Fibre Channel: taśma LTO zostaje zastąpiona przy resecie magistrali


4

Mamy sytuację u naszego klienta, którą chciałbym lepiej zrozumieć.

Oto co się stało:

  • Biblioteka z napędami taśm LTO jest podłączona do środowiska Fibre Channel
  • Oprogramowanie do archiwizacji działające na systemie Windows Server 2008 zapisuje dane na taśmach
  • W pewnym momencie taśma została przewinięta do tyłu, ale oprogramowanie nie wiedziało o tym, a zapis kasował taśmę
  • Sytuację wykryto poprzez porównanie oczekiwanej pozycji na taśmie z rzeczywistą

Nie mam szczegółów na temat dostawców sprzętu.

Wygląda na to, że w napędzie taśm nastąpił reset, który spowodował przewinięcie taśmy, ale sytuacja ta nie została zgłoszona jako błąd z powrotem do sterownika i oprogramowania, więc oprogramowanie przyjęło, że zapis się powiódł.

Czytałem dużo dokumentacji, aby zrozumieć, dlaczego tak się stało, ale nie mogę wyciągnąć ostatecznych wniosków, aby pomóc klientowi.

  • Czy karta FC HBA lub sama może włączyć retransmisję zapisu SCSI po zresetowaniu magistrali?
    • Czy coś takiego można skonfigurować?
  • Czy FC HBA lub przełącznik zignorowały zgłoszoną uwagę jednostki?
  • Czy można winić sterownik systemu operacyjnego?
  • Czy ten sprzedawca jest specyficzny?

Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś mógł podać mi wskazówki, co dalej.


Wydaje się to pasować do twojej sytuacji: serverfault.com/questions/237281/…
Andrew Henle,

@AndrewHenle: Nie wydaje mi się. Moje pytanie dotyczy niechcianego zwijania taśmy niezauważanego podczas zapisywania danych na taśmie w środowisku FC.
matejk

W przeszłości spędziłem kilka lat administrując dużym wdrożeniem bibliotek taśm z napędami LTO i nigdy nie widziałem tego, co opisujesz. To, co wydaje się być głównymi różnicami między twoją konfiguracją a tą, którą administrowałem, to użycie przełącznika FC w konfiguracji i to, że używasz systemu Windows. Jeśli interfejs API używany przez system Windows do zapisu na napędy taśmowe jest podobny do systemu Linux, istnieje całkiem prosty sposób na wprowadzenie błędu, który czasami pomija błędy i powoduje uszkodzenie danych, ale nigdy nie widziałem, aby tracił dane - tylko uszkadzał je podczas zapisu.
kasperd 12.04.16

Moje pierwsze przypuszczenie, co się stało, byłoby takie, że w jakiś sposób dwa hosty podłączone do tego przełącznika FC próbowały jednocześnie używać tego samego napędu - być może w związku z błędem oprogramowania powodującym pominięcie warunków błędu.
kasperd 12.04.16

1
Czy napęd taśm jest dostępny dla więcej niż jednego hosta za pośrednictwem FC? Czy sprawdziłeś dzienniki błędów napędu taśmowego za pomocą narzędzi diagnostycznych napędu taśm dostawcy? Ponadto dyski można skonfigurować tak, aby nie były przewijane po zresetowaniu urządzenia. Co to jest napęd taśmowy i jakie to oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych? Czy skontaktowałeś się ze sprzedawcą oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych? Wydaje się dziwne, że nadpisanie w ogóle się zdarzyło, ponieważ oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych w przedsiębiorstwach, z którego zwykle korzystam, okresowo sprawdza napęd taśmowy w poszukiwaniu logicznej pozycji taśmy i sprawdza, czy odpowiada ona ilości danych zapisanych do tej pory na taśmie.
Eterfish

Odpowiedzi:


3

Jest to znany problem z napędami taśmowymi i ich łatwym przewijaniem do tyłu przez samo patrzenie w bok na urządzenie (tj. Otwieranie go w niewłaściwy sposób - za pomocą urządzenia do przewijania - np. W celu sprawdzenia stanu).

Przynajmniej jeden znaczący element oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych w systemie UNIX jest tak zaniepokojony, że po prostu po raz drugi odmawia zapisu na taśmie, dopóki taśma nie będzie gotowa do skasowania; to z Amanda FAQ (które konkretnie wymienia resety magistrali jako obszar problemu):

Dlaczego Amanda nie dołącza się do taśmy?

Jedna seria Amanda = jedna (zestaw) taśm. Amanda raz otwiera urządzenie taśmowe, zapisuje wszystkie obrazy i oznaczenia plików, a raz zamyka urządzenie. Używając tej sekwencji, nie ma możliwości, aby inne programy przerwały sekwencję i przewinęły taśmę, bez zauważenia Amandy.

Wykonanie „mt -f / dev / st0 status” może wystarczyć, a nawet „sprawdzać codziennie”. Ponadto błąd, taki jak reset magistrali scsi, oznacza przewijanie do tyłu.

Jeśli Amanda zamknie i ponownie otworzy napęd taśm dla każdego obrazu kopii zapasowej, istnieje okno podatności na przypadkowe przewinięcie taśmy, a następny obraz zastąpi wszystkie dobre kopie zapasowe na taśmie. I nie wiedziałbyś, gdybyś nie próbował przywrócić z taśmy.

Podczas dołączania do taśmy istnieje możliwość, że między momentem, w którym Amanda ustawi się na ostatnim obrazie (co nie jest już tak naprawdę trywialne!), A otwarciem urządzenia do zapisu, nastąpi przewijanie taśmy, w takim przypadku Amanda z radością usuń WSZYSTKIE taśmy, które mogą zawierać kopie zapasowe na wiele dni.

Bacula podobnie rozwiązuje ten problem, nigdy nie zamykając urządzenia taśmowego, więc nikt inny nie może go nieprawidłowo otworzyć podczas ładowania taśmy. Ale to nie rozwiązuje problemu resetu magistrali.

Zasadniczo jest to problem i jest trudny. Mogę argumentować, że twój sprzęt do tworzenia kopii zapasowych powinien być wystarczająco solidny, aby nie zdarzały się często; jeśli FC wydaje się szczególnie podatny na to, nadszedł czas, aby kupić napęd taśmowy SAS lub przynajmniej bezpośrednio podłączyć napęd taśmowy do serwera kopii zapasowej, aby usunąć przełączniki światłowodowe itp. ze ścieżki. Poza tym nie widzę, jak możesz zrobić o wiele więcej, niż masz, ponieważ złapałeś problem przed zwykłym punktem, tj. „ Nasze przywracanie nie działa, jesteśmy zepsute ”.


Dzięki za odpowiedź. Czy masz konkretne informacje na temat tego, co może się zdarzyć w środowisku TC, co się wydarzyło?
matejk 12.04.16

1
@matejk TC environment?
MadHatter

Osobiście spędzam lata administrując dużym systemem do tworzenia kopii zapasowych za pomocą dysków LTO-4 i nigdy nie widziałem tego problemu. Ten system chętnie dołączałby do wcześniej napisanych taśm i dokonywał odczytów weryfikacyjnych. Wygląda więc na to, że twórcy tego systemu znaleźli sposób na uniknięcie problemu.
kasperd

@MadHatter: Przepraszam, oczywiście, że miałem na myśli FC (kanał światłowodowy).
matejk 12.04.16

1
@kasperd to w porządku i trzy okrzyki dla Ciebie i Twojego zespołu za zrobienie czegoś eleganckiego. Chciałbym tylko, aby więcej komercyjnych - i darmowych - programów do tworzenia kopii zapasowych zrobiło to jako kontrolę końcową.
MadHatter
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.