Z jakich języków programowania korzystał program kosmiczny Związku Radzieckiego?


306

Zainteresowałem się sowieckim programem kosmicznym i zainteresowałem się odkryciem, że oprogramowanie statku kosmicznego Buran około 1988 roku zostało napisane w Prologu.

Czy ktoś wie, jakie języki mogły być używane we wcześniejszych misjach, zwłaszcza misjach łazikowych Mars PrOP-M z początku lat 70. XX wieku, które były nieco autonomiczne i potrafiły pokonywać przeszkody?

Edytować

Moim źródłem dla Burana Prologa jest ten odtajniony dokument ze strony CIA z maja 1990 r. Nie mogłem znaleźć wersji OCR, więc oto odpowiedni cytat z p. 0449:

Zgodnie z literaturą open source, Sowieci wykorzystali opracowany we Francji język programowania znany jako Prolog do opracowania oprogramowania systemowego dla pojazdu Buran ...


4
czy jesteś zainteresowany wszystkimi projektami wymienionymi w artykule w Wikipedii, do którego się odwołujesz - od 1957 do 1987? czy do 2011 roku? Ponadto, zakładając, że w ich programie kosmicznym użyto komputerów radzieckich , czy języki działające na tych komputerach byłyby odpowiednie?
komar

2
Podejrzewałbym, że wczesny rosyjski program kosmiczny prawdopodobnie korzystał z analogowych urządzeń obliczeniowych, podobnie jak US Army Air Corps i wczesny amerykański program kosmiczny. Słyszałem pogłoski, że radzieccy Rosjanie bardziej polegali na komputerach analogowych niż USA, ale nie mogę potwierdzić źródła. Komputery analogowe były zwykle szybsze i dokładniejsze niż komputery cyfrowe swoich czasów, ale nie były tak elastyczne (zbudowane do jednego celu).
Dave Kennedy

1
@DaveKennedy Masz rację, ponieważ Związek Radziecki korzystał z obliczeń analogowych częściej niż w USA aż do lat siedemdziesiątych. W 1982 r. Przydzielono mi projekt za pomocą komputera analogowego i przypominam sobie, że mój profesor inżynierii mechanicznej powiedział mi, że komputery analogowe były szeroko i skutecznie wykorzystywane w ZSRR. Spróbuję uzyskać więcej informacji, więc może rzeczywiście odpowiedz też na to pytanie.
Ellie Kesselman

2
Reddit dyskusja na ten temat.
yannis

1
Powiedziałbym, że każde twierdzenie zaczynające się od „Według literatury open source” może być błędne - program kosmiczny został sklasyfikowany, a zatem umyślna dezinformacja może zostać umieszczona w literaturze open source.
sharptooth

Odpowiedzi:


223

Jest książka w języku rosyjskim, niemieckim Noskin, Pierwsze komputery (dosłownie na pokładzie cyfrowych maszyn obliczeniowych ) do zastosowań kosmicznych (Герман Носкин, Первые БЦВМ космического применения), ISBN 978-5-91918-093-7.

Sam autor brał udział w wielu wczesnych projektach (głównie sprzętowych) i według niego sprzęt analogowy był przez długi czas na korzyść, wspomina, że ​​do spotkań kosmicznych nie korzystano z komputerów cyfrowych aż do późnych lat 70-tych. Ze względu na tę politykę wiele komputerów cyfrowych było naprawdę dowodami koncepcji, chociaż wykorzystywano je w innych obszarach ekonomii radzieckiej. Pierwszym według niego komputerem używanym na pokładzie był Argon-11S (Аргон-11С) w bezzałogowych misjach na Księżyc bliżej Apollo-8 w czasie. Również Noskin krótko mówi, że komputer pokładowy Salut-4 był kompatybilny z komputerami ogólnego przeznaczenia ES stosowanymi w sowieckiej ekonomii, więc możliwe było opracowanie oprogramowania w PL-1 i Fortranie.

Na rosyjskich stronach internetowych jest kilka wzmianek o językach Buran. Według Vladimira Parondjanova, inżynier z programu ( poczta rosyjska ) opracował trzy języki wykorzystujące rosyjski jako bazę: PROL2 (ПРОЛ2) dla programów pokładowych, Dipol (Диполь) dla testów ziemnych i Laks (Лакс) dla modelowania. Wszystkie były przeznaczone do użytku nie tylko przez profesjonalnych programistów, ale także inżynierów z innych dziedzin.

Po zamknięciu programu Buran zostały one połączone w nowy język Drakon (Дракон, rosyjskie słowo „Dragon”), który jest rzekomo „językiem graficznym” z dwuwymiarowymi opisami programów i przy użyciu dowolnych dobrze znanych języków do generowania kodu. Ten język był również przeznaczony do użytku przez osoby niebędące programistami. Język prawdopodobnie nie ma społeczności międzynarodowej i nie jest nawet dobrze znany w Rosji, choć mocno promowany przez jego autora, Vladimira Parondjanova ( artykuł w rosyjskiej Wikipedii jest bardzo długi i został nawet raz usunięty, ponieważ nie przestrzegał reguł Wikipedii). Drakon został po raz pierwszy użyty do programowania misji Sea Launch i od tego czasu był wykorzystywany w innych rosyjskich programach kosmicznych.


3
Świetna odpowiedź! Przeszukałem jeszcze trochę i znalazłem ten wywiad, w którym ankieter powiedział: „Powiedziano mi, że Argon-11S został zainstalowany na wehikule kosmicznym wysłanym na Marsa”.
shamp00

Dobra odpowiedź, ale Sea Launch nie jest programem rosyjskim. To współpraca USA, Rosji (górny etap), Norwegii i Ukrainy (rocker przewoźnika).
defhlt

Jako odniesienie ES były bezpośrednimi radzieckimi klonami komputerów mainframe S / 360 IBM . Ogromne-a $$ beasies.
DVK

Rzeczy DRAKON przypominają diagramy aktywności UML. A może przegapiłem coś ważnego?
Dmitry Grigoryev

30

W latach 80. trzecia generacja komputerów powietrznych Argon używała Pascala, Fortrana i Si. (Si?). Nie znalazłem żadnego innego języka oprócz asemblera używanego wcześniej.

Z historii komputerów powietrznych w Argonie

Rodzina argonów została utworzona w trzech etapach. W pierwszym etapie (1964 - połowa lat 70.) wyprodukowano 11 rodzajów komputerów do zautomatyzowanych systemów sterowania przestrzennego, powietrznego i naziemnego.

i

W połowie lat 80. rozpoczął się trzeci etap rozwoju komputerów argonowych. W 1986 r. Przyjęto program państwowy, którego celem było stworzenie zunifikowanych rodzin komputerów mobilnych, tzw. SB EVM, opartych na architekturze ES EVM, POISK i SM EVM.

Jeden z nich, komputer pokładowy SB-3580, miał:

Programowanie: system krzyżowy OS RAFOS-11. Języki programowania obejmują: asembler, Si, Pascal, Fortran.а

źródło: Przedstawiamy argon


13
Myślę, że Si jest właściwie po prostu C. Właściwie użyłem sowieckiej marki kompilatora C o nazwie СиМ86 (dla klonu CP / M o nazwie М86)
fionbio

20
Tak, C jest napisane Си (Si) w języku rosyjskim.

4
fonetycznie, mówiąc „Si” brzmi jak angielski „C” po łacinie i, jak przypuszczam, słowiańskich językach.
Victor S

8
C, Señor. El mejor lenguaje.
ObscureRobot

RAFOS-11 to inna nazwa dla RT-11.
sendmoreinfo


17

Kilka lat temu natknąłem się na ten artykuł w quadzie ACM „ Historia APL w ZSRR ”. Został napisany przez Andrieja Kondrasheva (Centrum Obliczeniowe Rosyjskiej Akademii Nauk) i Olega Łukszy (Centrum Edukacyjne Obnińsk).

Ciekawy cytat z artykułu:

Interesujące może być to, że APL był bezpośrednio związany z projektem radzieckiego promu kosmicznego „Buran”. Ochrona cieplna jest jednym z głównych elementów w konstrukcji tego typu urządzeń. Wykonany jest z materiałów kompozytowych. Modele matematyczne procesu suszenia i prażenia płyt pokrywających kadłub zostały wykonane za pomocą APL. W rezultacie procent wad podczas produkcji płyt osłonowych został zmniejszony, co pozwoliło zaoszczędzić dużo pieniędzy i wysiłku.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.