Czy etyczne byłoby stworzenie otwartej alternatywy dla oprogramowania, do którego tworzenia zostałeś zatrudniony?


19

Powiedzmy, że zostałeś zatrudniony do stworzenia oprogramowania edukacyjnego, które będzie sprzedawane studentom określonej instytucji akademickiej. Jesteś jedynym programistą pracującym nad tym projektem i napisałeś cały kod. Otwarta alternatywa dla projektu może przynieść korzyści nieuprzywilejowanym studentom z całego świata. Krótko mówiąc, darmowa alternatywa przyczyniłaby się do większego dobra ludzkości. Czy „OK” byłoby stworzenie otwartej alternatywy dla oprogramowania, za które otrzymujesz wynagrodzenie?

PS Z oprogramowania będą korzystać wyłącznie studenci uczelni. Nie ma planów rozpowszechniania go w celach komercyjnych. Aplikacja nie korzysta z własności intelektualnej innych osób.


5
Elephant in the room: Stworzenie i dystrybucja bezpłatnej, konkurencyjnej wersji produktu, za którą płacą ci twój obecny (lub niedawny) pracodawca, prawie na pewno zagroziłby twoim przyszłym perspektywom pracy. Potencjalni przyszli pracodawcy będą widzieć, że zrobiłeś to w przeszłości i będzie (słusznie) obawia się, że może to zrobić dla nich, jak również, jeśli oni cię wynajął.
Trevor Powell,

5
dlaczego nie zasugerować im tego? że wypuszczają go jako freeware ze swoją nazwą. W końcu pozytywna reklama i publiczna wartość firmy mają wartość.
Drew

Chociaż pochwalam twoją postępowość, niestety może to spowodować wyciągnięcie pozwu od byłego pracodawcy. (Pamiętaj, że rozgniewany właściciel firmy może złożyć pozew, niezależnie od tego, czy sprawa ma jakąkolwiek wartość. Pozwany będzie cierpiał wiele stresu i kosztów, nawet jeśli ostatecznie pozwany wygra.) Innymi słowy, jeśli zobaczysz oznaki, że z tego powodu właściciel firmy będzie zły. Musisz wypracować swoją wizję nie tylko pod względem legalności i etyki.
rwong

Odpowiedzi:


15

Etyczny?

Wiele razy tak . W ten sam sposób etyczne jest wykorzystywanie umiejętności, których uczysz się u obecnego pracodawcy, i wykorzystywanie ich w kolejnej pracy, etyczne jest wykorzystywanie swoich umiejętności w wolnym czasie, bez względu na to, jak chcesz

Prawny?

Może . Chociaż kontrola nad tym, co robisz z czasem wolnym, nie należy do firmy, standardem jest, aby firma posiadała umowy o zachowaniu poufności i umowy o zakazie konkurencji w ramach umowy. Prawdopodobnie nie będziesz mógł używać żadnych informacji zastrzeżonych i patentów itp. Opracowanych i będących własnością twojej obecnej firmy w swojej pracy, a także, oczywiście, musiałbyś zacząć od zera podczas pisania kodu . Kradzież od obecnego pracodawcy nie jest etyczna ani legalna.

Notatki

  • Nie jestem prawnikiem. Poproś prawnika o radę dotyczącą umowy.
  • Zakładam, że jesteś stałym pracownikiem. Akcjonariusz lub współwłaściciel spółki ma inne obowiązki
  • Może to nie być oczywiste, ale praca nad alternatywą OSS podczas pracy dla obecnego pracodawcy to zły pomysł. Zakładam, że mówisz o rozwijaniu go po zakończeniu zatrudnienia
  • Sposób, w jaki to robisz, jest równie ważny, jak to, co ostatecznie robisz. Profesjonalnym sposobem na to jest otwarcie - aby twój obecny pracodawca wiedział, co robisz.
  • Skonsultuj się z prawnikiem, szczególnie w sprawie drobiazgowych szczegółów NDA i umów o zakazie konkurencji. Egzekwowalność, legalność, zastosowanie i różne konsekwencje łamania NDA, zakazu konkurowania i innych umów są bardzo specyficzne dla danego kontekstu; różni się w zależności od stanu, kraju, branży itp. Należy również pamiętać o potencjalnym koszcie postępowania sądowego - istnieje wiele narożnych przypadków, w których możesz zostać zmuszony do uiszczenia opłat prawnych tylko po to, aby udowodnić swoją rację, koszty, które mogą być osłabiające nawet jeśli nie zrobiłeś nic złego

4
+1 Dla części legalności, to dość powszechne, aby klauzula o zakazie konkurowania w umowie.
HoLyVieR

9
Jeśli tak to po opuszczeniu i każdy bez konkurowania wygasła, myślę, że byłoby to borderline. Jeśli zrobiłbyś to, gdy byłeś zatrudniony, nie byłoby to etycznie ani moralnie słuszne.
Szybko_nie

2
Dlaczego nie poprosić pracodawcy o zgodę? Może Model licencjonowania dla oryginalnego oprogramowania jest możliwe, że przyniesie zamierzonych korzyści bez ranienia sprzedaży?
tdammers

1
@quickly_now Przekonanie cię, że to prawda, leży w interesie pracodawców. Prawda jest taka, że ​​dopóki nie kradniesz od swojego pracodawcy, nie ma żadnych etycznych ani moralnych zobowiązań, które powstrzymałyby cię od pracy nad innymi projektami. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie; w niektórych jurysdykcjach nawet całkowicie nielegalne jest umieszczanie przez pracodawców klauzul w umowie, które uniemożliwiają ci konkurowanie, a w wielu innych klauzule, mimo że są legalne, nie są wykonalne (ponownie, IANAL, skonsultuj się z prawnikiem przed skontaktowaniem się z lokalną firmą)
blueberryfields

1
@Blueberryfields: W Australii propozycja byłaby prawie na pewno nielegalna. Powszechnie stosowane są tu również ograniczenia dotyczące zatrudnienia :)
szybko_niedz.

19

W twojej sytuacji przekażę twoje pytanie osobom, które cię zatrudniły, i zobaczę, jakie są ich poglądy na ten temat. Wielkim zagadnieniem etycznym jest konflikt interesów, gdy masz dwa różne interesy lub wymagania, które prowadzą cię w dwóch różnych kierunkach. Jednym z nich jest tutaj twój obowiązek wobec klienta, a jeśli klient nie ma nic przeciwko budowaniu projektu typu open source na podstawie tego pomysłu, jego interesy nie są sprzeczne z twoimi.


4

Etyczny? Może etyka to osobista decyzja. Prawny? Być może w zależności od umowy z firmą. Mądry? Nie, nie, kiedy przyszli pracodawcy uznają cię za swojego konkurenta, twoje CV trafi do kosza.


2
  1. Jeśli weźmiesz rzeczywisty kod i jakiś krytyczny projekt, który jest już opracowany w twoim płatnym projekcie - kopiowanie go i podawanie w Open Source - to jest nieetyczne i nielegalne.

  2. Nawet jeśli Twój kod jest świeży - jeśli zabierasz jakąkolwiek własność intelektualną, jest to nieetyczne i nielegalne.

  3. Jeśli wykorzystujesz czas lub inne zasoby firmy na to, co otrzymujesz, aby wykorzystać je na projekt open source zamiast przyczyniać się do prawdziwego projektu - jest to nieetyczne (i może stać się nielegalne, jeśli zostaniesz złapany).

Bilans wydaje się być regulowane przez naturalne prawa konkurencji w społeczeństwie.

Dipan.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.