Jak ważne jest samokształcenie w dziedzinie programowania? [Zamknięte]


74

Mam 16 lat. Zacząłem programować około roku temu, kiedy miałem rozpocząć liceum. Idę do kariery programistycznej i staram się uczyć jak najwięcej. Kiedy zaczynałem, nauczyłem się podstaw języka C ++ z książki i od tego czasu zacząłem uczyć się samodzielnie. Obecnie jestem znacznie bardziej doświadczony niż rok temu. Wiedziałem, że muszę się uczyć sam, ponieważ liceum (prawdopodobnie) nie nauczy mnie niczego cennego w programowaniu i chcę się przygotować.

Pytanie brzmi: jak ważne jest samodzielne studiowanie programowania?


12
Języki, których używam na co dzień, nie istniały, kiedy chodziłem na studia. Samokształcenie jest więc bardzo ważne dla nauki nowej technologii, jeśli planujesz być programistą przez ponad kilka lat.
Jon Strayer

5
Zauważyłeś, że teraz jesteś o wiele bardziej doświadczony niż rok temu - w rzeczywistości założę się, że rok temu nie wiedziałeś, ile możesz się nauczyć! Widzę, że dzieje się to co 2-5 lat, patrzę wstecz i powtarzam: „Wow, miałem to wszystko źle i nawet nie wiedziałem, że można to zrobić lepiej”. Samokształcenie jest bardzo ważne, jeśli chcesz być nawet umiarkowanie dobry. Ponadto nie chciałbym współpracować z kimś, kto nie mógłby się w ten sposób nauczyć.
Bill K

2
Kiedy byłem w twoim wieku, nie byłby w stanie nie zajmują programowania przez siebie nawet gdybym próbował. To zdecydowanie za dużo zabawy. I tak, okazało się to niezwykle ważne i pomocne w mojej karierze, ale to był tylko miły produkt uboczny. Zrób to dla zabawy, a nie będziesz musiał myśleć o tym, czy będziesz potrzebować tego doświadczenia, czy nie.
Ben Lee,

Odpowiedzi:


100

To jest krytyczne. Nie sądzę, że kiedykolwiek znałem dobrego programistę, który nie był samoukiem na pewnym poziomie. Jako menedżer ds. Rekrutacji w dużej firmie mogę powiedzieć, że kandydat, który opisuje osobiste projekty i chęć uczenia się, za każdym razem przebije jednego z imponującym stopniem. (Chociaż najlepiej mieć oba.)

Oto kwestia na studiach: kursy informatyki uczą teorii, a nie technologii. Nauczą Cię różnic między tabelą skrótów a drzewem B oraz podstawami działania systemu operacyjnego. Zazwyczaj nie nauczą Cię języków komputerowych, systemów operacyjnych ani innych technologii poza płytkim poziomem.

Pamiętam mgliste czasy, kiedy wziąłem pierwszą lekcję struktur danych i otrzymaliśmy cienki podręcznik dla tego nowego języka o nazwie „C ++”, który postanowili rozpocząć. Mieliśmy dwa tygodnie, aby zebrać go na tyle, aby napisać kod. To była dobra lekcja sama w sobie. Tak pójdzie Twoja kariera.

Twoja szkoła prawdopodobnie nie nauczy Cię, czego potrzebujesz, aby znaleźć dobrą pracę. Szkoły często śledzą to, co jest popularne w branży od wielu lat. Wtedy dostaniesz pracę. Każda firma, do której się wybierasz, prawie na pewno nie poświęci szczególnego wysiłku, aby cię przeszkolić. Złe firmy są zbyt tanie i, szczerze mówiąc, dobre firmy będą zatrudniać ludzi na tyle inteligentnych, by mogli je podnieść.

Studia ukończyłem w 1987 roku. Poszedłem do pracy jako programista C z doświadczeniem w programach DOS, NetBIOS i „Terminate-and-Stay-Resident”. Przez te wszystkie lata nie miałem właściwie żadnego szkolenia. Spójrz na ogłoszenia o pracy ... niewiele potrzeba do tych umiejętności! Jedynym powodem, dla którego mogę dzisiaj zostać zatrudniony, jest to, że spędziłem kolejne lata na ciągłym uczeniu się. Aby odnieść sukces jako inżynier, musisz mieć nawyk uczenia się. Do diabła, wychodziłbym poza to: musisz mieć miłość do nauki. Musisz być osobą, która bawi się z WebGL, Androidem lub iOS, ponieważ wygląda fajnie. Jeśli jesteś tego rodzaju osobą i utrzymujesz nawyk uczenia się, zajdziesz daleko w branży.


3
To. Teoria jest również bardzo ważna i trudniej jest samoukiem. Nie zgadzam się jednak na szkolenia firmowe. Nasza branża jest bardzo poszukiwana w dzisiejszych czasach, a firmy mają problemy ze znalezieniem dobrych talentów. (Przynajmniej w mojej okolicy)
user606723

+1, zauważyłem bardzo stare „TSR w C” w mojej szkolnej bibliotece w 2004 roku. Zastanawiam się, czy nadal tam jest.
Jesvin Jose

3
Teoria jest ważna, ale łatwiej się jej nauczyć niż kiedyś, ponieważ filmy z wielu zajęć uniwersyteckich są dostępne online. Śmiem twierdzić, że można dowiedzieć się więcej z oglądania wykładów wielkiego profesora w Internecie niż z fizycznej obecności na wykładach przeciętnego.
Jeanne Pindar

@Steven Burnap: „Kursy informatyki uczą teorii, nie technologii” - to nieprawda. Na mojej uczelni (KIT, Niemcy) musimy nauczyć się języka Java (i wykonać kilka małych projektów), a także ćwiczeń w C. Przygotowanie do ICPC (konkurs taki jak TopCoder), gdzie uczymy się szybkiego rozwiązywania problemów w C ++ oferowany. Musimy także zrobić dość duży projekt (jedna grupa stworzyła aplikację na telefony z systemem Windows, która może automatycznie zdecentralizować ustanowienie sieci mobilnej, jeśli sieć nie działa z powodu klęsk żywiołowych). Dostajemy również wprowadzenie do Scala / Haskell.
Martin Thoma,

1
Ale prawdą jest, że zawsze powinieneś sam tworzyć projekty. Uniwersytet oferuje po prostu wiele punktów wyjścia. Myślę, że jeśli nie jesteś ciekawy, jeśli nie chcesz próbować pewnych rzeczy, nie powinieneś chcieć pracować jako programista (jako praca na pełny etat).
Martin Thoma,

29

Samokształcenie jest bardzo ważne. Nie możesz polegać na formalnej edukacji, która nauczy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o swojej dziedzinie. To powiedziawszy, formalne wykształcenie jest również bardzo ważne, jeśli chcesz wejść na tę dziedzinę kariery dobrze przygotowaną i dobrze wyposażoną.

Jestem w drodze do college'u i spędziłem ostatnie cztery lata ucząc się tworzenia oprogramowania, w rezultacie pracuję dla dużej, znanej firmy utrzymującej aplikacje dla przedsiębiorstw. Nie wymaga mnóstwo talentów, ale wymaga mnóstwo pracy i motywacji. Myślę, że literatura i praktyka są najlepszym wyborem, jeśli chodzi o naukę. Ważne jest również, aby wybrać konkretną dziedzinę, ponieważ chociaż możesz przenosić języki i logikę na wszystkich polach, możesz naprawdę stać się „wielkim” tylko przy wystarczającej praktyce i zrozumieniu w określonej dziedzinie.


8
Istnieje formalna i samokształcenie, ale pomijasz mentora w miejscu pracy, który może być najlepszym sposobem na rozwinięcie umiejętności i nauczenie się, jak naprawdę powstaje oprogramowanie.
JeffO,

1
„Mimo to, formalne wykształcenie jest również bardzo ważne, jeśli chcesz wejść na tę dziedzinę kariery przygotowaną do aktywnego zajęcia siły roboczej”. ... To zdanie jest bardzo niejasne. „Aktywna postawa” w „sile roboczej”? Naprawdę? Co to w ogóle znaczy?
blesh

@ Rozwiązywanie problemów Zgoda. Zmieniłem brzmienie.
Johnny Rotten

1
Myślę, że najważniejsze jest doświadczenie zawodowe ... ale duża część tego jest samoukiem. Nie można oczekiwać, że wszyscy w biurze nauczą cię wszystkiego, a najlepsi
czerpią

11

Uczenie się na własną rękę jest bardzo ważne. Dysponując dyscypliną w zakresie badań i gromadzenia wiedzy niezbędnej do wykonania zadania, będziesz daleko przed wieloma innymi, którzy polegają na formalnym szkoleniu, aby wykonać to samo zadanie. Dotyczy to każdej branży, nie tylko branży oprogramowania.

Nie zrozum mnie źle, zdobycie formalnego szkolenia lub edukacji jest pomocne, ale twoja własna motywacja do doskonalenia umiejętności pomoże ci stać się lepszym programistą. Zawsze trzeba się czegoś nauczyć: nowych platform lub języków programowania do eksperymentowania, metodologii programowania do wdrożenia, narzędzi i algorytmów do użycia, lista jest długa. Nie wszystko zostanie Ci przedstawione w drodze formalnego szkolenia, więc to od Ciebie zależy, czy nauczysz się innych tematów i pomysłów, które mogą Cię zainteresować, które pomogą ci w karierze programistycznej.


6

W programowaniu samouczenie będzie tym, co będziesz robić każdego dnia. Będziesz musiał nauczyć się wielu rzeczy, nie tylko języków komputerowych i narzędzi, które ciągle się zmieniają. Będziesz musiał nauczyć się kodu napisanego przez innych ludzi i będziesz musiał to naprawić również przy minimalnej instrukcji i nadzorze. W niektórych organizacjach rzadko odbywa się prawdziwe szkolenie więcej niż 1 raz w roku (jeśli w ogóle!). Upewnij się, że możesz to zrobić (i cieszyć się), w przeciwnym razie rozważ inną karierę, gdy będziesz jeszcze młody.


4

Samokształcenie jest niezbędną umiejętnością dla programisty. Zbyt wielu nie. Jeśli jesteś dobry, będziesz używać tej umiejętności przez resztę swojej kariery.


1
-1: Zgadzam się, że samokształcenie jest niezbędną umiejętnością, ale samo stwierdzenie, że tak nie jest.
Jim G.

1
+1 Nie zgadzam się z głosowaniem w dół. Powiedziałbym to samo i opiera się to również na moim doświadczeniu.
CodeART

1
@Jim - jakie masz absolutnie absurdalne uzasadnienie. WTF, mam to zrobić? „Zgadzam się, ale -1, ponieważ to powiedziałeś”. O_o
Edward Strange

@CrazyEddie: Powiedzenie, że coś jest prawdą bez podania uzasadnienia, nie jest przydatne na takim forum.
Jim G.

@Jim - gruntowna analiza twoich odpowiedzi prowadzi mnie do odpowiedzi: „Ludzie mieszkający w szklanych domach nie powinni rzucać kamieniami”.
Edward Strange

3

Samokształcenie jest bardzo ważne, ponieważ nie zawsze będziesz mieć możliwości formalnego szkolenia. Kiedy zaczniesz szukać projektu, stażu lub pracy, znajdź tych, którzy mają solidnych starszych programistów, którzy naprawdę mogą cię czegoś nauczyć. Przebywanie w środowisku, które działa właściwie, może być ekspresową drogą do kodu jakości.


3

Mogę powiedzieć, że pracowałem w kilku miejscach, w których nawet nie rozważaliby kogoś, kto nie miałby własnych projektów poza pracą. Wykazuje miłość do programowania, która nie polega tylko na stawianiu się do pracy i odbieraniu czeku. Mam zamiar wyjść tutaj na całość i powiedzieć: wszyscy programiści, którzy nie lubią programować, są do kitu. Co gorsza, nie mają nic do dodania do drużyny, do której mogliby dołączyć.

Wziąłbym niedoświadczonego młodszego programistę, który uwielbia to, co robi tak bardzo, że bawi się kodem w wolnym czasie nad trzema programistami średniego szczebla, którzy właśnie przechodzą przez ruchy: ten młodszy programista będzie świetny pewnego dnia, a inni będą nigdy nie będzie lepszy od nich.

Jeśli nie uczysz się nowych rzeczy, po prostu siedzisz, zapominając o tym, co wiesz.


2

Talent jest przereklamowany.

Potrzeba co najmniej 10 lat praktyki, aby stać się wielkim w danym obszarze. Dlatego ważne jest, aby zacząć wcześnie.

Fakt, że zacząłeś na wczesnym etapie swojego życia, robiąc coś, co wydaje ci się lubić, już stawia cię na czele. Więc jeśli nie zastanawiasz się nad obszarem, w którym będziesz pracować, nie przestawaj ... nigdy nie przestawaj!

Uważam samokształcenie za jedną z najlepszych umiejętności każdego programisty, a drugą za ukończenie college'u. Dobry stopień naukowy jest ważny tylko dlatego, że dodaje tyle wiedzy do twojej wiedzy, że prawdopodobnie nie byłbyś w stanie samodzielnie go zdobyć. Z pewnością istnieją wyjątki od tej reguły, ale to wszystko, czym one są; wyjątki

Ponadto, im więcej doświadczenia zdobędziesz na początku, tym lepiej będziesz cieszyć się studiami i tym lepiej przyswoisz nowe koncepcje przedstawione. Na początku wszystko to jest tak łatwe i bezcelowe, ale bardzo szybko poczujesz wyzwanie i będziesz chciał dowiedzieć się więcej.

Po ukończeniu college'u nigdy nie przestawaj się uczyć, ponieważ będzie to jedna z twoich najlepszych funkcji. Polecam przeczytanie „Talent jest przereklamowany”. Możesz rzucić okiem na ten krótki artykuł na temat tej książki:

http://www.devlounge.net/strategy/the-talent-myth


Mówiąc o mitach ... Wierzę, że 10 lat praktyki mantry to także mit. Możesz dać wielu osobom 100 lat praktyki przy niektórych umiejętnościach, a oni nigdy ich nie zdobędą. Jasne, mogą być lepsze niż na początku, ale jeśli nadal nie jest wystarczająco dobre, nie jest wystarczająco dobre. Widziałem też, jak nowi gracze krążyli wokół bardzo doświadczonych programistów w dziedzinie tworzenia oprogramowania. Pewnie, wciąż mieli wiele rzeczy do nauczenia, ale także bardzo doświadczeni programiści, nawet ci z 10-letnią praktyką. Talent jest bardzo, bardzo ważny. Bez niego możesz tylko dotrzeć do tej pory.
Dunk

@Dunk Zgadzam się. Myślę, że pomysł jest w tym sensie, że nawet utalentowani ludzie potrzebują co najmniej 10 lat, aby nauczyć się czegoś dobrze, a talent nie jest paszportem do sławy. To połączenie talentu i prawdziwego poświęcenia przez wiele lat.
Alex

Zgadzam się z Tobą. Talent bez praktyki nie prowadzi daleko. Wydaje mi się jednak, że pamiętam lekturę oryginalnego artykułu, a autor twierdził, że nawet ludzie o zwykłym talencie o danej umiejętności mogą nabrać wprawy w 10.000 godzin ćwiczeń. Z całego serca nie zgadzam się z tą oceną. Staje się to naprawdę oczywiste w dziedzinie tworzenia oprogramowania, szczególnie jeśli pracujesz na aplikacjach o nawet średniej złożoności. Zdecydowana większość programistów jest w stanie robić stosunkowo proste rzeczy. Wydaje się, że żadna praktyka nie prowadzi ich do sedna sprawy
Dunk

@Dunk więc może brakuje im pasji, a nie talentu.
Alex

: Myślę, że dość łatwo jest dostrzec talent, nawet jeśli jest on surowy i niedoświadczony, w przeciwieństwie do tego, że nigdy go nie zdobędzie.
Dunk

2

W porównaniu do niemal każdej innej dziedzinie mogę myśleć, programowanie jest w zasadzie wszystko o samokształcenia. Formalna edukacja informatyczna / inżynieria oprogramowania jest przydatna, ale tak naprawdę nie jest to miejsce, w którym uczysz się kodować.

To, co powinieneś naprawdę zrobić, to po prostu rozpocząć pracę nad projektami: zbuduj coś, co chcesz istnieć. A potem dołącz do projektu open source, aby pracować nad czymś, co chcesz być jeszcze lepszym. Nauka odbywa się za darmo ...


2

Musisz nauczyć się nowych rzeczy sam - idź tam, gdzie zaprowadzi cię ciekawość.

Zdobądź także formalne wykształcenie - 90% tego, czego uczysz się w ramach formalnego wykształcenia, nie zostanie wykorzystane w miejscu pracy. Ale 10%, które zostanie użyte, będzie jakąś dziwną i niejasną rzeczą, o której myślałeś, że w tym czasie nigdy się nie przyda.

Bez formalnego wykształcenia cierpisz na problem najlepiej opisany jako „nie wiesz, czego nie wiesz”. Edukacja formalna zapewnia szeroki zakres wielu rzeczy przy pełnej wiedzy, że nikt nigdy nie wyjdzie i nie wykorzysta tego wszystkiego. Ponieważ będziesz korzystać z czegoś, czego nie będziesz wiedział, dopóki go nie będziesz potrzebować, chodzi przede wszystkim o przygotowanie się, abyś wiedział, gdzie szukać.

Samokształcenie / ciekawość jest tym, co czyni cię znacznie bardziej kompetentną i wszechstronną osobą. Nie wspominając o bardziej wartościowym dla pracodawcy.

Notatka: Całą karierę spędziłem, odkąd zacząłem programować w wieku około 15 lat (sheesh, ponad 25 lat ... bliżej 30 lat), stwierdzając, że oprócz mojego wykształcenia uniwersyteckiego, większość kursów szkoleniowych (wiesz ... uczyć się BLAH w 3 pełne dni) są dość bezużyteczne. Są one na ogół powierzchowne, a jeśli chodzi o szeroko reklamowaną mantrę „utrzymywania swoich umiejętności”, nie jest to bardzo pomocne dla kogoś, kto musi zagłębić się w szczegóły techniczne. Kupowanie książek, korzystanie z Internetu, zagłębianie się w matematykę / fizykę / architekturę / cokolwiek, co uczyniło mnie użytecznym i wartościowym. Na pewnym etapie byłem jedną z około 10 osób na świecie posiadających specjalistyczną wiedzę specjalistyczną na dany temat - całą tę wiedzę zdobyto dzięki samokształceniu i uczeniu się w miejscu pracy.

Jedyny czas, aby przestać się uczyć, to gdy masz 6 stóp pod, w sosnowym pudełku.


2

Jest w tym dobra przypowieść:

Coroczne mistrzostwa świata odbywają się w Kolumbii Brytyjskiej. Finalistami byli Kanadyjczycy i Norwegowie.

Ich zadanie było następujące. Każdy z nich to pewna część lasu. Zwycięzcą jest ten, kto może powalić największą liczbę drzew od 8 rano do czwartej po południu.

O ósmej rozległ się gwizdek i dwaj drwale zajęli pozycje. Ścinali drzewo za drzewem, podczas gdy Kanadyjczyk nie słyszał, by Norweg się zatrzymał. Zdając sobie sprawę, że to była jego szansa, Kanadyjczyk podwoił wysiłki.

O dziewiątej w Kanadyjczyku usłyszano, że Norweg ponownie poszedł do pracy. I znowu działali prawie jednocześnie, gdy od dziesięciu do dziesięciu Kanadyjczyków dowiedziało się, że Norweg znowu się zatrzymał. I znowu Kanadyjczyk zaczął pracować, chcąc wykorzystać słabość wroga.

O dziesiątej w Norwegii ponownie wróć do dzieła. Do dziesiątej jedenastej nie przerywał na krótko. Z rosnącym poczuciem radości Kanadyjczyk kontynuował pracę w tym samym rytmie, już czując zapach zwycięstwa.

Trwało cały dzień. Co godzinę Norweg pozostawał przez dziesięć minut, a Kanadyjczyk kontynuował pracę. Kiedy słyszysz o zakończeniu zawodów, o czwartej po południu, Kanadyjczyk był całkiem pewien, że nagroda w kieszeni.

Możesz sobie wyobrazić, jak był zaskoczony, gdy dowiedział się, że przegrał.

 • Jak to się stało? - zapytał Norwega. - Co godzinę słyszałem cię przez dziesięć minut. Cholera, udało ci się wyciąć więcej drewna niż ja? To jest niemożliwe.

 • W rzeczywistości wszystko jest bardzo proste - powiedział norweski. - Co godzinę zatrzymywałem się na dziesięć minut. I podczas gdy ty nadal rąbiesz drewno, ostrzyłem siekierę.

Powinieneś więc cały czas się uczyć, aby zachować ostry topór .


1
 • To bardzo ważne, w przeciwnym razie zostaniesz z tyłu

 • Uczę się każdego dnia, w pracy, tutaj, czytając książki, zadając pytania i odpowiadając na nie. Im więcej się uczę, tym bardziej rozumiem, jak mało wiem.


1

Samokształcenie jest bardzo ważne z dwóch powodów:

 • po studiach : jak już wspomniano w innych odpowiedziach, samokształcenie jest tym, co będziesz robić w życiu codziennym jako programista. Nie możesz wiedzieć wszystkiego, a firmy o tym wiedzą. To, co MUSISZ wiedzieć, to jak się poprawić. Najlepsi programiści mogą samodzielnie uczyć się nowych języków, nowych technologii.
 • podczas studiów : odległość między tym, czego nauczysz się na studiach, a rzeczywistością, jaką będzie Twoja praca, jest ogromna. Mówię w szczególności o konserwacji i konserwacji. Zasadnicza część pracy programisty polega na utrzymywaniu starszego kodu (poprawki błędów, ulepszenia, dodawanie funkcji itp.). Możesz przeczytać Czy tworzenie nowego oprogramowania jest na ogół znaczną częścią większości zadań programistycznych? dla dalszych szczegółów.
  Ponieważ utrzymanie starszego kodu jest niezbędne, będziesz musiał również sam napisać kod, który jest łatwy do utrzymania, a rzadko uczy się tego podczas formalnych lekcji (zobacz Jak poprawić szkolenie uczniów w zakresie konserwacji?). Jeśli nie ćwiczysz samokształcenia i dużo czytasz podczas studiów, prawdopodobnie nie zdobędziesz niezbędnych umiejętności, które uczynią cię lepszym programistą niż przeciętnie.
  Nie próbuj uczyć się wielu języków / technologii podczas studiów, ale ucz się dobrych praktyk i czystego kodowania. Na przykład podczas studiów lepiej przeczytaj „Czysty kod” Roberta C. Martina niż „Java The Complete Reference” Herberta Schildta.

-1

Samokształcenie jest bardzo ważne, ponieważ internalizujesz pojęcia na swój własny sposób, a to naprawdę pomaga. Wybór języka do samokształcenia jest bardzo ważny. Języki, które mają przejrzystą dokumentację są bardzo ważne, a to, czego nie chcesz, jest bardzo ambitne chcąc zbyt szybko nauczyć się zbyt wielu popularnych języków. Ponieważ mówisz, że zacząłeś od c ++, polecam java dla ciebie, to zawsze działa tak dobrze dla samouków.


-1

Prawdopodobnie nauczyłem się 95% tego, co wiem o programowaniu, próbując rzeczy samodzielnie i ucząc się, jak to działa. Szkoła może pomóc w nauczaniu dobrego stylu programowania i optymalizacji kodu pod kątem szybkości itp., Ale nigdy nie staniesz się „dobrym” programistą, czytając podręcznik. Świetnym sposobem na budowanie umiejętności programowania jest znalezienie codziennych problemów, które można rozwiązać za pomocą komputera, i próba napisania kodu, aby to zrobić. Utknięcie jest częścią nauki. Zaczynałem od chęci bycia web developerem, więc dość często tworzyłem fałszywe strony internetowe (nie hostując ich ani nic takiego), aby przetestować nowe rzeczy, które chciałem wypróbować. Dla mnie całkiem dobrze!


-1

Zacząłem programować 2 lata temu. Moja szkoła nie potrafiła dobrze uczyć języków i muszę przejść do Internetu i przeprowadzić wiele badań na swój temat. Jestem wolniejszym uczniem, więc napisanie pierwszego programu zajęło mi 2 lata, podczas gdy wszyscy moi szkolni koledzy wciąż mają problemy z programowaniem.

To pokazuje, że dla programisty lepiej jest uczyć się samemu, niż polegać na szkole. Szkoła zawsze ukryje informacje, ponieważ uważają, że nie jesteśmy na to gotowi.


Nie jestem pewien, czy się zgadzam. Myślę, że samokształcenie jest ważne, ale zdecydowanie istnieje wiele fundamentalnych materiałów, które można uzyskać z formalnej edukacji, które zapewnią ci narzędzia do komunikowania się z innymi i nauczenia się rozwiązywania nowych problemów zamiast tych, które zostały już rozwiązane.
jmort253

w tym czasie każdy stara się zrozumieć, czego uczy szkoła, i uczy w bardzo szybkim tempie, którego nie wszyscy mogliby nadrobić.
Jie Liang

Szkoła to program indoktrynacyjny, który ma dać nam podstawy do podstawowych pojęć, ale od nas zależy, czy będziemy kontynuować tę edukację i sami się uczyć.
jmort253

Zgadzam się z tym, co mówisz. Samoukiem jest koniecznością, jeśli chcemy poprawić programowanie.
Jie Liang

-3

Jak zawsze w matematyce i informatyce - są 2 punkty widzenia: 1. Niezbędne i 2. Wystarczające kontrowersje

 1. Konieczne jest (samodzielne) uczenie się przez całe życie. Nie ma innej opcji bycia i pozostania dobrym programistą.
 2. Powyższy punkt nie jest wystarczającym warunkiem - musisz mieć solidne doświadczenie w matematyce - liceum, a następnie ukończyć dobry uniwersytet w dziedzinie informatyki. Jest to (być może) wystarczający warunek. Twój mózg musi nauczyć się algorytmicznego myślenia. Tego NIE MOŻNA osiągnąć poprzez samokształcenie.

1
Twój mózg może nauczyć się algorytmicznego myślenia bez uniwersytetu. Sugerowałbym nawet, że istnieją lepsze sposoby na naukę tego niż pójście na uniwersytet (na przykład przyuczanie do zawodu byłoby bardziej skuteczne dla wielu osób). Z drugiej strony jest wiele osób, które po prostu nie potrafią myśleć algorytmicznie, niezależnie od liczby kursów informatycznych. Uniwersytet z pewnością stanowi ogromną pomoc dla większości programistów, ale nie jest również wymagany.
Phil

Jeśli jesteś biegły w czytaniu podręczników, to czytaj kilka książek i korzystaj z narzędzi online, takich jak stackexchange.com i programiści, powinni zapewnić mnóstwo wiedzy z zakresu informatyki i algorytmów.
Peter Smith
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.