Co zrobić, gdy ktoś rozwiąże mój projekt open source o tej samej nazwie?


13

Mam ten projekt GPL, utknął na około rok, naprawdę podoba mi się ten pomysł, potem ktoś rozwidlił go i zmienił całość, ale użył tej samej nazwy, nie mam nic przeciwko kodowi (w końcu była to GPL) ale podoba mi się nazwa. Jaka jest etykieta dla tego rodzaju sytuacji?

Projekt przyniesie korzyści i podoba mi się, ale nazwa nie była na sprzedaż.

EDYCJA: Wiem, że jeśli skontaktuję się z autorem, on zrozumie i zmieni nazwę, ale nie mam teraz czasu na pracę nad tym projektem, więc nie chcę być „trollem nazwisk” dla moich znajomych (mała społeczność ), więc niech tak będzie, tym razem moje pytanie dotyczy bardziej etykiety rozwidlenia. Jeśli projekt jest najwyraźniej porzucony, czy mogą rozwidlać się i używać tej samej nazwy, czy MUSZĄ otrzymać nową nazwę?


5
Czy skontaktowałeś się z osobą, która stworzyła widelec, i wyjaśniłeś, że naprawdę podoba ci się to, co robią, ale byłby wdzięczny, gdyby zmienił nazwę swojego projektu?
Mike

Wyjaśniłem powyżej w EDIT.
MGP

6
z mojego POV pracują nad twoim projektem, o tej samej nazwie, w zasadzie programują dla ciebie (i dla nas wszystkich, jeśli jest open source). Zasadniczo pozwoliłbym im zachować tę nazwę i nadal używałbym tej samej nazwy, wykonałbym ciąg, jeśli zrobiliby coś dobrego i w miarę możliwości zjednoczyli oba repozytoria. Jeśli w pewnym momencie robią coś, czego nie lubię to jest to powód, żeby użyć innej nazwy, ale uhm ... myślę, że być może powinien jak cokolwiek robią. To moja (całkowicie niewykształcona) opinia.
Trylks,

1
@ xr09 - Jeśli znak towarowy na nazwie nie istnieje, ktoś może użyć nazwy. Jeśli nie masz czasu na projekt, po prostu skontaktuj się z autorem.
Ramhound,

Odpowiedzi:


14

Najbardziej skutecznym sposobem ochrony nazwy twojego projektu jest zarejestrowanie go jako znaku towarowego (i wyjaśnienie w całej dokumentacji, że nazwa projektu jest zastrzeżonym znakiem towarowym), ponieważ wtedy ludzie muszą uzyskać twoją zgodę przed ponownym użyciem nazwy .

Jeśli licencjonujesz swój projekt na licencji GPLv3, możesz również dodać zmianę nazwy jako dodatkowy warunek do licencji na prawa autorskie, ale nie jestem pewien, czy to naprawdę skuteczne (zapytaj prawnika, jeśli chcesz być pewien).

Ale obie te opcje działają tylko wtedy, gdy zastosujesz je przed ponownym użyciem nazwy. Jeśli nie podjąłeś środków zapobiegawczych, jedyną opcją jest miłe zapytanie do opiekuna innego oprogramowania.


Jeśli chodzi o etykę, jeśli można to postrzegać jako kontynuację (najwyraźniej) porzuconego projektu, nie widzę powodu, aby używać innej nazwy, ale dobrym pomysłem byłoby skontaktowanie się z poprzednim opiekunem, aby zapytać, czy naprawdę porzuciłem projekt.


9

To jest właśnie powód, dla którego wiele dużych projektów open source rejestruje nazwę projektu jako znak towarowy.

Nadal pozwala to każdemu używać swojego kodu do własnego projektu, ale nie pod tą samą nazwą. Na przykład fundacja Mozilla ma znak towarowy „Firefox”. Właśnie dlatego Debian jest dostarczany z przeglądarką o nazwie „Iceweasel”, którą jest Firefox.


1
Nie jestem pewien, czy rozumiem - dlaczego po prostu nie wysyłają Firefoksa? Czy Debian modyfikuje Firefox?
Vincent Savard

7
@VincentSavard To długa historia. Przeczytaj sam: en.wikipedia.org/wiki/…
Philipp

W ostatnich wydarzeniach „Dziesięcioletnie problemy z brandingiem między Projektem Debian a Mozilla Corporation zakończyły się w 2017 r., Kiedy całe oprogramowanie zostało przywrócone do pierwotnych nazw. [8]”
Andrew Keeton
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.