Dlaczego katalogi Oracle nazywają się / u01 / u02 itp…? [Zamknięte]


11

Pracuję z Oracle RDBMS od kilku lat i dziś, po zainstalowaniu jednego z n-tego czasu, zastanawiałem się, dlaczego instalujemy go w / u01, / u02 itp.?

Oczywiście możesz zainstalować go gdzie indziej, ale z nieznanego powodu ta konwencja jest używana wszędzie i nie widziałem żadnej poważnej instalacji Oracle na przykład w / opt

Jakieś lekcje historii, które przegapiłem?


5
download.oracle.com/docs/html/A97297_01/appg_ofa.htm . Co było mylące w tym dokumencie? Czy możesz sprecyzować swoje pytanie? Dokument wydaje się jasny, co cię myliło?
S.Lott

1
Uważam, że pytanie dotyczy etymologii nazwy katalogu
Codebling

@Code Bling: Dokument wydaje się dość jasny w tym punkcie. Co więcej trzeba wiedzieć?
S.Lott

@ S.Lott: masz rację. Prawdopodobnie mogłeś także odpowiedzieć zamiast komentować
Codebling

@Code Bling: Nie wiem, jaka powinna być odpowiedź, ponieważ nie rozumiem pytania. Mam nadzieję, że @Ubersoldat wyjaśnia pytanie, wymieniając coś, co było mylące lub trudne do zrozumienia. Myślę, że na to pytanie można odpowiedzieć.
S.Lott

Odpowiedzi:


6

Opiera się na bardzo starym Uniksie i VMS. We wczesnych latach 80., kiedy po raz pierwszy pojawiły się maszyny z systemem Unix (tj. Sun Solaris), nie było żadnych standardów dotyczących tego, jak i gdzie montować dyski inne niż root. Potrzebowałeś więc czegoś, co było łatwe do wpisania (tj. Krótkiego), aby zidentyfikować, który to dysk fizyczny (na kiedy umarł). Dzięki Oracle, każdy zamontowany dysk był używany dla jednego pliku danych, do którego nigdy nie miał dostępu żaden inny niż Oracle. Wczesne wersje Oracle miały ograniczenia długości ścieżek do plików danych. Dodatkowo ty (dba) musiałeś używać narzędzi wiersza poleceń i edlin do naprawy plików konfiguracyjnych, aby Oracle mogła znaleźć swoje pliki danych po śmierci dysku.

Podsumowując, w przypadku Oracle 6 i 7 chciałeś krótkich, łatwych do zapamiętania ścieżek dysków, które zostały zmapowane na dyski fizyczne, aby zapewnić szybką konserwację.

Od tego czasu standardy zostały utworzone, zmodyfikowane, dodano narzędzia zarządzania. Ale ta dokumentacja nigdy nie została zmieniona. Ponieważ działa zgodnie z opisem. A inteligentne DBA mogą dowiedzieć się, jak to działa w ich systemach. A jeśli nie będą w stanie skonsultować się z Oracle Consulting (po 2 000 USD dziennie na osobę), chętnie to zrobią.


Lubię też @jlliagre wskazując na ścieżkę bardziej POSIX.
Eldelshell

AFAIK, wciąż nie ma standardowej lokalizacji dla punktów montowania stałych systemów plików. / u01 nadal wydaje mi się dobrym wyborem, prawie na pewno nie kolidującym z przyszłym standardem.
jlliagre

2

Zgodnie z dokumentem, na który wskazuje S Lott, /u01jest zalecaną standardową nazwą dla „punktu montowania danych użytkownika 1”. Wydaje mi się, że został wybrany zamiast czegoś takiego jak /opt/oracle/user01oszczędność miejsca i naciśnięcia klawiszy.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.