Korzystanie z pirackiego oprogramowania w firmie [zamknięte]


33

Kilka miesięcy temu zacząłem pracować w firmie jako inżynier. Jest to mała firma, a oni w zasadzie robią usługi telefoniczne. Teraz przechodzą z normalnych telefonów na telefony IP, dzięki czemu komputery zajmują ważniejsze miejsce w pracy.

Jednak wszystkie komputery używane przez pracowników są wyposażone w pirackie oprogramowanie, w tym ich systemy operacyjne. Co więcej, nie kupili nawet jednej licencji na wykonywanie kopii dla innych komputerów. Innymi słowy, nie wydali żadnych pieniędzy na oprogramowanie w biurze. Nie twierdzę, że kopiowanie licencjonowanego jest legalne, ale sytuacja jest zbyt duża.

Jest jeden facet, który zainstalował pirackie oprogramowanie. Nie ma poczucia winy, a nawet usprawiedliwiony, kiedy o to zapytałem. On nie jest nawet specjalistą. Właśnie szukał w Internecie, aby zainstalować pirackie oprogramowanie. Nasz szef nie ma żadnej wiedzy o komputerach, więc wybrał tańszą drogę.

Co o tym myślisz? Ponieważ wciąż jestem nowy w firmie, nie robię konserwacji na tych złamanych komputerach. Ale muszę używać tego oprogramowania codziennie. Później będę udzielał wsparcia, pomocy technicznej. Naprawdę nie chcę brać odpowiedzialności za obsługę pirackiego oprogramowania. Z punktu widzenia dewelopera i inżyniera pirackie oprogramowanie nie jest w stanie uzyskać pomocy prawnej i może działać nieoczekiwanie. Tak więc myślę o zmianie pracy.

Czy za dużo myślę? Czy powinienem poczekać, aż będę miał większą wiarygodność wobec szefa i spróbować zmienić jego politykę? Jak dotąd szef nie bierze ode mnie żadnych słów. Wszelkie opinie są mile widziane. Dziękuję Ci


5
@Pierre - Jakie to ma znaczenie? Jeśli firma nie zarabia żadnych pieniędzy, to jest w porządku, że mogą ukraść?
Walter,

13
@Pierre - Zyski nie mają wpływu na etykę. Oprogramowanie kradnące to oprogramowanie kradnące, niezależnie od tego, czy zarabiasz milion dolarów (lub euro), czy zero.
Walter

5
@ Walter: Zgadzam się z twoim oświadczeniem. Ale ponieważ nie boli mnie to, że ktoś (naprawdę) nie może sobie pozwolić na moje oprogramowanie, nie obchodzi mnie to. Nawet przy 100% ochronie i tak by go nie kupił (bez utraty zysków). Gdybym sprzedawał jabłka, a 1% z nich został skradziony, to byłaby inna historia.

5
@Pirir - to twój wybór w twoim oprogramowaniu. Domyślam się, że nie używają twojego oprogramowania ORAZ że nie poprosili o pozwolenie na korzystanie z tego oprogramowania za darmo. Kradzież to kradzież, zarówno fizyczna, jak i intelektualna.
Walter,

8
@ Walter, piractwo lub bardziej formalnie naruszenie własności intelektualnej nie jest tym samym, co kradzież , ponieważ polega na (zwykle) nieuprawnionym (i nielicencjonowanym) powielaniu utworu (chronione prawem autorskim). Pierwotny właściciel praw autorskich (posiadacz) nie jest pozbawiony ich kopii (tj. Przedmiotu), ale jest pozbawiony utraconej możliwości dochodu. Nie popieram ani nie popieram piractwa, ale własność intelektualna (IP) jest złożonym środowiskiem, więc unikaj emocjonalnie załadowanych słów lub zwrotów.
mctylr

Odpowiedzi:


60

Musisz znaleźć inną pracę.

Jeśli ta firma tak łatwo rażąco narusza zasady etyczne dotyczące oprogramowania, jak możesz ufać, że postępują właściwie w każdych okolicznościach? Co się stanie, gdy będziesz w sytuacji, w której potrzebujesz od nich uczciwości lub zdolności do przestrzegania jakichkolwiek zasad etycznych w kontaktach z tobą?


6
Etyka różni się, jeśli chodzi o oprogramowanie i prawdziwe życie. Może być osobą, która łamie oprogramowanie. Ale w prawdziwym życiu może być bardzo szczery. Jednak firmy korzystające z pirackiego oprogramowania różnią się od tego.

5
@ jase21, Być może twoja definicja etyki różni się od mojej, ale jeśli chodzi o ludzkie zachowanie, oprogramowanie nie ma wyjątkowego statusu - nieuczciwe zachowanie ma miejsce we wszystkich aspektach życia, biorąc pod uwagę sposób myślenia.
rsp

1
@rsp - był czas, w którym włamanie do domów ludzi uważano za bardzo odmienne od włamania do lokali biznesowych. To nie jest tak „wyjątkowy status”, jak postrzeganie, jak osobiście znaczące są konsekwencje. Oczywiście nie ma to żadnego sensu - bankructwo firmy z powodu kradzieży zapasów będzie miało bardzo osobiste konsekwencje dla właściciela i jego rodziny. Nawet wymówka „powinna być ubezpieczona” nie bierze pod uwagę wpływu przestępstw (a zwłaszcza lokalnych poziomów przestępczości) na koszty ubezpieczenia.
Steve314,

1
@ jase21: Newsflash: chociaż nie możesz upuścić oprogramowania na nogę, nie zamieszkuje ono alternatywnej rzeczywistości. Chociaż może to być dla ciebie szokiem, TO WSZYSTKO PRAWDZIWE.
Piskvor

1
@rsp jedynymi, którzy nie są nieuczciwi, są głupcy i dzieci
electron_avalanche

30

Zgadzam się z odpowiedzią Roberta Harveya . Wyszukaj inną pracę.

Nie dlatego, że im nie ufasz. Ale z innego oczywistego powodu. Pewnego dnia zostaną przyłapani na pirackim oprogramowaniu za tysiące dolarów. I będą zmuszeni przez sędziego do zapłaty tysięcy dolarów. Przypadek taki jak ten może zmusić tę firmę do likwidacji, jeśli nie będą miały wystarczających środków na pokrycie opłat, a prawdopodobnie nie.

Praca w firmie, która będzie w takim przypadku wkrótce czy później, nie jest zbyt zachęcająca.


1
Obecnie dostępne są doskonałe opcje open source, zarówno dla systemów operacyjnych, jak i programów do edycji tekstu.
Naweed Chougle,

2
@Jon: Co to ma z tym wspólnego? To, że istnieje wolne oprogramowanie, nie usprawiedliwia firmy, że nie płaci za oprogramowanie, które nie jest wolne.
Dean Harding,

2
@Dean: Próbowałem zasugerować, że istnieją opcje wolnego oprogramowania, a firmy nie muszą uciekać się do piractwa, aby obniżyć koszty. I w pełni zgadzam się z twoim oświadczeniem.
Naweed Chougle,

1
+1 Najważniejszą rzeczą jest to, że jeśli tak się stanie, będziesz miał piętno pracy w tej firmie. Pomyśl o kimś, kto próbuje ubiegać się o pracę w firmie, która pracowała dla Enronu podczas wielkiego skandalu. Niezależnie od tego, czy zrobiłeś coś złego, wzbudzi to brwi u każdego ankietera, z którym spotkasz się w przyszłości, który słyszał o tym incydencie.
Ryan Hayes

13

Szukaj darmowych / otwartych źródeł.

Jeśli nie możesz ich przekonać, że to, co robią, jest nielegalne, poszukaj innej pracy.


6

Więc to firma programistyczna, która uważa, że ​​ludzie nie muszą płacić za oprogramowanie? Zastanawiam się, jak coś sprzedają ...


Oczywiście sprzedając wsparcie. Prawdopodobnie jest to model biznesowy polegający na rozdawaniu okropnych produktów, które wymagają wsparcia do działania, a następnie ładowarki do wsparcia.
Filip

6

Jako programista powinien być dla ciebie obraźliwy, jeśli pracujesz dla firmy, która oczywiście nie ceni rodzaju pracy, którą wykonujesz na tyle, by za nią zapłacić, i działa tak nieetycznie.

Business Software Alliance ma program, w którym można zgłaszać pracodawców, którzy to robią, a informator może otrzymać nagrodę pieniężną w wysokości do miliona dolarów .

Jeśli nie czujesz się wystarczająco mściwy, aby je zgłosić. Możesz rozważyć „przypadkowe” pozostawienie wydruku formularza raportowania lub powyższego artykułu na drukarce jednego dnia.


4

Realistycznie rzecz biorąc, prawdopodobnie chcesz porozmawiać na ten temat z szefem. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest oskarżenie o wiedzę o pirackim oprogramowaniu i nie robienie z tym nic. Spróbuj więc znaleźć sposób na pogawędkę z szefem i poinformować go o tym, co się dzieje, oraz o polityce, która niejawnie działa.

Jeśli odpowiedź brzmi, że jest w porządku z wykorzystaniem pirackiego oprogramowania, wykonałeś swoją pracę. Pozostaje tylko zdecydować, czy przeszkadza ci wystarczająco, abyś mógł odejść.


Domyślam się, że szefowi to nie obchodzi, a kiedy gwizdek OP zostanie opuszczony przez firmę, szef będzie wiedział, dlaczego i kto to był.
Brian

3

Mieszkam i pracuję w Kanadzie i piszę z perspektywy Ameryki Północnej, chociaż dotyczy to większości krajów „zachodnich”.

W miejscach takich jak Kanada szef może chcieć wiedzieć, czy nie, ponieważ odpowiedzialność prawna za posiadanie nielicencjonowanego oprogramowania w swoich systemach nie ma finansowego sensu. Potencjalne koszty postępowania sądowego, szkody cywilne i karne są zbyt wysokie w porównaniu z odpowiednim licencjonowaniem oprogramowania komercyjnego. Większość firm oferujących oprogramowanie oferuje plany cenowe dopasowane do wielkości klientów biznesowych, na przykład Microsoft oferuje kilka modeli wyceny / licencjonowania, wykraczających poza ceny detaliczne dla ich oprogramowania na jednostkę.

Prawdopodobnie można znaleźć artykuły w krajowych magazynach informacyjnych lub na stronach poświęconych zarządzaniu IT / informatyce (np. Info World, Computer Weekly, Datamation) o kosztach złapania się pirackiego oprogramowania, które pokazuje, że nie jest bardzo kosztowne nieudzielanie licencji na oprogramowanie.

Najpierw porozmawiaj z kimkolwiek, z kim normalnie zgłaszasz (tj. Swoim przełożonym lub przełożonym) o swoich obawach, ponieważ nie znasz się na rozmowach bezpośrednio z szefem firmy. Jeśli są menedżerami IT, mogą / powinni samodzielnie rozwiązać problem. Jeśli firma ma wewnętrznego prawnika, może również być odpowiednią osobą do rozmowy, a nie szefem, jeśli wolisz.

Zgadzam się również z opinią, że jeśli kultura korporacyjna firmy roi się od robienia nielegalnych rzeczy, jeśli oszczędza pieniądze, możesz być narażony na ryzyko nielegalnych praktyk pracy (ignorowanie przepisów dotyczących płacy minimalnej, niepłacenie za święta państwowe, wymuszanie nadgodzin ) również w pracy.

Z moich własnych doświadczeń i obserwacji wynika, że ​​firmy, które nie mogą osiągać zysków dzięki legalnej działalności, są zarówno okropnym miejscem pracy, jak i podatne na niepowodzenia, ponieważ są również źle prowadzonymi przedsiębiorstwami. To nie jest już tylko „zachodni” pogląd, kraje takie jak Chiny zaczynają zwalczać naruszenia praw własności intelektualnej (IP), ponieważ aby odnieść sukces na całym świecie, potrzebują innych krajów, aby zaufać im o coraz bardziej wartościowej własności intelektualnej, a dodatkowo jest to konieczne, aby chińskie firmy mogły z powodzeniem produkować i sprzedawać własne produkty IP, takie jak oprogramowanie.

Zdecydowanie polecam polowanie na nową pracę, a po rozpoczęciu nowej pracy zgłoś się do BSA lub policji krajowej / regionalnej. Wreszcie, moim zdaniem, dla własnego dobra dużo łatwiej jest utrzymać satysfakcję z pracy, jeśli szanujesz swojego pracodawcę, a dobrzy pracodawcy doceniają pracowników, którzy starają się być etyczni.


1

W jakim kraju znajduje się firma? Różne miejsca mają różne oczekiwania kulturowe i etyczne w stosunku do zakupu oprogramowania. Ceny nie są powiązane z lokalnymi wartościami ekonomicznymi, ale raczej z globalnymi, co sprawia, że ​​propozycja korzystania ze 100% kupionego oprogramowania jest w niektórych miejscach dość rzadka.

Jeśli znajdujesz się w miejscu, w którym taka praktyka jest normalna, będziesz musiał zmienić kraj, a nie pracę. Chociaż mogą istnieć pracodawcy, którzy płacą za oprogramowanie, mogą być nieliczni. Oczywiście, jeśli jesteś w Stanach Zjednoczonych, rażące piractwo byłoby wielką czerwoną flagą (opierając to na moim własnym doświadczeniu zawodowym tutaj i komentarzach innych ludzi). W krajach, w których MS Windows kosztuje 10 razy więcej - obliczanie ceny piwa w lokalnym pubie lub jakiejkolwiek innej ustalonej jednostce (fryzury! Chleb!) - rażące piractwo może być znacznie bardziej „normalną” praktyką, chyba że istnieje ciężkie regulacje i egzekwowanie.


W rzeczywistości znajduje się w USA, ale myślę, że kultura kraju nie ma znaczenia.
hakesh

2
@hakesh, wszystkie myśli nie są równe, szczególnie te, które nie mają argumentów, aby z nimi pójść.
Dan Rosenstark

1

Podniosłem i podniosłem takie problemy. Nie sądzę, aby rezygnacja była odpowiedzią, nie pomaga w sytuacji.

Najlepszą rzeczą jest edukacja. Istnieją bezpłatne alternatywy dla praktycznie każdego oprogramowania.

Podnieś punkt, w którym czujesz się niekomfortowo, regularnie pracując z pirackim oprogramowaniem i zaznacz alternatywne rozwiązania. Zacznij od zamiany pakietu Office na LibreOffice, podkreśl kary za złapanie, a także zachowaj swobodę, nie grozi i nie będzie osądzał nikogo już w organizacji.

Drugą rzeczą jest dawanie przykładu i przełączanie się jak najwięcej na komputerze jako dowód koncepcji.


1

Jeśli nie skontaktujesz się z jakimś organem i nie zgłosisz tego, jesteś tak samo winny jak oni. Nie musisz nawet podawać swojego imienia. Oczywiście wiesz, że to źle.

Jeśli jesteś zwolennikiem oprogramowania typu open source, poproś o zmianę firmy.


1

Jako osoba musisz być tym, który decyduje, czy coś jest etyczne, czy nie. Pamiętaj jednak, że może to nie dotyczyć tylko rodzaju pracy, którą wykonujesz, uzyskania wsparcia lub rzeczy, które działają / nie działają zgodnie z przeznaczeniem. Chodzi o to, aby móc wrócić do domu pod koniec dnia i spać w nocy.

Jednak oprogramowanie inżynierskie Code of Ethics and Professional Practice zawiera pewne raczej jasne wytyczne:

Inżynierowie oprogramowania powinni działać w sposób, który leży w najlepszym interesie ich klienta i pracodawcy, zgodnie z interesem publicznym. W szczególności inżynierowie oprogramowania, odpowiednio:

2.02 Nieświadomie używaj oprogramowania, które zostało uzyskane lub zachowane nielegalnie lub nieetycznie.

Osobiście nie tylko zrezygnowałem, ale też oddałem je odpowiednim władzom.


0

Korzystanie z pirackiego oprogramowania jest niezgodne z prawem. Ale to, jak czuje się osoba korzystająca z niej, zależy całkowicie od tej osoby.
Dlaczego nie wybrać bezpłatnego oprogramowania, jeśli nie możesz za niego zapłacić?
Co sądzisz o korzystaniu z Twojego produktu przez inną firmę, nie płacąc Ci? To samo dotyczy.
(Ale prawdę mówiąc, większość krakersów inżynierii odwrotnej nie podaje *** jako twojego oprogramowania komercyjnego).


Firma, która nie ma skrupułów w zakresie korzystania z pirackiego oprogramowania, raczej nie przełączy się na bezpłatne alternatywy, chyba że pojawi się jakiś konkretny problem (np. Ostrzeżenie od organizacji praw autorskich). Jeśli nic innego, sama zmiana wiąże się z kosztami.
Steve314,

Tak, może tak być. Ale mówiłem o osobie.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.