Dlaczego nazywamy to „produkcją”?


31

Współpracownik zastanawiał się dziś nad tym: „Dlaczego w naszej branży„ produkcja ”oznacza„ produkt końcowy, który można dostarczyć ”? Wiesz, jeśli film jest w produkcji, oznacza to, że obecnie go kręci, a nie to, że że zostało zrobione i widzowie to oglądają ”.


19
Po co tworzyć taką produkcję?
Tim Post

Ach, dziękuję za dodanie tagu etymologii, wyd. To zdecydowanie pytanie o pochodzenie tego terminu, a nie o jego znaczenie. Być może tag „semantyka” nie był odpowiedni.
joshjs

4
Słowo „produkcja” odnosi się do tworzenia raportów o błędach, które otrzymasz bardzo dużo, gdy wejdziesz na żywo.
Niklas H

2
Ale w filmach gotowy film nazywa się produkcją, prawda?
Lee Kowalkowski

4
Hm, w naszej branży „produkcja” nie oznacza „produktu końcowego, możliwego do dostarczenia” i nigdy nie słyszałem, aby był on tak używany. Oznacza to, że „został uruchomiony i jest wykorzystywany do osiągnięcia celu biznesowego, dla którego został zbudowany”. Może, ale nie musi być „ostateczny”; to jest ortogonalne.
Andres F.

Odpowiedzi:


36

Myślę, że termin „produkcja” pochodzi z innych branż, takich jak motoryzacja lub elektronika, gdzie gdy element / produkt jest gotowy do użycia, staje się częścią produkcji / zastosowania w czymś większym, jak na „linii produkcyjnej” lub „rurociągu budowlanym” „. W oprogramowaniu termin „środowisko produkcyjne” może być równoległy w tym sensie, że ludzie używają tego oprogramowania wdrożonego w produkcji do robienia czegoś tak ważnego itp.,


17
„Produkcja” oznacza, że ​​oprogramowanie jest używane do „produkcji” czegoś wartościowego.
S.Lott,

1
W rzeczywistości termin „produkcja” w odniesieniu do obliczeń sięga czasów, gdy przetwarzanie informacji było procesem produkcyjnym wymagającym wielu ręcznych interwencji. Informacje weszły do ​​sklepu w formie papierowej (arkusze kodujące) i zostały wysłane w formie papierowej (raporty).
bit-twiddler

Ta odpowiedź ma intuicyjny sens, ale nie próbuje prześledzić etymologii terminu produkcja . Nie jestem więc pewien, czy jest to tak poprawne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Natomiast odpowiedź bit-twiddlera daje historyczne pochodzenie tego terminu.
Kevin - Przywróć Monikę

20

S. Lott naprawdę trafił w sedno, ale niestety tylko skomentował.

Niuanse, że ludzie wydają się być tutaj brakuje to, że słowo produkcja nie odnosi się do stanu samego oprogramowania , ale jak jest wykorzystywane oprogramowanie .

Być może masz dokładnie taką samą wersję oprogramowania, bajt po bajcie, działającą w środowisku produkcyjnym i testowym. Różnica tylko między nimi jest to, co się robi z niego. Wersja produkcyjna służy do tworzenia czegoś - transakcji, raportów, rachunków, cokolwiek.

Środowisko testowe lub testowe może również „wytwarzać” te rzeczy, ale tylko w abstrakcyjnym sensie; ponieważ dane wyjściowe z tych środowisk zostałyby po prostu wyrzucone, to, co produkuje, przypomina bardziej produkt symulowany niż produkt rzeczywisty.

Pamiętaj, że większość firm nie jest sklepami programistycznymi, dlatego oprogramowanie nie jest produktem. Oprogramowanie to narzędzie służące do tworzenia tego produktu. Jest to „produkcja” w tym samym znaczeniu, w którym wytwarzany jest generator prądu lub linia montażowa, tj. Ponieważ ma on rzeczywistą moc wyjściową i że moc wyjściowa jest sprzedawana i / lub wykorzystywana do prowadzenia działalności.

W rzeczywistości „produkcja” wcale nie oznacza „produktu końcowego, który można dostarczyć”. Prawidłowe określenie dla ostatniej partii to uwalnianie lub RTM . Nigdy nie używasz słowa „produkcja” dla oprogramowania do obkurczania.


1
Dowody potwierdzające: dl.acm.org/citation.cfm?id=1434898 W tym artykule oprogramowanie jest wykorzystywane do tworzenia wyników (w rzeczywistości chodzi o usterki elektroniczne w komputerze). Odpowiedni cytat:> Jeśli, jak rozumiem, że mówisz, próbujesz kontynuować produkcję po wykryciu, ale nie wyleczeniu przerywanej awarii, to skąd wiesz, czy wynikowa produkcja ma jakąkolwiek wartość?
Graham Lee

Wyżej wspomniany artykuł pochodzi z 1953 r.
Graham Lee

20

Termin pochodzi z czasów, gdy pole było znane jako „Przetwarzanie danych”. Wówczas użytkownicy nie wprowadzali własnych danych. Zamiast tego wypełnili arkusze kodujące, które personel wprowadzania danych przebijał talie kart perforowanych. Te talie kart zostały fizycznie umieszczone w kolejce do przetworzenia przez osobę znaną jako „planista produkcji”. W tym momencie całe oprogramowanie działało jako część strumienia zadań wsadowych. Planista produkcji był odpowiedzialny za ustalanie priorytetów zadań. Codziennie tworzył listę zadań, które miały być wykonywane przez operacje komputerowe.

Operacje komputerowe były środowiskiem produkcyjnym 24x7x365, kiedy po raz pierwszy wkroczyłem na pole. Szklane domy nie były typowymi, samoczynnie działającymi centrami danych typu „gasnące światło”. Zamiast tego byli zamieszkani przez operatorów komputerowych, którzy rozpoczynali prace, podawali karty, zawieszali 9-ścieżkowe taśmy, montowali / rozmontowywali pakiety dysków i wyciągali listy z szybkich drukarek udarowych. Najgorsze ze wszystkich było prowadzenie maszyny rozrywającej. Maszyna rozrywająca usunęła papier węglowy z wieloczęściowego papieru składanego na wachlarz. Pęknięcie bibuły z wieloczęściowego papieru składanego wachlarza jest powodem, dla którego często operatorzy komputerowi noszą fartuchy laboratoryjne na starych fotografiach centrum danych.


5

Myślę, że to skrót od „środowiska produkcyjnego”. W przypadku aplikacji korporacyjnych istnieje środowisko programistyczne i środowisko produkcyjne . To drugie dotyczy rzeczywistych procesów firmy na żywo. Więc kiedy wdrażasz tam rzeczy, są one na żywo, a każdy błąd kosztuje ciężką gotówkę.

(Może być również środowisko testowe (s) , a środowisko inscenizacja , która jest zwykle identyczny do produkcji, ale nie na żywo, więc można wykonać testy akceptacyjne użytkownika (UAT) nowych funkcje / komunikaty na nim przed pójściem na żywo).


4
To tylko nasuwa pytanie, dlaczego środowisko produkcyjne? W jaki sposób produkcja zaczęła oznaczać, gdzie idzie oprogramowanie „gotowe” (oczywiście żadne oprogramowanie nigdy nie jest naprawdę gotowe)?
Matt Ellen

4
Jak to tłumaczy pochodzenie terminu „środowisko produkcyjne”?
FrustratedWithFormsDesigner

czy mylę się, gdy rozumiem, że w tym temacie pytano o różnicę między produkcją a programowaniem w zakresie tworzenia oprogramowania? Zacząłem od mojej odpowiedzi zaraz po tobie.
Aditya P

5

W wielu branżach termin produkcja faktycznie odnosi się do pracy z produktem użytecznym na żywo. Linie montażowe są również nazywane „liniami produkcyjnymi”, ponieważ chociaż produkty są budowane przez pracowników, projekty są finalizowane. Nie ma już „rozwoju”. Można to zrównać z filmami - przed produkcją należy najpierw wykonać kilka czynności: napisać scenariusz, scenariusz itp. Itp.


3

Domyślam się, że sięga wstecz, kiedy oprogramowanie było sprzedawane na dyskach. Dyski te musiały zostać „wyprodukowane”, więc użyta przez nich wersja oprogramowania była wersją „produkcyjną”, skopiowaną z serwera „produkcyjnego”.

Ponieważ podstawowe koncepcje oprogramowania są takie same, niezależnie od tego, czy jest ono pakowane w folię czy hostowane, nadal masz serwer „produkcyjny”.


Nie wiem, skąd się wzięła ta nazwa, ale ma to sens w przypadku oprogramowania dystrybuowanego do klientów (nawet jeśli nie ma go już na dyskach). W przypadku aplikacji internetowych termin „Na żywo” zawsze miał więcej sensu niż termin „(produkcja)”, ponieważ istnieje tylko jedna uruchomiona (lub „na żywo”) instancja aplikacji internetowej, do której logują się wszyscy klienci.
FrustratedWithFormsDesigner

4
Słowo jest znacznie starsze niż jakiekolwiek oprogramowanie dyskowe, na którym rozpowszechniane jest oprogramowanie.
David Thornley,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.