Dlaczego restauracje i kawiarnie na Ukrainie dokonują transakcji na każdym jedzeniu osobno?


16

Jestem teraz w Kijowie i odkryłem, że niektóre restauracje i kawiarnie dokonują transakcji na każdym talerzu osobno.

Na przykład wczoraj zamówiłem plasterek ciasta Napoleona i filiżankę gorącej czekolady. Kiedy płaciłem kartą kredytową, kelner kazał mi wpisać kod PIN dwa razy, oddzielając transakcję.

Pewnego razu zapytałem kelnera, dlaczego musi je rozdzielić, ale odpowiedziała, że ​​nie wie. Nie wszystkie restauracje i kawiarnie przestrzegają tego nawyku, więc uważam, że nie ma to nic wspólnego z prawem. Ale dlaczego wiele restauracji i kawiarni każe mi płacić za każdy talerz osobno?

Czy mogę też poprosić kelnera o złożenie całej transakcji (ale w Kijowie około połowa kelnerów nie mówi po angielsku)?


1
Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
JonathanReez

Odpowiedzi:


34

W ten sposób unikają podatków.

Na Ukrainie istnieje specjalne rozporządzenie dla małych firm, zwane „prywatnym przedsiębiorcą” ( приватний підприємець lub фізична особа-підприємець , w skrócie ПП lub ФОП ).
Mają uproszczone wymagania dotyczące księgowości, raportów kwartalnych i - co najważniejsze - obniżają podatki i / lub zryczałtowaną stawkę podatkową (w przeciwieństwie do progresywnej).
Ważnym czynnikiem jest to, że mała firma jest ograniczona rocznym limitem dochodów , więc nie można prowadzić dużej kawiarni / restauracji jako jednego ФОП.

Tak więc rachunkowość restauracji jest „podzielona” na kilka podmiotów gospodarczych i zwykle robią to według rodzaju sprzedawanych przedmiotów, np. Żywności, napojów, alkoholu itp.

Jeśli zdarzy się, że zamówiłeś przedmioty, które są „przypisane” do różnych podmiotów, istnieje prawdopodobieństwo, że twój rachunek zostanie podzielony na dwa paragony. Czasami „przełączają się” o określonej porze dnia, więc jeśli zamówisz, zjesz i zamówisz ponownie kilka godzin później, może się to zdarzyć.

Możesz sprawdzić dwa rachunki, najprawdopodobniej są one zatytułowane np. „ПП name1” i „ФОП name2” .

Źródło: Jestem obywatelem ukraińskim i prywatnym przedsiębiorcą (sumiennym). :-)

Czy mogę też poprosić kelnera o złożenie całej transakcji […]?

Możesz spróbować, ale może się zdarzyć, że ich oprogramowanie tego nie zrobi.
Jeśli nadal nalegasz, wskaż dwa rachunki i spróbuj powiedzieć:
„будь ласка, обʼєдна́йте | в оди́н | чек” („proszę scalić | w jeden | rachunek”),
oto trzy sub-frazy, możesz użyć 1 lub 1 + 2 lub 1 + 3 lub 1 + 2 + 3, w zależności od Twojej znajomości języka ukraińskiego ( wymowy ).


Dzięki i to jest takie interesujące do usłyszenia! Jak o tym myśli rząd? Czy jest jakiś sposób, aby zamknąć lukę, czy są raczej hojni?
Blaszard,

6
@Blaszard, mamy resztki starych, nieefektywnych przepisów, które uniemożliwiają uczciwy biznes. Z drugiej strony długa historia zepsutego sposobu myślenia wciąż sprawia, że ​​wielu przeciętnych ludzi toleruje „pół” korupcję (np. Znajdowanie „inteligentnych” sposobów prowadzenia biznesu). Z pewnością „mała” korupcja otwiera drogę do „dużej”. Dzisiaj jest lepiej niż kiedyś , powiedzmy, przed Rewolucją Godności, ale jeszcze daleko nam do doskonałości. Eliminacja korupcji jest kluczowym czynnikiem, który Zachód uważa przed wspieraniem nas, więc mam nadzieję, że wkrótce poprawimy się. Lub zgiń.
bytebuster

@bytebuster Thanks. Czy dotyczy to całego kraju czy regionu? Przeniosę się do Lwowa jeszcze w tym miesiącu, ale czy ten zwyczaj również tam obowiązuje?
Blaszard

4
Odpowiedź jest błędna na wiele sposobów. ПП w sensie odpowiedzi to „приватний підприємець”, a nie „приватне підприємство”. Są one od czasu do czasu zmieniane, aby uniknąć podatków, ale nie z częstotliwością podziału rachunków. Po prostu nie ma sensu denerwować klientów wieloma rachunkami, ponieważ można po prostu obciążać różnych klientów różnymi podmiotami (np. Jednym podmiotem na kelnera). Podzielone rachunki mają sens, ponieważ niektóre produkty spożywcze (zwłaszcza napoje alkoholowe) po prostu nie mogą być sprzedawane od podmiotów o niskich podatkach. To wtedy podzielone rachunki pomagają obniżyć podatki. Właśnie w tym przypadku.
Roman R.

@RomanR., Wydajesz się zaprzeczać temu, co obserwuje OP. Twój komentarz może być ważny, jeśli OP zamówił alkohol, ale zamówił ciasto i gorącą czekoladę, oba produkty „można sprzedać od podmiotu o niskim podatku”. Jeśli masz alternatywne wyjaśnienie tego zjawiska, lepiej może zamiast tego opublikować własną odpowiedź. Termin jest ustalony, dzięki za powiadomienie.
bytebuster

12

Firmy mają motywację do dzielenia kontroli, ponieważ są przyzwyczajeni do agresywnej optymalizacji wydatków. Na Ukrainie jest to skrajny przypadek, który poza widzem postrzega jako niezdolność rządu do prawidłowego poboru podatków.

Tak więc chodzi o podatki (jest to ogólna zasada, aby podążać za pieniędzmi, więc i tak chodzi o zmniejszenie wydatków sprzedawcy), ale nie w sposób opisany we wcześniejszej odpowiedzi (roczny limit dochodu na jednostkę niskiego opodatkowania wynosi ponad 50 000 USD i próg jest wystarczająco wysoki, aby nie nadużywać klientów poprzez podział rachunku za płytę!).

W artykule, który zamieściłem w komentarzu wcześniej, wyjaśniono (po rosyjsku) szczegóły, w jaki sposób firmy oszukują w sprzedaży i świadczeniu usług. Jednym z przypadków jest w szczególności podział czeków.

... Prawie zawsze naliczana jest podwójna opłata w restauracji kawiarni. Dostajesz jeden rachunek za napoje barowe, a drugi za przekąski. Pierwszy paragon ma na sobie nazwę LLC, ponieważ licencja sprzedawcy alkoholu jest droga i może być wydana tylko firmom ...

W większości krajów metody te można uznać za nielegalne, ale od lat działają one doskonale na Ukrainie. W dzisiejszych czasach jest on również powszechnie wykorzystywany, a co więcej: nie można prowadzić firmy inaczej, ponieważ konkurencja bardzo szybko wyrzuciłaby go z biznesu.

Typowym powodem otrzymania dwóch rachunków jest to, że niektóre produkty nie mogą być sprzedawane przez osoby prawne o niskim opodatkowaniu. Następnie jeden podmiot nalicza opłaty za takie jedzenie (zwłaszcza alkohol), a następnie otrzymuje inny rachunek za resztę zakupu od innego podmiotu. W niektórych przypadkach podział jest mniej wyraźny, ponieważ może dotyczyć nie tylko alkoholu. Podejrzewam, że w twoim przykładzie gorąca czekolada jest sprzedawana przez część sklepu znaną jako „bar”, a ciasto sprzedawane jest przez część sklepu, która sprzedaje kompletne produkty.

Oznacza to, że nie nalicza się opłaty za płytkę, jak przypuszczano. Jest to raczej inny rodzaj optymalizacji, gdy technicznie twój zakup jest realizowany przez różne „działy”. W większości przypadków jest to rodzaj wewnętrznej procedury sprzedawcy, a prośba o połączenie rachunku po prostu nie może pomóc . Sprzedawca dzieli rachunek nie dlatego, że chce się zabawić wprowadzaniem kodu PIN dwa razy, ale dlatego, że dzieli towary i usługi z własnych powodów, których nie można zmienić na żądanie. Co więcej, kelnerzy i ludzie przy kasie niekoniecznie są świadomi faktycznych przyczyn podziału.

Optymalizacja wykracza daleko poza zakres kawiarni. Na Ukrainie można znaleźć nawet supermarket, który tak ustrukturyzował działalność, że działy, które są oczywistymi integralnymi częściami zakładu, są prowadzone jako osobne podmioty prawne o niskim opodatkowaniu. Jeśli kupujesz rzeczy z różnych działów, możesz poprosić o połączenie zakupionych towarów jako pojedynczej transakcji, ale jest to oczywiście niemożliwe: sprzedawcy mają własne towary do sprzedania i żaden z nich nie może sprzedać ci towarów z działu równorzędnego.

UPD. Zbiegiem okoliczności jest świeża (dzisiejsza) publikacja na temat podziału czeków: dwa rachunki w restauracji // Два чека в ресторане :

... stąd pod tym samym dachem istnieją dwie firmy: LLC sprzedaje alkohol, a [niski podatek] indywidualny przedsiębiorca podaje jedzenie.

... jeśli zdarza ci się często odwiedzać to samo miejsce, możesz także zauważyć sporadyczne zmiany nazwy firmy. Czy to tajemnica? Jeden indywidualny przedsiębiorca zbliża się do rocznego limitu dochodów, a następnie zostaje zastąpiony nowym.

W artykule wymieniono różne aspekty optymalizacji kosztów, a także podstawową przyczynę dwóch rachunków. Ciekawe jest to, że źródłem komentarza jest były wiceminister finansów. Oznacza to, że wszyscy są świadomi tego, co się dzieje, ale motywacja do powstrzymania farsy jest niewystarczająca.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.