Jak poradzić sobie z możliwym odwołaniem mojego lotu Ryanair?


23

Planuję wybrać się na wycieczkę z przyjaciółmi do Budapesztu z Włoch na nowy rok.

Zasadniczo znaleźliśmy niektóre loty Ryanair, ale obawiamy się, że nasz lot zostanie odwołany w ostatniej chwili, podobnie jak inne loty Ryanair w poprzednich czasach ...

Problem polega na tym, że chcemy również zarezerwować mieszkanie (8 osób) w Airbnb, a możliwość odzyskania naszych pieniędzy (jak wspomniano wcześniej, bardzo duża kwota pieniędzy, od 2-3 tys. €) jest dostępna tylko, jeśli anulujemy 1 tydzień przed zameldowaniem.

Czy Ryanair oferuje odszkodowanie, jeśli lot zostanie odwołany w ostatniej chwili? Czy zapewnia inny sposób dotarcia do miejsca docelowego? Czy Ryanair musi zaoferować rekompensatę za dodatkowe koszty (takie jak airbnb)?


2
Warunki biletów lotniczych zwykle nie obejmują ubezpieczenia innych usług, które zorganizowałeś, takich jak zakwaterowanie. Nie jestem pewien, ale nie sądzę, aby przepisy UE wymagały od linii lotniczych dodatkowych odszkodowań za inne aspekty podróży.


Bankructwo Monarcha jest dobrodziejstwem dla Ryanaira, obecnie dostępnych jest znacznie więcej pilotów.
Hrabia Iblis

Odpowiedzi:


23

Ryanair jest zobowiązany do wypłacenia Ci odszkodowania za lot do UE i tak zrobią. Poza tym, czy chcesz zdobyć się na to, za co zapłaciłeś?

Edycja: pozornie prawa do anulowania obejmują

zmiana trasy do miejsca docelowego przy najbliższej okazji lub zmiana trasy dogodnej dla pasażera do miejsca docelowego, w zależności od dostępności miejsc.

Ponadto CAA ostrzegł Ryanair , że muszą zmienić trasę również przy użyciu innych linii lotniczych, i odnosi się do lotów korzystających z alternatywnych portów lotniczych oraz że Ryanair jest zobowiązany do poniesienia kosztów przeniesienia na te lotniska. Co jest świetne, ponieważ Ryanair jest dość wyjątkowy na trasach z bardzo dziwnych lotnisk.


9
@Anon Nigdy nie słyszałem o linii lotniczej, która nie zrzeka się wszelkiej odpowiedzialności za dodatkowe koszty spowodowane opóźnieniem. A Ryanair, znany na całym świecie z braku obsługi klienta, nie zrobi dla ciebie niczego, co nie jest prawnie wymagane. Możesz spojrzeć na ubezpieczenie podróżne, ale koniecznie przeczytaj drobny druk, aby zobaczyć, co dokładnie jest objęte ubezpieczeniem i jakie są limity polis.
Zach Lipton

2
@chx zgodnie z zasadami UE261, Ryanair jest zobowiązany do przekierowania Cię na inną linię lotniczą, jeśli sobie tego życzysz - oprócz odszkodowania. europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/…
Moo

2
@chx frazowanie nie ogranicza przekierowania do linii lotniczej, której dotyczy problem - przeczytaj list CAA do Ryanair, w szczególności mówiąc im, aby przestali wprowadzać klientów w błąd na tej stronie caa.co.uk/uploadedFiles/CAA/Content/News/News_files/2017/… ( patrz punkt 2)
Moo

4
Nic z tego nie pomaga, jeśli Ryanair idzie w górę jak Monarcha. Wydaje się, że wszyscy tutaj zakładają, że Ryanair ma nieskończoną ilość gotówki, którą mogą wypłacić pasażerom lub innym liniom lotniczym. Oni nie. CAA może zamówić i ostrzec Ryanaira, jak tylko zechce: jeśli Ryanair nie ma gotówki, po prostu nie może spełnić wymagań
Hilmar

3
@ Obecna sytuacja Hilmara Ryanaira nie jest związana z finansowaniem ani zdrowiem firmy, spieprzyli swoje wakacyjne harmonogramy pilotów, co oznacza, że ​​większość z nich została zmuszona do obowiązkowego urlopu w tym samym czasie - co spowodowało, że Ryanair nie miał pilotów na loty. Dlatego właśnie odwołują loty - spieprzyli operacyjnie. Ogólnie rzecz biorąc, tak, ta odpowiedź nie pomaga, gdy linia lotnicza zbankrutuje, ale nie o to tu chodzi.
Moo

50

Uh, to jest właśnie ten rodzaj rzeczy, za które sprzedawane jest ubezpieczenie podróżne - masz niepewność, którą chcesz pokryć, i nie chcesz być masowo gotówkowy, jeśli ta niepewność stanie się rzeczywistością.

Idź i porozmawiaj z brokerem ubezpieczeniowym, aby doradził Ci (na podstawie jakiej polisy kupić) na piśmie - w ten sposób powinieneś być objęty zarówno niepewnością Ryanair, jak i wszelką błędną sprzedażą ubezpieczenia, jeśli firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty.


1
Chociaż kupuję ubezpieczenie podróżne, nie powinienem płacić stronie trzeciej, aby zrekompensować naruszenie prawa przez RyanAir. Z drugiej strony, jeśli jest to renomowana firma ubezpieczeniowa, zapłacą mi, a następnie ich prawnicy zapewnią RyanAir drogie wykształcenie.
WGroleau

27
@WGroleau, które prawo wymaga od linii lotniczych rekompensaty za koszty poniesione poza lotami (i bezpośrednie zdarzenia towarzyszące lotom, takie jak zakwaterowanie z opóźnieniem itp.)? EU261 szczegółowo określa obowiązki przewoźników lotniczych i nie wspomina nic o rekompensacie lub rekompensacie za inne straty poniesione poza jakimkolwiek związanym z samymi lotami. Nie jestem pewien, na jakiej podstawie każda firma ubezpieczeniowa może pozwać linię lotniczą o zwrot tych kosztów - nie jest to zobowiązanie linii lotniczych, nie jest to część umowy między pasażerem a linią lotniczą.
Moo

6
@WGroleau Jeśli RyanAir będzie musiał zrekompensować Ci lot poza lotem, średni koszt biletów wzrośnie. Tak czy inaczej, będziesz musiał zapłacić za to ubezpieczenie. Obecnie działa tak, że klienci niechętni ryzyku mogą włączyć się do ubezpieczenia, podczas gdy inni tego nie robią. Korzyści z obowiązkowego ubezpieczenia nie są dla mnie jasne.
FooBar,

1
@WGroleau Te pytania zostały rozwiązane przed zakupem biletu: w umowie podpisanej przez zakup biletu. O ile umowa nie jest w jakikolwiek sposób poważnie wadliwa, twoją opcją jest odejść lub całkowicie się do niej zobowiązać. Kiedy już to zrobisz, rezygnacja z tego czyni cię nieuczciwą osobą, innymi słowy czyni z ciebie złego faceta. Zarządzaj swoim życiem. RyanAir jest tylko organizatorem podróży, a jeśli chcesz, aby zgodzili się również zająć twoim mieszkaniem, zrób to konsekwentnie , kupując pakiet wycieczek.
Harper - Przywróć Monikę

Jest to poprawna odpowiedź zamiast zaakceptowanej. Ubezpieczenie podróżnego, w szczególności z możliwością rezygnacji, jest jedynym właściwym sposobem ochrony przed nieoczekiwanymi odwołaniami, czy to z własnej winy, czy z własnej winy. Poleganie na „prawie” w celu ochrony przed firmą z całym zespołem prawników jest w najlepszym razie ryzykowną propozycją.
Cronax,

14

Jeśli martwisz się o anulowanie, odpowiedź jest prosta: nie rezerwuj w Ryanair.

Możesz być uprawniony do odszkodowania https://www.theguardian.com/business/2017/sep/30/ryanair-cancellation-flights-refund-rebook-airline, ale jest to skomplikowane i może zakłócać lub nawet zniszczyć twoją podróż. Polityka odszkodowań może się również szybko zmienić, jeśli sytuacja pogorszy się dla Ryanaira

Ubezpieczenie podróżne może pomóc, ale należy uważnie przeczytać drobny druk. Ubezpieczenie rozpoczyna się dopiero po wyczerpaniu wszystkich innych sposobów kompensacji (co często musisz udowodnić), a nawet wtedy ochrona jest często ograniczona do zapłaconych kosztów i nie dostaniesz nowego lotu.

Jeśli chcesz mieć pewność, że możesz zaplanować podróż zgodnie z planem, zarezerwuj renomowanego przewoźnika.

Ostrzeżenie: Monarch Airlines właśnie zbankrutowało, pozostawiając 100 000 pasażerów pozostawionych za granicą http://money.cnn.com/2017/10/01/news/monarch-airlines-administration/index.html


4
Nie, nie pozostawili 110 000 pasażerów pozostawionych w stanie spoczynku. Są chronione przez Atol, więc CAA zamierzają czarterować samoloty (i już rozpoczęły), aby przetransportować je wszystkie do domu. Nikt nie zostanie za granicą i nie będzie zmuszony zapłacić za bilet (a jeśli tak, to porażka rządu). bbc.co.uk/news/business-41477267 Twoje źródło wyjaśnia nawet, że rząd Wielkiej Brytanii to robi. 😡
Tim

Tylko wakacje pakietowe są chronione przez ATOL. Większość pasażerów Monarch za granicą odbywa się wyłącznie lotem i nie ma ochrony, więc zostałby pozostawiony bez opieki, gdyby rząd Wielkiej Brytanii nie przyłączył się również do repatriacji. Tylko pasażerom lotów z zagranicy przebywającym w Wielkiej Brytanii nie zaoferowano pomocy w repatriacji, a zatem zostali skutecznie pozostawieni bez opieki. W przypadku Anona podróż byłaby tylko lotem, a ATOL nie miałoby zastosowania. Ryanair jest jednak opłacalny i prawdopodobnie nie zbankrutuje w najbliższym czasie.
webdevduck

@webdevduck nope. „Czy ATOL obejmuje rezerwacje tylko na przelot? Tak, w niektórych przypadkach. Jeśli zarezerwujesz lot z posiadaczem ATOL (bezpośrednio lub za pośrednictwem biura podróży) i otrzymasz certyfikat ATOL natychmiast po dokonaniu płatności, rezerwacja zostanie zabezpieczona jeśli posiadacz ATOL ulegnie awarii, a posiadacz ATOL jest również zobowiązany do zwrotu pieniędzy, jeśli linia lotnicza, na którą rezerwujesz, zawiodła. ” ( caa.co.uk/ATOL-protection/Consumers/… )
Muzer

1
Może to mieć zastosowanie w niektórych przypadkach, ale nie dotyczy rezerwacji w Ryanair (lub Monarch). Ryanair: Informacje ATOL - loty zarezerwowane bezpośrednio od linii lotniczej nie są chronione przez ATOL ryanair.com/pl/en/useful-info/help-centre/terms-and-conditions . Monarch: podczas gdy pakiety wakacyjne Monarch są chronione przez system Atol, osoby, które zarezerwowały loty, NIE są chronione. bbc.co.uk/news/business-41463787
webdevduck

Mój lot został odwołany przez Swiss International Air Lines tylko dlatego, że nie mieli wystarczającej liczby klientów. Widzę „renomowane” linie lotnicze wśród cienistszych
nic,

2

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​RyanAir nie zapewni żadnego odszkodowania poza zmianą rezerwacji lotu lub zwrotem pieniędzy. Powodzenia w uzyskaniu jakiejkolwiek usługi od RyanAir poza tym.

Linie lotnicze powinny zapewniać podstawową rekompensatę za opóźnienia przekraczające x godzin w Europie, ale jest to dość ograniczone i nie pokrywa całkowitego kosztu Twojego airbnb.

Utknęliśmy w Grecji w zeszłym roku, kiedy kontrolerzy ruchu lotniczego grozili uderzeniem. Wiele lotów zostało odwołanych, a wszyscy pasażerowie szukali hoteli.

Podróżowałem z KLM do Amsterdamu, a moja dziewczyna podróżowała z RyanAir do Dublina. KLM był bardzo pomocny i bez problemu zapewnił lot innym liniom lotniczym. Moja dziewczyna była w pełni zależna od lotów z RyanAir i musiała w zasadzie nadal sprawdzać stronę internetową.

Moje ubezpieczenie podróżne pokrywało pewne dodatkowe koszty (do pewnego limitu dziennie), ale nie w pełni pokrywało wszystko, ponieważ miałem dość podstawowy plan.

Ubezpieczenie podróżne mojej dziewczyny wciąż musi opłacić jej roszczenie (po roku!). Sprawdź również mały wydruk ubezpieczenia podróżnego.


1
Ryanair jest prawnie zobowiązany do odszkodowania zgodnie z przepisami UE261. Mają nawet stronę internetową do tego właśnie celu. Powodem, dla którego Twoja dziewczyna nie otrzymała rekompensaty od Ryanair, jest to, że jej lot został odwołany z powodu czegoś, co było poza kontrolą linii lotniczej. Te ostatnie problemy z Ryanairem są całkowicie pod ich kontrolą, dlatego każda osoba, której to dotyczy, kwalifikuje się do otrzymania EU261.
Moriarty,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.