Czy jako programista jesteś profesjonalnie zobowiązany do ciągłego wsparcia po odejściu z firmy? [Zamknięte]


11

W przeszłości miałem kilka zadań programistycznych, w których byłem jedynym programistą pracującym nad projektem. Po odejściu zazwyczaj otrzymuję kilka e-maili tygodniowo od tych firm, zwykle od programistów, którzy mnie tam zastąpili. Te e-maile zwykle pytają o szczegóły, jak działają rzeczy i jak najlepiej zająć się implementacją funkcji x opartej na istniejącym systemie.

Jestem zwykle uprzejmy i pomocny, ale tego rodzaju komunikacja naprawdę zaczyna pochłaniać mój czas, dzięki czemu przy każdej pracy pracuję na innej wadze wokół kostki. Nie wspominając już o projektach, które postanowiłem zostawić za sobą bez ważnego powodu.

Moje pytanie brzmi: czy byłoby zawodowo „ok” powiedzieć im, że po prostu nie zamierzam już oferować wsparcia i odmawiać odpowiedzi na pytania?

NB Żadna z tych firm nie wypłaca mi żadnego wynagrodzenia, a zapytania są często nieformalnymi pytaniami ze strony programistów, a nie kierownictwa.


2
Pytanie o wysokim ryzyku ma być „oparte na opinii”. W każdym razie myślę, że pod żadnym pozorem nikt nie jest zobowiązany do pracy za darmo. Więc w twoim szczególnym przypadku jest to oczywiste, że nie. (Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś był miłym facetem, jeśli Twoja firma też była dla ciebie miła.)
Thorsten Müller

Jak w ogóle dostali Twój adres e-mail!?!
Robbie Dee,

3
Dlaczego nie zaoferować firmie umowy wsparcia, być może na zasadzie „na żądanie”, na ograniczony okres, powiedzmy 6 miesięcy?
Doc Brown

6
Moje obowiązki zawodowe wobec firmy wygasają w dniu, w którym otrzymuję wynagrodzenie od tej firmy.
Ramhound

jak zadano, to pytanie nie jest specyficzne dla programistów . To samo może zapytać grabarz, agent sprzedaży Viagra, śmieciarz, pośrednik finansowy. „Czy jako <insert profession here>zawodowy jesteś zobowiązany do stałego wsparcia po odejściu z firmy?”
komara

Odpowiedzi:


26

Nie jesteś w żaden sposób zobowiązany do pomocy.

Bez względu na to, czy twój były pracodawca zdał sobie z tego sprawę, podjął decyzję o niskim koszcie / wysokim ryzyku, mając tylko jednego programistę do pracy nad oprogramowaniem. To była ich (być może niedoinformowana) decyzja, a teraz płacą cenę - nie powinieneś.

Jeśli chcesz im pomóc, powinieneś zawrzeć umowę wsparcia, w której płacą ci za czas poświęcony na pomoc nowemu programistowi, abyś mógł otrzymać odpowiednią rekompensatę za poświęcony czas.


2
Zgadzam się z tym, ale wydaje mi się, że chociaż nie jest to obowiązkiem, zawodowo etycznie jest nie korzystać z technicznej ignorancji mojego pracodawcy. Nie wspominając już o potencjalnym uszkodzeniu reputacji przez klienta mówiącego: „Stworzył tę stronę, a teraz nie działa i nie pomoże”.
deworde

4
@deworde: Powinieneś odpowiedzieć na małe pytania, ale tylko jeśli zajmie to tylko kilka minut. Jeśli to potrwa dłużej, powinieneś powiedzieć im, że nie możesz już nic robić za darmo, ale poświęcisz im całą uwagę, jeśli zapłacą odszkodowanie. Jeśli są profesjonalistami, albo ci zapłacą, albo zostawią w spokoju, ale nie będą cię winić.

13

Oto potencjalny e-mail do stworzenia *;

Przepraszam, jestem teraz bardzo zajęty moimi istniejącymi umowami i nie regularnie sprawdzam wiadomości e-mail. Jeśli masz prośbę o wsparcie dla produktu, nad którym kiedyś pracowałem, wyślij wiadomość na adres „support@mattharrison.com”, abyśmy mogli omówić konfigurację umowy wsparcia. Jeśli jest to pilne, pamiętaj, aby poprzedzić temat słowem „PILNE:”, a ja przeniosę go na górę mojej listy priorytetowych grup wsparcia.

Z poważaniem,

Matt Harrison

Wyślij to w odpowiedzi na wszelkie prośby o wsparcie, nawet jeśli siedzisz w łóżku i jesz sammicha i sprawdzasz swoje e-maile. Jeśli rzeczywiście wygląda to na coś, w czym chciałbyś im natychmiast pomóc, ponieważ jest to wielka sprawa, nadal wysyłaj to , ale natychmiast odpowiedz na wiadomość e-mail z informacją: „Właśnie to zobaczyłem, pomogę jak najszybciej jak mogę".

Chodzi o to, aby postawić ich w przekonaniu, że jest to usługa świadczona jako dodatkowa usługa, a jeśli chcą, jest to usługa płatna. Słowo „dyskutuj” oznacza, że ​​nie zobowiązałeś się do niczego, i umożliwiając im określenie „PILNE:”, jeśli rzeczywiście postawiłeś je w złej pozycji (np. Jakiś błąd, który z radością naprawiłbyś, aby utrzymać swoją reputację i ponieważ jest to właściwe ), możesz podejść do nich z innym nastawieniem. „Witryna, którą dla nas stworzyłeś, straciła nam 50 000 $”. Podchodzę do tego zupełnie inaczej: „potrzebujemy, abyś zmienił pozycję logo na stronie„ O nas ”.

Oznacza to, że jeśli poświęcisz czas na pomoc (ponieważ bycie pomocnym jest dobrą rzeczą), to są świadomi, że poniosłeś za to koszty. A jeśli nie, to są świadomi twoich powodów.

Jak ktoś wspomniał, jeśli masz istniejącą umowę wsparcia lub jeśli masz wrażenie, że tak, musisz i tak świadczyć usługi, ale ta odpowiedź obejmuje to (i i tak powinna mieć Twój numer wsparcia). Ponadto, należy udać się do wszelkich negocjacji pracy z zamiarem jasno określając swoje warunki obsługiwać przodu , zwłaszcza gdy jest to solowy projekt, a tym samym nie pracujesz od standardowej umowy szablon dla wszystkich deweloperów, a jeszcze bardziej szczególnie jak ma to przyjdź po ciebie wcześniej.

Skąd wiesz, czy jesteś zawodowo zobowiązany do zrobienia czegoś? Ponieważ twoja profesjonalnie sporządzona umowa zobowiązuje cię do tego. Skąd wiesz, że nie jesteś? Ponieważ granice tego obowiązku są wyraźnie określone w umowie (np. „Pracownik zapewnia wsparcie we wszystkich aspektach pracy do momentu rozwiązania stosunku pracy przez którąkolwiek ze stron, jak opisano w sekcji 3” *).

*: Każdy ma jakieś poprawki w brzmieniu, proszę zostawić je w komentarzach


1

Jeśli nie podpisałeś umowy z firmą / klientami na oferowanie pomocy w przyszłości, możesz odmówić takim telefonom. Zasadniczo istnieje uzgodniony czas wsparcia między klientem a programistą. Deweloper powinien pomagać klientowi do momentu przekroczenia czasu wsparcia.


1

Nie, nie jesteś zawodowo zobowiązany do zapewnienia wsparcia poprzedniego pracodawcy.

Jeśli chcesz to zrobić, upewnij się, że istnieje umowa, która zrekompensuje ci spędzony czas.

Może być również tak, że możesz zaoferować powrót na 1-2 tygodnie i szkolenie swojego zastępcy (tak jak było), oczywiście za odpowiednią opłatą.

Powiedziałbym jednak, że pozostawienie projektu powinno wiązać się z pozostawieniem przejrzystej dokumentacji w odpowiedniej formie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.