Zezwalaj SCP, ale nie faktyczne logowanie przy użyciu SSH


62

Czy istnieje sposób skonfigurowania użytkownika na komputerze z systemem Linux (w tym przypadku Centos 5.2), aby mógł używać scp do pobierania plików, ale nie może zalogować się do serwera za pomocą SSH?


Próbowałem ustawić powłokę logowania na / bin / false, ale to po prostu przestaje działać scp.
DrStalker,

Odpowiedzi:


44

Powłoka rssh ( http://pizzashack.org/rssh/ ) została zaprojektowana właśnie do tego celu.

Ponieważ RHEL / CentOS 5.2 nie zawiera pakietu dla rssh, możesz zajrzeć tutaj, aby uzyskać RPM: http://dag.wieers.com/rpm/packages/rssh/

Aby go użyć, po prostu ustaw go jako powłokę dla nowego użytkownika:

useradd -m -d /home/scpuser1 -s /usr/bin/rssh scpuser1
passwd scpuser1

.. lub zmień powłokę na istniejącą taką jak ta:

chsh -s /usr/bin/rssh scpuser1

... i edytuj, /etc/rssh.confaby skonfigurować powłokę rssh - szczególnie allowscplinię odkomentowania , aby umożliwić dostęp SCP wszystkim użytkownikom rssh.

(Możesz także użyć chroot, aby zatrzymać użytkowników w ich domach, ale to inna historia).


to niesamowite - szukałem też czegoś takiego od dłuższego czasu
ostrzega

6
pomysł za rssh jest fajny, ale iirc rssh nie był cudem bezpieczeństwa pod względem programowania. Proste google na „rssh exploit” daje więcej wyników, niż jestem w stanie ...
wzzrd

7
scponly jest mniej więcej tym samym i najwyraźniej mniej podatnym na exploity: sublimation.org/scponly/wiki/index.php/Main_Page
François Feugeas

scponly prawdopodobnie przeniósł się na github. Link do sublimacji nie działa. github.com/scponly/scponly/wiki
spazm 13.09.2013

38

Spóźniłem się z tym, ale możesz użyć kluczy ssh i podać dokładne polecenie dozwolone w ich pliku ~ / .ssh / Author_keys, np.

no-port-forwarding, no-pty, command = "scp source target" ssh-dss ...

Może być konieczne użycie ps do celu, aby ustawić właściwe ustawienia poleceń.

PS: Jeśli uruchomisz testowe polecenie scp z „-v”, zobaczysz coś takiego

debug1: Sending command: scp -v -t myfile.txt

Zauważysz, że „-t” jest nieudokumentowaną opcją scp, używaną przez program na drugim końcu. To daje wyobrażenie o tym, co należy umieścić w uprawnionych kluczach.

EDYCJA: Możesz znaleźć więcej informacji (z kilkoma linkami) w tym pytaniu StackOverflow .

Oto działający przykład tego dla użytkownika o nazwie backup_userpo stronie serwera.

~backup_user/.ssh/authorized_keys treść po stronie serwera (z pewnymi dodatkowymi ograniczeniami bezpieczeństwa):

no-port-forwarding,no-X11-forwarding,no-agent-forwarding,no-pty,command="scp -v -r -d -t ~/CONTENT" ssh-rsa AAAAMYRSAKEY...

Utwórz link w ~ backup_user /, który prowadzi do katalogu, w którym zawartość powinna być dostępna.

$ ln -s /path/to/directory/with/accessible/content ~backup_user/CONTENT

Teraz po stronie klienta powinno działać następujące polecenie:

scp -v -r -P 2222 -i .ssh/id_rsa_key_file path/to/data backup_user@SERVER:~/CONTENT

Co robi to polecenie:

 • Wyświetla pełne informacje ( opcja : możesz usunąć -vzarówno z pliku polecenia, jak i pliku autoryzowanych_kluczy)
 • Rekurencyjnie kopiuje zawartość ścieżki / do / danych. ( opcjonalnie : możesz usunąć -rzarówno plik polecenia, jak i plik autoryzowanych_kluczy, jeśli nie chcesz tworzyć kopii rekurencyjnej)
 • Używa portu 2222 do łączenia się z serwerem ( opcja : możesz usunąć -P 2222z polecenia)
 • Wykorzystuje i plik tożsamości do automatyzacji połączenia ( opcjonalnie : można usunąć-i .ssh/id_rsa_key_file
 • Treść path/to/datazostanie skopiowana do/path/to/directory/with/accessible/content/

Aby utworzyć kopię pliku (lub kilku) z serwera na klienta, należy utworzyć skrypt powłoki, który obsługuje to w sposób opisany tutaj


1
Co powstrzyma użytkownika przed przeszukaniem pliku uprawnionych kluczy? Czy można ograniczyć fakt, że użytkownik nie jest właścicielem?
Dan

1
@ Dan - Powinno być możliwe ustawienie uprawnień tylko do odczytu dla pliku autoryzowanych_kluczy, tj. chmod 400 ~/.ssh/authorized_keys.
Roger Dueck,

Powinieneś także zrobić ~/.bashrc(i cokolwiek innego, co Bash wykonuje) i ~/.ssh/rctylko do odczytu. Ale jeśli złośliwy użytkownik ma dostęp do rsync lub sftp, nadal może go usunąć ~/.bashrci przesłać nowy. Ponieważ jest trudny do ochrony, odradzam tę metodę ( command="...").
pkt

31

Jestem trochę spóźniony na imprezę, jednak zasugeruję, abyś przyjrzał się ForceCommanddyrektywie OpenSSH.

Subsystem sftp internal-sftp

Match group sftponly
     ForceCommand internal-sftp

To prawda, że ​​jest to SFTP, a nie SCP, ale osiąga ten sam cel, bezpieczniej niż w przypadku ograniczonej powłoki. Dodatkowo możesz chrootować użytkownika, jeśli chcesz.


2
dodaj sekcję „ chrootDirectory %hi” AllowTcpForwarding nopo meczu, aby zmusić użytkowników sftponly do chrootowania w swoim domu. należy pamiętać, że mecz powinien (musi!) być ostatnią sekcją konfiguracji ssh, a opcje to opcje tylko dla dopasowanych użytkowników
higuita

4
ForceCommand internal-sftp -u 0077 -d /uploaddirmoże jeszcze bardziej je zahartować, wymuszając umask w katalogu do przesyłania. W połączeniu z „ChrootDirectory” tworzy bardzo kontrolowane, izolowane środowisko przesyłania. Uwaga dodatkowa: jeśli chcesz, aby działały, domyślny katalog i umask muszą być ustawione w ForceCommand, a nie w Subsystemdyrektywie.
Marcin

Dłuższy artykuł wyjaśniający to jest dostępny na debian-administration.org/article/590/…
koppor

7

Poleciłbym używać scponly.

Jest to ograniczona powłoka, która pozwala użytkownikom robić tak, jak to brzmi, pliki SCP na serwerze, ale nie logować się. Informacje i pliki do pobrania kodu źródłowego dla oprogramowania są dostępne tutaj, a wstępnie skompilowane pakiety RPM są dostępne za pośrednictwem Repozytoria EPEL YUM .

Po zainstalowaniu będziesz musiał skonfigurować każde konto użytkownika, do którego chcesz ograniczyć dostęp, aby korzystać z nowo zainstalowanej ograniczonej powłoki. Możesz to zrobić ręcznie za pomocą / etc / passwd lub użyć następującego polecenia: usermod -s /usr/bin/scponly USERNAME


Popieram to. scponlyjest specjalnie zaprojektowany do tego celu.
UtahJarhead,

1
scponly wydaje się martwy. wygląda na to, że debian go usunął: packages.debian.org/search?ke words=scponly, a kod na github też nie działa. Dalsza dyskusja: serverfault.com/questions/726519/…
koppor


3

Bardzo późno na imprezę, ale po prostu ustaw powłokę użytkownika git na / usr / bin / git-shell. To ograniczona powłoka, która nie pozwala na interaktywne logowanie. Nadal możesz zalogować się do użytkownika za pomocą polecenia „su -s / bin / bash git” lub dowolnej innej nazwy użytkownika git.


2

Używamy powłoki psudo o nazwie scponly na naszych bezpiecznych serwerach ftp dla użytkowników, którzy chcą tylko móc skanować pliki, ale nie logować się.


2

Znalazłem dobry sposób na użycie funkcji command = "..." w pliku autoryzowanych_kluczy. (Sugerowane mi przez tę stronę )

Polecenie, które uruchomisz, to polecenie sprawdzające argumenty rozpoczynające się od scp (i rsync).

Oto plik autoryzowanych_kluczy:

# authorized_keys
command="/usr/local/bin/remote-cmd.sh" ssh-rsa.....== user@pewpew

Oto zawartość pliku remote-cmd.sh:

#!/bin/bash
# /usr/local/bin/remote-cmd.sh
case $SSH_ORIGINAL_COMMAND in
 'scp'*)
  $SSH_ORIGINAL_COMMAND
  ;;
 'rsync'*)
  $SSH_ORIGINAL_COMMAND
  ;;
 *)
  echo "Access Denied"
  ;;
esac

Wydaje mi się, że prawdopodobnie nadal musisz chronić plik autoryzowanych_kluczy użytkownika, ale moim celem było posiadanie klucza bez hasła, którego mógłbym użyć do tworzenia kopii zapasowych, bez konieczności tworzenia nowego użytkownika, i aby klucz nie dawał powłoki (ok, łatwo)


3
To całkiem fajne - ale wyobrażam sobie, że można to obalić, wydając polecenie, które wykonuje scp, a następnie uruchom skrypt!
davidgo,

@davidgo przygotowując $ SSH_ORIGINAL_COMMAND z exec może rozwiązać tę lukę, zakładając, że scp i rsync nie próbują uruchamiać wielu programów (w takim przypadku to by to zepsuło)
Phil

Również należy zrobić ~/.ssh/authorized_keys, ~/.bashrc(i co tam jeszcze Bash wykonuje) i ~/.ssh/rctylko do odczytu dla użytkownika. Ale jeśli złośliwy użytkownik ma dostęp do rsync lub sftp, nadal może go usunąć ~/.bashrci przesłać nowy. Ponieważ jest trudny do ochrony, odradzam tę metodę ( command="...").
pkt

1
@pts możesz sprawić, że zarówno pliki rc, jak i zawierające je katalogi będą własnością kogoś innego niż użytkownik (nikt?) i nie będą zapisywane przez użytkownika. Ale w tym momencie lepiej użyć czegoś dedykowanego, takiego jak rssh. Wow, właśnie zdałem sobie sprawę, że to moja odpowiedź! To jest stare! Ha ha!
Phil

Nie zapominaj, że scp -S ... i rsync -e ... pozwalają użytkownikowi wykonywać dowolne polecenia. Więc powinieneś sprawdzić argumenty w $ SSH_ORIGINAL_COMMAND przed jego wykonaniem. Więcej informacji tutaj: exploit-db.com/exploits/24795
pts

1

Zmień powłokę logowania użytkownika na coś ograniczającego, co pozwala użytkownikowi uruchamiać tylko scp , sftp-server i rsync , a także sprawdza, czy niebezpieczne argumenty nie są dozwolone (np. Scp -S ... i rsync -e .. . są niebezpieczne, zobacz tutaj: http://exploit-db.com/exploits/24795 ). Przykład takiej restrykcyjnej powłoki logowania:

Możesz uruchomić jeden z nich w chroot lub w innym ograniczonym środowisku (np. Nsjail w systemie Linux), aby wyłączyć dostęp do sieci i ułatwić (na białej liście) kontrolę, które katalogi mogą być odczytywane i / lub zapisywane.

Nie polecam korzystania command="..."z ~/.ssh/authorized_keys, bo bez starannej dodatkowej ochrony (takich jak chmod -R u-w ~na użytkownika) złośliwy użytkownik może przesłać nową wersję ~/.ssh/authorized_keys, ~/.ssh/rclub ~/.bashrc, a zatem może zawierać i wykonywanie dowolnych poleceń.


0

To nie jest najbardziej wdzięczne rozwiązanie, ale możesz wrzucić coś takiego do .bashrc użytkowników

if [ "$TERM" != "dumb" ]; then
 exit
fi

Przekonałem się, że użytkownicy SCP otrzymują TERM „głupi”, a inni zwykle otrzymują vt100.

Wyobrażam sobie, że użytkownik może prawdopodobnie przeskanować nowy plik .bashrc, co sprawia, że ​​nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale w przypadku szybkiego i brudnego rozwiązania to zadziała


1
Zdecydowanie odradzam proponowane rozwiązanie, ponieważ złośliwy użytkownik jest zbyt łatwy do obejścia (np. Poprzez przesłanie innego ~/.bashrc). Jest także niestabilny w tym sensie, że być może nowsze wersje OpenSSH ustawiłyby TERMzmienną inaczej, lub niektóre ustawienia konfiguracji sshd mogą mieć wpływ TERM.
pkt

1
Ehhh ... ssh -o SetEnv TERM=dumb yourserver bash??
ulidtko
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.