Czy to dziwne miejsce na granicy belgijsko-niemieckiej to chodnik czy coś innego?


30

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Jak widać na powyższym obrazku, Belgia i Niemcy mają dziwną granicę w pobliżu Oostkantons. To wydaje się być jakąś ścieżką na wschód od „prawdziwej” granicy. Czy ktoś wie więcej o tej dziwnej ścieżce i czy możesz po niej przejść?


Cóż, Willeke, wydaje się, że obszar obejmuje jeszcze dłuższy teren niż ten, więc nie mogę tak naprawdę powiększyć. Mam na myśli małą część, która zgodnie z odpowiedzią Johns-305 nazywa się Vennbahn.
AutoDemolisher

24
Jeśli nazywasz to dziwnym, nie widziałeś jeszcze miasta Baarle-Nassau.
asdfex

4
@asdfex Masz na myśli Baarle-Hertog?
Alexander

5
@Alexander: Zależy od tego, gdzie jesteś. Baarle-Nassau to nazwa części holenderskiej. Baarle-Hertog to belgijska nazwa.
asdfex

2
Dziwię się, że nie ma jeszcze tagu dla eksklaw.
Andrew Grimm

Odpowiedzi:


26

Cały obszar i znaczna jego część na zachód były terytorium Niemiec na początku XX wieku. Pod koniec XIX wieku zbudowano linię kolejową z Akwizgranu (znacznie dalej na północ) do Luksemburga, Vennbahn . Pierwotnie przeznaczony do transportu węgla i rudy żelaza (w różnych kierunkach) oraz do połączenia obszaru pomiędzy ośrodkami przemysłowymi, był strategicznie wykorzystywany na początku I wojny światowej do transportu żołnierzy do ataku na Liège.

Po traktacie wersalskim zachodnia połowa tego obszaru została scedowana na Belgię, tworząc najbardziej zewnętrzną linię graniczną, którą widać na zdjęciu. Vennbahn przejeżdżałby teraz z terytorium Niemiec na terytorium Belgii i wracał wielokrotnie. Belgia argumentowała, że ​​linia ma strategiczne znaczenie (została wykorzystana do przygotowania ataku na Liège, patrz wyżej), więc w ramach traktatu cała linia kolejowa (ale tylko linia kolejowa) z Walheim (niedaleko Aachen) do zanim Wilwerdingen (w Luksemburgu) stał się terytorium Belgii.

Doprowadziło to do powstania wielu eksklaw Niemiec w Belgii . Jeden został zwrócony w latach 50. XX wieku po tym, jak ta część kolei została zlikwidowana; pięć przetrwało do dnia dzisiejszego.

Obecnie nie pozostały żadne ślady, a linia została odnowiona jako ścieżka rowerowa w obszarach, w których powstały niemieckie eksklawy. Ministrowie spraw zagranicznych Belgii i Niemiec potwierdzili jednak, że renegocjacje granicy nie będą miały miejsca, więc sytuacja będzie kontynuowana. (Pierwotny traktat nie zawierał postanowień na wypadek nieużywania torów - ale prawo pierwszeństwa kolei nadal istnieje).

Anegdotycznie niektórzy mieszkańcy, których domy i nieruchomości są zbyt blisko linii kolejowej, mają zarówno niemiecki, jak i belgijski adres i odwiedzają ich obaj listonosze .


Ciekawy artykuł (po holendersku), który mówi więcej o historii Vennbahn: vrt.be/vrtnws/nl/2019/07/26/vennbahn .
Menno van den Heuvel

43

To dawna linia kolejowa o nazwie Vennbahn .

Tak to wygląda na mapie, ponieważ dawna linia kolejowa i pierwszeństwo drogi były i nadal są terytorium Belgii. Na zdjęciu widać dwie eksklawy Niemiec w Belgii, choć obecnie jest ich 5.

Wygląda na to, że linia tras została już usunięta i ułożona jako ścieżka rowerowa.

Linia rozgałęziona Ravel L45a całkowicie asfaltowana

Więcej informacji tutaj.


8
Dwie poprawki: nadal jest to terytorium Belgii, a Vennbahn tworzy pięć niemieckich enklaw zamiast dwóch (kiedyś sześć). Z pozostałych trzech jeden znajduje się na południe od zrzutu ekranu, a dwa pozostałe znajdują się w pobliżu Roetgen. Interesujące jest również to, że nie tylko kolej, ale także powiązana infrastruktura stała się terytorium belgijskim na mocy traktatu wersalskiego. Na przykład grubsza część, którą można zobaczyć na zrzucie ekranu, to dawna stacja Monschau (po francusku Montjoie).
Niektóre wędrujące yeti

@ptityeti Ah, tak. Użyłem czasu przeszłego na kolej, a nie na terytorium. Poprawione Wyjaśniono także dwie eksklawy na zdjęciu.
Johns-305,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.