Poszukiwanie pracy po źle zakończonym projekcie [zamknięte]


11

Moja firma właśnie anulowała projekt, nad którym pracowałem, ponieważ byli niezadowoleni z jego przebiegu. Byłem bardzo rozczarowany, ponieważ myślałem, że projekt idzie dobrze, a ja już wyjaśniłem ograniczenia, jakie oprogramowanie miałoby z powodu ograniczeń czasowych. Zdecydowałem, że teraz będę szukał nowej pracy, ale obawiam się, że źle zakończony projekt może sprawić mi pewne trudności. Wszelkie porady na temat tego, jak mogę zminimalizować trudności, które to powoduje, nie będąc nieuczciwym?


14
Nic złego w powiedzeniu, że projekt został anulowany przez kierownictwo. Po prostu nie mów o nikim źle.

Możesz uzyskać porady dotyczące radzenia sobie z niepowodzeniami: programmers.stackexchange.com/q/23075/7167
Gary Rowe

Odpowiedzi:


13

Nigdy nie bądź nieuczciwy .

Jeśli Twój ankieter poprosi Cię o referencje, daj mu / jej to, o co prosi. Nie robienie tego jest podejrzane.

Jeśli zapyta konkretnie o ten projekt, powiedz mu prawdę i nie mów źle o swoim poprzednim pracodawcy. Twój ankieter nie doceni tego bardzo.

Nie martw się:

  • ankieterzy nie dzwonią często do referencji.
  • kiedy dzwonią, bardzo niewielu wcześniejszych pracodawców źle o tobie mówi. Dla wielu z nich nie jest to właściwe zachowanie.
  • większość ankieterów wcale nie pyta o referencje!

Powodzenia


Poza tym, nawet jeśli dzwonią do twoich referencji, zwykle dzieje się to po tym, jak faktycznie podjęli decyzję. Wywoływanie referencji ma na celu upewnienie się, że nie jesteś ekstremalnym przeciwnikiem społecznym czy coś takiego.
Dean Harding

2
W niektórych krajach (na pewno Kanada) nielegalne jest, aby jakikolwiek poprzedni pracodawca mówił coś złego na temat kandydata. Było to przedmiotem zniesławienia garniturów postaci.
Steven Evers

1
@SnOrfus: Ciekawe, co definiuje źle? Czy to źle, że poprzedni pracodawcy twierdzą, że kandydat nie komunikował się dobrze z innymi pracownikami, nawet jeśli to prawda?
Jeremy Heiler 15.01.11

Jeremy: W takim kraju pracodawcy mogliby powiedzieć: „Większość naszych pracowników nie komunikowała się dobrze z panem Doe”, więc per se nie mówią nic o kandydacie, ale wszyscy wiedzą, co mają na myśli.
user281377,

2
+1 za to, że nie wygadałeś swojego poprzedniego pracodawcy - zawsze bardzo zła forma
Gary Rowe

5

Bądź szczery.

Wyjaśnij, że projekt został anulowany i dlaczego został anulowany. Mówisz, że firma była „niezadowolona” z tego, jak idzie. Potrzebujesz (w celu zapewnienia) więcej informacji, czy była to prędkość postępu, wydajność produktu, jego kierunek?


Byłem jedynym deweloperem tego projektu, więc oczywiście cała wina spada na mnie. Zdecydowanie zasługuję na kilka, ale wierzę również, że ogólnie projekt przebiegał całkiem dobrze i nie trzeba go było anulować

@Anonimowy - usunąłem tę część, ponieważ nie była szczególnie pomocna. Dopóki jesteś uczciwy i dobrze sobie radzisz, nie powinno być problemu. Projekty cały czas kończą się niepowodzeniem - firmy to zauważają.
ChrisF

@Anonimowy, fakt, że byłeś jedynym programistą, jest tak naprawdę ważny i powinieneś był o tym wspomnieć w swoim pytaniu, ponieważ skupia się on na tobie jako jednostce. Być może zechciałby pan nieco rozwinąć uzasadnienie anulowania projektu? Nierealne cele? Brak komunikacji? Coś innego?

5

Dobry. Teraz masz stopy na ziemi i jesteś naprawdę programistą.

Projekty cały czas idą źle. Zwykle ma niewiele wspólnego z deweloperem. Każdy menedżer, dla którego chciałbyś pracować, powinien to zrozumieć. Każdy menedżer, który tego nie rozumie, prawdopodobnie przygotowuje się na niepowodzenie. Pamiętaj, że wywiady przebiegają w obie strony.

Właściwie uczestniczyłem w projekcie, w którym jedną z głównych rzeczy, które chciałem usłyszeć od kandydatów, było to, że byli przy projekcie, który zakończył się niepowodzeniem. To był projekt krytyczny i wiedziałem, że optymizm może nas pokonać.

Zapamiętaj

Awaria jest zawsze opcją

Każdy, kto mówi inaczej, zrobi następujące rzeczy:

  1. Przekroczono
  2. Nie powiadomi Cię o popełnieniu naruszenia
  3. Zmuszają cię do pracy w wielu nadgodzinach, kiedy ich nadmierne zaangażowanie się do nich zbliża

Co prowadzi cię z powrotem do miejsca, w którym zacząłeś.


2

Chcesz być w stanie pokazać, czego nauczyłeś się z tego doświadczenia. Może to zająć trochę pracy z twojej strony, ponieważ w większości teraz nie CZYTA, jakbyś się czegoś nauczył. Wygląda na to, że nie zgadzasz się z decyzją o wyciągnięciu wtyczki, nie rozumiesz tego, myślałeś, że wszystko jest w porządku itp.

Aby zamienić to na pozytywne w swoim życiorysie, będziesz musiał przeprowadzić poszukiwanie duszy i zbadać sytuację z punktu widzenia innego niż twój. To i tak na dłuższą metę będzie dla ciebie dobre - dzięki temu staniesz się bardziej wartościowym i pożądanym pracownikiem.


1

Zdecydowałem, że teraz będę szukać nowej pracy

Pytania:
1. Czy zostałeś zwolniony?
2. Czy Twoja praca dotyczyła tylko tego projektu?

Jeśli tak, to poszukaj nowej pracy i wyglądaj, jakby nic się nie wydarzyło, bo uwierz mi (i nie mam prawdziwego doświadczenia zawodowego), projekty idą cały czas kaput.

Jeśli jednak nadal masz tę pracę, dlaczego nie zostaniesz, jeśli otoczenie jest przyjazne? Gdyby to był ważny projekt, kierownictwo próbowałoby czegoś podobnego, a twoje doświadczenie w tym projekcie przyda się.

Dam ci mantrę:

Awarie to nie tylko moja wina!

(weź wszelkie możliwe możliwe zasługi za udany projekt (we właściwym duchu!) Rozjaśnij!)

Są lepsze cytaty, takie jak Niepowodzenia są krokiem do sukcesu, ale kogo to obchodzi!


Ważna jest sama decyzja o rozpoczęciu wyszukiwania. Brak zwolnienia pozwala po prostu być wybrednym.

1
1. Nadal mam pracę. 2. Pracuję dla firmy od około roku

1

Kilka rzeczy, o których należy pamiętać ...

- Około 80% projektów informatycznych kończy się niepowodzeniem w oparciu o kryteria uwzględnienia budżetu, terminowości i odpowiedniego uwzględnienia początkowego zakresu. (oczywiście liczba ta jest szacunkowa i dyskusyjna, ale prawdopodobnie dokładna)

-Większość pracodawców podaje tylko fakty i nie mówi niczego negatywnego w zaproszeniu; głównie w celu ograniczenia odpowiedzialności prawnej. Widziałem to przede wszystkim w dużych firmach, mniejszych, o których powinieneś się martwić (szczególnie dlatego, że mogą nie brać pod uwagę prawnych konsekwencji).

Używając ich jako odniesienia, zapomnij o projekcie. Co powiedzą o tobie jako pracowniku? Czy jesteś kompetentny? Pracujesz dobrze z innymi? Przejąć inicjatywę i odpowiedzialność? Czy jesteś niezawodny? Jeśli masz tego rodzaju cechy, zapomnij o projekcie, to jest to, na czym najbardziej im zależy


1

Nie martwiłbym się tym ...

Projekty cały czas się psują z różnych powodów. O ile nie byłeś kierownikiem, a twoja porażka była bardzo głośna (np. Opracowanie zautomatyzowanego systemu biletowego dla systemu transportu zbiorowego w twoim mieście, a twoja awaria została opisana w gazetach), przyszli pracodawcy prawdopodobnie nigdy o tym nie usłyszą.

Istnieją dwa powody: 1) Konsekwencje prawne, jak już powiedzieli inni, ale także 2) Ludzie nie lubią mówić źle o innych w środowisku zawodowym. Większość ludzi po prostu nie lubi negatywnie oceniać innych za ich plecami, ponieważ wydaje się to dziwne i dźgnięte w plecy *. Nawet jeśli menedżer lub lider zespołu nie był z ciebie bardzo zadowolony zawodowo, będą mieli tendencję do mówienia o twoich dobrych punktach lub przynajmniej będą względnie neutralni, gdy się do nich odniesie.

(* Jeśli miałeś poważny osobisty konflikt z nimi, istnieje większa szansa, że ​​mogą rzucić na ciebie jakieś negatywne wskazówki i wibracje. Ale nie używanie osób, z którymi miałeś kiepską chemię jako odniesienie, jest po prostu rozsądkiem. :))

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.