniósł się Mur.
Henning Makholm

Niektórzy (szczególnie z Zachodnich Niemiec) twierdzą, że technicznie Niemcy Zachodnie i Wschodnie były tym samym krajem; Niemcy Wschodnie nigdy nie zostały w pełni uznane przez Niemcy Zachodnie. Status Berlina był bardziej skomplikowany; Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone utrzymywały, że nie wchodziły w skład żadnego z Niemiec, ale posiadały specjalny status pod administracją tych trzech krajów oraz Związku Radzieckiego. Można uznać każdy z czterech „sektorów” za „kraj” (w którym wszystkie lokalne tranzyty przekraczają granice), lub żaden z nich, wykonujący jedynie ruch między (wschodnim lub zachodnim) Berlinem a otaczającym go przejściem granicznym NRD.
Peter - przywróć Monikę

3

Saarbahn łączy Saarbrücken w Niemczech z Sarreguemines (Saargemünd) we Francji. Istnieje również linia autobusowa łącząca Saarbrücken z Homboug-Haute (Oberhomburg), została niedawno skrócona, ponieważ St. Avold nie współfinansuje jej już.


3

Chociaż nie jest to przedsiębiorstwo międzynarodowe w ścisłym tego słowa znaczeniu, metro w Waszyngtonie (Metro) obejmuje 2 stany (Maryland i Wirginia) i jeden podmiot podobny do stanu (Dystrykt Kolumbii). Rozkład stacji między stanami jest prawie równy.

Uważam ten miejski wielopoziomowy system metra za bardzo zbliżony do „wielonarodowego”, ponieważ: 1. MD, DC i VA mają różne prawa, w tym dotyczące masowego tranzytu. 2. Finansowanie pochodzi z odrębnego budżetu każdego podmiotu, zatwierdzanego przez każdy stanowy organ ustawodawczy. 3. Rada zarządzająca WMATA ma przedstawicieli z każdego stanu. 4. Stany USA są bardziej niezależne niż podobne podobszary innych krajów.


3
Najbardziej znanym tego przykładem byłby system tranzytowy w Nowym Jorku / New Jersey.
JonathanReez wspiera Monikę

@JathanathanReez and Connecticut. Istnieje usługa kolei podmiejskiej na Manhattan obsługiwana przez New Jersey (NJ Transit), o której zakładam, że myślałeś, z kilkoma liniami obsługiwanymi wspólnie przez NY (Metro North) i NJ Transit. Istnieje również jako osobny system metra obsługiwany przez Zarząd Portu (PATH). Connecticut bierze również udział w operacji Metro North; jest tam 38 stacji.
phoog
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.