Jakie zmiany mogę wprowadzić w swoim IDE, aby zminimalizować efekt mojej dysleksji?


15

Programuję i jestem dysleksją. Moja wizja jest doskonała. Słabo przetwarzam symbole i jestem wizualnym myślicielem.

Kiedy piszę kod, jestem wolniejszy niż normalni ludzie, ponieważ nieprzewidywalnie nie zdaję sobie sprawy z błędów, które popełniam. Uczę się Pythona, a środowiska programistyczne tylko tekstowe powodują wiele stresu wizualnego; Używam Wingware, który jest nieco pomocny, ale nie mogę ukończyć zadań w podanym czasie.

Czy możesz zasugerować zakwaterowanie, które by mi pomogło?

Jakie dostosowania byłyby dla mnie pomocne?

Czy jest jakiś sposób, aby automatycznie znaleźć, wyróżnić i naprawić tego rodzaju błędy?

Korekta, widzę to, czego oczekuję lub coś znajomego. Nie zauważam literówek, linii pomijania itp. Błędy pojawiają się podczas testowania. Nawet kopiowanie i wklejanie mogę ominąć linie i powodować błędy.

Bloki tekstu od marginesu do brzegu powodują ból głowy, podobnie jak niektóre kombinacje kolorów

Nie przetwarzam tekstu jako symboli, a raczej jako obiekty, które można obracać, transponować, tak aby cyfry w liczbie przesuwały się w różne miejsca, mogę postrzegać „123” jako „132”, LISTY „pddq”, wyglądają tak samo mnie. Uważam je za trudne - ten sam kształt obrócony i odbity.


2
możliwy duplikat programowania z dysleksją
gnat

Czytnik Beeline to pomocna chromowana wtyczka, być może gradient zapewniłby ochronę przed problemem zamiany cyfr / liter.
BeardedO

9
Wybór odpowiedniej czcionki do użycia w twoim IDE może odegrać dużą rolę. Najwyraźniej istnieją różne czcionki specjalnie zaprojektowane, aby pomóc osobom z dysleksją. Te linki mogą być dla Ciebie pomocne: Wskazówki dla programisty z dysleksją ; Archiwum tagów czcionek NYC Dyslexia Research Przyjazne dla dysleksji czcionki Wolna i otwarta twarz czcionki dysleksji
Marjan Venema

Odpowiedzi:


13

Jeśli masz dysleksję, być może powinieneś zacząć od pisania statycznie typowanego języka, takiego jak C, C ++, C # lub Java. Ponieważ musisz zadeklarować zmienne w tych językach i istnieje sprawdzanie typu, kompilator i IDE będą zgłaszać błędy, jeśli przez pomyłkę zrobisz coś takiego:

var aux; //declaring a new variable
xau = 5; //mistake assignment. In python this will create a 2nd variable

W przypadku dynamicznie wpisywanych języków, takich jak JavaScript, Python, PHP, omijasz te błędy i tracisz dużo czasu, próbując zrozumieć, co się dzieje. Dlatego ludzie często zalecają stosowanie metodologii opartych na testach, aby szybciej wykryć te błędy.

Jeśli naprawdę potrzebujesz nauczyć się języka Python, prawdopodobnie powinieneś wypróbować program Visual Studio. Obecnie oferuje wsparcie dla rozwoju języka Python . Lub wypróbuj JetBrains PyCharm .


5
Pisanie statyczne jest do tego idealne. Nic nie doprowadza mnie do szału bardziej niż gapienie się na tablice PHP z błędnie napisanymi nazwami klas przez wiele godzin, próbując wyłapać błędy, które zajęłyby 10 sekund, aby znaleźć, czy zastosowano odpowiednie typy zamiast kluczy tablicy ciągów.
RibaldEddie

10

Nie wiem, w jakim języku próbujesz się rozwijać, ale w każdym dobrym IDE powinieneś być w stanie zmienić domyślną czcionkę, aby używać Open Dyslexic, co może w pewnym stopniu pomóc.

Ja osobiście używam WebStorm / PHPStorm od JetBrains, który świetnie radzi sobie z wskazywaniem błędów kodowania i błędów składniowych.

Możesz także poświęcić dużo czasu ćwicząc dobrą metodologię opartą na testach , aby wszelkie błędy zostały wcześnie wykryte. W JavaScript używam Mocha lub Jasmine do testowania.


5

Niektóre rzeczy, które pomagają to:

  • Użyj jasnego tekstu na ciemnym tle. Pomocny może być również miękki kolor czcionki inny niż biały (zielony na czarnym jest naprawdę dobry, a także retro!)

  • Autouzupełnianie jest ogromnym dobrodziejstwem. Powinieneś po prostu wpisać kilka pierwszych liter zmiennej, a następnie nacisnąć przycisk autouzupełniania.

  • Języki statyczne zwykle działają lepiej do sprawdzania ukończenia kodu i kompilacji niż języki dynamiczne.

  • Jeśli używasz języka dynamicznego, użyj Test Driven Development. Znajdź swoje błędy jak najszybciej.

  • Nie używaj tajemniczych nazw dla zmiennych i funkcji (co niestety jest zbyt popularne).


1

Podświetlenie semantyczne

zwabel zapewnia doskonałe wyjaśnienie w poście C ++ Eve IDE: Od podświetlania składni do podświetlania semantycznego :

Dodatkowa struktura [podświetlania semantycznego] dzieli bloki kodu w górę i czyni je doskonale czytelnymi.

[...] moja ulubiona część wyróżnienia semantycznego: lokalna zmienna kolorystyka. To zabarwienie przypisuje pół-unikalny kolor każdej zmiennej w kontekście lokalnym. Umożliwia to znacznie łatwiejsze rozróżnienie tych zmiennych, w dużej mierze bez odczytywania ich pełnej nazwy.

(moje podkreślenie)

Umożliwi to (miejmy nadzieję) rozpoznanie typu „miss” z powodu natychmiastowego sprzężenia zwrotnego koloru, gdy zmienna jest podświetlona inaczej.

IDE, które obsługują podświetlanie semantyczne

(na podstawie pobieżnej wyszukiwarki Google):


0

Cierpię na te same problemy co ty. Dysleksja zawsze stawiała dziwne wyzwania, ale nie jest to coś, czego nie można pokonać!

Osobiście używam Dreamweaver do wszystkich moich prac rozwojowych - możesz dostosować styl kodu do N-tego stopnia. Mam swój ustawiony na białawą kombinację czarnego tła / tekstu.

Wiem, że Dreamweaver nie jest najtańszy, ale jest dobry w wykrywaniu błędów, które bardzo mi pomogły. Możesz go również otrzymać, jeśli jesteś studentem za znacznie zmniejszoną kwotę; i jest warte każdego grosza.


1
Czy program Dreamweaver działa dla innych języków oprócz html, css i javascript?
Racheet
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.