Przytłoczony na stażu [zamknięty]


17

Mój najlepszy przyjaciel właśnie rozpoczął praktykę miesiąc temu. Problem polega na tym, że jest zniechęcony. Był dobrym uczniem A + w szkole i czuje, że w ogóle nic nie wie. Powiedział, że problemy, nad którymi pracuje, choć dotyczą języków, w których czuje się komfortowo, wydają mu się takie obce. Jest naprawdę zniechęcony, jakby zupełnie nie znał podstawy kodu. Próbuję mu powtarzać, że to zajmie trochę czasu i że oczekuje się od niego wielu pytań. Co mam mu powiedzieć?

Odpowiedzi:


53

Powtarzaj mu to. Właśnie zaczął miesiąc temu. Znajomość języka nie oznacza, że ​​automatycznie zrozumie projekt, który najprawdopodobniej jest znacznie bardziej złożony niż wszystko ze szkoły. Zapoznanie się z istniejącym kodem projektu zajmuje trochę czasu, nawet naszym profesjonalistom. On musi się zrelaksować. Jeśli ma pytania, powinien zapoznać się z wszelką dostępną dokumentacją projektu lub poprosić mentora lub starszego programistę.

To normalne!! Wszyscy przez to przechodzą. Nic mu nie będzie, jeśli przestanie panikować.


9
Zgadzam się, moim największym błędem na początku było założenie, że powinienem już wszystko wiedzieć, ponieważ jestem teraz w świecie zawodowym. Moją największą sugestią jest zadawanie wielu pytań .
aceinthehole

+1 Tak, to normalne. Pamiętam, że czułem, że powinienem rzucić pierwszą pracę już po pierwszym dniu. Bardzo się cieszę, że nie zrozumiałem, ponieważ jest to całkowicie normalne, wszyscy w biurze to rozumieją i (może to również zniechęca) nikt w firmie nie oczekuje, że jakiś stażysta lub niedawny absolwent zrozumie coś przez kilka tygodni , i aby zapewnić pracę wysokiej jakości przez kilka miesięcy lub nawet lat: P
Carlos Campderrós

Pamiętam, jak kiedyś rozmawiałem z profesorem o jego pierwszej pracy w IBM. Miał bardzo podobne uczucia i przez pierwsze 4 miesiące był przerażony, że go zwolnią - obawiał się, że dowiedzą się, że nie wie prawie tyle co jego współpracownicy (czego należało się spodziewać, ponieważ był całkiem świeży ). Okazało się, że nie ma się o co martwić i pracował tam przez lata (zanim został profesorem).
FrustratedWithFormsDesigner

2
Absolutnie, całkowicie, całkowicie normalnie. Do mojego obecnego stanowiska dołączyłem z 10-letnim doświadczeniem i kierownik ds. Zatrudnienia powiedział mi, że nie spodziewał się, że będę naprawdę produktywny przez co najmniej sześć miesięcy. On miał rację.
PSU

2
absolutnie. W rzeczywistości jest to powszechny problem dla absolwentów - myślą, że już wszystko wiedzą. Szybko przekonują się, że nie mają jeszcze pojęcia o wadze nbs, gdy mają do czynienia z produktem o wartości 6 milionów LoC, podczas gdy najwięcej pracowało z 1000 LoC. Pamiętaj, że dotyczy to również doświadczonych nowych pracowników :)
gbjbaanb

19

Jedną z najtrudniejszych rzeczy, które znalazłem w drodze ze szkoły do ​​pracy, było to, że nie było natychmiastowej informacji zwrotnej. Nikt nie dał mi oceny po tym, jak coś skończyłem, w rzeczywistości ledwo dali mi „skinąć głową”, ciężko było stwierdzić, czy w ogóle skończyłem! I zamiast ostatecznej oceny notatek na temat przedłożenia, otrzymałem niekończący się strumień nieregularnych pytań w nieregularnych porach od moich współpracowników / przełożonych.

To, co musiałem zauważyć, żeby zachować rozsądek, to to

  • Zadawanie pytań jest znakiem wyróżniającym - im szerszy i bardziej otwarty, tym lepiej - oznacza to, że ufają ci dobrej odpowiedzi.
  • Nie ma oceny końcowej - zostaniesz poproszony o ciągłą zmianę rzeczy, co nie oznacza, że ​​zawiodłeś, to natura bestii. Celem jest dobry produkt końcowy. Łatwo to powiedzieć, ale trudno to docenić, dopóki nie znajdziesz się w samym środku.
  • Najlepszą oznaką osiągnięć jest trudniejszy problem - jeśli wydaje się, że praca rośnie w niejednoznaczności i trudności, a twój menedżer wydaje się coraz mniej zainteresowany tym, co robisz, to musisz dobrze sobie radzić!

kompletnie się zgadzam. idę przez to samo przez ostatnie 3 miesiące
Chani

5

Nikt nie powinien oczekiwać, że stażysta dowie się czegoś więcej niż tylko podstawowych pojęć. Czuje się przytłoczony, ale robi sobie krzywdę, nie zadając pytań.

Spodziewałbym się, że gdyby stażysta pracujący w moim zespole czuł się przytłoczony, przyszedłby do mnie po pomoc. Chociaż czasami nie. Może to być kwestia zawyżonego ego lub dumy, a może po prostu próba wywarcia wrażenia, żadna z tych rzeczy nie powinna mieć znaczenia dla jego podopiecznego.

EDYCJA: Jeszcze jedna ważna uwaga, uważam, że ważne jest, aby stażyści byli nauczani przez innych programistów.

Czy słyszałeś kiedyś cytat „Zachowujesz 10% tego, co czytasz, 20% tego, co słyszysz, 50% tego, co robisz, i 90% tego, czego NAUCZASZ”.

Nauczanie innych pomaga zaangażować złożony projekt i koncepcje w umysł nauczyciela.


świetny cytat tego i tak bardzo prawdziwe.
Carlos Campderrós,

1
Strzeżcie się tych, którzy nauczają bzdur, im więcej ich nauczają, tym bardziej stają za tym.
edA-qa mort-ora-y

4

Ten brudny sekret nie jest w pełni zrozumiały podstawy kodu, jeśli ma normalną złożoność dla produktu komercyjnego. College słabo cię do tego przygotowuje, ponieważ wszystkie ich zadania są w pełni samodzielnymi, oryginalnymi projektami. Musisz nauczyć się wymyślać jak najmniejszą część kodu, którą musisz zrozumieć, aby wykonać swoje zadanie, i ufać, że reszta kodu robi to, co twierdzi. Uczelnie mogłyby to zrobić lepiej, przypisując projekty, takie jak tworzenie chromowanych rozszerzeń lub coś w tym stylu, ale tak naprawdę uczenie się tego typu jest głównym celem staży.


W rzeczy samej! Pracowałem w wielu sytuacjach, w których wiedziałem, że lepiej rozumiem bazę kodów niż ktokolwiek inny; i wiedziałem też, że nie do końca to rozumiem, proszę pana.
Carson63000,

3

Problemy szkolne prawie zawsze unikają bałaganu, z którym masz do czynienia w prawdziwej bazie kodu, więc byłoby zaskakujące, gdyby nie czuł się zniechęcony. Rzeczywiste bazy kodu są na ogół znacznie bardziej złożone i dalekie od ideału. Powiedz mu, żeby próbował. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​zwykle zajmuje to dobry rok z nową, złożoną bazą kodu.


2

Powinieneś być przytłoczony. Nigdy nie chodziłem do nowej pracy, w której nie istniała jakaś krzywa uczenia się, która sprawiałaby, że czułam się przytłoczona: nawet praca, w której miałam więcej kwalifikacji, jest taki okres dostosowania. Czasami trwa kilka dni, czasem miesięcy. Moja obecna praca jest tak nieustannie zmienna, że ​​trwała przez lata.

Pracuj nad tym, opanuj powierzone zadania. Nie bój się prosić o pomoc.


2

Mogę powiedzieć, że to, na czym opierałem się w college'u, nie przygotowało mnie do tworzenia oprogramowania w „świecie rzeczywistym”. Przyzwoita teoria przydaje się, ale praktycznie praktycznie nie ma znaczenia. Niezależnie od tego, po prostu idź z prądem i naucz się jak najwięcej.

Może ta książka pomoże poradzić sobie z takimi rzeczami:

http://oreilly.com/catalog/9780596518387


2

Powiedz mu, że jeśli nie poczuje się przytłoczony, nie będzie niczego do nauczenia się, nie wyrósłby osobiście i odejdzie z pracy za niecały rok.


1

Formalne wykształcenie w zawodzie lub zawodzie nie robi nic więcej, jak tylko przygotowuje cię do rozpoczęcia nauki wykonywania pracy.

Pokona panikę, gdy porzuci pogląd, że powinien już wiedzieć, jak wykonać pracę, i zda sobie sprawę, że w tym momencie naprawdę powinien się uczyć, w jaki sposób praca jest wykonywana (w „prawdziwym świecie”).


Aby dodać, nauczyłem się więcej o programowaniu w „prawdziwym świecie” w pierwszym miesiącu pracy programistycznej niż w szkole. Jednak szkoła zapewniła mi podstawy programowania podstawowego, aby dać mi coś na początek.
Shauna,

1

Jeśli twój przyjaciel byłby natychmiastowym programistą zespołu, byłby idiotą, gdyby nie dostał za to zapłaty.

Zatrudnienie jako stażysta oznacza dorozumiane uznanie faktu, że nie jesteś jeszcze produktywny - gdybyś był, byłby zatrudniony za prawdziwe pieniądze lub firma cię oszukuje. Tak jak wszyscy, powiedziałbym, zrelaksuj się i wykorzystaj to doświadczenie do nauki. Nie tylko powinieneś nauczyć się, czego potrzebujesz do tej pracy, ale jeśli zauważysz, że brakuje ci doświadczenia (powiedzmy, w matematyce, umiejętnościach uniksowych itp.), Zanotuj to i kontynuuj wypełnianie zapasów nawet po odejściu ta konkretna praca.


0

Przyzwyczaić się do tego. Po siedmiu latach pracy w branży wciąż jestem notobem i jest to rzadki dzień, kiedy nie uczę się niczego nowego (i często zaskakującego) zarówno na temat języków, jak i aplikacji. Jeśli chodzi o pytania, dobre referencje, kilka dobrych samouczków i jak zadawać pytania Inteligentny sposób może być naprawdę bardzo przydatny.


0

Kusiłbym go, aby zadać mu kilka pytań, aby spróbować rozwiązać problem:

  • Czego się spodziewał?

  • Czy teraz zna jakąkolwiek bazę kodu?

Pierwsze pytanie dotyczy tego, jakie miał oczekiwania. Jak bardzo spodziewał się szkoły? Jak obcy naprawdę są problemy?

Drugim jest pytanie, co on ma teraz, czego nie miał, kiedy zaczynał. To może być coś, co on wie i powinien wiedzieć, że poprawił niektóre i wie, co się dzieje.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.