Przyszłość Qt w świetle partnerstwa Nokia-Microsoft [zamknięte]


25

Jeśli go przegapiłeś, wiele się wydarzyło w ciągu ostatnich dwóch dni, co może mieć wpływ na ramy Qt, co gorsza. :-( Z pewnością wpłynie to na sektor mobilny na kilka i prawdopodobnie nie jest to obecnie znany sposób.

Zaczęło się wczoraj od wewnętrznego listu prezesa Nokii, Stephena Elopa, przedstawiającego Nokię siedzącą na płonącej platformie i potrzebę dużej i agresywnej zmiany w biznesie.

Dzień później, podczas światowej konferencji Nokia , Nokia ogłosiła partnerstwo z Microsoftem , który w tej chwili wznawia współpracę z Nokią, przyjmując platformę Windows Phone 7 i środowisko programistyczne, wyrzucając Symbiana po drodze i oznaczając Meego jako dział badań i rozwoju (dość niebezpieczne słowo kluczowe, jeśli pytasz mnie), tak jak w przypadku Maemo / N900, chyba do widzenia. Wiem, co myślisz, ale nie, Qt nie zostanie przeniesiony na platformę Windows Phone. Boję się również tego . Można oglądać wspólną prasową Elop & Ballmer tutaj .

Teraz, po przeczytaniu tego ogromnego wątku na liście dyskusyjnej zainteresowań Qt, nie mogę się zastanawiać, jaka jest przyszłość Qt w Nokii, skoro nie są już (w ogóle?) Skupieni na Qt (pamiętaj o pełnym skupieniu włączyć Qt jako główną platformę programistyczną dla wszystkich produktów Nokia (w tym Symbian, tak) już w październiku ?).

Uwielbiam Qt, moim zdaniem jest to jedyna prawdziwie wieloplatformowa platforma do tworzenia aplikacji i jedna z niewielu, która sprawia, że ​​programowanie w C ++ jest radością (w możliwym zakresie), a dobre rzeczy stały się dla frameworka i znacznego rozmachu podczas pracy pod Nokią, zastanawiam się więc, jakie są szanse, że Qt może potem ponieść śmierć w Nokii? Tak, wiem o KDE.org i tym, że Qt można łatwo spawnować, ale nadal czuję się nieswojo.

Musi to być również okropne dla wszystkich wysiłków pracowników Nokii lub osób trzecich, które przeszły na Symbian oraz całą zawartość i biznes Ovi Store Symbian / Qt, a dlaczego nie, Maemo / Meego. Są też planowane masowe zwolnienia , podejrzewam, że technicy Symbiana i Qt?

Chciałbym usłyszeć twój wkład w to? Czy Qt przyszłości jest bezpieczny i dowód?

LE: Pytanie zostało stopniowo zmienione, ulepszone i lepiej przywołane, dlatego możesz rzucić szybkie ponowne przeczytanie, aby zobaczyć, co przegapiłeś.


1
„jeden z niewielu, który sprawia, że ​​rozwój C ++ sprawia przyjemność (w miarę możliwości).” Potwierdza to moje przekonanie, że większość ludzi, którzy lubią Qt, nie lubi C ++. Jestem dokładnie odwrotnie :)
Nemanja Trifunovic

1
@Nemanja Trifunovic, nie rezygnuję z prawdy, też lubię C ++, jeśli nie podobałoby mi się, to i tak by go nie używał, bez względu na ramy i myślę, że tak jest w przypadku wszystkich. Dobry framework / biblioteka wzmocni język, a nie odwrotnie. Dlatego nie dałbym rozwoju Qt nad MFC np. za tryliony lat. Nie rozumiem też, że lubienie C ++ sprawia, że ​​nie lubisz Qt ..? :-)
Shinnok

3
@Shinnok: Prawdopodobnie wynika to z faktu, że wiele Qt zależy od kompilatora obiektów meta ( moc) i że wiele kodu Qt w ogóle nie odzwierciedla nowoczesnego C ++ (na przykład makra i brak bezpieczeństwa wyjątków) . Rozumiem, dlaczego moczostał opracowany, ale raczej nie muszę polegać na zewnętrznym narzędziu oprócz „standardowego” zestawu narzędzi C ++. Kompilatory C ++ są obecnie na tyle dobre, że możesz robić wiele rzeczy w tym języku bez zewnętrznego narzędzia.
In silico

2
@In silico: Dokładnie! Qt przypomina mi C ++ z początku lat 90.: bez STL, bez wyjątków, wszędzie makra, wszędzie dziedziczenie ... Nie tak wygląda współczesne C ++. Jeśli chodzi o brak wyjątkowego bezpieczeństwa, to jest jeszcze gorzej, ale nie zaczynaj mnie tam zaczynać :)
Nemanja Trifunovic

2
Doceniam twoje punkty, ale nie zawiedźmy tego. Jest jeszcze jeden problem, do którego powinniśmy podejść i rozwiązać.
Shinnok

Odpowiedzi:


5

Jeśli Nokia zabije obsługę Qt, myślę, że nadal jest to bezpieczny zakład jako interfejs API do tworzenia komputerów stacjonarnych. Zanim Qt zostało całkowicie otwarte, istniały dwie wersje biblioteki, a zespołowi KDE udało się współpracować z wersją open source, a obecnie społeczność KDE skupia się na udostępnianiu KDE na wielu platformach, więc mogłem zobacz, jak śledzą rozwój Qt, nawet jeśli Nokia porzuci projekt.

Wydaje się, że Gnome i GTK + mają ogólnie szersze wsparcie komercyjne, ale nie jest wykluczone, że inny duży gracz może albo kupić zespół Qt od Nokii, albo że programiści zostaną zatrudnieni do pracy nad Qt dla innych firm.

To powiedziawszy, mam nadzieję, że kierownicy jako Nokia zdadzą sobie sprawę, że całkowite włączenie się do WP7 nie jest najlepszym pomysłem, i że w rzeczywistości utrzymują meego i Qt w badaniach i rozwoju z zamiarem dalszego finansowania na ten sposób zabezpieczyć się przed niepowodzeniem WP7 (lub po prostu uzyskać złą ofertę od Microsoft, ponieważ mają reputację, że robią swoim partnerom w takich transakcjach).


4

Muszę przyznać, że ta decyzja mnie myli. Z tego, co słyszałem, sprzedaż WP7 jest tak zawstydzająco zła, że ​​Microsoft nawet nie publikuje numerów sprzedaży, a jedynie „wysyłane jednostki”. Wydaje mi się, że próba poprawy twojego mobilnego pozycjonowania poprzez przywiązanie się do Windows Phone 7 przypomina człowieka na tonącym statku, który chwyta kotwicę, by spróbować utrzymać się na powierzchni.

A ponieważ QT jest natywnym frameworkiem kodu, a WP7 ma działać tylko z Silverlight i XNA (z kilkoma bardzo wyjątkowymi wyjątkami), to tak naprawdę nie zyskuje dużo Microsoft, chyba że zamierzają radykalnie przerobić swój rozwój zestaw.


7
Nokia od lat jest w tak nieładzie. Wystarczy spojrzeć na ich serwisy społecznościowe, które zostały kilkakrotnie przemianowane i po raz kolejny poniosły porażkę. Teraz, gdy ich wyniki sprzedaży spadają na kupę, ratują się z lat 60-tych. Jeśli chodzi o mnie, ta radykalna zmiana jest jedynym sposobem, aby obalić mój pogląd, że bardziej interesują ich głód pieniędzy, zdrowy rozsądek i społeczność później. WP7 jest radykalny i zabawny, ale o to chodzi. Połączenie bestii MS, która nigdy nie śpi, i reputacja Nokii to sprytny ruch, aby odzyskać trochę <3.
Filip Dupanović

2
Rzeczywiście blogosfera jest pełna ludzi mówiących, że to okropna decyzja. Zobacz news.ycombinator.com/item?id=2205975 w celu omówienia jednego z nich.
btilly

| @Pavel: Usunąłem swój komentarz, ponieważ nie mogę komunikować się na ten temat.

4

Domyślam się, że Qt jako platforma mobilna jest sprawdzana na stałe.

Jako wieloplatformowy zestaw narzędzi dla komputerów stacjonarnych, prawdopodobnie ma on dość stabilną przyszłość, dopóki MS nie zdecyduje się przerwać jakiegokolwiek natywnego rozwoju i zmusić wszystkich do .NET.Są naprawdę daleko w tyle za resztą. Co więcej, niektóre z rzeczy, które według nich są „częściowo wykonane”, w rzeczywistości działają tylko w ich rozwidleniu językowym, C ++ / CLI. Co więcej, programiści MS twierdzą, że natywny kod win32 idzie drogą dodo od kilku lat. Czy kilka osób na konwencji VS2005 powiedziało mi to samo. Skończyło się na tym, że się nie dzieje, ale z pewnością zastanawiają się nad tym. Ostatecznie .NET będzie „natywnym” interfejsem API, a emulator win32 / native będzie emulowany.
Edward Strange

1
„Ostatecznie .NET będzie„ natywnym ”interfejsem API, a emulator win32 / native będzie emulowany.” - Nie jestem przekonany, że tak się stanie. O wiele, wiele łatwiej jest zaimplementować platformę .NET na interfejsie API systemu Windows (co w rzeczywistości robi, na przykład „Wszystkie elementy WPF na ekranie są ostatecznie wspierane przez HWND” ), niż to, że .NET jest „ natywny ”interfejs API, a interfejs API systemu Windows jest nad nim. Koszt nie może uzasadnić tak ogromnej zmiany.
In silico,

2

Qt to oprogramowanie GPL. Ponieważ od tego zależy KDE i jest on przydatny dla osób spoza Nokii, myślę, że zobaczysz, jak fundacja open source robi widelec i działa z nim, jeśli Microsoft lub Nokia faktycznie spróbują zmienić strukturę zarządzania Qt w sposób, który nie sprzyja społeczności.


Nie, ktoś musi się tym zająć, a wsparcie handlowe byłoby miłe ..
Nils

2

W dłuższej perspektywie wydarzenia te będą dobre dla przyszłości QT. Siłą QT jest komputer stacjonarny, ale Nokia mogła go zmusić, aby stał się zestawem narzędzi dotykowych dla smartfonów. Teraz, gdy Nokia tak naprawdę już jej nie potrzebuje, prawdopodobnie sprzedaje ją imprezie, która lepiej się do tego nadaje, imprezie, która bardziej dba o komputery osobiste, komputery stacjonarne i oczywiście twórców oprogramowania komputerowego.2

Microsoft robił to wcześniej z Borlandem - CEO - ex M $ guy -> następnie zabił firmę, która jest referencją dla wszystkich akcjonariuszy Nokii. O Qt - prawdopodobnie powoli odejdzie - to jest naprawdę smutne - ponieważ obecnie jest to najlepszy framework - porównaj z wxWidgets, .Net / Mono / itp. Jeśli nie masz wsparcia ze strony komercyjnych programistów - framework jest jak hobby dla grona utalentowanych programistów, ale bez jasnej wizji dokąd zmierza. Znów z historii M $ - prawdopodobnie najlepsi programiści Qt pójdą do pracy dla M $. - odniesienie Delphi - .Net


1

Ktoś (być może pierwotni właściciele mogą) może nadal kupować TrollTech od firmy Nokia i mogą ponownie istnieć jako osobna firma. Przypuszczam, że Nokia nie będzie miała nic przeciwko pozbywaniu się nie-podstawowej działalności.

I tak, jest to oprogramowanie typu open source, ale zawsze miło jest mieć komercyjne wsparcie, które napędza platformę do przodu.


Canonical może zapewnić Qt i Maemo / Meego nowy ciepły dom, szczególnie w tym kontekście .
Shinnok

@Shinnok: Cóż, zależy mi na wieloplatformowym interfejsie GUI dla Win / Maca niż na Linuksie. (Linux jest miły dla moich OS projektów, ale komercyjnie mam targetting pulpit MS / firmy Apple .. no cóż.)
Macke

masz rację .. Canonical może nie mieć motywacji do inwestowania w platformy Windows i Mac, zwłaszcza, że ​​nie sądzę, aby zachowali licencję na wsparcie komercyjne, gdyby kupili Qt. Potencjalny nabywca Qt musi mieć specjalną motywację (finansową lub osobistą) do utrzymania szerokiej orientacji międzyplatformowej, w której Qt obecnie rozwija się, szczególnie. strona mobilna, która moim zdaniem jest w tym momencie skazana na zagładę.
Shinnok,

OTOH Myślę, że Qt jest tak wieloplatformowy, że na pewno skończy, przynajmniej w jakiejś formie, na każdym systemie, który ma kompilator C ++ i wyświetlacz. ;) Port Android jest w trakcie, itp.
Macke

0

Z komunikatu prasowego.

Qt będzie nadal platformą programistyczną dla Symbian, a Nokia będzie używać Symbian do dalszych urządzeń; kontynuowanie tworzenia strategicznych aplikacji w platformie Qt for Symbian i zachęcanie twórców aplikacji do robienia tego samego. Przy 200 milionach użytkowników na całym świecie i Nokia planuje sprzedać około 150 milionów więcej urządzeń z Symbianem, Symbian nadal oferuje programistom niezrównaną skalę geograficzną.
Dalszym rozszerzeniem zakresu Qt będzie nasze pierwsze urządzenie open source związane z MeeGo, które planujemy dostarczyć w tym roku. Mimo że nasze plany dotyczące MeeGo zostały dostosowane w świetle naszej planowanej współpracy z Microsoftem, to urządzenie będzie kompatybilne z aplikacjami opracowanymi w ramach Qt, a tym samym da programistom Qt kolejne urządzenie docelowe.


0

To będzie świetne partnerstwo. Wiodący na świecie producent telefonów z niesamowitym systemem operacyjnym. Będzie coraz lepiej. Wystarczy spojrzeć na iOS. Kiedy został wydany, był zabawny, a teraz kołysze się. Android i Apple lepiej zwracać uwagę.


-1

Digia kupiła Qt od Nokii w 2012 roku. Koncentrują się na rynku mobilnym i QML, ale widżety Qt i API C ++ są nadal obsługiwane. Przyszłość Qt jest bezpieczna i dowodowa.


tak trzymać :) Digia wydała Qt pod nową spółką zależną, ale jest właścicielem 100% tej firmy, więc myślę, że to nadal prawda.
gbjbaanb
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.