Rozpoczęcie konsultacji podczas pracy - konflikt interesów [zamknięte]


12

Przede wszystkim nie szukam porady prawnej . To trochę TL; DR, ale mam podsumowanie na dole, wyjaśniam to wszystko, aby ludzie mogli zaoferować wnikliwe porady.

Sytuacja

Muszę wyjaśnić moją obecną sytuację, aby wyjaśnić, dlaczego zdecydowałem się pójść wybraną drogą. Ostatnio zostałem poproszony o znalezienie innej pracy z powodu problemów lokalnej gospodarki. Nie zostałem zwolniony, ale przyczyną jest to, że mój obecny pracodawca nie jest już w stanie pozwolić mi na zatrudnienie mnie w pełnym wymiarze godzin.

Przez jakiś czas szukałem pracy, ale jest tam bardzo mało, szczególnie na poziomie, na którym jestem, i nie chcę tylko innej pracy , dla której nie znajdę wyzwania ani przyjemności.

Na moim obecnym stanowisku pracuję jako architekt i menedżer oprogramowania. Zdecydowana większość pracy ma charakter wewnętrzny, ale wykonuję małe konsultacje zewnętrzne dla mojego pracodawcy.

Moja decyzja

Postanowiłem wyjść sam jako konsultant / wykonawca. Mam już całkiem sporo pracy. Ale kiedy zakładam firmę, muszę zarabiać pieniądze na utrzymanie rodziny. Ostatecznym rezultatem jest zarabianie na niektórych produktach, ale opracowanie produktu wymaga czasu.

Problem

Mój obecny pracodawca zaoferował mi zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin. Są to przede wszystkim operacje detaliczne, chociaż odkąd moje zatrudnienie przeniosło się szeroko na pracę w sieci (głównie strony oparte na CMS) i, w mniejszym stopniu, na programowanie, tam gdzie wchodzę. Jest to podejmowane zarówno na zasadzie konsultacji, jak i kilku projekty wewnętrzne. Istnieje również bardzo duży biznes wsparcia IT. Tworzenie oprogramowania jest w dużej mierze pomocnicze, chociaż duży nacisk kładziony jest na (podstawowe) tworzenie stron internetowych. Tworzenie oprogramowania w dużej mierze zatrzyma się, gdy odejdę, jeśli nie całkowicie

Konflikt interesów

Jeśli podejmę się pracy w niepełnym wymiarze godzin, muszę mieć podpisaną umowę o konflikcie interesów. Spotkam się z prawnikiem w celu uzyskania porady prawnej, jednak muszę wiedzieć, na co sobie pozwolić.

TL; DR

Pracując jako konsultant, a także w firmie zajmującej się oprogramowaniem w niepełnym wymiarze godzin, mogę wymyślić następujące obszary, które należy zdefiniować w umowie, aby pozwolić sobie na działanie:

 • Kiedy pracuję dla nich, jestem przez nich zatrudniony i nie będę publikować ani ujawniać moich danych biznesowych
 • Nie będę poza pracą ścigać klientów oferujących usługi
 • Nie będą mieli żadnych praw do niczego, co produkuję, dopóki nie jestem przez nich zatrudniony
 • Jeśli istniejący klient podchodzi do mnie z własnych badań, jest to uczciwa gra
 • Jeśli klient odchodzi, mam prawo pracować dla nich i albo do nich podejść, albo do mnie

Czy możesz pomyśleć o innych obszarach, w których mogę zwrócić się do moich prawników, z którymi tęskniłem?

Chcę, aby moja firma rozwijała się i rozkwitała oraz aby się chronić.

Przykład - jeden z ich klientów powiedział mi, że chce, żebym wykonał swoją pracę, i było to niepożądane.


7
Chcę wiedzieć, dlaczego zostało to przegłosowane? Postępowałem zgodnie z najczęściej zadawanymi pytaniami do tego listu - ta strona robi się śmieszna z powodu samej liczby głosów oddanych bez żadnego wyjaśnienia.
Sam

4
Odrzuciłem głos, ponieważ prosi o radę zawodową (co jest bardzo wyraźnie poza zakresem Programistów). Twoja sytuacja byłaby równie ważna w każdej innej dziedzinie, w której tworzysz produkt. Sugeruję, aby przenieść ją na stronę SE z karierami zawodowymi lub po prostu tam zajrzeć, aby sprawdzić, czy odpowiedź została już udzielona.
vaughandroid

Baqueta, dziękuję za wyjaśnienie swojego negatywnego głosu. Nie proszę o poradę w sprawie kariery, proszę o poradę w kwestiach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i doradztwem zewnętrznym, które są wyraźnie zawarte w FAQ.
Sam

1
OK, mogę kupić, że prosisz o porady biznesowe / freelancer. Na tej podstawie mogę zaproponować edycję większości pierwszych 2/3 pytania? Wiele z nich nie jest tak naprawdę istotnych (np. Twoich umiejętności) i nadaje mu smak „kariery”. Nadal uważam, że porady dotyczące umów, których szukasz, nie dotyczą wyłącznie programowania.
vaughandroid

2
@ GlenH7 Nie czuję, że przesadzam; Byłem tu aktywny tylko przez około tydzień i ciągle widzę ważne pytania (w ramach FAQ) głosowane bez wyjaśnienia. Po prostu bycie z góry i proszenie o wyjaśnienie :)
Sam

Odpowiedzi:


14

Nie rezygnuj z niczego, czego nie musisz. Zaczynasz źle. Twój pracodawca cię odciął i może bardzo dobrze to zrobić ponownie (tak to wygląda). Robisz dla nich coś, czego nie chcą robić („ Tworzenie oprogramowania w dużej mierze zatrzyma się, gdy odejdę, jeśli nie całkowicie ”). Żadne z nich nie uzasadnia przyznania ci punktów, zwłaszcza na początku negocjacji.

 • Kiedy pracuję dla nich, jestem przez nich zatrudniony i nie będę publikować ani ujawniać moich danych biznesowych ”. Jest to ogólnie dobra etyka i w zależności od miejsca zamieszkania i pracy może być wymagana przez prawo ( np. W USA , „obowiązek lojalności”).

 • Nie będę poza pracą ścigać klientów oferujących usługi ” Nie oferuj im tego i nie spiesz się, jeśli to zasugerują. Jeśli Twój pracodawca skutecznie opuści „Twój” biznes po odejściu, nie powinien postrzegać Cię jako konkurenta.

 • Nie będą mieli żadnych praw do niczego, co produkuję, dopóki nie jestem przez nich zatrudniony ”. Zakładam, że masz na myśli „… produkuj w swoim czasie, podczas gdy…” (ponieważ czasami tak nie jest).

Oprócz tego, co sam wymieniłeś, powinieneś wyjaśnić swoje prawa do tego, co masz w głowie. W niektórych jurysdykcjach prawnicy z powodzeniem wprowadzili „doktrynę ostatecznego ujawnienia” jako skutecznie wieczyste przedłużenie umów o nieujawnianiu i zakazie konkurencji, które być może już podpisaliście. Twoja nowa umowa powinna co najmniej wyraźnie zastąpić i zastąpić wszelkie poprzednie NDA / NCA w całości i jasno określić, jak długo nie będziesz zabiegał o istniejących klientów swojego pracodawcy.

Co więcej, ponieważ twój pracodawca wydaje się kończyć działalność, powinieneś rozważyć ustawienie się dla nich (a tym samym dla ich klientów) jako siatki bezpieczeństwa dla ich klientów. Nie jesteś konkurentem swojego pracodawcy, jesteś białym rycerzem, który ratuje swoich klientów przed porzuceniem i pozwala pracodawcy z wdziękiem opuścić biznes, którego nie chcą, bez niszczenia relacji z klientami.


Ross bardzo dziękuję za twoje myśli. Myślę, że najważniejsze jest to, że jeśli utrzymają mnie przy życiu, mogą oczekiwać, że będę nadal organizować tworzenie oprogramowania.
Sam

2
Rada Rossa jest trafna. Ostatnio miałem podobną sytuację, w której mój były pracodawca miał kilku konkretnych klientów, którzy nie byli zainteresowani utrzymaniem ich po moim odejściu, więc doszliśmy do porozumienia (między firmą, mną i zainteresowanymi klientami), że w wybór firmy, mogliby odroczyć każdą przyszłą pracę, jeśli zdecyduję się ją podjąć. Klient jest szczęśliwy, ponieważ nie traci wsparcia, firma jest szczęśliwa, ponieważ nikt inny nie zna kodu klienta tak jak ja, i cieszę się, ponieważ dodatkowy potencjalny dochód.
GalacticCowboy

5

Myślę, że podążasz właściwą drogą ze swoimi rozważaniami. Wszystko, co opisałeś, jest przejrzyste i etyczne.

Rozważę następujące kwestie:

 • Mieć określoną umowę o własności intelektualnej z obecnym pracodawcą. To, co sugerujesz, jest rozsądną interpretacją i jest zgodne z większością praktyk prawnych. Udokumentowanie umowy dotyczącej własności intelektualnej pomoże w przyszłości uniknąć nieporozumień i bólów głowy.

 • Określ, co jest wymagane, aby udokumentować, kiedy i gdzie wykonywana jest praca. Oczywistym przykładem jest to, że nie wykorzystasz zasobów swojego pracodawcy w celu wykonania pracy doradczej dla klientów. Prawdopodobnie będziesz potrzebować własnego sprzętu komputerowego i oprogramowania do pracy konsultingowej, ale może być również konieczne wygenerowanie dziennika dziennika wskazującego godziny przepracowane i dla jakich projektów. to znaczy.
  8: 00–12: 00 „zmienione diagramy DB dla klienta ABC” 1–5 „Zmodyfikowano
  warstwę dostępu do danych dla pracodawcy”

 • Podobnie, należy zdefiniować umowę dotyczącą istniejących klientów, ewentualnych okresów odstąpienia od umowy i / lub podobnych kwestii przeciwdziałających kłusownictwu. Będziesz chciał coś konkretnego wskazać, kiedy ich były klient może cię zatrudnić.

 • Ustal warunki dotyczące zakresu pracy i oczekiwań w niepełnym wymiarze godzin. „Inne obowiązki zgodnie z powierzonymi zadaniami” mogą stać się bardzo uciążliwymi wymaganiami pracy, gdy pracujesz nad budowaniem własnej bazy klientów. Bardzo łatwo jest się odwrócić i powiedzieć: „Nie, nie, spodziewaliśmy się, że wyjdziesz i rozwiniesz dla nas interesy ”.

 • Będziesz także chciał negocjować godziny i godziny pracy jako pracownik na pół etatu. Posiadanie z nimi określonych okien zatrudnienia ułatwia określenie, kiedy twoja praca należy do nich, a kiedy twoja praca należy do ciebie.

 • Porozmawiaj z szefem i szefem szefa. Prawdopodobnie żałują, że musieli cię skrócić do pracy w niepełnym wymiarze godzin i powinni zrozumieć, że musisz zbudować bazę konsultacyjną. Prowadzenie z nimi otwartych i uczciwych rozmów ułatwi im zrozumienie Twojej drugiej pracy i tego, jak może to wpłynąć na Twoją pracę. Jest to przypadek, w którym uczciwość i otwartość będą twoimi najlepszymi zasadami.

 • Zastanów się, jak chcesz pracować z bazą klientów, jeśli i kiedy pracodawca jest w stanie przenieść cię z powrotem do pracy w pełnym wymiarze godzin. Będziesz chciał to przemyśleć, ponieważ prawdopodobnie Twoi przyszli klienci, którzy wiedzą o twoim pracodawcy, będą o to pytać.

 • Przedyskutuj ze swoim adwokatem, jak przejdziesz z pracy w niepełnym wymiarze godzin na umowę z byłym pracodawcą. W pewnym momencie twój biznes konsultingowy będzie samowystarczalny, ale twój były pracodawca może nadal potrzebować twoich usług do różnych projektów wewnętrznych, o których wspomniałeś.


Znakomity Glen, dziękuję za Twój wkład - kilka wspaniałych rzeczy, szczególnie część dotycząca zdobywania dla nich biznesu. W ogóle tego nie rozważałem.
Sam

4

Co powiesz na zawarcie umowy z obecnym pracodawcą? Czy byliby skłonni skreślić cię z listy pracowników i zapłacić zamiast tego jako kontrahenta? Są więc tacy jak twoi inni klienci, a ty (i oni) masz takie same zobowiązania umowne z nimi wszystkimi.

Nie jestem pewien, czy to naprawdę z powodów, które tutaj opublikowałeś, ale to moje 0,02.


Dzięki za radę. Nie chcę zawrzeć umowy z moim obecnym pracodawcą, chcę pewnego rodzaju „siatkę bezpieczeństwa”, a to oznacza stałe zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin.
Sam

8
Myślę, że siatka bezpieczeństwa jest w twojej głowie. Nie dostaniesz zasiłków w niepełnym wymiarze godzin i będziesz zarabiał 1/3. Ponadto, zawierając umowę, dajesz swojemu pracodawcy (klientowi) luksus, aby zadzwonić w razie potrzeby. To pozwala mu kontrolować koszty i wiązać je z zyskami, a także potencjalnie zwiększyć ilość pracy, jaką ci daje.
RyanJMcGowan
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.