Serwer cienkiego klienta dla wielu użytkowników Mac OS X (serwer terminali)?


27

Czy istnieje jakieś rozwiązanie, aby zmienić komputer Mac w prawdziwy serwer cienkich klientów dla wielu użytkowników?

Chciałbym skonfigurować kilka tanich komputerów z dostępem do kilku kont przy użyciu czegoś takiego jak VNC, ale kupowanie nowego serwera dla każdego użytkownika lub nowej licencji na zwirtualizowane OS X Server dla każdego użytkownika nie jest opłacalne.

Jestem w pełni świadomy, że OS X Server pozwala konfigurować użytkowników z „folderami domowymi sieci” i wiem, że w Mac OS X jest także wbudowany VNC. Żaden z nich nie pasuje do rachunku (pierwszy wymaga grubego klienta, a drugi jest tylko dla jednego użytkownika)

AKTUALIZACJA: tak, Lion! http://www.9to5mac.com/54102/10-7-lion-allows-multi-user-remote-computing

Odpowiedzi:


5

Począwszy od OS X Lion jest to obsługiwane przez wbudowane udostępnianie ekranu, jeśli skonfigurowano wiele kont:

Udostępnianie ekranu dla użytkownika

Możesz zdalnie zalogować się na komputerze Mac za pomocą dowolnego konta użytkownika na tym komputerze i kontrolować je, bez zakłócania pracy innej osoby, która może korzystać z komputera przy innym logowaniu.


2
czy klient jest dostępny na PC czy tylko z Mac OS?
Ricardo Polo,

Dobre pytanie, @Ricardo. Myślę, że raz przetestowałem dostęp z systemu Windows (klient VNC), ale nie pamiętam wyników. Niedługo będę testować. Ciąg dalszy nastąpi ...
Arjan,

1
Nie ma szczęścia przy użyciu starego zestawu XP, @Ricardo, zobacz Czy z komputera Mac może korzystać wielu użytkowników jednocześnie? Pamiętam wcześniej testowanie z systemem Windows uruchomionym na maszynie wirtualnej na komputerze Mac (czasami) uzyskiwanie efektu Droste / niekończące się pętle. Myślę, że te testy zakończyły się powodzeniem (na przykład: myślę, że niektóre z tych testów naprawdę dały mi osobną sesję, a następnie nie dały mi żadnego efektu Droste), ale moja pamięć mnie nie udaje ... Zobacz linki w poście, do którego linkowałem .
Arjan,

Jak to zrobić, gdy na kliencie działa wersja OS X wcześniejsza niż Lion? (Serwer działa Mountain Lion)
Michael

11

Z radością używamy kombinacji Vine Server dla OSX i JollyFastVNC dla klientów.

Vine Server zapewnia „osobistą” instancję serwera VNC na unikalnym numerze portu dla każdego zalogowanego użytkownika. Jedyną sztuczką jest to, że użytkownik musi być już zalogowany na komputerze Mac z VineServer działającym pod ich kontem, aby móc korzystać z VNC. Rozwiązaniem problemu bootstrap, który to wprowadza, jest Vine Server „System Server”, który zapewnia sesję VNC dla konsola Mac - a zatem każdy użytkownik mający dostęp do sesji konsoli zaloguje się na komputerze Mac (a tym samym uruchomi własną prywatną instancję Vine Server)

Konfiguracja jest stosunkowo łatwa:

1 / Włącz szybkie przełączanie użytkowników, aby wielu użytkowników mogło współdzielić komputer Mac.

2 / Zaloguj się do faktycznej konsoli Mac jako użytkownik administracyjny, któremu chcesz również przyznać zdalny dostęp. Uruchom Vine Server jako ten użytkownik i zaznacz preferencję „Otwórz przy logowaniu”.

3 / Otwórz Preferencje serwera Vine i zanotuj numer portu przypisany do tej instancji serwera VNC. Ręcznie wprowadź ponownie ten numer, aby „przypiąć” to wystąpienie do tego portu w celu kolejnych uruchomień. Zaleca się również ustawienie tutaj hasła dla tej unikalnej sesji użytkownika.

4 / Przejdź do zakładki Udostępnianie i zaznacz pole „Zezwalaj na wiele sesji użytkownika”

5 / Przejdź do zakładki Uruchamianie i zaznacz przycisk „System Server ...”. Uruchom instancję serwera systemowego na domyślnym porcie (5900). Będzie to twój serwer VNC konsoli do użycia. (Zalecam ustawienie hasła do tego)

6 / Zamknij okno preferencji i kliknij przycisk Uruchom ponownie serwer.

Powinieneś być teraz w stanie zalogować się do dwóch sesji użytkowników VNC: jednej jako Konsoli na porcie 5900 i jednej jako użytkownik administracyjny, którego właśnie zalogowałeś.

Teraz, dla każdego użytkownika, zaloguj się i dodaj Vine Server do swojej stacji dokującej i powtórz kroki 2, 3 i 4 powyżej.

Jedyne dwa problemy, które zauważyliśmy, to to, że jeśli komputer Mac zostanie wyłączony, serwer systemowy nie uruchomi się automatycznie. Początkowy użytkownik musi się zalogować i uruchomić za pomocą interfejsu użytkownika.

Drugi problem polega na tym, że jeśli użytkownik zaloguje się za pośrednictwem zdalnej sesji konsoli VNC, kolejne użycie komputera Mac będzie widoczne zarówno w sesji konsoli, jak i w „osobistej” sesji VNC. tzn. sesja konsoli pozostaje związana z ostatnim zalogowanym użytkownikiem, dopóki ktoś inny nie zaloguje się zdalnie lub lokalnie. Rozwiązujemy ten problem, otwierając ponownie zdalną sesję konsoli po zalogowaniu i używając szybkiego przełączania użytkowników do „pokaż okno logowania”, co wydaje się zmuszać konsolę do ponownej dysocjacji.

JollyFastVNC wchodzi w obraz jako klient VNC obsługujący bonjour z ładną przeglądarką „dostępnych serwerów”. Zapewnia to zdalną „nazwę hosta: port” dla Maca dla każdej działającej instancji Vine Server i instancji konsoli, umożliwiając łatwą nawigację, jeśli nie można przywołać numerów portów.

Mam nadzieję że to pomoże.


2
Miły! Ponieważ twórcy Vine Server mówią tylko o Tiger na stronie testplant.com/multidesktop.html , czy możesz powiedzieć, której wersji systemu Mac OS użyłeś w tym celu?
Arjan

1
Łał!! Udostępnianie podobne do lwa na komputerach Leopard / Snow Leopard! Nie mogę ci powiedzieć, jak bardzo jestem podekscytowany!
daviesgeek,

Działa jak urok w systemie operacyjnym OS X 10.6 ... poza tym, że hiszpańska klawiatura mojego Windowsa nie wysyłała litery „i” na komputer Mac. Znany stary numer sourceforge.net/tracker/… Sad me
xverges

8

Rzuć okiem na serwer terminali Aqua Connect . Zapewnia klientom OSX dla wielu użytkowników za pośrednictwem RDP, VNC i X11.


Wygląda na to, że to trochę kosztuje (około 250 USD na współbieżnego użytkownika, kiedy ostatnio sprawdzałem), chociaż podobno wkrótce wypuszczają tańszą wersję „nie współbieżną” ...
rogerdpack

5

Verveguy,

Właśnie skonfigurowałem to za pomocą Vine Server, działa dobrze.

Ponieważ używam tego komputera wyłącznie do celów terminalowych, stworzyłem skrypt, który automatycznie dokonuje szybkiej zmiany użytkownika po zalogowaniu.

#!/bin/bash
/System/Library/CoreServices/Menu\ Extras/User.menu/Contents/Resources/CGSession -suspend

Umieściłem to w przełączniku / opt / fastswitch

potem w Terminalu

sudo chmod + x fastswitch

Następnie dla każdego użytkownika dokonałem szybkiego przełączania jednego z programów startowych na kontach, [nazwa konta], elementy logowania.

Teraz port 5900 zawsze domyślnie loguje się do użytkownika!

Jeśli zrobisz to z użytkownikiem, który również fizycznie korzysta z komputera, przejdzie w stan szybkiego przełączania użytkownika, w którym będzie musiał ponownie się ponownie zalogować.


3

Coderebel tworzy serwer terminali iRAPP . W przeciwieństwie do Aqua Connect Terminal Server (ACTS), cena jest podana na stronie, która od tego postu wynosi 298 $. iRAPP obecnie obsługuje Snow Leopard, podczas gdy ACTS mówi „w pełni kompatybilna wersja… nie jest obecnie dostępna”. Też nie próbowałem, ale chciałem dodać informacje, które znalazłem w tym pytaniu.


Jest teraz 358,00 $ dla 2 użytkowników. Brzmi dla mnie jak niska cena. Możesz prawie kupić za to drugi Mini i masz mniej rywalizacji o zasoby komputerowe.
iconoclast

0

Prawdopodobnie możesz uruchomić także kilka instancji serwera VNC, które, jak sądzę, są podobne do sugerowanej powyżej wersji Vine. Wygląda na to, że może być konieczne uzyskanie licencji, aby móc to zrobić za pomocą realVNC w systemie Mac OS X, chociaż wersja „wielokrotnego wystąpienia” systemu Linux jest bezpłatna.

Korzystanie z wbudowanego zdalnego udostępniania z klientem tightvnc może również wymagać ustawienia kodowania na „hextile”: http://blandname.com/2006/11/03/how-to-connect-to-a-mac-remote-desktop -using-vnc

Należy również zauważyć, że niektóre osoby zgłosiły „większy” sukces, używając remotix jako swojego klienta z systemu Windows na OS X lion: https://discussions.apple.com/thread/3190260?start=180&tstart=0

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.