Dlaczego mój ping odpowiedział na inny adres IP niż pingowany?


16

Próbując skonfigurować rozwiązanie klastrowe MSSQL, napotykam na problem, który jest poza moim doświadczeniem, związany z siecią.

Próbowałem znaleźć darmowy adres IP dla mojego węzła. Poprosiłem administratora sieci o darmowy adres IP. Na wszelki wypadek podał mi adres IP 10.40.1.205, który powinien być nieużywany.

Podczas próby użycia danego adresu IP podczas konfiguracji klastrowania, skarga SQL, że adres IP został użyty.

Próbowałem pingować adres IP z mojego serwera i otrzymałem odpowiedź od powiedz ... 10.40.59.69 ...?

Masz pojęcie, co może być przyczyną czegoś takiego, a co ważniejsze, jak to rozwiązać?


btw .. co to jest 10.40.59.69? Czy to komputer, czy urządzenie sieciowe? {router, przełącznik itp.}
mpeterson

Odpowiedzi:


14

Nie jest to zupełnie niespotykane - komputer mógł mieć wcześniej przypisany alias do karty sieciowej, o którym administrator sieci nie wie itp.

Oczywistą rzeczą jest znalezienie adresu MAC serwera odpowiadającego, co powinno być łatwe.

Uruchom „arp -a” z wiersza polecenia na serwerze SQL i poszukaj adresów 10.40.1.205 i 10.40.59.69.

Zobaczysz adres MAC dla obu, który może, ale nie musi być taki sam, będą wyglądać jak „00-22-6b-3b-30-90”. Administrator sieci powinien być w stanie zidentyfikować kartę sieciową z wymienionymi adresami MAC, ale prawdopodobnie warto sprawdzić, czy nie jest to jedna z kart sieciowych serwera SQL, zanim mu to powiesz, na wypadek, gdyby to nie pomyłka konfiguracji, którą popełniłeś gdzieś wzdłuż linii.

Aby sprawdzić adres MAC systemu Windows, uruchom polecenie „ipconfig / all” w wierszu polecenia, a zobaczysz adres MAC dla każdej karty sieciowej.


+1 - administrator sieci powinien to rozgryźć, a MAC jest zdecydowanie miejscem, od którego można zacząć.
mpeterson

2

Kilka możliwości:

  1. Adres transmisji. Jeśli twoje przykłady „powiedzmy” nie były precyzyjne, mógłbyś pingować adres rozgłoszeniowy w podsieci. Załóżmy, że sieć miała 10.40.1.0/25 (maska ​​AKA 255.255.255.128) i wysłałeś ping do 10.40.1.127 - może wyglądać jak losowy host, ale tak naprawdę to adres rozgłoszeniowy, a każdy w tej podsieci może odpowiedzieć własny adres (FYI adres rozgłoszeniowy to ostatni adres podsieci).

  2. VIP. Jeśli masz moduły równoważące obciążenie lub klaster serwerów, być może wysłałeś polecenie ping do udostępnionego / wirtualnego adresu i otrzymałeś odpowiedź z prawdziwego serwera.

  3. Adresy dodatkowe Jeśli router / serwer ma adres podstawowy .69 z dodatkowym .205 (powszechna praktyka dla osób próbujących zarezerwować dodatkowe adresy widoczne podczas skanowania pingów podobnie jak twój), może odpowiedzieć na ping dla .205, ale źródło odpowiedzi z .69.

  4. Twój własny adres. Przykład z laptopa Unix: ping 192.168.1.199odpowiedział, From 192.168.1.3 icmp_seq=1 Destination Host Unreachablegdzie 192.168.1.3 był adresem IP laptopa.


1

Chciałbym zobaczyć wynik. Czy na pewno nie był to komunikat o błędzie ICMP?

Jeśli maska ​​podsieci została skonfigurowana niepoprawnie, router może odpowiedzieć na polecenie ping. Jaka była podana maska ​​podsieci?


0

Jeśli administrator sieci przypisuje adresy IP, ten sam administrator sieci powinien być w stanie rozwiązać problem z odpowiedzią. Możliwe, że komputer ma wiele kart sieciowych (a zatem wiele adresów IP).


Hmm ... nie do końca odpowiedź, której szukam. Administrator sieci jest „pewien”, że przypisany mi konkretny adres IP jest bezpłatny. Powiedzmy więc, że on również może nie wiedzieć, gdzie jest problem ...
Jimmy Chandra,

1
Ale czy nie byłby w stanie pingować i przekonać się, że nie jest za darmo? O ile nie jest niekompetentny lub leniwy, jestem pewien, że chciałby o tym wiedzieć i rozwiązać go (lub przynajmniej dać ci nowy adres IP).
Sygnał dźwiękowy

Hmm ... pozwólcie, że inaczej: ... Czy to możliwe, że kiedy pinguje to nie otrzyma żadnej odpowiedzi, a kiedy pinguje, odpowiada przez inny adres IP? Jeśli tak, co może być przyczyną?
Jimmy Chandra,

Jeśli jesteś w różnych podsieciach lub jesteś oddzielony zaporą ogniową / routerem, możliwe jest, że zobaczysz różne wyniki, jeśli będzie tam nieprzyjemna konfiguracja.
Chris W,

0

Spróbuj przekształcić ten adres IP w nazwę hosta. ping -a <IP>w systemie Windows. Linux może używać host <IP>lub dig -x <IP>. Nazwa hosta tego adresu IP może być przydatna dla Ciebie lub administratora sieci. (Spróbuję rozwiązać oba adresy IP, z którymi masz do czynienia)

Nie jest również niemożliwe, aby odpowiedź ping mogła być komunikatem o błędzie ICMP - możesz spróbować zrzucić rzeczywiste pakiety za pomocą tcpdump / Wireshark i zobaczyć dokładnie, co otrzymujesz w odpowiedzi.

Możesz także spróbować połączyć się z tym adresem IP za pomocą HTTP, HTTPS, SSH, telnet, RDP itp. Jeśli którykolwiek z nich się połączy, prawdopodobnie uzyskasz naprawdę przydatne informacje o tym, czym jest komputer.


0

Biorąc pod uwagę, że wydaje się, że znajduje się w twojej sieci, dla mnie to brzmi jak VIP, czy zawsze odpowiada z tego samego adresu IP? Czy to adres MAC pochodzi z prawidłowego zakresu dostawcy karty sieciowej?

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.