Ustalanie daty ważności taśmy czyszczącej LTO?


19

Mam kilka napędów taśm LTO i używam taśm czyszczących zgodnie z wymaganiami, ale żywotność taśm czyszczących nie jest tak przewidywalna, jak bym się spodziewał. Szukam sposobu na sprawdzenie systemu, czy będzie to robot (Quantum i6000), czy Veritas Netbackup, aby sprawdzić, czy taśma rzeczywiście wygasła.

Szczerze mówiąc, nie jestem do końca pewien, co powoduje wygasanie taśmy - zakładam, że nawija się do końca i zatrzymuje, więc nie używa ponownie poprzednio używanej sekcji. Obecnie Netbackup przechowuje liczbę „dostępnych operacji czyszczenia” w polu „liczby zamontowanych razy”, która zawsze zaczyna się od 50, ale zauważyłem, że taśmy czyszczące mogą wygasnąć po zaledwie 15 cyklach czyszczenia, być może w przypadku szczególnie brudnego napęd. Dzięki.


3
Cóż, autoloader czy nie? Jeśli zostanie załadowany ręcznie, poćwicz użytkownika, tak jak podczas czyszczenia paska czyszczącego. (z jednej strony na drugą) Kaseta jest zakończona, a taśma wysuwa ją automatycznie bez cyklu czyszczenia.
yagmoth555 - GoFundMe Monica

Jest to ładowarka sterowana robotami (Quantum i6000) ... jedynym ręcznym procesem jest podawanie taśm do osłony I / E, a następnie robot obsługuje je stamtąd.
Tim S.

1
Nie umiem odpowiedzieć na pytanie. Ale może uda mi się wyjaśnić jedno nieporozumienie. Kasety LTO są jedno-rolkowe. W napędzie jest drugi kołowrotek. Oznacza to, że taśma LTO (w tym taśma czyszcząca) musi zostać zwinięta na rolce we wkładzie, zanim będzie można ją wyjąć z napędu. Wyjmowanie kasety, gdy na szpuli napędu nadal znajduje się taśma, spowoduje jej uszkodzenie. Więc z wiatrem do końca i zatrzymuje wyjaśnienie nie brzmi prawdopodobnie.
kasperd

Dzięki - od tego czasu dowiedziałem się o taśmach LTO - ale nic nie wskazuje na to, ile razy można to skutecznie wykorzystać. Ostatecznie wybraliśmy dowolny numer (50 zalecany przez dostawcę napędu) i odrzuciłem go po tylu zastosowaniach.
Tim S.

Liczba przypadków, w których napęd może być efektywnie wykorzystywany, zależy od środowiska, w którym jest eksploatowany. Niestety nie ma łatwego sposobu na określenie stanu taśmy czyszczącej lub skuteczności jej działania po wielu cyklach czyszczenia. My także zdecydowaliśmy się na „50 zastosowań” zgodnie z zaleceniami dostawcy. Taśmy czyszczące są przepuszczane przez różne głowice napędu, aby zbierać kurz i zanieczyszczenia. Są w stanie to zrobić skończoną liczbę razy, zanim przestaną skutecznie działać. (Pomyśl o nich jak o szmatce czyszczącej, która brudzi się przy dłuższym użytkowaniu).
blacklight

Odpowiedzi:


1

Bardzo proste dzięki kasecie czyszczącej IBM LTO i serwerowi Tivoli. (co oznacza, że ​​może się nieco różnić w zależności od używanej kombinacji sprzętowej), ale polecenie, którego używam, to po prostu:

query libvolume f=d 

Lub gdy włączone jest „automatyczne czyszczenie”, dostęp do użycia można uzyskać poprzez:

 Main Menu > Usage Statistics > Cleaning Cartridge Usage 

Powodzenia i miłej zabawy.

Aha, a okres przydatności / zastosowania zależy od produkcji, nigdy nie przekraczam 50. Denerwuję się przy około 40 zastosowaniach.

Edycja / aktualizacja: Potwierdzona etykieta kwantowej taśmy czyszczącej mówi, że maksymalne użycie wynosi 50. LTO Tandberg i Fujifilm nie mają odpowiednio oznaczonych taśm czyszczących, które zawierają zalecenia dotyczące użytkowania.


1

Oficjalnym zaleceniem Quantum jest przekazanie tego zadania aplikacji do tworzenia kopii zapasowych:

Czyszczenie napędu taśm LTO (obsługa kwantowa).

Zasadniczo oznacza to, że oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych musiałoby obsługiwać okres przechowywania / wygasania taśm czyszczących z kodami kreskowymi. Jeśli dobrze pamiętam, powinieneś być w stanie wprowadzić datę / okres ważności w Networker dla poszczególnych taśm.

Powiązane problemy z zasadami przechowywania / wygaśnięcia można znaleźć w następujących artykułach na Forum pomocy technicznej Networker:


1

Jak można tu sprawdzić , istnieją trzy rodzaje napędów Ultrium w odniesieniu do czyszczenia, typy I, S i H. Liczba czyszczenia obsługiwanych przez kasety jest całkowicie zależna od typu napędu.

Dyski typu I (od IBM) należy czyścić za pomocą kasety czyszczącej typu I (lub kasety uniwersalnej), a kaseta obsługuje tam 15 lub 50 operacji czyszczenia, kasetę I lub uniwersalną. Są to np. IBM 3580 (obsługujący 50 czyszczenia) lub IBM StorageSmart o połowie wysokości (obsługujący 15).

Napędy typu S (firmy Seagate) muszą być czyszczone za pomocą kasety czyszczącej typu S (lub kasety uniwersalnej), a tam kaseta obsługuje 50 operacji czyszczenia.

Napędy typu H (od HP) muszą być czyszczone za pomocą kasety czyszczącej typu H (lub kasety uniwersalnej), a kaseta obsługuje tam 15 operacji czyszczenia.


0

Googling nieznacznie, wydaje się, że oprócz czyszczenia inicjowanego przez Netbackup, mogą istnieć dodatkowe czyszczenia inicjowane z innego miejsca (biblioteka / napędy taśm), a niektóre dyski faktycznie wymagają regularnego czyszczenia. Możesz więc sprawdzić, czy może tak być - zakładam, że Netbackup nie wiedziałby o nich.


Tak nie jest - tylko netbackup obsługuje czyszczenie dysków. W każdym razie dzięki!
Tim S.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.