Czy powinienem uważać na podpisanie umowy o zachowaniu poufności z kimś, kogo właśnie spotkałem?


18

Aktualizacja 22.01.12 na wypadek, gdybyś był zdziwiony, dlaczego nie zaakceptowałem odpowiedzi: prawie wszystkie odpowiedzi wskazują, że praca dla niego byłaby głupia, ale żadna z nich nie odpowiedziała na pytanie .

tl; dr : Jakiś facet, którego właśnie poznałem, mówi, że chce, abym dołączył do jego firmy. Zanim pokaże mi, co robią, chce, żebym podpisał umowę o zachowaniu poufności. Czy to dziwne?

Teraz podróżuję. Ktoś, kto widział mnie kodującego, wydawał się myśleć, że jestem mądry lub coś takiego i zaczął ze mną rozmawiać. Wyjaśnił, że jest właścicielem firmy programistycznej, powiedział mi trochę o tym, czym się zajmuje i powiedział, że szuka programisty, który będzie pracował na udziały w firmie. Wyjaśnił, że produkt firmy jest opracowywany raczej potajemnie, więc nie mógł mi wiele powiedzieć. Ale powiedział wystarczająco dużo o produkcie, aby przekonać mnie, że nie do końca to wymyślił, co jest przyzwoitą podstawą.

Zasugerował, że pokaże mi więcej, nad czym pracuje, i po tym, widząc to, decyduję, czy chcę dołączyć. Ze względu na tajemnicę produktu chce, żebym podpisał umowę o zachowaniu poufności, zanim zaczniemy rozmawiać.

Jestem oczywiście nieco sceptyczny z powodu losowej natury, z jaką się poznaliśmy.

W perspektywie krótkoterminowej zastanawiam się, czy powinienem być ostrożny z podpisaniem takiej umowy. Powiedział, że łatwiej będzie mi pokazać produkt osobiście niż przez Internet, a jutro wyjeżdżam z miasta, więc jutro będę musiał to rozgryźć. Jeśli zdecyduję się z nim porozmawiać, będę mógł później zdecydować, czy ufam, że warto poświęcić czas w tej firmie.

Koncepcja unikania tajemnicy wydaje mi się dziwna z tego samego powodu, dla którego pewne aspekty praw autorskich wydają się dziwne. Czy powinienem uważać na podpisanie umowy o zachowaniu poufności? Czy to powszechna praktyka?

Nie znam szczegółów umowy, o której myślał (jeśli się z nim spotkam, oczywiście przeczytam umowę, zanim zdecyduję, czy ją podpisać.), Abym mógł rozważyć alternatywy zgodnie z aspekty umowy. Albo mógłbym po prostu rozważyć przypadek szczególnie trudnej umowy.

To pytanie wydaje się niejasno powiązane. Czy potrzebujemy umowy o zachowaniu poufności (NDA)?

Dzięki


12
Pracowałbym na steku, ale nie na palu.
MSalters

8
Ta postawa tajemnicy brzmi jak początek wielkiego artykułu o Thedailywtf. To jest czerwona flaga. Każdy startup, który jest w ukryciu, będzie używał innych metod rekrutacji. Będzie więc budować ulepszone tłumaczenie Google, ale znacznie szybciej i dla wszystkich języków.
Daniel Iankov,

2
Ojej, nigdy nie odpowiedziałem. NDA wydawało się dość surowe, więc nie podpisałem go i tym samym nie usłyszałem więcej, ale poprosiłem o aktualizację co do postępu firmy.
Thomas Levine

3
I mówię: „Hej, Lama, hej, co powiesz na coś małego, wiesz, dla wysiłku, wiesz”. A on mówi: „ Och, nie będzie żadnych pieniędzy, ale kiedy umrzesz, na łożu śmierci otrzymasz całkowitą świadomość. ” Więc mam to dla mnie, co jest miłe. - Caddyshack (moje podkreślenie)
Dan Ray

2
To pytanie wydaje się nie na temat, ponieważ dotyczy porady prawnej.
Jim G.

Odpowiedzi:


40

Przeczytaj NDA i zobacz, jak sprawiedliwe / rozsądne jest. W razie potrzeby dostosuj go do siebie. Lub zamiast tego zapytaj o wysokość boiska. Lub odejdź.

Jako konsultant podpisuję umowy NDA dość często - ale zdecydowanie wolę korzystać z przygotowanej przez siebie wzajemnej umowy NDA, która jest sprawiedliwa dla obu stron, zawiera postanowienia dotyczące wiedzy publicznej i niezależnych odkryć itd.

uzupełnienie: po pierwszym czytaniu przegapiłem część dotyczącą „pracy za udział w firmie”. To świetnie, o ile towarzyszy mu rozsądna pensja rynkowa. W przeciwnym razie uciekaj krzycząc . Jest bardzo prawdopodobne, że ten „kołek” skończy się bezwartościowy (nie możesz nakarmić swojej rodziny „kołkiem”), a „stawka” znika, gdy zaczynają się pojawiać „duże dolary”.


5
Zasługuje na +1 za każdy akapit
mattnz

Słyszałem jego dźwięk windy.
Thomas Levine,

2
+1 - „Jest bardzo prawdopodobne, że ta„ stawka ”skończy się bezwartościowa” - Zwłaszcza, gdy sprzedaje 100% praw do oddzielnej firmy ... której jest także właścicielem ... To dzieje się więcej, niż mogłoby się wydawać.
SoylentGray

27

Nie zrobiłbym tego. Częścią, która mnie martwi co najmniej tak, jak część NDA, jest część „praca na rzecz udziałów w firmie”. To w zasadzie kod „pracy za darmo”.

Jeśli ma tak świetny pomysł, nie powinien mieć problemów z uzyskaniem kapitału podwyższonego ryzyka, w którym to momencie może zapłacić swoim pracownikom i nie wymagać podpisania NDA przed rozmowami kwalifikacyjnymi, jak to robi większość innych firm programistycznych. Praca tylko dla udziałów w firmie oznacza, że ​​oddajesz się za dużo za dużo ryzyka w firmie, której nie jesteś właścicielem. To, że prosi cię o podpisanie umowy NDA, to kolejny znak, że tak naprawdę nie jest świadomy tego, jak powinny działać firmy produkujące oprogramowanie.

Pomysły są dziesiątką. Wykonanie jest trudną częścią. Dawanie ci pomysłu naprawdę daje ci bardzo niewiele. Nie sądzę, aby prośba o grzeczne odmawianie podpisania NDA była zbyt wielka.

Możesz mieć wrażenie, że ryzykujesz wielką okazję, ale na podstawie jej zapachu powiedziałbym, że tak naprawdę ratujesz się przed wieloma problemami.


Ta część mnie też dotyczy. Kolejną rzeczą, która wydawała się dziwna, jest to, że powiedział, że nie pisze oprogramowania; wpadł na ten pomysł, ale on jest po prostu facetem od marketingu. Ale na razie zastanawiam się, czy niebezpiecznie jest zobaczyć demo jego rzeczy.
Thomas Levine,

+1. Jeśli pomysł ma wartość i chcą zatrudnić, powinni mieć środki na zatrudnienie (pieniądze własne założyciela lub VC). Czasami, ale nie zawsze, taki „pomysł” jest zazwyczaj czymś absurdalnym, np. „Zrób klon na Facebooku” lub „Utwórz Twittera dla rybaków, gdy są na oceanie” lub podobny nonsens, który jest czymś więcej niż „szybko się wzbogacić” schemat od nikogo, kto uważa, że ​​jest dużym sukcesem. Należy zachować ostrożność.
Wayne Molina

2
+1. Powtórz w razie potrzeby: pomysły są dziesiątką. Pomysły są dziesiątką. Pomysły są dziesiątką. Dostajesz obraz.
Scott C Wilson,

Cóż, tak, pomysłów jest tuzin za grosze, nie widzę specjalnie szkody przynajmniej w podpisaniu standardowego NDA i patrzeniu na to, co się dzieje, jeśli jesteś zainteresowany. Mam na myśli, że jeśli NDA ma jakąś dziwną klauzulę o tyłku, która jest inną historią, ale w sumie nie widzę większego ryzyka po prostu patrząc.

12

Nie zrobiłbym tego, przynajmniej bez pojęcia o tym, co robi.

Nie ma firmy, w której ktoś nie mógłby przynajmniej podzielić się swoją podstawową koncepcją; jak inaczej taki biznes sporządziłby biznesplan i zabiegał o dolary inwestorów? NDA są lepiej wykorzystywane do ochrony szczegółów własności intelektualnej, a podstawowa koncepcja jego działalności tak naprawdę nie kwalifikuje się jako taka.

Poproś go więc o streszczenie dla kierownictwa, przedstawiające szerokie pociągnięcia pędzla. Jeśli nie może tego zrobić, myślę, że rozmowa się skończyła. Moim zdaniem podpisanie NDA bez tej podstawowej wiedzy otworzyłoby się na potencjalnie zbyt duże zamówienie na knebel.

Daj mi znać, jeśli okaże się, że jest to firma zajmująca się marketingiem wielopoziomowym .


2
Tak, dla mnie to brzmi jak MLM.
Matt Ryan,

6

Ponieważ ta osoba zbliżyła się do ciebie , a nie odwrotnie, powiedz mu, że skoro tak bardzo cię pragną, to ty decydujesz o warunkach, a warunkiem „sine qua non” jest to, że NIE PODPISASZ TAMU NDA. Wyobrażam sobie, że i tak właśnie opracowują internetową wersję MS Money lub jeszcze inną sieć społecznościową, ponieważ prawdziwie rewolucyjne pomysły nie są słyszane, dopóki nie zostaną zrealizowane i dostępne jako produkt / usługa!


5
 1. Czy to dziwne? tak
 2. Czy to rzadkie? Nie
 3. Czy powinieneś być ostrożny? Zawsze

Pracowałem z kilkoma start-upami. Niektóre były znacznie bardziej tajne niż inne. Osobiście zawsze byłem trochę zniechęcony, gdy ktoś odmawiał dzielenia się swoimi pomysłami bez umowy o zachowaniu poufności. Jeśli istnieje tak dobry pomysł, że ktoś może go ukraść i zarobić na nim miliony dolarów po godzinie rozmowy, nie byłem wtajemniczony. Trudno jest zarabiać dużo pieniędzy i tak powinno być.

Wykonanie to co powinno być chronione przez NDA. Jednak prawie wszyscy (z którymi miałem do czynienia) działający na etapie, w którym są skłonni zaoferować udziały w firmie, nie zrobili jeszcze wiele.

Przeczytałem świetny post Jeffa Atwooda na ten temat , pomógł mi wyjaśnić moje myślenie na ten temat.

Budowanie firmy na rynku potu jest trudne i (osobiście) jeszcze się nie udało. Za każdym razem, gdy zgodziłem się pracować na zasadzie współwłasności i bez wynagrodzenia, nie opłaciło się.

Podsumowując, podpisałbym NDA, jeżeli:

 1. Są gotowi w pełni wyjaśnić ten pomysł przed podpisaniem umowy
 2. Pomysł wydaje się solidny
 3. Istnieje stałe badania za pomysł. Badania rynku, badania technologii i liczby rzeczywiste to plus. Nie akceptuj odpowiedzi, że pomysł X jest tak nowy, że nie ma możliwości przetestowania jego wykonalności

Rozważałbym pracę w firmie, jeśli:

 1. Mają biznes plan (i rozumieją go)
 2. Mają uzasadnione oczekiwania dotyczące zwrotu , w oparciu o rzeczywiste dane (nie: Wiem, że ten produkt zarobi miliard dolarów, po prostu wiem o tym )
 3. Mają uzasadnione oczekiwania dotyczące twojego zaangażowania . Przekonałem się, że firmy oferujące kapitał zakładowy oczekują, że poświęcisz każdą swoją sekundę na biznes. W wielu przypadkach jest to całkowicie nieuzasadnione.
 4. Są gotowi zapłacić ci przynajmniej skromne wynagrodzenie . Rzeczy często trwają dłużej niż oczekiwano, w międzyczasie nie zbankrutuj.
 5. Co najważniejsze, jako partner nie ma dla ciebie żadnej części firmy, która byłaby dla ciebie tajna lub niedostępna . Jest to poważna czerwona flaga, nie bądź pewien, że „ktoś się tym zajmuje” lub „nie musisz się tym martwić”. Możesz zaufać swoim partnerom, ale zastrzegasz sobie prawo do weryfikacji.

3

Powinieneś zachować szczególną ostrożność. Jest już kilka czerwonych flag:

 1. Podpisaj umowę NDA, zanim będziesz miał choćby najmniejszą wskazówkę, co to za pomysł. Jak zauważył ktoś inny, pomysły to kilkanaście centów. Pojęcie wniosku nie jest to, co NDA jest przeznaczona do pokrycia, a każdy, kto uważa, że jest typowo ma niedorzeczny pomysł na pierwszym miejscu, które byłoby łatwe dla kogoś innego do podjęcia i uruchomić z.

 2. „Stawka w firmie” jest warta tyle, ile generują dochód, i w tym momencie brzmi to jak 0 dolarów . Nigdy nie pracuj dla sprawiedliwości, chyba że jesteś bliskim przyjacielem / członkiem rodziny osoby oferującej sprawiedliwość, a nawet wtedy jest to czerwona flaga. Jeśli pomysł był naprawdę tak niesamowity, jak się go wydaje, powinna istnieć „skrzynia wojenna” albo z własnych pieniędzy założycieli, albo od sponsorów VC, aby stworzyć jakiś pakiet wynagrodzeń, nawet jeśli jest on niższy niż norma. Krótko mówiąc, wynagrodzenie + kapitał własny = w porządku, w zależności od okoliczności. Kapitał własny tylko wtedy, gdy jesteś „jakimś facetem” dla założyciela = Uciekaj tak szybko, jak to możliwe .


1

Inne odpowiedzi dotyczyły jego propozycji biznesowej. Zgadzam się z tymi komentarzami, ale żadna odpowiedź nie dała mi satysfakcjonujących odpowiedzi na pytanie.

W ciągu ostatniego roku spotkałem się z podobnymi sytuacjami kilka razy i słyszałem o podobnych sytuacjach z udziałem innych ludzi. Właściwie nigdy nie podpisałem umów, ale wspomniani inni ludzie zrobili to w podobnych sytuacjach. Biorąc pod uwagę wszystkie te sytuacje, myślę, że mogę teraz odpowiedzieć na to pytanie.


Osoba, którą właśnie poznałem, prawdopodobnie myślała, że ​​ma jakiś zmieniający świat pomysł, który musi chronić. Nie tylko nie był to zmieniający świat pomysł na zarabianie pieniędzy, ale także był szczególnie nudny.

Prawdopodobnie nie próbował mnie oszukać w żaden inny sposób niż próba zmuszenia mnie do pracy za darmo. Oznacza to, że prawdopodobnie nie próbuje zmusić wielu ludzi do podpisania z nim umów NDA, aby później mógł twierdzić, że ich sukces należy do niego. Prawdopodobnie bał się po prostu z niemądrych powodów.

Trudno mi ocenić, jak ciekawe są pomysły, nie słysząc ich, więc nie byłbym w stanie stwierdzić, czy to takie niesamowite, zanim zgodzę się ich nie ujawniać. Co więcej, pomysł ten jest szczególnie nudny, ponieważ tajemnica, w której się z nim dzielił, uniemożliwiła mu wzrost.

Gdybym wiedział, że będzie to wielki nowy pomysł, który byłby dla mnie interesujący / przydatny na warunkach NDA (bez mojej pracy dla niego), miałbym sens podpisać go i usłyszeć jego pomysł; Nie sądzę, żebym musiał się martwić, że spróbuje mnie oszukać na podstawie samej umowy. To powiedziawszy, pomysł jest prawdopodobnie szczególnie nudny, więc słuchanie go wyjaśniającego, że byłby to strata czasu.


1

Kilkanaście osób poprosiło mnie o rozwinięcie swojego pomysłu i objęcie udziałów w firmie, ale wiesz co, nikt z nich do niczego nie doszedł. Oto oferta: są zatrudnieni i przynoszą dochód i nie zaryzykowaliby własnych pieniędzy na ten pomysł, ale musisz? Gdyby to był świetny pomysł, albo zrzuciliby się na tyłek i otrzymali fundusze, albo zaryzykowali wszystko (zrezygnowali z pracy), aby to zrealizować.

Wszelkie wspaniałe pomysły, które przychodzą do czegoś, pochodzą z krwi, potu i łez, ale my, programiści, jesteśmy w kontakcie z tymi wszystkimi świetnymi pomysłami. Powiedziałbym, że prawie każdy pracownik najemny marzył o tym, aby pewnego dnia zacząć od własnego pomysłu ze świetnym pomysłem, ale ilu jest gotowych poświęcić swoje wygodne życie RYZYKU?

Pewnej nocy rozmawiałem z kimś, kto marzy o tym, by zamienić swoją stodołę w basen z biurami na drugim piętrze. Aby przekształcić to w rzeczywistość, musi najpierw wydać trochę pieniędzy i ubrudzić sobie ręce lub zapłacić komuś, kto ubrudzi ich ręce.


-3

Tak Podpisz:

Co najgorszego może się stać, jeśli podpiszesz?

Nie możesz o tym nikomu powiedzieć.

Co najgorszego może się stać, jeśli nie podpiszesz?

Nie pozwoli ci pracować nad tym projektem.

w oparciu o powyższe, niezależnie od okoliczności, w których go spotkałeś, nie jest to nierozsądne.

Ta osoba uważa, że ​​ma coś wartościowego, ale chce się upewnić, że jest to chronione.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.