Dlaczego Alan Kay powiedział: „Internet był tak dobrze zrobiony, ale Internet był przez amatorów”?


86

OK, sparafrazowałem. Pełny cytat:

Internet został wykonany tak dobrze, że większość ludzi uważa go za zasoby naturalne, takie jak Ocean Spokojny, a nie za coś stworzonego przez człowieka. Kiedy po raz ostatni technologia o takiej skali była tak wolna od błędów? Dla porównania, Internet to żart. Sieć została stworzona przez amatorów. - Alan Kay.

Staram się zrozumieć historię Internetu i sieci, a to stwierdzenie jest trudne do zrozumienia. Czytałem gdzie indziej, że Internet jest teraz używany do bardzo różnych rzeczy, niż został zaprojektowany, i być może dlatego.

Co sprawia, że ​​Internet jest tak dobrze zrobiony, a co czyni Internet tak amatorskim?

(Oczywiście, Alan Kay jest omylny i nikt tu nie jest Alan Kay, więc nie wiemy dokładnie, dlaczego to powiedział, ale jakie są możliwe wyjaśnienia?)

* Zobacz także oryginalny wywiad *.


24
W rzeczywistości Alan Kay w pewnym momencie odpowiedział na pytanie o przepełnienie stosu ...
Inżynier świata


6
IMHO największą straconą szansą było to, że parsowanie HTML nie było ścisłe, np. Poprzednicy, tacy jak SGML itp., Mieli ścisłe reguły parsowania, ale pierwsi przeglądacze stron internetowych / UA zezwolili na dowolny HTML i starali się je wyświetlić. Ułatwiło to uruchomienie HTML, ale powodowało problemy przez lata.
jqa

9
Podstawowym problemem IMHO jest to, że korzystanie z Internetu zostało znacznie rozszerzone poza początkową domenę aplikacji (hipertekst).
chmike

3
Mam duży szacunek dla pracy Alana Kaya, ale on mówi zza pleców, jeśli naprawdę w to wierzy. Jako osoba, która poświęciła znaczną ilość czasu na wdrożenie parserów sieciowych niskiego poziomu, mogę śmiało powiedzieć, że interfejsy API dla TCP / IP były równie amatorskie i naiwne. Jasne, zaimplementuj zmienne długości rozszerzeń opcji (których nikt nigdy nie używał), ale popraw przestrzeń adresową i ogranicz ją do długości 2 bajtów, ponieważ to nie było idiotyczne.
Evan Plaice

Odpowiedzi:


61

Właściwie rozwija ten temat na drugiej stronie wywiadu. To nie wady techniczne protokołu, nad którym lamentuje, to wizja projektantów przeglądarek internetowych. Jak to ujął:

Chcesz, aby był to mini-system operacyjny, a osoby, które zrobiły przeglądarkę, pomyliły go jako aplikację.

Podaje kilka konkretnych przykładów, takich jak strona Wikipedii w języku programowania, która nie jest w stanie wykonać żadnych przykładowych programów w tym języku, oraz brak edycji WYSIWYG, mimo że była ona dostępna w aplikacjach komputerowych na długo przed istnieniem sieci. 23 lata później, ledwo udało nam się obejść ograniczenia nałożone przez oryginalne decyzje dotyczące projektowania przeglądarki internetowej.


Chciał więc, aby przeglądarka była mini systemem operacyjnym, ponieważ byłaby bardziej interaktywna niż wczesny HTML (zgadza się teraz, zgadzam się)?
kalaracey

2
Co WYSIWYG ma wspólnego z siecią? To jest czysto funkcja przeglądarki. Brak odpowiedniej edycji, to prawdziwa awaria sieci. POSTjest całkowicie nieodpowiedni do tego celu.
MSalters

9
„Co WYSIWYG ma wspólnego z siecią?” O to chodzi, wizja sieci jest bardzo ograniczona. Przesyłane statyczne pliki tekstowe. Bez interakcji. Nielogiczne. Brak kodu. Jest to bardzo ograniczona wizja w porównaniu do tego, co potrafią komputery i co Kay widziała już wiele lat wcześniej. A ponieważ sieć jest tak statyczna, wymaga ciągłej rewizji. W wizji Kay sama przeglądarka byłaby wyposażona w wyświetlaną stronę internetową.
Cormac Mulhall

2
W idealnym świecie, który działałby, a frameworki, takie jak aplety Java i Flash, próbowały to urzeczywistnić. Biorąc pod uwagę aspekty bezpieczeństwa, kompatybilność między systemami, możliwość skalowania i pracę wymaganą do utrzymania stanu między żądaniami. Nic dziwnego, że tak długo zajęło mu przejście. Niektórzy bardzo inteligentni / utalentowani ludzie spędzili lata na rozwiązywaniu podstawowych wad / słabości naiwnej specyfikacji.
Evan Plaice,


79

W pewnym sensie miał rację. Oryginalne (wstępne) wersje HTML, HTTP i URL zostały zaprojektowane przez amatorów (nie standardowych ludzi). I są aspekty odpowiednich projektów ... i późniejszych (oryginalnych) specyfikacji ... które (grzecznie mówiąc) nie są tak dobre, jak mogłyby być. Na przykład:

  • HTML nie oddzielił struktury / treści od prezentacji i wymagał szeregu poprawek ... oraz dodatkowych specyfikacji (CSS) ... aby temu zaradzić.

  • HTTP 1.0 był bardzo nieefektywny, wymagając świeżego połączenia TCP dla każdego pobieranego „dokumentu”.

  • Specyfikacja adresu URL była w rzeczywistości próbą odtworzenia specyfikacji dla czegoś, co było zasadniczo ad hoc i niespójne. Nadal istnieją luki w obszarze definicji schematów, a reguły składni dla adresów URL (np. Tego, co należy uciec) są barokowe.

A gdyby ludzie byli wcześniej zaangażowani w więcej „profesjonalnych” standardów, wiele z tych „nieudanych kroków” mogłoby nie zostać wykonanych . (Oczywiście, nigdy się nie dowiemy.)

Jednak udało internetowej wspaniale pomimo tych rzeczy. Całe uznanie należy się osobom, które to sprawiły. Niezależnie od tego, czy byli wtedy „amatorami”, teraz zdecydowanie nie są amatorami.


29
istnieje również problem, że HTML został zanieczyszczony przez wojnę przeglądarki
maniak ratchet

3
To częściowo wyjaśnia moją niezadowolenie z obecnych standardów. Nie mogę się powstrzymać od myślenia, że ​​jest to coś, na co musimy ponownie przyjrzeć się, korzystając zarówno z doświadczenia, perspektywy i obecnych możliwości technicznych.
greyfade

3
@greyfade - Niestety, W3C jest poważnie utrudniony w tym celu przez 1) miliony starszych serwerów sieciowych, miliardy starszych stron internetowych i 2) firmy, które są bardziej zainteresowane graniem w kartę „przewagi komercyjnej” niż naprawą.
Stephen C

3
@StephenC: Niemniej jednak zdecydowanie poparłbym wysiłki na rzecz opracowania nowych, lepszych standardów.
greyfade

1
@greyfade To samo dotyczy Internetu; miliony routerów ze stosem IP / TCP i modelem OSI, lepszy i ustandaryzowany model nie zostanie przyjęty.
m3th0dman

27

Wydaje się, że jest to spowodowane zasadniczą niezgodą między Alanem Kay a ludźmi (głównie Timem Berners-Lee), którzy zaprojektowali sieć, na temat tego, jak taki system powinien działać.

Według Kay idealna przeglądarka powinna być naprawdę małym systemem operacyjnym z tylko jednym zadaniem: bezpieczne wykonanie kodu pobranego z Internetu. W projekcie Kays sieć nie składa się ze stron, ale z „obiektów” czarnej skrzynki, które mogą zawierać dowolny rodzaj kodu (o ile jest bezpieczny). Dlatego mówi, że przeglądarka nie powinna mieć funkcji. Przeglądarka nie musiałaby mówić o parserze HTML lub silniku renderującym, ponieważ wszystko to powinno być zaimplementowane przez obiekty. To jest również powód, dla którego nie lubi standardów. Jeśli treść nie jest renderowana przez przeglądarkę, ale przez sam obiekt, nie ma potrzeby standardu.

Oczywiście byłoby to znacznie potężniejsze niż dzisiejsza sieć, w której strony są ograniczone przez błędy i ograniczenia obecnych przeglądarek i standardów internetowych.

Filozofia Tima Bernersa-Lee, wynalazcy sieci, jest wręcz przeciwna. Dokument „ Zasada najmniejszej mocy ” określa zasady projektowania leżące u podstaw HTTP, HTML, adresów URL itp. Wskazuje na zalety ograniczeń. Na przykład posiadanie dobrze określonego języka deklaratywnego, takiego jak HTML, jest łatwiejsze do analizy, co umożliwia wyszukiwarkom takim jak Google. Indeksowanie nie jest tak naprawdę możliwe w sieci Kays z kompletnymi obiektami czarnej skrzynki. Zatem brak ograniczeń na obiektach sprawia, że ​​są one znacznie mniej przydatne. Jak cenne są potężne przedmioty, jeśli nie możesz ich znaleźć? Bez standardowego pojęcia linków i adresów URL algorytm rankingu strony Googles nie mógłby działać. W tym przypadku nie byłyby też zakładki.

Kolejnym problemem jest produkcja treści. Teraz mamy różne narzędzia, ale od samego początku każdy amator mógł nauczyć się tworzyć stronę html w notatniku. To właśnie uruchomiło sieć i sprawiło, że rozprzestrzeniła się jak pożar. Zastanów się, czy jedynym sposobem na stworzenie strony internetowej jest rozpoczęcie programowania własnego silnika renderującego? Bariera wejścia byłaby ogromna.

Aplety Java i Silverlight w pewnym stopniu przypominają wizję Kays. Oba systemy są znacznie bardziej elastyczne i wydajne niż Internet (ponieważ można w nich zaimplementować przeglądarkę), ale występują problemy opisane powyżej. Obie technologie są w zasadzie martwe w wodzie.

Tim Berners-Lee był informatykiem, który miał doświadczenie z sieciami i systemami informatycznymi przed wynalezieniem sieci. Wygląda na to, że Kay nie rozumie idei stojących za siecią, dlatego uważa, że ​​projektanci są amatorami bez znajomości historii komputerów. Ale Tim Berners-Lee z pewnością nie był amatorem.


6
+1. Wiele z tego, co mówi Alan Kay, sprawia, że ​​wydaje się być osobą, która nie rozumiałaby starego żartu o różnicy między teorią a praktyką. Przez lata opracował wiele świetnych teorii, które poniosły straszną porażkę w praktyce, i zostały całkowicie wyprzedzone na „rynku pomysłów” przez mniej teoretycznie ładne systemy, które faktycznie działają dobrze, a Kay chyba nigdy tego nie rozumiała.
Mason Wheeler

2
„dobrze określony język deklaratywny, taki jak HTML”. To jest bogate.
Andy

2
W swoim przeznaczeniu hipertekst, HTML jest w porządku. Ale jako platforma aplikacji zawodzi żałośnie. Jedyną zaletą było brak wdrożenia i niezależność od platformy. Wyszukiwanie nie jest jedyną rzeczą, którą ludzie robią na komputerze. Planowanie finansowe, gry, interakcje społeczne itp. Kogo to obchodzi, jeśli nie mogę przeszukać mojej gry w blackjacka? Mając wybór między aplikacją internetową a aplikacją mobilną, ludzie w przeważającej mierze wybierają aplikację natywną. Jest ku temu powód.
Andy

2
Bez wątpienia natywne aplikacje są bardziej wydajne, ale tak naprawdę nie jest to pytanie. Według Kay sieć powinna być obsługiwana tylko przez aplikacje natywne, a nie HTML. Taka sieć nigdy by się nie zdarzyła.
JacquesB

3
@Pacerier: Mieliśmy już taką możliwość z apletami Java kilkadziesiąt lat temu oraz z ActiveX, Silverlight i tak dalej. Internet wcale nie jest zahamowany, ponieważ nie ogranicza cię do HTML, może obsługiwać dowolny format multimediów, w tym kod, taki jak aplety Java. Po prostu nie jest szeroko stosowany z powodów, które podam w odpowiedzi.
JacquesB,

22

Czytam to, ponieważ Kay nie jest wystarczająco zaznajomiona z protokołami niższego poziomu, aby założyć, że są znacznie czystsze niż sieć wyższego poziomu. Era „zaprojektowana przez profesjonalistów”, o której mówi, nadal miała poważne problemy z bezpieczeństwem (fałszowanie jest wciąż zbyt łatwe), niezawodnością i wydajnością, dlatego wciąż trwają prace nad dostrajaniem wszystkiego pod kątem szybkich łączy lub dużej utraty pakietów. Cofnij się jeszcze trochę, a nazwy hostów zostały rozwiązane poprzez przeszukanie pliku tekstowego, który ludzie musieli rozpowszechniać!

Oba systemy są złożonymi systemami heterogenicznymi i mają znaczące problemy z kompatybilnością wsteczną za każdym razem, gdy chcesz naprawić brodawkę. Łatwo jest wykryć problemy, ciężko je naprawić, a ponieważ szereg nieudanych konkurentów pokazuje, że zaskakująco trudno jest zaprojektować coś równoważnego bez przechodzenia przez tę samą krzywą uczenia się.

Jak biolog może powiedzieć inteligentnemu projektantowi, jeśli spojrzysz na którykolwiek z nich i zobaczysz genialny projekt, nie przyjrzysz się wystarczająco uważnie.


2
Plik .hosts jest nadal używany na prawie każdej platformie. Jest to przydatne do umieszczenia na czarnej liście złośliwej witryny.
Rob K

@RobK Zdecydowanie - ta historia sięga głęboko, nawet jeśli nie używamy narzędzi takich jak tools.ietf.org/html/rfc953 do jej aktualizacji. Jednak obecnie zastanawiam się, czy najczęstszym zastosowaniem jest złośliwe oprogramowanie.
Chris Adams

10

Ach tak, kilka razy zadałem Alanowi to pytanie, na przykład kiedy był w Poczdamie i na liście mailingowej fonc . Oto najnowszy cytat z listy, który według mnie całkiem dobrze podsumował:

Po dosłownie dziesięcioleciach prób dodawania coraz większej liczby funkcji i nieprzystosowywania się jeszcze do oprogramowania w porównaniu z komputerami, na których uruchomiono oryginalną przeglądarkę, powoli dochodzą do wniosku, że powinni bezpiecznie wykonywać programy napisane przez innych. Dopiero w ciągu ostatnich kilku lat - z Native Client w Chrome - naprawdę szybkie programy można bezpiecznie pobierać jako pliki wykonywalne bez konieczności posiadania zgody SysAdmin.

Rozumiem jego różne odpowiedzi, ponieważ uważa, że ​​przeglądarki internetowe nie powinny wyświetlać dokumentów (HTML), być może wzbogaconych, ale po prostu uruchamiać programy. Osobiście uważam, że się myli, chociaż widzę, skąd pochodzi. Mieliśmy już coś takiego z ActiveX, apletami Java, Flash i teraz „bogatymi” aplikacjami JavaScript, i ogólnie doświadczenie nie było dobre, a moja osobista opinia jest taka, że ​​nawet teraz większość ciężkich stron JavaScript jest krokiem wstecz od dobrego HTML witryny, a nie zatrzymanie do przodu.

Teoretycznie oczywiście wszystko ma sens: próba dodania interaktywności fragmentarycznie do tego, co w zasadzie jest językiem opisu dokumentu, jest wsteczna i przypomina dodawanie coraz większej liczby epicyklów do systemu Ptolemaic, podczas gdy „właściwa” odpowiedź jest taka: ) tekst jest szczególnym przypadkiem programu i dlatego powinniśmy po prostu wysyłać programy.

Biorąc jednak pod uwagę praktyczny sukces WWW, myślę, że rozsądnie jest zmodyfikować nasze teorie, niż przeklinać WWW za to, że żółć nie jest zgodna z naszymi teoriami.


1
Przechodzę do tego przekonania, aby zobaczyć mój komentarz do pierwotnego pytania. Natywne, bezpieczne wykonywanie kodu w przeglądarce (jako „system operacyjny”), a nie jako bardziej dynamiczna wersja (być może z pewnością) zasadniczo statycznych dokumentów, myślę, że o to mu chodzi.
kalaracey

1
Tak, ale mamy już system operacyjny i możemy już pobierać programy z Internetu, aby działały w naszym systemie operacyjnym, więc jeśli chcieliśmy tej funkcji, już ją mamy! Tak więc przeglądarka, IMHO, zaspokaja inne potrzeby użytkowników. Dysk do Internetu, ponieważ platforma dostarczania aplikacji wydaje się być napędzana bardziej od strony dostawcy (fajna błyszcząca technologia + łatwiejsze wdrożenie).
mpw

3
„Tak, ale mamy już system operacyjny i możemy już pobierać programy z Internetu, aby działały w naszym systemie operacyjnym ...” Ale problemem jest zaufanie . Nie pobierałbyś na swój komputer takiej samej liczby aplikacji natywnych, jak liczba odwiedzanych witryn, po prostu dlatego, że pobierasz tylko aplikacje, którym ufasz (producent aplikacji) / weryfikujesz (MD5 / SHA), nie „ t ślepo pobieraj dziesiątki (setki) od osób, których nie znasz. OTOH, dzięki przeglądarce jako systemowi operacyjnemu masz wszystko, co najlepsze z obu światów!
kalaracey

@mpw nie, przeglądarka tego nie spełnia. „Aplikacje” przeglądarki Brower są okropne, ponieważ próbują nadużyć przeglądarki, aby coś nie było. Oferuje najbardziej podstawowe elementy sterujące, a JavaScript jest używany do próby zrobienia czegokolwiek w pobliżu bogatego zestawu kontrolnego komputerów stacjonarnych. To, co pcha Kaya do przodu, to sklepy z aplikacjami Microsoft, Apple i Google. Podejrzewam, że normalni użytkownicy będą mniej korzystać z przeglądarek w miarę wzrostu liczby aplikacji. Sieć będzie nadal dostępna, ale aplikacje będą z niej korzystać.
Andy

@mpw, Powinniśmy to mieć, ale jeszcze tego nie mamy. Jaki jest teraz identyfikator URI do uruchamiania Eclipse w mojej przeglądarce? Nie ma żadnego. To jest problem. Na tym polega różnica między wizją Alana a krótkowzrocznym pomysłem Tima. Z kiepskim pomysłem Tima musisz pobrać Eclipse za pomocą identyfikatora URI z przeglądarki do systemu operacyjnego, a następnie uruchomić go ręcznie poza przeglądarką. Pomysł Alana polega na pobraniu Eclipse z pamięci podręcznej za pomocą identyfikatora URI. Tim nie wynalazł sieci , zabił swoim kulawym, odrapanym „podrobionym” produktem. ...
Pacerier,

4

Naprawdę nie można powiedzieć, że Internet lub Internet zostały wymyślone przez amatorów lub profesjonalistów, ponieważ te dziedziny są absolutnie nowe; wszyscy ludzie byli amatorami protokołów internetowych przed ich wynalezieniem, więc z punktu widzenia wynalazcy Internetu byli również amatorami.

Jeśli mielibyśmy naprawdę osądzać, Internet wcale nie był taki świetny: potrzebny jest IPv6. I nie chodzi tylko o przestrzeń adresową; IPv6 ma nowy nagłówek z mniejszą liczbą różnych pól.

Kolejną dużą różnicą w stosunku do Internetu i Internetu jest to, jak są postrzegane przez programistę; programista rzadko wchodzi w interakcje z Internetem. Z jego punktu widzenia w IP masz adresy, aw TCP dodatkowo port i masz pewność, że paczki zostaną wysłane. To wszystko ... Podczas gdy w sieci programista ma bardziej intensywną interakcję: metody HTTP, nagłówki, HTML, adresy URL itp. Normalne jest dostrzeganie ograniczeń czegoś o wiele więcej możliwości niż w przypadku czegoś, co praktycznie nie ma żadnych możliwości. Dzięki temu nie chcę powiedzieć, że Internet jest prosty:

Jeśli chodzi o wielkość tych dwóch technologii, Internet jest tak doceniany, ponieważ jest to bardzo skalowalna technologia, a pomysł warstwowania był bardzo dobry; w zasadzie na niższych poziomach możesz użyć dowolnej technologii (WLAN, Ethernet, Token Ring itp.) i mieć IP jako standardowy protokół pośredni, na którym umieszczane są TCP i UDP, i powyżej którego możesz w zasadzie dodać żądany protokół aplikacji.

Wielkość sieci jest ściśle związana z wielkością Internetu, ponieważ sieć silnie opiera się na Internecie, pod którym znajduje się stos TCP / IP. Powiedziałbym jednak, że Internet również zależy od sieci; Internet istniał 20 lat przed siecią i był w pewnym sensie anonimowy, ale 20 lat po sieci Internet jest wszechobecny, a wszystko to dzięki sieci.


10
To nie do końca prawda. Vinton Cerf studiował networking pakietów danych w szkole wyższej, a Bob Kahn pracował w biurze technologii przetwarzania informacji ARPA, więc obaj byli profesjonalistami, gdy opracowali protokół TCP / IP. Z kolei Berners-Lee zajmował się fizyką cząstek.

2
@GrahamLee Berners-Lee nie był fizyką; według wikipedii w 1980 r. w CERN „zaproponował projekt oparty na koncepcji hipertekstu, aby ułatwić wymianę i aktualizację informacji między badaczami”. W latach 1981–1984 „pracowano nad zdalnym wywołaniem procedury w czasie rzeczywistym, co dało mu doświadczenie w pracy w sieci”. Więc w latach 1989-1990 nie był amatorem ... oba cytaty mają odniesienia en.wikipedia.org/wiki/Tim_Berners-Lee
m3th0dman

Wtedy odpowiedź ma więcej problemów: wszyscy objęci słowem „wszyscy ludzie byli amatorami” okazują się być nieamatorami :-(

@GrahamLee Jeśli chcemy być absolutystami; Mam skłonność wierzyć, że von Neumann tak naprawdę nie był profesjonalistą w dziedzinie architektury komputerowej, kiedy to napisał - en.wikipedia.org/wiki/First_Draft_of_a_Report_on_the_EDVAC - w zasadzie nie został nawet ukończony i reprezentuje niebieski druk dla większości stosowana dziś architektura komputerowa. W tym czasie von Neumann był zajęty projektem na Manhattanie, a wcześniej nie było czegoś takiego jak architektura komputerowa (lub moglibyśmy pójść do Babbage i powiedzieć to samo).
m3th0dman

1
Nie, nie był, był matematykiem. Chociaż ludzie od dziesięcioleci szukają sposobów na wyjście z ograniczeń maszyn von Neumanna (a właściwie Turinga): cs.ucf.edu/~dcm/Teaching/COT4810-Fall%202012/Literature/...

4

Myślę, że wskazywał na coś mniej niejasnego - TBL nie wiedział nic o pracy hipertekstowej, która trwała od lat 60., więc ta praca nie wpłynęła na projekt sieci. Często mówi o informatyce jako popkulturze, w której praktycy nie znają swojej historii i ciągle „wymyślają na nowo płaską oponę”.


4

Internet zadziałał wyjątkowo dobrze jako prototyp koncepcji przełączania pakietów odkrytej przez Barana, Pouzina i współczesnych. Wbrew powszechnej opinii nie oznacza to, że przekazany IPv4 jest idealną architekturą protokołu, ani że IPv6 jest właściwą drogą. John Day, który był głęboko zaangażowany w rozwój ARPANET i IP, wyjaśnia to w swojej książce Patterns of Network Architecture z 2008 roku .

Jeśli chodzi o sieć, według słów Richarda Gabriela, „Gorzej jest lepiej”. Konto Tima Bernersa-Lee, Weaving The Web , jest przyzwoite. Sposób, w jaki narodziła się sieć Gillies & Cailliau, jest gęstszy i mniej czytelny, ale zawiera wiele szczegółów i fascynujących powiązań z innymi wydarzeniami z komputerów osobistych w tym czasie. Nie sądzę, że Kay przypisuje to wystarczający kredyt.


1

Nie wiem, jakaś część nie-internetowego internetu ma jakieś straszne brodawki. E-mail był wcześniej w Internecie i jest częścią Internetu, a standard jest bardzo otwarty i wymaga wielu włamań, aby rozwiązać (ale nie rozwiązać) problem spamu.


3
Myślę, że przez Internet miał na myśli tcp / ip, a przez Internet - http / html / javascript, a nie e-mail. Mówi dalej o przeglądarce.
kalaracey

Poczta e-mail odnosi się do Internetu dokładnie tak, jak robi to sieć, dlatego nazywanie sieci czymś osobnym, ale zawieranie wiadomości e-mail jako „części Internetu”, jak to jasno określasz, jest po prostu niedokładne. Co więcej, Kay powiedziała, że ​​bierzemy sieć za pewnik, tak jak robimy to na Oceanie Spokojnym. Fakt, że zaczynasz mówić o e-mailu w swojej odpowiedzi, w dużej mierze dowodzi tego. :-)
The Pellmeister

0

„Amator” nie odnosi się do braku umiejętności programowania, ale do wyobraźni.

Podstawowym problemem związanym z siecią Tima Bernersa-Lee jest to, że nigdy nie została stworzona dla programistów . (Jest to wyraźny kontrast z siecią Alana Kay.)

Sieć Tima została stworzona dla niekodujących, którzy publikowaliby w Internecie bezpośrednio , grzebiąc w plikach zawierających ich czasopisma / artykuły przeplatane językiem HT-markup: To jest jak WordPerfect z lat 80. i MS-Word, z wyjątkiem tego, że użyliby „ <b> < / b> ”zamiast klikać Bikonę i zapisać ją jako otwarty format „ .htm ”zamiast zastrzeżonego formatu „ .doc ”. Wynalazek tutaj to znacznik „ <a> ”, który pozwala globalnie powiązać te statyczne czasopisma / artykuły.

I to wszystko, to cała wizja sieci autorstwa Tima: jego sieć to zwykła globalna autostrada połączonych cząstek statycznych . Może gdybyś miał pieniądze, możesz kupić edytor, taki jak Dreamweaver, Nexus , Publisher, Citydesk ( ? ) Itp. , Który pomógłby Ci wygenerować wszystkie tagi „ <b> </b> ”, klikając Bikonę.

.. I widzimy, jak jego wizja nie działała zgodnie z przeznaczeniem. Rzeczywiście, od samego początku istnieją potężne czerwone flagi, których świat chciał znacznie bardziej niż to, co oferuje wizja Tima:

  • Czerwona flaga 1: Szybki wzrost „inteligentnego CGI” (PHP).

  • Czerwona flaga 2: Szybki wzrost „inteligentnego HTML” (Javascript).

Obecnie mamy jeszcze więcej czerwonych flag, takich jak wzrost Chrome-OS-is-the-browser-is-the-OS ( dokładnie tak, jak Alan Kay chciał, aby przeglądarka była btw) i WASM / rozszerzenia przeglądarki.


Z drugiej strony, w przeciwieństwie do sieci Tima, sieć Alana Kay jest dynamiczną siecią zbudowaną dla programistów: globalna autostrada połączonych programów dynamicznych . Osoby niebędące programistami, które potrzebują „strony”, po prostu opublikują ją za pomocą programu w Internecie . (I sam program został oczywiście napisany przez programistów, a nie dabblerów HTML).

..To jest dokładnie status quo sieci Tima w 2000 roku, ale gdybyśmy mieli sieć Alana, zrobilibyśmy to w latach 90. XX wieku: Zamiast tego, że świat ma „wordpress i friendster” tylko w 2000 roku, zamiast tego mieć je dokładnie, gdy sieć zaczęła się w latach 90.

.. Podobnie, zamiast programów takich jak Steam, Visual Studio, Warcraft, VM Ware w Internecie w latach 40. XX wieku, zamiast tego będziemy mieć je teraz w 2010 roku. (Wieloletnie opóźnienie wynika z faktu, że programy te zostały już zbudowane dla systemu operacyjnego „nie jest przeglądarką”, zmniejszając w ten sposób ekonomiczną zachętę do ich przebudowy w systemie operacyjnym „to jest przeglądarka” -OS.)

Więc to jest to, co ludzie mają na myśli, gdy mówią, Tim Berners-Lee zabił True dynamiczny Web przez popychanie jego „shabby statycznego internecie” na świecie. Słyszałeś kiedyś o terminach „web 2.0”, „web 3.0”? Byliby po prostu nazwani „siecią”, gdybyśmy mieli sieć Alana zamiast sieci Tima. Ale sieć Tima wymaga ciągłej aktualizacji, ponieważ jest tak statyczna .

Oczywiście wszelka nadzieja nie jest stracona, ponieważ sieć można przebudować w dowolny sposób określony przez dostawców przeglądarek. Ale chodzi o to, że wszystkie te „nowatorskie” rzeczy, które „wymyślają” w Internecie, to rzeczy, które zostały już wynalezione dawno temu. Moglibyśmy mieć to wszystko dzisiaj, a nie jutro.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.