Dlaczego dekodowanie transmisji z łazika Curiosity za pomocą MRO zabiera godziny?


11

Ten klip wideo przez NASA mówi, że dane z ciekawości przekazywane przez Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) będą przechowywane przez kilka godzin, a następnie przesyłane do Ziemi (najwyraźniej biorąc około 14 minut), po czym zajęłoby godziny dla inżynierów dekodować dane.

Z tego, co przeczytałem, wydaje się, że w razie potrzeby MRO może być używane jako zapasowe urządzenie komunikacyjne dla Ciekawości.

W przypadku lądowania Ciekawości , myślę, że MRO przechowałoby dane, dopóki nie okrążą czerwonej planety i nie będą miały bezpośredniej linii wzroku z Ziemią przed ich przesłaniem (to znowu spekuluję tutaj), co mogę Rozumiesz.

Ale dlaczego miałoby to zająć godzin inżynierom NASA odkodowanie sygnału przekazywanego przez MRO po odebraniu go tutaj na Ziemi?

( Punkt bonusowy: czy zwykle dekodowanie sygnałów MRO zajmuje kilka godzin? )


1
I figure the MRO would have store the data until it orbited around the red planet and had a direct line of sight with Earth before transmitting itCi zorientowali go poprawnie (bardziej lub mniej).
yannis,

Czy na pewno godziny, w których inżynierowie dekodują dane, odnoszą się do deszyfrowania / „dekodowania”? W kontekście czegoś, co zostało upublicznione, mogłoby to odnosić się do interpretacji danych
Drake Clarris

@DrakeClarris Zastanawiałem się, ale widziałem w innych artykułach, w których mówiło podobne rzeczy - wydaje się jednak, że tak jest (zgodnie z odpowiedzią Marka).
Matt

Odpowiedzi:


11

Klip wideo jest nieco mylący i stanowi pewne uproszczenie tego, co by się faktycznie wydarzyło. W rzeczywistości MRO otrzymałby sygnał nośny, który byłby następnie przesyłany z powrotem na Ziemię i analizowany przez naukowców i inżynierów pod kątem wskazówek na temat powodzenia misji.

Jak wyjaśnił Michel Denis, Mars Express Spacecraft Operations Manager i zgłosił na stronie internetowej ESA :

„Tylko Odyssey może odbierać, dekodować, a następnie przekazywać na Ziemię rzeczywiste dane telemetryczne zakodowane w tych sygnałach. I odwrotnie, MRO i MEX będą zapisywać na pokładzie nagrania w„ otwartej pętli ”, mówi Denis.

Michael Khan, analityk misji w ESOC, potwierdził to dla Mars Express, jak donosi na blogu Mars Express :

„Wszystko, co Mars Express otrzyma, to sygnał nośny UHF [radiowy]. Na podstawie widocznych zmian w odbieranej częstotliwości można wywnioskować, z jaką prędkością w stosunku do MEX-u leci statek. Lub - mam nadzieję, że tak nie będzie. - jeśli nagle sygnał ustanie, mamy wskazówkę, kiedy wszystko poszło nie tak ”- zauważa.

„Mars Express może i przekazuje dane dotyczące zasobów powierzchniowych. Ale to długo po lądowaniu i wymaga, aby MEX przeszedł bardzo nisko nad miejscem lądowania; nie w takiej sytuacji, jaką będziemy mieli w poniedziałek, 6 sierpnia”.

I bardziej szczegółowo opisali proces nagrywania w otwartej pętli w kolejnym poście „ Co to jest nagrywanie w otwartej pętli? ”:

W nagraniu w otwartej pętli nie próbujemy dekodować bitów i bajtów wysyłanych przez zstępujący lądownik, ale zamiast tego próbujemy słuchać tak dużej części widma radiowego, jak to możliwe, miejmy nadzieję, wykrywając ton transmisji lądownika w tym spektrum. Pomyśl o tym jak o słuchaniu tłumu ludzi - możesz albo skupić się na słowach, które wypowiada jedna osoba, albo słuchać całego tłumu, aby uzyskać pełny obraz tego, co się dzieje; to właśnie zrobimy z nagrywaniem w otwartej pętli.

W Mars Express wykorzystamy nasze radio UHF Melacom do podsłuchu części widma UHF - zwykle używanego na Ziemi do transmisji radiowych i telewizyjnych; jest również używany na Marsie jako częstotliwość, z której korzystają różne orbitery i lądowniki, aby ze sobą rozmawiać.

[...]

Korzystając z tej techniki, zobaczymy ślad sygnału Ciekawości w zakresach UHF i Pasma X i będziemy obserwować, jak dryfuje i zmienia się w odpowiedzi na Doppler, w tym przypadku nie tylko dlatego, że Mars Express porusza się nad głową, ale także dlatego, że Ciekawość będzie zmienia prędkość, gdy zwalnia do miękkiego lądowania na Marsie. To da nam świetny wgląd w postęp i sukces lądowania.

Ten proces analizy sygnału zajęłby wiele godzin. Oczywiście nie było to potrzebne, ponieważ Curiosity był w stanie przesyłać dane na orbitę Mars Odyssey, i prawdopodobnie nie będą ponownie potrzebne do końca misji.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.