Czy mogę używać biblioteki licencjonowanej LGPL w mojej aplikacji komercyjnej?


94

Chcę używać biblioteki licencjonowanej LGPL w mojej aplikacji na rynku aplikacji firmy Microsoft. Czy to w porządku?


IANAL. Pytanie brzmi, czy warunki MS App Marketplace i LGPL są w jakiś sposób sprzeczne? Jeśli odpowiedź brzmi „Nie”, nie powinno to stanowić problemu. W przeciwnym razie może tak być. Czy rynek aplikacji zapobiega dystrybucji źródeł? Czy rynek aplikacji zabrania otwartego oprogramowania? Edytuj Więcej informacji z szybkiego google problemu: social.msdn.microsoft.com/Forums/en/windowsphone7series/thread/…
Thomas James

5
Należy również pamiętać, że NIGDY nie należy NIGDY stosować się do porad prawnych, które można uzyskać w Internecie, chyba że pochodzą one od prawnika. Najlepiej ten, który specjalizuje się w danej dziedzinie, w tym przypadku: licencje na oprogramowanie. Więc weź wszystkie te odpowiedzi z odrobiną soli, ponieważ w przeciwnym razie możesz narazić się na proces.
Radu Murzea

Odpowiedzi:


65

Oto obejmująca odpowiedź:
http://answers.google.com/answers/threadview/id/439136.html

W skrócie: tak, możesz. Ale jedną ważną rzeczą do załatwienia jest to, że biblioteka objęta GNU LGPL jest dynamicznie połączona, a nie statycznie mieszana z główną aplikacją.

Powinna być również możliwa wymiana tej dynamicznie połączonej biblioteki na niezależnie skompilowaną kompilację. W przeciwnym razie prawdopodobnie splątałeś bibliotekę i główny kod aplikacji.


2
Dotyczy to LGPL 2, ale LGPL 3 wydaje się pozwalać na statyczne łączenie, jeśli dobrze to rozumiem.
Richard Le Mesurier,

2
@mario, więc czy jest to również dozwolone w aplikacji z zamkniętym źródłem? Czy muszę udzielać kredytu? Byle co?
Shimmy,

1
@RichardLeMesurier, obie wersje umożliwiają statyczne łączenie, ale najważniejsze jest, aby wspomnieć, że oprogramowanie, które statycznie łączy bibliotekę LGPL, musi zostać wydane na podstawie samej licencji LGPL, jeśli dobrze rozumiem. Nie jestem prawnikiem. Nie należy tego interpretować jako porady prawnej.
Tyler Crompton,

6
> najważniejsze jest, aby wspomnieć, że oprogramowanie, które statycznie łączy bibliotekę LGPL, musi być wydane na podstawie samej licencji LGPL, jeśli dobrze rozumiem ===> Absolutnie nie. Każda aplikacja z zamkniętym źródłem może łączyć się statycznie z bibliotekami LGPL, jeśli udostępnia swoje pliki obiektowe, aby umożliwić ponowne łączenie się z kolejnymi / alternatywnymi wersjami biblioteki LGPL: gnu.org/licenses/gpl-faq.en.html#LGPLStaticVsDynamic
Jean-Michaël Celerier

1
Co dzieje się z bibliotekami LGPL zawierającymi tylko nagłówki?
gnzlbg

9

Licencja LGPL pozwala aplikacji, która odwołuje się do plików binarnych, pozostanie zamkniętym źródłem. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedawać aplikację open source w Microsoft App Marketplace.


3

Ten artykuł może pomóc.

Podejrzewam, że ponieważ LGPL pozwala na udostępnienie kodu źródłowego (biblioteki, z którą się łączyłeś) poprzez pobranie, korzystanie z biblioteki licencjonowanej przez LGPL w aplikacji na rynek Microsoftu musi być w porządku.

Cytat z wersji LGPL 2.1 :

Jeśli dystrybucja kodu obiektowego odbywa się poprzez oferowanie dostępu do kopii z wyznaczonego miejsca, wówczas zaoferowanie równoważnego dostępu do skopiowania kodu źródłowego z tego samego miejsca spełnia wymóg rozpowszechniania kodu źródłowego, nawet jeśli osoby trzecie nie są zmuszone do kopiowania źródła wraz z kodem obiektowym.

Jedyną rzeczą, która wydaje się być problemem, jest wymóg „tego samego miejsca”, który nie będzie spełniony, jeśli Twoja aplikacja będzie dystrybuowana za pośrednictwem rynku.


W rzeczywistości nic nie stoi na przeszkodzie, aby kod źródłowy był pakowany jako zasoby w aplikacji, powiedzmy jako plik zip i masz opcję zapisania go lokalnie z aplikacji, jeśli użytkownik chce to zrobić. Rzecz w tym, że jeśli masz wiele bibliotek z różnymi licencjami, zaczynasz tracić
świadomość
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.