Czy administratorzy Cisco powinni rozumieć sieci klasowe?


16

Podczas nauki do egzaminu CCENT, moje materiały referencyjne poczyniły alarmującą liczbę odniesień do sieci klasy A / B / C. Na szczęście traktują po prostu klasę A / B / C jako skrót dla podsieci CIDR / 8, / 16 i / 24 i nie wspominają o niejawnej podsieci z pierwszego skryptu. Ciągle mnie to podnieca, że ​​pojawia się „klasa B” w pytaniu lub wyjaśnieniu i muszę przypominać sobie na każdym kroku, że jest tam domniemana maska ​​/ 16.

Czy jest to konwencja, która jest nadal szeroko stosowana, mimo że była przestarzała ponad dwie dekady temu? Czy muszę się do tego przyzwyczaić od moich starszych administratorów? I, być może, co najważniejsze, czy Cisco oczekuje, że certyfikowani technicy / współpracownicy / eksperci zaakceptują terminologię sieci i zastosują ją? (Zignoruj ​​ostatnie pytanie, jeśli narusza ono zasady poufności egzaminu Cisco).

Aktualizacja: po przejściu na bardziej autorytatywny przewodnik / studium stało się jasne, że Cisco oczekuje wiedzy o rzeczywistych klasowych sieciach, o ile oficjalny przewodnik poświęca im kilka rozdziałów. To sprawia, że ​​pytanie jest mniej na temat terminologii A / B / C, a więcej na temat tego, czy / dlaczego administratorzy powinni wiedzieć o klasowych sieciach.


Podczas moich lekcji komunikacji danych w szkole (wszystkie zostały zaprojektowane wokół kursów Cisco Networking Academy) adresowanie klasowe było punktem wyjścia do nauki wszystkiego innego. Podczas niektórych testów pojawiły się pytania z klasą. Jednak nie ma o tym żadnej wskazówki.
canadmos

1
Podczas gdy większość ludzi dzisiaj unika koncepcji adresowania klasowego, osobiście uważam, że warto się uczyć, zarówno z perspektywy historycznej, jak i dlatego, że uważam, że zapewnia ona dobre podstawy zrozumienia adresowania i podsieci IPv4. Nie mam problemu z tym, że ktoś się go uczy, uczy lub dyskutuje.
joeqwerty

10
Fakt, że CCENT używa A / B / C jako skrótu dla / 8/16 i / 24, mierzalnie zmniejsza wiarygodność certyfikacji w mojej książce. Czy zaufałbyś pilotowi, gdyby pytania egzaminacyjne, na które odpowiedział, użyły słowa „kierownica” w odniesieniu do jarzma kontrolnego lub „railyard” w znaczeniu „lotnisko”? Czy powinieneś mieć możliwość pisania pytań egzaminacyjnych, jeśli nie rozumiesz swojej branży?
tylerl

Nie wspominając już o książce CCNA i quizach, które zawierają TAK wiele błędów, trzeba trzymać listę błędów obok siebie, aby je zweryfikować. Niestety, nie ma żadnego innego certyfikatu w administracji sieci, który
byłby

1
IMO, jakikolwiek kurs lub materiał do nauki, który nie uczy adresowania klasowego (przynajmniej z historycznego punktu widzenia), krótko cię zmienia. Nigdy nie zrozumiałbym CIDR i VLSM, gdybym najpierw nie nauczył się i nie rozumiał adresowania klasowego. - Używamy DNS zamiast plików HOSTS, ale to nie neguje potrzeby dowiedzenia się, czym jest plik HOSTS, co robi i jak go używać, jeśli występuje sytuacja, która tego wymaga. To samo można i należy powiedzieć o adresowaniu klasowym.
joeqwerty

Odpowiedzi:


24

Powinieneś wiedzieć trzy rzeczy o routingu klasowym:

  • Ruting oparty na klasach był prostszym systemem, który został porzucony (w 1993 r.) Na długo przed tym, zanim większość ludzi usłyszała o Internecie. Najprawdopodobniej nikt tego nie znał. A jeśli którykolwiek z urządzeń sieciowych jest tak stary, powinieneś poważnie rozważyć alternatywne zatrudnienie. System wykorzystał kilka pierwszych bitów adresu do określenia swojej klasy i (pośrednio) swojej maski sieci. Zauważ, że maska ​​sieci została implikowana w klasie, nie określiła klasy. Mówiąc, że masz „klasę C w 172.16.1.0”, otrzymasz szybkie kopnięcie od każdego, kto ma nawet niejasne zrozumienie routingu klasowego.

  • Ludzie obecnie mówią, że klasy A, B i C oznaczają odpowiednio maski sieciowe / 8, / 16 i / 24. Jak powinno być oczywiste z powyższego, robią to niepoprawnie. Zwykle myślą, że dzięki temu wydają się mieć wiedzę i wiedzę na temat historii Internetu (o ironio).

  • Niektóre przejęcia pierwotnego systemu nadal istnieją. „Klasa D” (przedrostek 224–239) jest nadal multiemisją, a „Klasa E” (przedrostek 240–255) jest nadal „Zarezerwowane” lub „Eksperymentalne”. Ponadto niektóre (starsze) systemy zakładają domyślną maskę sieci na podstawie oryginalnego oznaczenia klasy; so / 8 na przykład przedrostek od 0 do 128. Jest to często bardziej irytujące niż pomocne, ale właśnie dlatego.


2
System Windows nadal wykonuje ostatnią (maska ​​domyślna). To głupie, ponieważ Windows tcp / ip ma mniej więcej tyle samo lat co CIDR
Mark Henderson

2
Zastanawiam się, czy powiedzenie „klasa A, B i C” w znaczeniu „/ 8, / 16 i / 24” jest tak dużym problemem. Być może jest to po prostu coś, co z czasem zmieniło swoje znaczenie. W tej samej kategorii, ile osób prawidłowo używa „ RJ45 ”? Nie mogę wymyślić żadnego urządzenia sieciowego ze złączem sieciowym 8P8C, które zamiast tego nie mówi „RJ45” w specyfikacji.
Bruno

„Klasa C” nie jest bardziej przejrzysta niż „/ 24”. W każdym razie musisz się uczyć / 24, więc nazwanie go „Klasą C” służy jedynie do pomieszania ludzi, którzy nie znają terminologii, jednocześnie sprawiając, że wyglądasz na niedoinformowanego. To trochę jak odwołanie się do „modelu szyfrowania TLS OSI” - to znaczy (A) większość ludzi nawet nie wie, co to jest model OSI i (B) najwyraźniej ty też.
tylerl

2
Mówię tylko, że wydaje się, że stało się to powszechnym wyrażeniem (jak każdy używa „RJ45” do mówienia o czymś, co nie jest standardem RJ45). Chociaż jest to niepoprawne, niektórzy ludzie mogą uznać te nazwy klas za łatwiejsze do powiedzenia niż „/ 24”, co z kolei oznacza, że ​​większość ludzi łącznie wie, do czego odnoszą się (nie popieram praktyki, po prostu mówię, że to niekoniecznie koniec świata). Nie jestem pewien, co mówisz o modelu OSI i co wiem o tym, czy nie ... Gdzie myliłem się co do modelu OSI?
Bruno

2
@chefflambe Miałem do czynienia z wieloma ludźmi z cisco, którzy ledwo rozumieli podsieci. Istnieje wiele niewiedzy, bez względu na to, jakie egzaminy udało się komuś zdać.
Grant

23

Jedynymi osobami, jakie kiedykolwiek spotkałem, które używają terminów „Klasa A / B / C” są ludzie, którzy używają ich niepoprawnie w znaczeniu a / 8 lub a / 16 itd. (Z wyjątkiem jednej osoby, która użyła „klasy A” jako pierwszy oktet, „klasa B”, aby być drugim oktetem itp. Ale był idiotą, który odmówił zmiany frazowania, mimo że doprowadziło to do tak dużego zamieszania).

Więc śmiało i dowiedz się o adresowaniu klasowym. Im więcej wiedzy, tym lepiej. Ale najbardziej ważną rzeczą, aby dowiedzieć się o adresach „Klasa A / B / C”:

  1. Nigdy nie powinieneś używać tych warunków
  2. Gdy usłyszysz, że ktoś używa tych warunków, używają ich one nieprawidłowo

To dobry sposób na powiedzenie, kto tak naprawdę zna się na swoich rzeczach i jest doświadczony poza teorią. Podniosłoby się czerwone flagi, gdybym usłyszał niepoprawnie użyte terminy podczas rozmowy o pracę.


Powinienem wspomnieć, że jest to w 100% poprawne, pomimo mojej poniższej odpowiedzi, która w pewnym stopniu akceptuje jej użycie w praktyce.
RobbieCrash

Czy sugerujesz, że nikt nie może ich poprawnie używać?
Wściekła Sałata

1
@RagingScallion nie, mówię, że nikt, kogo spotkałem, nie używa ich poprawnie. Jestem pewien, że są ludzie, którzy mogliby poprawnie powiedzieć „Dostaliśmy naszą pierwszą klasę C w 1989 roku” (to byłoby poprawne). Po prostu nigdy ich nie spotkałem. Można więc bezpiecznie założyć, że jeśli go usłyszysz, jest źle używany. Jeśli mają 45 lat lub więcej i mają brodę i piją tylko domowe napoje, być może używają jej poprawnie. Ale szanse są niewielkie.
Mark Henderson

1
Mam prawie 45 lat, mam brodę, ciesz się domowymi naparami. Jednak nadal (do dzisiaj) używam (d) terminów niepoprawnie. +1 ode mnie do OP i wszystkie odpowiedzi jak twoje.
MattBianco

14

Jednym słowem tak.

Ludzie często o tym mówią w taki sam sposób, jak robi to materiał kursu. Nikt nie korzysta z klasowego nawiązywania kontaktów, a przynajmniej nikt nie spotkałem; podczas planowania infrastruktury / architektury ludzie często mówią takie rzeczy, jak „skonfigurujemy je tutaj z dwiema klasami C.” To łatwiejsze niż powiedzenie „damy im a / 23” lub „172.16.0.0-172.16.1.254 powinno wystarczyć” i przekazuje ten sam komunikat.

Chociaż technicznie może nie być w 100% dokładny, wiele rzeczy, które są rzucane w rozmowach branżowych, nie jest określonych, np .: router / przełącznik / AP \ Mosty nie są nazywane niczym innym niż routerami.

Jeśli chodzi o drugie pytanie, nie sądzę, aby je naruszało, ale oczekuje się, że zrozumiesz tematy egzaminów przedstawione w lekturach. Oznacza to, że musisz wiedzieć, czym one są, i musisz zrozumieć, że często odnoszą się do tych konkretnych podsieci.


2
Dobra uwaga w ostatnim akapicie. Musisz wiedzieć, bo to jest na egzaminie. Ale poza tym ...
Mark Henderson

6
Warto zauważyć, że w żadnym momencie dwie sieci klasy C nie były takie same jak w przypadku a / 23.
Falcon Momot

0

Nie. Nie chodzi o długość bitów sieci IP, a zwłaszcza nie o to, który standard jest już przestarzały i jak długo. Chodzi o umiejętność czytania i pisania. / A, / B, / C jest dziś używany przez sysadminów, którzy nie rozumieją binarnej arytmetyki.

Cisco zarabia dużo pieniędzy, dostarczając papiery dla ludzi, którzy nigdy nie widzieli w życiu sieci przed kosztownym „szkoleniem” Cisco. W rzeczywistości jest to jak „Uniwersytet Poliński”. Nie wiedzą, co to jest „sieć ip”, nie wiedzą, czym są „potęgi dwojga”, a jeśli wiedzą, nie mogą wykorzystać tej wiedzy.

Ale są tanie i chcą jakiegoś rodzaju papieru. I Cisco daje im te dokumenty, choć sprzedaje swoją reputację na rynku, wręczając tym ludziom swoje certyfikaty.

Jeśli usłyszysz od kogoś: „Sieć klasy B”, a nie „sieć 16-bitową”, „sieć 64k” lub „sieć / 16”, wiesz w tej chwili: ta osoba prawdopodobnie nie może powiedzieć, kto jednocześnie może istnieć wiele różnych IPS w sieci / 22 .

Właśnie o to chodzi. Nie chodzi o standardy, a nie o stare historie. To pytanie dotyczy umiejętności technicznych.


-1

Pracowałem w tym miejscu, które wynajęło firmę IT, aby skonfigurować routery dla naszej prywatnej sieci. Firma, w której pracowałem, zwykle miała do czynienia z chuliganem.

Cóż, facet w naszej firmie odpowiedzialny za projekt zdecydował, w jaki sposób chce zaprojektować sieci i używał maski / 24. Problem polegał na tym, że nie miał pojęcia, że ​​protokoły routingu mogą być klasowe lub bezklasowe. Więc ten facet wybiera sieci 10.1.3.x / 10.1.4.x / 10.1.5.x i tym podobne, ale wybiera użycie klasycznego protokołu routingu, co oznaczało, że nic nie działało, mimo że ustawił maski dla / 24. Naprawdę nie mogę go winić za to, że nie wiedział, ponieważ nie miał żadnej formalnej wiedzy, ale był takim aroganckim dupkiem ze wszystkiego, co musiałem z niego śmiać.

Firma informatyczna, „ eksperci ”, wykonali konfiguracje i instalację. Z jakiegoś dziwnego powodu nie mieli pojęcia, dlaczego to nie zadziałało. Podszedłem i rzuciłem okiem na protokół routingu i jego mapę sieci i naprawiłem ten dwutygodniowy problem w 5 minut. Firma informatyczna wciąż nalicza opłatę za „rozwiązywanie problemów” przez dwa tygodnie.

Mały ole mnie z moim certyfikatem CCENT z 2007 roku.

Więc tak, nauka o adresowaniu opartym na klasach jest ważna, ponieważ podoba się to, czy nie, istnieje mnóstwo badziewnych rzeczy i jeśli nie wiesz, jaka jest główna różnica między IGRP i OSPF lub nawet podstawowymi RIPv1 i RIPv2 i jak system klasy stosuje się do nich, że nie masz biznesu zabierać ludziom pieniędzy.

Spójrz jeszcze raz na pytania Cisco, które wspominają ClassA / B / C. Jeśli nie mają literówki (ok. 60% szansy, że to zrobi), będą używać przykładów zgodnych ze strukturą Classful.

[Edytuj: Powinienem wspomnieć, że stało się to dwa lata temu, więc nie jest to „stara historia wojenna”.]

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.