Oracle jest właścicielem Java, ale Google używa Java?


13

Ok, nie rozumiem. Co oznacza „Oracle jest właścicielem Java”?

Google zdecydowanie używa Java w Google App Engine, czy to oznacza, że ​​Google musi za to zapłacić Oracle?

Odpowiedzi:


21

Sun Microsystems stworzył Javę. Oracle kupił Sun i w ten sposób stali się właścicielami Javy. Java (JVM i JDK) jest oprogramowaniem typu open source i możesz z niego korzystać. Jest to jednak objęte licencją GPL, a jeśli wprowadzą jakiekolwiek zmiany w JVM lub JDK, będą musieli je wydać. Nie wiem, jak działa App Engine i dlaczego Google miałoby kłopoty, jeśli tak.

Jeśli tworzysz program w Javie, nie musisz wypuszczać go jako open source (a dokładniej GPL), o ile nie używasz kodu GPL, czego nie zrobiłbyś, gdybyś go nie używał dodaj to sam.


Hej, chciałbym zapytać, dlaczego twój ostatni akapit jest prawdziwy. z tego co wiem, że coś, co używa rzeczy GPL, powinno być GPL?
Pacerier

3
@Pacerier: Oprogramowanie utworzone z programu GPL nie jest automatycznie objęte GPL na wypadek, gdyby do programu nie został dodany kod GPL. Możesz używać edytora GPL do tworzenia oprogramowania o zamkniętym źródle, kompilatora GPL itp., O ile program nie dodaje kodu GPL.
Anto

3
@Anto: To nie jest prawda w żadnej dotychczasowej wersji GPL. Jeśli w ogóle opublikujesz kod, musisz również udostępnić kod źródłowy. Jednak nie ma wymogu publikowania kodu w ogóle.
Jerry Coffin

1
Walka prawna Google nie ma nic wspólnego z App Engine. Ma to związek z stworzoną przez JVM rzeczą Dalvik, która jest używana na telefonach z Androidem. Oracle nie lubi Dalviku i uważa, że ​​narusza patenty, które posiada Oracle, które są używane w JVM. (Myślę, że teraz również wysuwają roszczenia dotyczące praw autorskich w sprawie Dalvik). Właśnie o to Oracle pozywa Google.
Ken Bloom

1
@cyclops Ale zgodnie z AGPL musisz zwolnić tylko, jeśli użytkownicy sieci uzyskają dostęp do kodu. Oryginalne oświadczenie Jerry'ego (nie ma wersji GPL, która wymaga wydania kodu, jeśli go zmienisz) jest poprawna. Mogę wziąć aplikację AGPL, zmienić się, uruchomić ją prywatnie tylko dla mnie i nie muszę jej wypuszczać. Oryginalne oświadczenie Anto jest po prostu błędne.
James

12

Używasz Java. Czy płacisz Oracle za korzystanie z Java? JDK i JRE są nadal bezpłatne do pobrania i używania przez każdego. Google, uważam, że przestrzegałby tej samej zasady i nie musiałby płacić Oracle.


3
„JDK i JRE są nadal bezpłatne do pobrania i używania przez każdego”. - okazuje się, że tak naprawdę nie jest to prawdą. (1) środowisko JRE zawiera szereg składników, które są określane jako „komercyjne” i których wolno używać tylko do prac eksperymentalnych / programistycznych, a nie podczas wdrażania, chyba że masz na nie licencję, oraz (2) licencja Java stwierdza: „Używanie Oprogramowania w systemach i rozwiązaniach, które zapewniają dedykowaną funkcjonalność [...] do użytku w aplikacjach wbudowanych lub specyficznych dla funkcji [...] są wyłączone z tej definicji i nie są licencjonowane na podstawie niniejszej Umowy”
Periata Breatta

9

Tylko dlatego, że ktoś jest właścicielem czegoś, w tym praw autorskich, nie oznacza, że ​​musi pobierać od ludzi opłaty za korzystanie z nich. W tym przypadku Oracle (przez Sun) jest jej właścicielem, ale nie pobiera opłat za korzystanie z niego.

Gdyby jednak Google spróbował użyć praw autorskich do Javy lub sprzedać ją jako własny produkt, byłaby to zupełnie inna historia.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.