Klient chce kodu źródłowego, ale zawiera dużo kodu współdzielonego, którego używam ponownie w innych projektach


96

Mam klienta, który chciałby, żebym dostarczył kod źródłowy z opracowaną aplikacją binarną. Pierwotnie nie powiedzieli nic o kodzie źródłowym, ale ostatnio powiedzieli, że go potrzebują. Umowa nie została sfinalizowana. Zgodzili się na pracę, nie podpisali, a następnie wrócili z tą klauzulą.

Problem w tym, że: Mam bazę kodu, którą tworzyłem przez lata i używałem jej jako szablonu dla większości aplikacji, które piszę. Jest znacznie większy niż zakres projektu.

Zamierzam również użyć go jako produktu, więc tak naprawdę nie chcę oferować go dla stosunkowo małego projektu.

Zgaduję, że nie jest to pierwszy raz, gdy miało to miejsce w tej branży. Jaki jest najlepszy sposób na obejście tego problemu? Zgaduję, że takie rzeczy, jak biblioteki wspólne, mogłyby pomóc.


18
Po co im to? Są szanse, że chcą mieć tylko kod na wypadek, gdybyś przestał działać. Możliwe, że możesz dodać licencje, które ograniczają dozwolone użycie. Pewnego razu firma, w której pracowałem, zdeponowała kod źródłowy w firmie prawniczej jako zabezpieczenie takiej sprawy.
thorsten müller,

33
Oprogramowanie niestandardowe powinno być dostarczane z kodem źródłowym. W przeciwnym razie jest to produkt detaliczny. Nie sądzę, aby potrzebowali zamrożonego produktu na wypadek, gdyby coś stało się tobie / twojej firmie później. Ale ładuj odpowiednio. Zastanów się również nad umieszczeniem kodu biblioteki w skompilowanej bibliotece (jeśli jest obsługiwana przez Twój język), aby mogli modyfikować oprogramowanie, kompilować je, ale nie mogą łatwo ponownie użyć biblioteki samodzielnie.
CodeAngry

14
@CodeAngry „powinien”? Nie. Tylko jeśli zapłacą odpowiednią kwotę.
o0 ”.

32
@CodeAngry nope. Jest twój, chyba że uzgodniono inaczej…
o0 '.

46
Spójrzmy prawdzie w oczy - bez względu na to, ile lat włożyłeś w swoje ramy, nie będzie to miało żadnej wartości dla nikogo oprócz ciebie. Nikt nie utworzy nowej aplikacji w oparciu o nieudokumentowane, nieobsługiwane i ogólnie nieznane ramy, bez względu na to, jak dobrze by to było. Podaj im pełny kod źródłowy, upewnij się, że zachowałeś prawa autorskie do nietypowych części aplikacji i uzyskaj zadowolonego klienta.
Guntram Blohm,

Odpowiedzi:


137

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że kod źródłowy ma wartość oddzielną od plików binarnych. Całkowicie uzasadnione jest odmowa podpisania umowy wymagającej dostarczenia kodu źródłowego lub naleganie na dodatkowe opłaty za dostarczenie kodu źródłowego. Umowy są dokumentami dwustronnymi. Nie pozwól, aby druga część dyktowała to, co jest wymagane tylko dlatego, że są to „duże firmy” i „robią to cały czas”. Po pierwsze, decyduje, jakie ty są skłonni dostarczyć i jak ty chcesz być zrekompensowane. Następnie zanieś umowę do prawnika i ustal, co należy zmienić. Następnie negocjujesz.

Nie rób tego, co robi wielu młodych ludzi, kiedy zaczynają się kontraktować. Nie podpisuj się, bo wygląda na to, że mają duże doświadczenie, a ty nie. To dobry sposób na oszukanie.

Sprawdź, dlaczego chcą źródła. Mogą tego chcieć, aby mieć później możliwość korzystania z innego programisty. Lub mogą tego chcieć tylko dlatego, że obawiają się, że autobus może cię potraktować, a nagle otrzymają binaria, których nie mogą poprawić. Jeśli jest to drugi przypadek, zajrzyj do usługi Software Escrow Service . Usługi te przechowują kod źródłowy na wypadek bankructwa lub niemożności utrzymania oprogramowania. Może to zaspokoić zarówno Twoje pragnienie zachowania własnego kodu do obsługi innych klientów, jak i ich pragnienie, aby nie zostawiać torby z niemożliwym do utrzymania zestawem plików binarnych, jeśli wydarzy się coś złego.


17
Co jeśli bankructwo usługi Software Code Escrow Service zbankrutuje?
user11153,

21
Zatem właściciel kodu jest - mam nadzieję - nadal w pobliżu i może dostarczyć swój kod innej usłudze depozytowej. Usługa ma na celu usunięcie pojedynczego punktu awarii.
Alexander

17
Czy usługi Software Escrow Services korzystają z usług Software Escrow Services?
FreeAsInBeer

29
@FreeAsInBeer: Nie, używają oprogramowania Escrow Escrow Services. Oczywiście.
nneonneo

@Alexander, tylko jeśli ponowne escrowing jest zobowiązaniem umownym. W przeciwnym razie programista ponownie pobierze opłatę za drugie escrow.
Pacerier

67

„Nie” to idealnie dobra odpowiedź, w rzeczywistości jest to niezwykle przydatna odpowiedź, która z jakiegoś powodu, którego nie rozumiem, jest bardzo niedoceniana.

„Cześć, zdecydowaliśmy nagle, że po prostu chcemy również kodu źródłowego, bezpłatnie”.
„Cześć, nie.”

To naprawdę nie jest takie trudne.

Następnie, jeśli chcą płacić skandaliczne kwoty pieniędzy na to, co już ci winien, może dać im przyciętą wersję aplikacji, która obejmuje tylko źródła rzeczywiście potrzebne, a dbanie uzyskują absolutnie non praw zwykłej lub na wyłączność.

Nie komplikuj prostych rzeczy.


Świetna, zwięzła odpowiedź.
Sea Coast of Tibet

26

Twoje pytanie brzmi: „jaki jest najlepszy sposób na obejście tego problemu?” Ale co uważasz za problem? Inni słusznie zauważyli, że jest to kwestia negocjacji: wszystko ma wartość i od klienta zależy cena za dostarczenie tego, o co prosi.

Ale musisz również dokładnie rozważyć - i zapisać w umowie - konsekwencje dostarczenia kodu. Czy to po to, żeby klient mógł to zobaczyć? Czy klient może to zmodyfikować? A w szczególności, czy zastanowiłbyś się nad przyznaniem klientowi wyłącznych praw do bazy kodu, którą stworzyłeś przez lata i jest używany jako szablon dla większości aplikacji , abyś nigdy więcej nie mógł używać go w przyszłości?

Musisz upewnić się, że umowa wyraźnie określa, kto ma prawa do korzystania z kodu i w jaki sposób.


19

Pamiętaj, że każdy kod źródłowy wymaga licencji. Jeśli przekażesz kod źródłowy, firma może użyć kodu źródłowego, aby zrobić wszystko, na co pozwala licencja, a wszystko inne poza tym stanowi naruszenie praw autorskich. Tak więc, jeśli przekażesz kod źródłowy, będziesz mieć umowę, która absolutnie wyjaśni, że zachowasz wyłączne prawa autorskie do kodu źródłowego i dokładnie, jakie zastosowania kodu źródłowego są dozwolone. I oczywiście kod źródłowy + licencja nie przyszedłby za darmo.

Duże przedsiębiorstwo raczej nie naruszy twojego prawa autorskiego, ponieważ złapanie go spowoduje poważną szkodę dla jego reputacji, oprócz szkód finansowych. Z drugiej strony, płacenie za oprogramowanie bez gwarancji, że jakiekolwiek problemy zostaną naprawione w przyszłości, może być nie do przyjęcia dla klienta.


33
ALE należy również wziąć pod uwagę, że wykrycie niewłaściwego użycia kodu źródłowego jest niezwykle trudne, szczególnie jeśli go nie szukasz. Nie ślepo ufaj licencji: dla niektórych osób jest to tylko kartka papieru.
o0 ”.

1
@Lohoris jednak, jeśli podejrzewasz, że aplikacja używa Twojego kodu, bardzo łatwo jest stwierdzić, bez względu na to, że jest to plik binarny. Podstawowa umiejętność inżynierii odwrotnej to wszystko, czego potrzebujesz, aby być pewnym.
Ap

6
-1, ponieważ nie sądzę, aby istniały dowody na twoje twierdzenie o „dużej firmie ...”, to tylko przypuszczenie.
djechlin

@Lohoris: Jeśli tak się stanie, jaka jest twoja szkoda? Najlepszy przypadek: plakat oferuje swoje usługi innej firmie i stwierdza, że ​​mają już bibliotekę, z której jest tak dumny. Wielka wypłata!
gnasher729,

13

Wcześniej zwykle dostarczałem klientowi kod źródłowy (biblioteki i wszystkie) na podstawie licencji MIT. Jeśli twoje biblioteki są dobrze zorganizowane, udostępniasz tylko potrzebne pliki / zasoby dla tego konkretnego klienta, ale nic więcej. Myślę, że jest to sprawiedliwe zarówno dla mnie, jak i dla klienta. Jednak zawsze pojawiał się problem z nowym kodem napisanym dla tego konkretnego klienta na podstawie umowy, który wcześniej nie był częścią biblioteki. Zacząłem więc omawiać ten problem z klientem przed rozpoczęciem projektu. Niektórzy klienci chcieli własności tego kodu, inni nie (zawsze dawałem negatywne zachęty, takie jak wyższe ceny dla tych, którzy to robią). Ale tak naprawdę dla niektórych klientów dyskusja była bardzo myląca, a czasem rozmawiałem z 3 lub 5 różnymi osobami (w tym ich prawnikiem), aby zatwierdzić projekt.

Więc teraz wszystkie moje biblioteki są częścią niestandardowego frameworka, którego zawsze używam do tworzenia i wyjaśniam klientowi, że będę korzystać z tego frameworka, ale frameworkiem jest inny produkt z inną licencją. (Czasami używam „komponentów oprogramowania” do wyjaśniania, ponieważ „framework” może być dla nich nieznany). Zawsze dostarczam kod używanych plików na licencji MIT i (ponieważ cały kod jest dobrze zorganizowany) kod niskiego poziomu (nawet nowy) pozostaje w ramach (do ponownego wykorzystania przeze mnie i przez nich), ale kod odnoszący się do ich aplikacji należy wyłącznie zachowanie ich na własnych warunkach (ten kod najprawdopodobniej byłby dla mnie bezużyteczny do ponownego użycia w innym projekcie). Oczywiście wszystko to jest poprawnie zapisane w umowie. Myślę, że to też jest sprawiedliwe.

Kluczem jest: „te elementy są innym produktem” i wszystko jest zapisane w umowie przed rozpoczęciem.

Więc tak, pomysł na korzystanie z bibliotek współdzielonych może mieć rację. Pytam jednak, dlaczego nie podasz im kodu źródłowego, którego użyłeś, na podstawie licencji, która pozwoli im zmniejszyć ryzyko? Myślę, że to byłoby sprawiedliwe.


2
Myślę, że to dobra odpowiedź. OP oczywiście nie powinien się po prostu przewracać, ale z drugiej strony żądanie kodu źródłowego dla niestandardowego projektu wydaje się wyjątkowo rozsądne (i widziałem, że wystarczająca liczba zakontraktowanych projektów całkowicie zepsuła się z tropu i ktoś musi je uratować inaczej, że prawdopodobnie nie rozważyłbym wykonawcy, który odmówiłby zaoferowania źródła, gdybym szukał).
Casey,

11

Sposobem na poradzenie sobie z tym jest negocjowanie.

Jeśli chcą kodu źródłowego, powinni być przygotowani, aby za niego zapłacić, i to Ty decydujesz, ile to powinno być.

Z drugiej strony ... jeśli nie są gotowi zapłacić tego, czego chcesz, mogą zdecydować się na „przeniesienie swojej działalności w inne miejsce”.

Witamy w świecie biznesu :-)


A kiedy będziesz rozmawiać z potencjalnymi klientami w przyszłości, pamiętaj o tym wcześniej ... aby uniknąć marnowania czasu każdego.


Warto również zauważyć, że to, co robisz, jest anatemą dla programistów open source i (wykształconych) klientów, którzy szukają rozwiązań open source.


5
Po pierwsze, licencja jest znacznie większa niż „chcą”. Po drugie, uważam, że to niesprawiedliwe, że obwiniasz OP za to, że „nie poruszyłaś tego wystarczająco wcześnie” zamiast firmy. To jest trochę redakcyjne. Po trzecie, nie rozumiem, dlaczego programiści open source spotykają się z klątwą, jeśli chcą pracować nad projektem o zamkniętym źródle. Po czwarte, gdyby firma szukała rozwiązania typu open source, poprosiłaby o to, a nie prywatną kopię kodu źródłowego do swoich celów.
djechlin

1
@djechlin - 1) Nie obwiniałem OP. Ale jeśli nie jest przygotowany do negocjacji w tej sprawie ... to powinien był wcześniej o tym porozmawiać. Jest to oczywisty i rozsądny wymóg dla znającego się na rzeczy klienta oprogramowania na zamówienie. 2) „Anatema” byłaby tym, co robi OP… próbuje trzymać się kodu źródłowego. 3) Chociaż nic nie wskazuje na to, że klient poprosił o open source (być może nie do końca rozumie jego zalety), jasne jest, że >> do << chce kodu źródłowego, co jest jedną z jego głównych zalet OSS .
Stephen C,

3
Ten komentarz jest na miejscu. Jako programista wszyscy moi klienci otrzymują wyłączną licencję na używanie i modyfikowanie oprogramowania, a ja dostarczam im kod źródłowy. Ponadto zachowuję prawo do ponownego wykorzystania kodu, który napisałem w innych projektach, oraz do ponownego wykorzystania kodu z innego projektu w tym projekcie. To oszczędza im pieniądze i czas obojga. Nikt nigdy nie miał z tym problemu.
dotancohen,

1
@dotancohen: Mam nadzieję, że otrzymają licencję „niewyłączną”. Jeśli mają wyłączną licencję, nie można ponownie użyć kodu dla następnego klienta. Nie możesz mieć dwóch klientów z „wyłączną” licencją na ten sam kod.
gnasher729,

Licencja pozwala im używać i modyfikować kod, ale nie może go udostępniać, sprzedawać ani rozpowszechniać. Będąc głównie PHP działającym na VPS, niewiele mogę zrobić, a nawet zrobić, jeśli kod „wyciekłby”. Nie uważam tego za coś wielkiego w dziedzinie, w której pracuję.
dotancohen,

5

Może to być dla ciebie za późno, ponieważ być może już zgodziłeś się na to w umowie i mógłbyś zgodzić się na wzajemnie niezgodne warunki z różnymi klientami.

Istnieją dwa sposoby dostarczenia klientom kodu źródłowego. Własność praw autorskich i licencja.

Niektórzy klienci będą chcieli własności kodu źródłowego. Oznacza to, że pod koniec procesu zapłacą ci pieniądze, aw zamian przekażesz im prawa autorskie do stworzonego dla nich kodu. Jednym z powodów jest to, że widzą znaczny potencjał własności intelektualnej w kodzie źródłowym i mogą chcieć wycenić to w bilansie swojej firmy. W tym scenariuszu nie będziesz mieć prawa do dalszego korzystania z tego kodu źródłowego w innych projektach, chyba że uzyskasz również licencję od swojego klienta, która daje ci to prawo.

Jeśli Twój klient kupuje od ciebie produkt „z półki”, oczekuje, że otrzyma licencję na korzystanie z oprogramowania, a nie własność kodu źródłowego. Powinny spodziewać się, że sprzedajesz to samo (lub podobne) oprogramowanie wielu innym organizacjom i, mam nadzieję, że korzystają one z niższych kosztów zakupu dzięki szerszej bazie klientów.

Jednak sytuacja w tym pytaniu jest mieszanką tych dwóch.

Oto, co chciałbym móc zrobić. Udzielę klientowi licencji na wykorzystanie (i modyfikację) wspólnego kodu. Jeśli klient zapyta mnie o to, zwracam uwagę, że jest to kod współdzielony, który był już używany w wielu projektach i ma aktualne oferty na przyszłe prace, które są oparte na dalszym korzystaniu z tej pracy. zwróć uwagę, że spowodowało to mniej czasu na ten projekt dla twojego klienta i że w rezultacie zapłacili niższą cenę. Podobnie jak inne współdzielone biblioteki kodu używane w projekcie, mają one licencję na używanie tego kodu i zezwalanie innym zespołom programistycznym na rozwijanie tego i innych projektów opartych na tej bibliotece. Jeśli jednak wolą prawo własności do całego kodu, możesz utworzyć zamiennik, ale będzie to dodatkowa opłata.

W zależności od tego, co już zobowiązałeś się, być może będziesz musiał napisać funkcję zastępczą za darmo lub rozdać kod źródłowy.

Pamiętaj, że istnieją różne typy bibliotek. Standardowa biblioteka szablonów w C ++ jest dobrym przykładem biblioteki, która jest zawarta na poziomie kodu źródłowego i jest wkompilowana w plik wykonywalny projektu, który może być dość podobny do tego, w jaki sposób używałeś wspólnego kodu.


1
Z tego komentarza : „Umowa nie została sfinalizowana, zgodzili się, nie podpisali, a następnie wrócili z tą klauzulą”. - podobnie jak dwa dni temu, zakładam, że negocjacje wciąż trwają.

0

Jeśli używasz strony trzeciej z dostarczonym oprogramowaniem, istnieje prawdopodobieństwo, że nie masz kodu źródłowego tej strony. Nadal dostarczysz oprogramowanie do firmy z plikami binarnymi strony trzeciej. Kod, który opracowałeś jako platformę współdzieloną we wszystkich swoich projektach, jest dokładnie taki sam jak strona trzecia, nawet jeśli jest twoją własnością. W takim przypadku firma ma dokładnie takie samo ryzyko z plikami binarnymi twojego frameworka, jak z zewnętrzną firmą. Dlaczego w takim przypadku miałbyś przekazać firmie kod źródłowy swojego frameworka? Możesz dostarczyć jej dobrą dokumentację API wraz z umową licencyjną i to. Jeśli Twój kod zawiera kolejną wielką rzecz, która zrewolucjonizuje branżę, to inna historia, ale generalnie tak nie jest.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.