Antystatyczne pasy na nadgarstek: czy są tego warte?


25

Czy podczas pracy na sprzęcie używasz antystatycznego paska na nadgarstek ?

Czy oni naprawdę działają?

Czy kiedykolwiek usmażyłeś sprzęt, który zostałby zaoszczędzony, gdybyś go nosił?

Wiem, że niektórzy ludzie noszą je religijnie, a inni twierdzą, że to strata czasu.

Jaki jest pogląd społeczności?


2
Pamiętaj, że „widok społeczności” nie jest tak naprawdę istotny, jeśli nie zgadza się z faktyczną fizyką ....
Bob Cross

Jednak opinia społeczności ma znaczenie, jeśli oceniasz wartość. Trochę jak pytanie: czy RAID x jest tego wart? Lub czy przeglądanie z wyłączoną obsługą Javascript jest tego warte? Zależy to oczywiście od sytuacji, ale tylko dlatego, że mogą się zdarzyć złe rzeczy , nie oznacza, że tak się stanie i dlatego należy rozważyć ryzyko w stosunku do środków ostrożności.
Charles Roper

Odpowiedzi:


29

Oto, gdzie doświadczenie może cię sprowadzić na manowce. Wyładowania statyczne mogą powodować częściowe przepalenia w liniach nanometrycznych wewnątrz układu. Więc część może nie zawieść natychmiast. Ale z pewnością może powodować przedwczesne awarie. Więc jeśli twoje doświadczenie mówi ci, że nigdy nie „usmażyłeś” żadnych części podczas pracy nad nimi - nie wiesz, ile z nich przedwcześnie zawiedzie. Zawsze używam pasków w profesjonalnym środowisku, ale w przypadku domowych produktów o niskiej wartości zazwyczaj po prostu się uziemiam.


15
+1,000 - Młodzi inżynierowie muszą wiedzieć, że uszkodzenia statyczne mogą i będą występować, a które nie zostaną natychmiast zauważone, a wyładowanie statyczne wymagane do uszkodzenia układu scalonego jest mniejsze niż ładunek statyczny, który można zobaczyć, poczuć lub usłyszeć, gdy wystąpi. To, że nie wyczuwasz elektryczności, nie oznacza, że ​​nie uszkadzasz komponentów. Nie warto poświęcać czasu na rozwiązywanie problemu - karta graficzna działa przez większość czasu, więc spędzasz godziny instalując oprogramowanie, sterowniki, próbując sprawdzić, czy występuje konflikt z innym zasobem itp. Nie warto.
Adam Davis

2
+1 Nigdy nie dowiesz się, kiedy uszkodziłeś żeton ...
Oskar Duveborn

Czy istnieją jakieś badania lub inne dowody naukowe na poparcie tego? Nie odrzucam roszczenia, po prostu interesują mnie dowody. Interesujące byłoby przeprowadzenie długoterminowego badania z 3 grupami: grupą z opaską na nadgarstek, opaską bez nadgarstka, ale przyjmującą inne środki ostrożności oraz grupą kontrolną, która nic nie wie o eksperymencie. Następnie porównaj wskaźniki awaryjności sprzętu w grupach.
Charles Roper

Byłoby interesujące zobaczyć wynik takiego badania. Kiedy pracowałem w dużej firmie elektronicznej jako inżynier elektryk, jeden klient miał bardzo rygorystyczne wymagania jakościowe, więc inżynierowie ds. Rozwoju analizowali każdą awarię, aby znaleźć przyczynę. Zwłaszcza jak wskazał Adam Davis powyżej, pewne uszkodzenia statyczne mogą wystąpić bez świadomości ludzi. Zespół pod mikroskopem zaobserwował uszkodzenie statyczne podczas analizy awarii.
Knox

2
Charles i Knox, przejdź na stronę esda.org/esd_fundamentals.html Jest to standard branżowy wsparty milionami dolarów kontroli wadliwych części.
Tim Williscroft,

8

Nigdy go nie nosiłem i nigdy nie usmażyłem niczego, o czym jestem świadomy.

Zawsze upewniam się, że dotykam zasilacza i uziemiam się (w stosunku do komputera) przed dotknięciem któregokolwiek z elementów wrażliwych na ładunki elektrostatyczne.

Gdybym pracował w bardzo statycznym środowisku - dużo dywanów, zimnego suchego powietrza itp., Potencjalnie ponownie rozważyłbym (lub uziemił ławkę), ale prawdopodobnie unikałbym tego rodzaju miejsca dla mojego miejsca pracy.5

Nie mogę powiedzieć, czy udało im się zaoszczędzić sprzęt, nad którym pracowałem, ale podejrzewam, że zrobili mi coś dobrego, gdy (za moich stażystów) udało mi się porazić prądem starym zasilaczem AT. Myślę, że ta antystatyczna opaska stanowiła dobrą ziemię dla ładunku, a nie przecięła mi piersi. Więc jeśli jesteś młodym idiotą, który odłącza niewłaściwy zasilacz, zdecydowanie powinieneś go nosić!


Ach .. świetny punkt! +1
squillman

1
W rzeczywistości NIE uziemienie ZAPOBIEGA porażeniu prądem.
vartec

1
Prawidłowo działający pasek ESD powinien zawierać rezystor dużej wartości, aby nie stanowił zagrożenia porażeniem prądem.
Michael Kohne

5
  • Czy podczas pracy na sprzęcie używasz antystatycznego paska na nadgarstek?

Tak.

  • Czy oni naprawdę działają?

Tak.

  • Czy kiedykolwiek usmażyłeś sprzęt, który zostałby zaoszczędzony, gdybyś go nosił?

Tak. Dawno, dawno temu. To bardzo szybko sprawiło mi problem w bardzo bolesny sposób.

  • Wiem, że niektórzy ludzie noszą je religijnie, a inni twierdzą, że to strata czasu.

Jeśli nie obchodzi Cię ilość sprzętu, który chcesz chronić, to tak, to strata czasu.

Smażenie wysokiej klasy karty kontrolera RAID za 800 USD, ponieważ ktoś nie podjął antystatycznych środków ostrożności, no cóż ... powiedzmy, że był to zły wybór.

Teraz noszę jeden za każdym razem, gdy pracuję na sprzęcie.

Usmażenie obwodu zajmuje tylko kilkaset woltów. Aby poczuć wyładowanie statyczne, musisz mieć tysiące woltów. Innymi słowy, możesz łatwo zabijać żetony, nie wiedząc o tym.


4

Pracując na własnym sprzęcie, nigdy nie zawracam sobie głowy jego noszeniem, ani też nigdy nie miałem problemu. Ale kiedy jestem w pracy i bawię się serwerami i pamięcią masową klasy korporacyjnej, które kosztują ponad 00 000 USD, zazwyczaj noszę jeden.

W rzeczywistości wiele części zamiennych, które teraz otrzymuję (a mianowicie z urządzenia sieciowego), to gówniany jednorazowy pasek statyczny. Kiedy to robią, pokazuje ci, że nie tylko doceniają użycie jednego, ale także nie daje wymówki, aby go nie używać.

Powiedziałbym, że w twoim najlepszym interesie byłoby korzystanie z niego podczas pracy na czyimś sprzęcie, ale korzystanie z własnego uznania podczas pracy na własną rękę.


Problem z „Nigdy nie miałem problemu” polega na tym, że wiele problemów spowodowanych przez ładunki elektrostatyczne jest trudnych do wykrycia, przerywanych i wkurzających. Zasadniczo jest to klasyczne uprzedzenie potwierdzające: „Słuchaj, znów mi się to udało. Te rzeczy muszą być fałszywe!”
Bob Cross

4

Osobiście ich nie noszę, ale po prostu upewnij się, że wcześniej się uziemiłem. Nigdy nie smażyłem żadnego sprzętu od elektryczności statycznej (szok, zupełnie inna historia ...). JEDNAK widziałem WIELU mikrokontrolerów opiekanych w naszym laboratorium elektronicznym. Jeśli wejdziesz do tego laboratorium bez paska antystatycznego, zostaniesz spisany.


2

Uziemienie się na zasilaczu działa, ale tylko wtedy, gdy zasilacz jest nadal podłączony! Pasek na rękę jest dobry, jeśli jest prawidłowo podłączony do ziemi. Nie jest to również zwarcie, ale zamiast tego jest to ścieżka wysokiego oporu, aby stopniowo rozproszyć istniejący ładunek i zapobiec gromadzeniu się nowego ładunku. Lubię te, które są dostarczane z wtyczką do podłączenia do gniazdka. Posiadają diodę LED, która potwierdza, że ​​uziemienie gniazdka jest prawidłowe, klips do przymocowania do obudowy komputera i pasek na rękę. Ludzie słusznie wskazują, że ESD nie jest pojedynczą jasną iskrą, która zabija chip, ale jest stopniowym uszkodzeniem, które skraca żywotność elementu.


1

IMHO, lepiej przede wszystkim zapobiegać gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych. Jeśli nosisz bawełniane ubrania, nie powinieneś mieć żadnych narostów.


1

Nie wiem na pewno, czy uziemienie nadgarstka zapewnia odpowiednią ochronę. Ale mogę powiedzieć, że z ciekawością usmażyłem kontroler dysku twardego MFM. Dotknięcie części planszy, gdy była włączona, sprawiało, że światło napędu migotało ... aż przestało migać.

Zasadniczo podchodzę do całej elektroniki z szacunkiem. Przed dotknięciem czegokolwiek wrażliwego najpierw dotykam uziemionej powierzchni, takiej jak podwozie. Deski, karty pamięci itp. Trzymam tylko za zewnętrzne krawędzie, aby uniknąć dotknięcia metalowych styków. Unikam przebywania w pobliżu wszystkiego, co jest naładowane statycznie, takiego jak niektóre rodzaje mebli, koce itp.


1

Miałem szczęście; jedynym sprzętem, jaki kiedykolwiek usmażyłem, było wylanie drinka na klawiaturę i wypalenie układu kontrolera klawiatury na płycie głównej. Moje podejście do pasków antystatycznych to palenie, jeśli je masz.


1

Mam obok siebie komputer, który zamyka się pod ciężkim dyskiem IO. Zaczęło to robić po zainstalowaniu karty sieciowej. Tak, mam „smażony” sprzęt, który zostałby zapisany za pomocą paska.


0

Pracowałem dla dużej firmy sprzętowej (jako programista), w której wszyscy nowi pracownicy musieli wziąć udział w tutorialu ESD i zaliczyć quiz w ciągu pierwszych kilku dni przed rozpoczęciem prawdziwej pracy. Pomimo całej tej ostrożności i ostrzeżeń o niebezpieczeństwach związanych z ładunkami elektrostatycznymi, nie sądzę, żebym kiedykolwiek widział kogoś, kto nosi opaski lub używa mat anty-ESD, czy czegokolwiek innego.

Nawet pracując na własnych maszynach w domu, po prostu dotykam podwozia, zanim zacznę cokolwiek pracować i nigdy nie zniszczyłem żadnego sprzętu. Oczywiście powinieneś kierować się zdrowym rozsądkiem i zwracać uwagę na to, czego dotykasz, ale w przeważającej części obawy dotyczące wyładowań elektrostatycznych są zwykle rozwiewane nieproporcjonalnie.


0

Jeśli trzymasz się z dala od ubrań, które gromadzą ładunki elektrostatyczne (jak polar) i jesteś ostrożny, powinno być w porządku. Robię to cały czas w domu, ale kiedy pracuję na serwerze lub czymś, co naprawdę ma znaczenie, ZAWSZE używam opaski na rękę podłączonej do chassi.

Jeśli po prostu wpycham kilka drążków pamięci RAM w domu, po prostu dotykam metalowego chassi i trzymam go podczas pracy, w ten sposób jestem uziemiony przez komputer.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.