Co stanie się z moim zarezerwowanym lotem AirBerlin teraz, gdy zbankrutował?


55

AirBerlin właśnie ogłosił, że zbankrutuje. Mam zarezerwowane u nich bilety na trasę Berlin-Chicago-Monachium na koniec września.

Rozumiem, że niemiecki rząd udzielił AB pożyczki, aby mogli kontynuować działalność; jednak w przeciwieństwie do Alitalii nikt nie wydaje się angażować w długość działalności tej spółki. Pytanie brzmi: skąd mam wiedzieć, że moje loty będą obsługiwane, bez ryzyka odwołania ich w ostatniej chwili, co zmusi mnie do zakupu drogich biletów w ostatniej chwili? Czy w tym momencie można uzyskać zwrot pieniędzy za moje bilety bezzwrotne?


6
Odpowiedź brzmi: po prostu tego nie wiesz.
Neusser

23
Ważna uwaga: Air Berlin złożył wniosek o ochronę przed bankructwem , a nie wniosek o ogłoszenie bankructwa. To coś zupełnie innego. Na przykład linie lotnicze United, Delta i American Airlines były objęte ochroną przed bankructwem (w Stanach Zjednoczonych znane jako „Rozdział 11”) przez dwa lata lub dłużej w tym wieku; oni wszyscy nadal działają.
David Richerby

10
Kluczowe brakujące informacje a) Czy dokonałeś rezerwacji bezpośrednio u nich, czy przez biuro podróży? (jeśli w Wielkiej Brytanii obowiązywałaby obligacja ATOL) b) W jakim kraju mieszkasz? (określa, które obowiązują przepisy konsumenckie) c) Czy zapłaciłeś kartą kredytową, debetową, czekiem lub gotówką? (wpływa na twoje prawa ze sprzedawcą w sporze)
smci

3
@DavidRicherby Zgłoszenie na podstawie rozdziału 11 jest nadal w stanie upadłości. To tylko bankructwo reorganizacyjne, a nie likwidacja. Nie jestem też do końca pewien, jaki sens ma wzmianka o czasie trwania planu reorganizacji. Każda z tych linii lotniczych ogłosiła bankructwo tylko raz (DL i UA po ogromnym spadku liczby podróży lotniczych po 11 września i recesji na giełdzie .com, podczas gdy AA walczyły do ​​czasu kryzysu finansowego z lat 08/08). ich nędzy.) Air Canada złożyła również wniosek między UA a DL.
reirab,

3
@reirab Znaczenie czasu trwania jest takie, że pytający potrzebuje linii lotniczej, aby latać przez kilka miesięcy; United pokazuje, że linia lotnicza chroniąca przed bankructwem może kontynuować działalność przez trzy lata.
David Richerby,

Odpowiedzi:


67

Nazywa się AirBerlin. Mówią, że w tej chwili oczekują, że wszystkie loty w ciągu najbliższych 3 miesięcy będą działały normalnie i że powinienem sprawdzić za tydzień, aby uzyskać informacje o możliwych zwrotach i zasadach anulowania.


Nie można uzyskać bardziej bezpośredniej odpowiedzi niż ta.
Broots Waymb,

24
Nie było potrzeby dzwonić - wszystko znajduje się na ich stronie internetowej . Ale to nie odpowiada na twoje pytanie - czy możesz zaufać tej informacji?
Neusser

22
@ Neusser czy możesz zaufać oficjalnym oświadczeniom firmy? Tak. Czy firma może pieprzyć wszystkich, robiąc dokładnie odwrotnie? Tak. Ale dla stosu oficjalne oświadczenie jest renomowanym źródłem.
Mindwin

11
@Mindwin: W typowych procedurach upadłościowych oświadczenia spółki nie liczą się wiele, gdy tylko przejęty przez sąd dyrektor wykonawczy przejmie operacje. To oświadczenie może być ważnym odzwierciedleniem intencji Air Berlin, ale nadal nie czyni go wiarygodnym.
MSalters

6
Pytanie, które musisz zadać, brzmi: czy możesz zaufać słowu firmy na skraju bankructwa. Oczywiście, że nie możesz
Valorum

31

Niestety nie dałbym ani grosza na nic, co mówi agent call center teraz lub za tydzień. Z drugiej strony, zgodnie z prawem, nie masz zbyt wielu opcji, chyba że kupisz nie tylko bilet z ich strony internetowej, ale będzie to część zorganizowanego urlopu. W przypadku wakacji zorganizowanych obowiązkowe jest ubezpieczenie od bankructwa przynajmniej w Niemczech.

Twój problem to: AirBerlin może obsługiwać Twój lot lub nie. Dowiesz się, gdy dotrzesz do miejsca docelowego. Biorąc pod uwagę sytuację kadrową (która raczej nie poprawi się teraz i już była zła), wystarczy, że nie będą mogli znaleźć załogi w dniu, w którym planujesz podróż.

Z drugiej strony, nie masz teraz szansy, aby IMHO otrzymało zwrot pieniędzy za bilety i dokonało rezerwacji w innej linii lotniczej. Jedynym zakładem na przyszłość, jaki możesz postawić, jest próba zakupu biletu zwrotnego w innej linii lotniczej (może na dzień później) i zwrócenie go, jeśli AirBerlin poleci.

Ostatnia szansa: sprawdź kartę kredytową, której prawdopodobnie użyłeś do zapłaty za lot. Niektóre karty (zwłaszcza karty „Srebrna” i „Złota” są dostarczane z różnego rodzaju ubezpieczeniami. Nie jestem pewien, czy bankructwo linii lotniczej jest jedną z nich, ale warto sprawdzić).

Pamiętaj jednak, że wszystkie te ubezpieczenia zapewniłyby, że albo odzyskasz pieniądze, ale nadal nie będziesz podróżować. Przynajmniej nie na koszt ubezpieczenia. Tylko jeśli istnieje takie ubezpieczenie i dotrzesz do miejsca docelowego, ale lot powrotny do domu się nie odbędzie, ubezpieczenie zapłaci za odpowiednie środki, abyś mógł wrócić do domu, ale to wszystko. Nigdy nie zapłacą różnicy za droższy bilet, jeśli jeszcze nie zacząłeś podróży.


3
W USA byłbym w stanie obciążyć opłatę, ponieważ usługi nie zostały dostarczone. Chyba nie działają tak samo w Niemczech.
Joshua

4
@Joshua W Niemczech byłoby absolutnie tak samo. Jedynym problemem będzie to, że zakończy się roszczeniem przeciwko firmie, która ogłosiła bankructwo. W związku z tym będziesz miał problem z wypłaceniem tego roszczenia. Kto w takim przypadku zapłaciłby w USA?
TorstenS,

2
@TorstenS: Z karty kredytowej, chargebacks nie zostawiać cię z roszczeniem. Firma CC wypłaci Air Berlin z pewnym opóźnieniem, więc będą musiały dowiedzieć się, jak uregulować końcowe płatności, ale to nie jest twój problem.
MSalters

1
@TorstenS: Zrobiłem to dość niedawno w Europie. I nie, nie mam pojęcia, skąd pomysł, że sprzedawcy korzystają z kart kredytowych. CC są dość złe dla sprzedawców. Płatności są nieodwracalne po upływie około roku.
MSalters

2
@MSalters Nie można obciążyć firmy, która nie ma już pieniędzy. Jeśli w takim przypadku OP odzyska swoje pieniądze, najprawdopodobniej oznacza to, że ich firma lub bank CC pokrył dla nich stratę.
Dmitrij Grigoryev,

9

Niemieckie doniesienia prasowe mówią, że pożyczka rządowa zabezpieczy kolejne trzy miesiące działalności. Ma to na celu uniknięcie zakłóceń (powrotnych) podróży podczas wakacji; sporo Niemców przebywa obecnie za granicą z biletami AirBerlin.

Byłbym więc pewny co do następnych kilku tygodni; sytuacja może stać się trudna, jeśli te 150 milionów euro nie wytrzymają pełnych trzech miesięcy.


Dzisiejszy raport radiowy sugerował również, że w najgorszym przypadku klienci AB zostaną zmienieni na inne linie lotnicze.
Robus,

4
@Robus Są z tym potencjalnie dwa problemy: 1. Kto za to zapłaci i 2. czy istnieją wystarczające przepustowości w stosunku do innych linii lotniczych. Sądzę też, że zrobią różnicę między ludźmi, którzy są na dalekim końcu podróży i muszą wrócić do domu, a tymi, którzy jeszcze nie wyjechali.
TorstenS,

@TorstenS Właśnie przekazuję to, co usłyszałem podczas porannej podróży, osobiście porzuciłbym bilet AB i kupiłem jeden z inną linią lotniczą, gdybym musiał wziąć udział w czymkolwiek ważnym ;-)
Robus

3

To nie do końca odpowiada na pytanie, ale mam nadzieję, że jest wystarczająco pomocne, aby uzasadnić opublikowanie.

Zakładając, że masz pewność, że loty nie będą honorowane (prawdopodobnie z powodu ogłoszenia przez firmę lub po dacie lotu).

Jeśli zapłaciłeś za towary i usługi i nie otrzymałeś wspomnianych towarów lub usług, możesz poprosić o obciążenie zwrotne w banku, w którym kiedyś płaciłeś (zakładając, że nie zapłaciłeś gotówką). BPay może również uniemożliwić przetworzenie obciążenia zwrotnego.

Aby uzyskać więcej informacji na temat zwrotów pieniężnych, sprawdź ten link , a najlepiej skontaktuj się z bankiem, w którym zapłaciłeś.

Pamiętaj, że firmy, które zbankrutowały, nadalważnymi celami obciążenia zwrotnego . W zależności od powagi sytuacji obciążenie zwrotne może się nie powieść, jeśli nie będą dostępne pieniądze.

Oświadczenie, że nie jestem bankierem ani prawnikiem, ani nie znam obciążeń zwrotnych ani lotów w Niemczech. Porozmawiaj ze swoim bankiem.


Zły pomysł. Likwidator zażąda zwrotu pieniędzy (do których uprawniona jest spółka w stanie upadłości). W końcu wszystko, co zrobiłeś, to dodatkowe koszty.
chirlu

1

Nie jestem pewien, co możesz zrobić w tym momencie, oprócz polegania na tym, co powiedziała firma ...

Jednak w przyszłości warto kupić ubezpieczenie podróżne na swoje wycieczki. Pozwoliłoby to przynajmniej pokryć część wydatków, gdyby podczas podróży wydarzyło się coś nieoczekiwanego. I jestem pewien, że linia lotnicza bankrutująca i nie latająca byłaby objęta ubezpieczeniem ... (a przynajmniej możesz ubiegać się o zwrot kosztów delty)

Np. Wybraliśmy się na rejs wycieczkowy z bezzwrotnymi biletami Iceland Air - w drodze do domu Iceland Air zdecydowało, że odbędzie się 1-dniowy strajk mechaników, więc utknęliśmy na Islandii tego dnia ... zostaliśmy automatycznie ponownie zarezerwowani na następny dzień (no, po zatrzymaniu się przy kasie linii lotniczych) ... jednak z powodu ubezpieczenia odzyskaliśmy większość pieniędzy, które ponieśliśmy spędzając kolejną noc w hotelu.


1

Tak jak zakładałem, Air Berlin odwołał większość swoich tras w Ameryce Północnej z dniem 1 października, co oznacza, że ​​mój lot powrotny nie będzie obsługiwany przez Air Berlin.

Zadzwoniłem już do mojej firmy obsługującej karty kredytowe, a oni obiecali, że otrzymam zwrot pieniędzy, jeśli lot nie zadziała. Powiedzieli jednak, że prawdopodobnie będę musiał poczekać, aż sam lot się o to zatwierdzi (chyba że dostanę pisemne oświadczenie). Moje ubezpieczenie nie obejmuje rezygnacji w przypadku problemów finansowych linii lotniczych.

Czy ktoś ma jakieś informacje na temat wybitnego przejęcia Lufthansy? Czy uważasz, że honorują lot powrotny (United ma bezpośredni lot ORD-MUC)? A jeśli nie, zgodnie z europejskimi przepisami dotyczącymi odwoływania lotów, czy byłbym w stanie otrzymać odszkodowanie, jeśli lot zostanie odwołany na mniej niż dwa tygodnie przed jego terminem?


Jeżeli linia lotnicza jest w stanie upadłości, jest mało prawdopodobne, aby była w stanie wypłacić odszkodowanie w wysokości 261/2004, nawet jeśli jest to prawnie wymagane.
Calchas,

0

W przypadku, gdy AB nie będzie w stanie świadczyć usługi przed końcem ochrony operacyjnej (szacunkowo to trzy miesiące, ale szczerze mówiąc, jest to nierealne), zostaniesz uhonorowany lotem innym (najprawdopodobniej EW) lotem, który przejmie trasa).

W najgorszym przypadku pieniądze zostaną zwrócone po przejęciu pakietu, który wpływa na Twój lot i AB przestaje działać.


1
Czy możesz to poprzeć referencjami? Biorąc pod uwagę drugą część oryginalnej odpowiedzi (którą zredagowałem), podejrzewam, że są to również domysły / opinie.
Jan Doggen,

usunąłeś twarde fakty ... nie jestem pewien, czy rozumiem dlaczego?
Destarksy

i tak, w rzeczywistości nie mogę ... choć nie publicznie.
Destarksy
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.