Jak dokładnie działają wyłączne prawa do kodu? [Zamknięte]


11

Klient został poproszony o przesłanie propozycji aplikacji internetowej, którą chce zbudować. Ten klient jest jak dotąd startupem o względnie dobrej trakcji (jak się wydaje).

Poproszono mnie o sporządzenie umowy, która nie pozwala mi napisać żadnego kodu, który dla nich piszę. Do tego momentu opracowywałem umowy, w których zachowuję wyłączne prawa do mojego kodu źródłowego, ale klient zachowuje również wszystkie prawa (sprzedaż, modyfikacja itp.)

Brzmi to dla mnie dość dziwnie:

Co jeśli mam innego klienta z podobnym (ale nie do końca takim samym) projektem i chce, żebym opracował jego aplikację?

Oczywiście nie będę kopiować i wklejać z poprzedniego projektu - ale wydaje mi się, że nie będę w stanie skorzystać z wglądu uzyskanego w poprzednim projekcie i nie będę mógł ponownie napisać tego kodu dla każdego klienta.


Pytanie brzmi zatem: jeśli udzielę klientowi wszystkich praw do mojego kodu źródłowego, czy to oznacza, że ​​nigdy nie będę mógł przepisać tego kodu komuś innemu?

Uwaga: wiem, że większość z was tutaj nie jest prawnikami i nie szukam porady prawnej, a raczej tego, co tego rodzaju umowy naprawdę oznaczają pod względem własności kodu źródłowego, co zwykle należy robić itp.


1
Czy masz wersję danego postanowienia umowy? Zobaczmy.
Robert Harvey,

Jaki kod będzie obejmować ta umowa? Czy masz wspólny zestaw bibliotek, do których chcą wyłącznych praw? A może po wyłącznych prawach do całego kodu napisanego dla tego projektu?

Uważam, że dotyczy to tylko konkretnej implementacji, więc jeśli wolno ci pisać ogólną klasę bazy danych, ale nie, powiedzmy, klasę do interfejsu z ich konkretnymi sterownikami. Z mojego doświadczenia jest to dość standardowe, a jeśli ci to przeszkadza, być może powinieneś skonsultować się z prawnikiem?
nobrandheroes

Oznacza to, że ładujesz więcej i trwa to dłużej; klient nie tylko kupuje twój czas i nie możesz ponownie wykorzystać wszystkich przydatnych bibliotek ogólnych, ponieważ klient będzie je właścicielem, jeśli to zrobisz.
Ben

3
Poproszono mnie o sporządzenie umowy ... jesteś prawnikiem? Czy masz jakieś szkolenie prawne? Czy poprosiłbyś prawnika o opracowanie algorytmu sortowania? Po prostu każą ci napisać coś, co w końcu cię spieprzy, ponieważ jestem pewien, że mają prawdziwego prawnika, który otrzymuje prawdziwe pieniądze za ich ochronę, powinieneś mieć swojego prawnika opłaconego przez ciebie, który robi to samo za ty.

Odpowiedzi:


21

Własność kodu oznacza, że ​​będziesz przypisywać im prawa autorskie. W praktyce oznacza to, że nie zatrzymasz żadnego z ich kodu źródłowego po zakończeniu projektu. W ten sposób nie możesz zostać oskarżony o ponowne użycie kodu napisanego dla nich w innych projektach. To dość typowe ustawienie; płacą ci za napisanie kodu, więc naturalnie chcą zachować własność tego kodu.

Jeśli istnieje inna własność intelektualna, którą należy chronić (np. Jakiś zastrzeżony algorytm), wówczas algorytm ten musi być traktowany konkretnie. W szczególności innowacja musi być nowatorska i niełatwa do odtworzenia. Idealnie jest objęty patentem, ale nadal możesz zostać poproszony o podpisanie umów o zachowaniu poufności. Powinieneś przestrzegać tych umów i powstrzymać się od używania zastrzeżonych algorytmów w innych projektach.

Kluczem jest tutaj specyficzność. Twój klient powinien wyraźnie wyjaśnić, jaką własność intelektualną i pomysły chce chronić. Czy wszystko, co rzuca szeroką sieć niczym nie podpisać „nie można używać żadnych pomysłów już uzyskanych w innych projektach.” To nieuzasadnione żądanie. Nie podpisuj też umowy o zakazie konkurencji; może uniemożliwić Ci pracę nad projektami branżowymi lub projektami konkurencji.


2
Dla przypomnienia, patenty na czyste oprogramowanie (tj. Patenty obejmujące tylko oprogramowanie, bez udziału specjalistycznego sprzętu ) są kontrowersyjne w niektórych społecznościach, szczególnie wśród grup open source i wolnych programów. Włączenie patentu może znacznie skomplikować twoją pracę, jeśli musisz pracować z jedną lub kilkoma z tych grup.
Kevin

Wielkie dzięki za odpowiedź - co się stanie, jeśli nie zachowam kopii kodu, ale skorzystam z pomysłu w innym projekcie z podobną strukturą kodu? - Zakładając, że to wymyślone przeze mnie rozwiązanie nie jest oczywiście opatentowane.
Nik Kyriakides

@NicholasKyriakides nie można chronić praw autorskich rozwoju osobistego pracownika. Wszystko, czego się nauczysz, co nie jest specjalnie (prawnie) chronione, jest częścią twojego zestawu umiejętności. Przykład: jeśli zostaniesz poparzony przez agnostyczny wzór produktu i nauczysz się lepszego sposobu unikania problemu, z którego możesz skorzystać w przyszłości.
Gusdor

1
@Gusdor Nie bądź taki pewien. Istnieje teoria prawa zwana „ doktryną ostatecznego ujawnienia ”, która sugeruje, że nie można uniknąć użycia tego, co jest w twojej głowie, nawet jeśli powiedziałbyś, że nie. To zyskało na popularności w amerykańskich sądach.
Ross Patterson

1
@RossPatterson ah sądy amerykańskie. Bastion prawości. Brzmi jak kolejny kreatywny sposób na ograniczenie mobilności zawodowej i płacenie ludziom orzeszków ziemnych. Jeśli prowadzisz samochód, na pewno przyspieszysz w ciągu swojego życia. Miej grzywnę, dla pewności.
Gusdor

13

Brzmi dla mnie całkiem normalnie. Autostart stara się wykazać, że jest właścicielem całego kodu w swoim rozwiązaniu. Jest to bardzo ważne, jeśli ostatecznie zostaną zakupione przez inną firmę. Ta inna firma musi wiedzieć, że nikt później nie będzie rościł sobie prawa własności do oprogramowania, które według nich kupił.

Być może warto zbadać termin „ praca najemna ”.

Krótka wersja polega na tym, że wykonujesz swoją pracę, płacą ci za to, a następnie oddajesz wszystkie kopie napisanego przez ciebie kodu. O ile umowa nie stanowi inaczej , nie musi to uniemożliwiać pisania podobnego kodu dla innego klienta (zakładając oczywiście, że nie udostępniasz bibliotek ani nie wycinasz i nie wklejasz kodu).

Możesz skonsultować się z prawnikiem w sprawie szczegółów.


Zgadzam się z tym. Większość pracodawców, z którymi pracowałem, ma klauzulę catch all podczas podpisywania.
nobrandheroes

ta odpowiedź przekłada się na fakt, że potrzebujesz rzeczywistej reprezentacji prawnej, która nie została zatrudniona przez twojego klienta
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.