Czerwone flagi nieodpłatnego stażu IT [zamknięte]


13

Przeczytałem następujące pytanie: Wskazówki dla studentów pierwszego roku CS poszukujących stażu letniego w celu zdobycia doświadczenia?

Ale zamiast tego, jak uzyskać i / lub szukać staży, moje pytania dotyczą tego, jak filtrować firmy szukające bezpłatnej siły roboczej, aby wykonywać swoją stronę internetową w stosunku do firm, które mogą nie oferować płatnego czeku, ale zaoferuje mentoring i umiejętności.

Mam kuzynkę, która jest studentką pierwszego roku i szuka staży programistycznych, ale w tym momencie desperacko szuka stażu związanego z IT.

Poza dużymi nazwami oprogramowania i elitarnymi małymi sklepami z oprogramowaniem, jak rozpoznajesz dobre staże w firmach innych niż IT (duże lub małe) zajmujące się konserwacją IT w porównaniu do złych? Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, jakie pytania powinien zadać student college'u, aby zapobiec zerwaniu? Czy są jakieś czerwone flagi, które można zauważyć przed zaakceptowaniem oferty?

Odpowiedzi:


29

Uczciwe ostrzeżenie - moim zdaniem jej największą szkodą jest wieloletnie doświadczenie w college'u. Chociaż to prawda, że ​​możesz być świetnym programistą i studentem pierwszego roku studiów - duże firmy z ustalonymi programami stażowymi, które oferują rzeczy, o których mówisz, zwykle mają zestaw zaostrzonych kryteriów recenzowania kandydatów. Jednym z nich jest wieloletnie doświadczenie w college'u, a większość firm nie akceptuje chętnie stażystów, którzy są studentami pierwszego roku - najwcześniej zwykle po roku Sophomore.

Wynika to częściowo z tego, że stażyści - nawet jeśli są wolni - to inwestycja. Potrzebują komputerów, miejsca do pracy i czasu starszej osoby, aby je nadzorować. Koszt tego należy porównać z wartością, jaką stażysta wniesie do zespołu. IMO - większość stażystów to dobra okazja, ale nie możesz zabrać wszystkich, więc firma musi znaleźć pewien zestaw kryteriów.

Wiedząc, że twój kuzyn jest studentem pierwszego roku, mówi mi, że jeśli chce stażu technicznego, będzie musiała wykazać się kreatywnością - nadszedł czas, aby zacząć korzystać z wszelkich dostępnych zasobów i osobistych połączeń. Będziesz chciał zmaksymalizować swój kontakt z ludźmi, dla których praca z nią będzie dodatkowym atutem - i jest to o wiele łatwiejsze dla osób, które znają twojego kuzyna.

Innym miejscem, które ZAWSZE warto zmaksymalizować, jest system praktyk jej uczelni. Większość uczelni ma wewnętrzne tablice ofert praktyk, w których uczelnia i dostawcy praktyk współpracowali ze sobą, aby stworzyć zestaw możliwości dla studentów. W takich przypadkach firmy zdają sobie sprawę, że muszą dać stażystom dobrą okazję.

Zakładam jednak, że w tym momencie twoja kuzynka próbowała wszystkiego i naprawdę się zastanawia - chodzi o prawie każdą pracę i stara się o każdą okazję. Zakładając, że otrzyma wywiad, będzie chciała pamiętać, że rozmowa dotyczy zarówno sprawdzenia firmy, jak i pokazania potencjału. Oto kilka rzeczy, na które powinienem zwrócić uwagę podczas rozmowy o staż (teraz, gdy mam już dość stażu i wiem z drugiej strony, co menedżer może zrobić ze stażystą!). Trzymam to szeroko, ponieważ IT to o wiele więcej niż tylko praca nad oprogramowaniem!

  • Nad czym będę pracował? - dobre znaki to praca polegająca albo na doprowadzeniu rzeczy do skutku, albo na sprawdzeniu, czy działają. Złe znaki robią papierkową robotę, podczas gdy inni ludzie działają. Konieczność obsługi problemów klientów (wsparcie techniczne na pierwszej linii) nie jest wcale taka zła, może to wszystko, na co może się zdobyć, ale w takim przypadku powinna otrzymywać zapłatę.

  • Dla kogo będę pracował? - najlepiej jest to ktoś na liście wywiadów lub ktoś na liście wywiadów to „przykładowy manager” - tj. kierownik, który potrzebuje stażystów, ale firma może ostatecznie przypisać kandydata do podobnego, ale innego menedżera - po prostu menedżerowie muszą obsłużyć pule wywiadów, a często dobierania dobierane są później. Zapytaj tego menedżera, czego oczekują od stażysty i co są gotowi dać. Dobre znaki to: „Oczekuję, że weźmiesz na siebie odpowiedzialność”, „Oczekuję, że zadasz wiele pytań”, „Oczekuję, że będziesz mnie informował o swoim statusie”, „Oczekuję, że do końca stażu będziesz być w stanie podjąć 3-4 tygodniową pracę i pracę przy minimalnej pomocy ”. Złe znaki to: „pójdziesz za mną i zrobisz dokładnie to, co ci powiem” lub „

  • Jak duży jest zespół techniczny? - mam nadzieję, że jest to zespół 5-10 osób o różnym stopniu wiedzy specjalistycznej, z co najmniej kilkoma osobami starszymi. Również - ile czasu starsze osoby będą musiały poświęcić, aby odpowiedzieć na pytania? Dobra = 15 minut dziennie, przy znanym zwiększeniu czasu dłuższym niż na początku. Zła = „jacy starsi ludzie?” lub „to tylko ty”.

  • Jakie są główne cele zespołu? Jakie są kluczowe składniki sukcesu tego projektu? - to jest mój szczególny sposób (kiedy pracuję jako wolontariusz), aby dowiedzieć się, czy znalazłem ludzi, z którymi mogę pracować. Jeśli odpowiedź na to pytanie zajmie 20 minut, mamy awarię. Nawet jeśli pracuję sam, z osobą nietechniczną, mogę się nauczyć wielu dobrych rzeczy. Ale to wymaga, aby ludzie, z którymi pracuję, mieli prawdziwą wskazówkę, co chcą zrobić. To niesamowite, ile osób naprawdę nie wie, na czym polega problem, który próbują rozwiązać lub co kwalifikuje się jako rozwiązanie. Bez tej podstawowej wizji, bez względu na to, jak techniczny jest zespół, prawdopodobne jest, że staż będzie frustrujący.

To powiedziawszy - poważnie - nie czuj się okropnie, jeśli staż nie odbędzie się latem roku pierwszego roku. Miałem całkiem niezłe oceny, 3 języki pod moim pasem i programistyczną matkę, a ja nadal nie rzuciłem się na staż podczas mojego pierwszego roku studiów. Wykorzystałem swoje umiejętności pisania na klawiaturze, aby zakwalifikować się jako pracownik tymczasowy, i pracowałem w zakresie odbierania telefonów, pisania i archiwizowania mikrofisz (chłopcze, jestem stary!) Mojego letniego Freshman ... przynajmniej muszę spędzać czas w AC!


Właśnie przesłałem jej twoją odpowiedź. Nie wiedziałam, co jej powiedzieć, ponieważ moje doświadczenie było inne od niej. Dzięki!!
Armando

3
+1: To świetna odpowiedź. Przez wszystkie lata miałem tylko jednego stażystę, który był bliski zadawania tak dobrych pytań, i zatrudniłem go w następnym roku po jego ukończeniu.
Peter Rowell,

Są to świetne pytania, które należy zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej w przypadku jakiejkolwiek pracy technicznej.
Dexter,

3
Dosłownie właśnie odbyłem (płatną) rozmowę o staż, zadałem te pytania, dostałem staż! Wielkie dzięki +1
Callum Rogers,

42

Nieodpłatny staż sam w sobie jest czerwoną flagą.


1
Zgadzam się, chciałbym poznać różnice między wolną pracą a legalnym niewolnictwem!
Armando

8
Różnica? Niewolnik dostaje pokój i wyżywienie (prawdopodobnie nie jest to dobre miejsce i wyżywienie) w zamian za pracę. Z bezpłatną siłą roboczą nawet tego nie dostaniesz, ale nadal oczekuje się, że będziesz pracować tak ciężko, jak ludzie, którzy otrzymują wynagrodzenie.
Wayne Molina,

4
Różnica polega na tym, że niewolnik nie ma wyboru; jednak wolny stażysta to robi. Stażyści zawsze kosztują pieniądze firmy.
Job

1
@Job Wszystko zależy od biegłości stażysty. Właściwy wybór należy do firmy. Jeśli darmowy stażysta kosztuje, to dlatego, że firma dokonała złego wyboru. Więc to w 100% problem firmy / rekruterów.
Olivier Pons,

27

Nie odpowiedź - ale ....

O ile nie zdobędziesz miejsca w wyróżniającej się odważnej firmie (jak Google / Facebook), czy warto odbyć bezpłatny staż w domu programistycznym?

Jeśli w swoim życiorysie wymieniasz 3 miesiące pracy jako stażysta w No-Name Software Inc - to wiem, że byłeś nieodpłatnym urządzeniem do przygotowywania kawy / kserokopiarki.

Jeśli z drugiej strony napisałeś aplikację, która jest teraz na AppStore / Android market, lub dodałeś funkcję do znanego pakietu open source, być może będę zainteresowany rozmową z tobą.


Podoba mi się twoja odpowiedź !!
Armando

2
Gdyby to był Google / Facebook, najprawdopodobniej i tak by cię zapłacili. Jeśli jest to startup, prawdopodobnie spodziewasz się niewiele więcej niż wydatki na podróż / wyżywienie, ale jeśli jest to dobrze ugruntowana firma, która chce, abyś pracował za darmo ... cóż, byłbym bardzo ostrożny.
Callum Rogers,

@Callum - jeśli jesteś Google / Facebook, prawdopodobnie Mógłbyś pobierać opłaty za przywilej internowania tam. Tylko to skutecznie robią Harvard / Yale / etc! W najciekawszych dziedzinach (mobilnym / internetowym) prawdopodobnie masz lepsze narzędzia / możliwości do budowania aplikacji niż firma - więc internowanie w celu uzyskania doświadczenia z przestarzałymi systemami korporacyjnymi i raportami TPS jest być może mniej przydatne niż kiedyś.
Martin Beckett,

2

To nie jest pełna odpowiedź, ale kiedy to przeczytałem, przyszło mi do głowy kilka myśli:

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę czas, kiedy szukasz pracy. Szukając wakacyjnej pozycji, musisz zacząć pytać firmy, dla których jesteś zainteresowany pracą, już w grudniu lub styczniu, aby dowiedzieć się, jakie firmy potencjalnie zatrudniają lub mogą być zainteresowane stażem. Kiedy już będziesz mieć firmy, zapytaj ich o to, aby dowiedzieć się, czy ich możliwości są dla Ciebie odpowiednie, a także przyniosą korzyści. Co prowadzi mnie do drugiego punktu.

Uczelnia powinna mieć jakieś biuro usług karier. Ludzie tam powinni być w stanie pomóc znaleźć staże, spółdzielnie, a nawet pracę w niepełnym wymiarze godzin, gdy jesteś studentem. Rozwijanie z nimi relacji jest dobrym pomysłem tak wcześnie, jak to tylko możliwe, zwłaszcza, że ​​prawdopodobnie będziesz chciał wykorzystać je, gdy zbliżasz się do ukończenia studiów, aby znaleźć pracę w pełnym wymiarze godzin. Ci ludzie prawdopodobnie wiedzieliby o firmie i czy ich szanse są uzasadnione. Czasami, jeśli w firmie są absolwenci lub inne osoby kontaktowe, mogą skontaktować się z nimi, aby uzyskać więcej informacji na temat pracy firmy i programu stażowego.

Wszelkie nieodpłatna praktyka jest czerwona flaga, jak Wayne M powiedział . Większość firm nie chce, aby ich bezpłatni stażyści robili coś legalnego w swojej dziedzinie. Będą pchać papier i robić kawę. Nie do końca warte wznowienia. Jak powiedział Martin Beckett , jeśli masz opcję między bezpłatnym stażem a rozwojem osobistym, wybierz rozwój osobisty. Ucz się sam, dołącz do Stack Overflow i programistów i zadawaj pytania. Twórz własne oprogramowanie. Może dołącz do projektu open source. Zrób coś, o czym możesz porozmawiać, stwórz kod, który może być próbką kodu dla podania o pracę. Po prostu pozostań w swojej dziedzinie - to doświadczenie pomoże ci znaleźć pracę, nawet jeśli nie jest to praca.


2

Czy jest coś, co powstrzymuje Cię przed pytaniem bezpośrednio przed złożeniem wniosku?

Jeśli uznasz to za spowolnienie, po prostu umieść w swojej aplikacji jasne i stanowcze oświadczenie, że jesteś zainteresowany jedynie płatnymi stażami.

Powiedziawszy, że musisz zrozumieć, że płatny staż nie jest gwarancją dobrej i produktywnej współpracy. Ludzie nadal będą go nadużywać.

Podczas moich lat uniwersyteckich na niemieckim uniwersytecie ściśle związanym ze studentami SAP lubiłem odbywać staże w tej firmie. Opłaciło się, ponieważ większość studentów była zatrudniona jako tania siła robocza. W mojej grupie uczniowie kodowali jak szaleni, aby załatwić sprawę i pozostali tam do 22 godzin, a później, aby zadowolić rówieśników.

Niektóre wydziały uniwersytetów nawet jasno mówią, że nie będą wspierać studentów udających się na staż do SAP, ponieważ wszyscy mieli tendencję do zatrudniania się jako tania siła robocza (ich dokładne słowa) i zaniedbali swój główny cel pozostania tam, np. Prowadzenia badań dla pracy magisterskiej lub praca lekarza.

Myślę, że ocena tego miejsca sprowadza się do następujących kwestii:

  1. Reputacja sklepu od innych uczniów na podstawie praktycznych doświadczeń. Co tam zrobili, jak poszło, jak praca została zaakceptowana i oceniona na uniwersytecie. Słowo ustne, w pewnym sensie. Jest to praktycznie jedyne godne zaufania źródło informacji.
  2. Po nawiązaniu kontaktu i zamknięciu znaku sprawdź, czy twoi przyszli rówieśnicy mają jasny i precyzyjny plan przyszłych działań od początku do końca, a cel musi być jasny. Jeśli nie ma planu i żadnego konkretnego celu, ale coś nieokreślonego w temacie, bądź podejrzany.
  3. Jeśli ma to być praca prowadzona przez uniwersytet, to w końcu pokaż swój plan doradcy i uzyskaj jego opinię. Kiedyś pomogło mi to wyjść z nierealistycznej pracy, która doprowadziłaby mnie do szału, zanim zacznę.

Myślę, że twój akapit o wydziałach uniwersytetów, które nie wspierają niektórych staży, trafia do domu. Na mojej uczelni mieliśmy trzy grupy - dział, spółdzielnię / biuro karier i organizację studencką. Aby cokolwiek się liczyło do zaliczenia akademickiego, departament (zazwyczaj z biurem kariery) musiał to zatwierdzić. Nawet jeśli zostało to zatwierdzone, jeśli wiele osób było tam niezadowolonych, można się od nich dowiedzieć. Ale biorąc pod uwagę niewielką i ściśle powiązaną naturę wydziału i studentów, możesz zdobyć prawdziwą czerpak w wielu miejscach, które zatrudniały spółdzielnie od studentów, którzy tam pracowali.
Thomas Owens

@Thomas Owens: Tak. Uzyskaj opinie od innych. W przeciwnym razie jest to loteria. Chciałbym nawet posunąć się tak daleko, by powiedzieć, że jeśli nie można znaleźć przyzwoitego miejsca o dobrej reputacji, w ogóle unikaj stażu. Mogą cię zepsuć i zagrozić twoim studiom.

Wiem, że to sprawa osobista i nie ma to nic wspólnego z tym pytaniem, ale czy mówiłeś o HPI w Poczdamie?
Johannes Rudolph

@Johannes Rudolph: Tak, byłem.

1

Nieodpłatny staż oznacza, że ​​raczej nie będą cię szanować ani czasu / wysiłku, który włożycie, i zmarnujecie większość swojego czasu na tasowanie papieru. Oznacza to, że prawdopodobnie nie zdobędziesz takiego doświadczenia, które jest naprawdę cenne. Ludzką naturą jest nie doceniać rzeczy, które otrzymujemy za darmo, a jeśli firma nie płaci, nie będzie cię doceniać.

Osobiście nawet nie rozważyłbym wzięcia stażu programistycznego za mniej niż ~ 2 razy więcej niż to, co możesz zrobić, rzucając hamburgery. Kwota pieniędzy, jaką firma płaci stażyście, to tylko niewielka część kosztów poniesionych przez firmę na zatrudnienie / szkolenie ciebie. Jeśli firma skąpi na twojej pensji, lepiej uwierz, że skąpią na szkoleniu i nauce.

Staże są cennym narzędziem, szczególnie w tworzeniu oprogramowania, w którym często wydaje się, że> doświadczenie. Wiele dobrych firm korzysta ze staży jako sposobu na wypróbowanie utalentowanego studenta, aby mieć szansę na rekrutację ich po ukończeniu studiów.


1

Nie zgadzam się ze wszystkimi, że darmowy staż jest czerwoną flagą. Byłem stażystą w firmie, która nie zaoferowała mi żadnej zapłaty.

Kiedy zaczynałem w firmie, dostałem małe prace, takie jak zmiana obrazów na stronach internetowych i zmiana małych stylów na stronach internetowych, musiałem wspiąć się po drabinie. Później dostałem poważniejsze prace, takie jak zbudowanie narzędzia buforowania (które jest nadal używane) i stworzenie strony internetowej dla dużego klienta (zrobiłem to razem ze starszym).

Pod koniec stażu dostałem nagrodę za bycie pracowitym i naprawdę wiele się nauczyłem .


0

W mojej firmie wszystkie staże są płatne, ale nadal uważam, że pasują do tego, o co prosisz. Szukamy czegoś, co sprawi, że ta osoba będzie dla nas cenna, zanim zaczną jakieś poważne lekcje programowania. I są dwa główne przedmioty, które wzbudzą nasze zainteresowanie.

Po pierwsze, jeśli napisali jakieś programy. Ktoś, kto przychodzi z małą sprytną aplikacją na Androida, którą napisali, bez względu na to, jak podstawowe, jest kimś, z kim chcemy przeprowadzić wywiad.

Drugi to ktoś, kto bloguje, rozumie media społecznościowe w świecie IT i ma dobre instynkty marketingowe. Zaczynają od marketingu, ale wraz z zajęciami będą obejmowały programowanie. I jest to płatna praca w firmie produkującej oprogramowanie.

Jeśli twój przyjaciel pasuje do jednego z powyższych dwóch i znajduje się w rejonie Boulder w Kolorado - wyślij mi swoje CV !!!

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.