Dlaczego nadal używamy zasilaczy na serwerach centrum danych?


53

Komputery potrzebują głównie do pracy trzech napięć: + 12V , + 5V i + 3,3V , wszystkie z nich są prądem stałym.

Dlaczego nie możemy mieć po prostu kilku (w celu zapewnienia redundancji) dużego zasilacza zapewniającego te trzy napięcia do całego centrum danych i serwerów bezpośrednio z niego korzystających?

Byłoby to bardziej wydajne, ponieważ konwersja mocy zawsze powoduje straty, bardziej wydajne jest robienie tego za jednym razem niż za każdym razem w zasilaczu każdego serwera. Będzie to również lepsze dla zasilaczy UPS, ponieważ mogą one wykorzystywać akumulatory 12V do bezpośredniego zasilania całej sieci 12V centrum danych zamiast przekształcania 12V DC w 120/240 AC, co jest dość nieefektywne.


3
Więc w zasadzie masz jeden punkt awarii? : /
canadmos

2
@canadmos może nie jeden, może być kilka zasilaczy, tylko nie tyle, ile na jeden serwer.

8
Czy widziałeś obudowę serwera typu blade? Być może jest to przykład przejścia w kierunku tego rodzaju systemu.
Rob Moir

12
Jako inżynier, główne pytanie brzmi: dlaczego ludzie zasilają prąd przemienny przy 50 Hz lub 60 Hz. Zasilacze są tak duże, ponieważ częstotliwość jest tak niska. Ale w środowisku DC za UPSami możesz wybrać dowolną częstotliwość. Przy 500 Hz zasilacze byłyby mniejsze i bardziej wydajne. (Zasadniczo, twoje ograniczenia mogą być 10 razy mniejsze, ponieważ każdy okres trwa teraz 2 ms zamiast 20 ms)
MSalters

2
@MvG Dla tego nowoczesnego odpowiednika można uzyskać moc przerywaną za pomocą koła zamachowego . Koło zamachowe ma pewne zalety, szczególnie w obszarach narażonych na częste braki / spadki mocy. Przełączanie na akumulatory jest NAPRAWDĘ TWARDE na akumulatorach, ale jeśli koło zamachowe może wytrzymać obciążenie przez krótki czas, możesz znacznie przedłużyć żywotność akumulatora.
MikeyB,

Odpowiedzi:


57

O czym mówi Willis? Obecnie można uzyskać zasilacze 48 V dla większości serwerów.

Praca 12 V DC na średnim / długim dystansie powoduje spadek napięcia , podczas gdy 120 V AC nie ma tego problemu¹. Duże straty. Poprowadź prąd przemienny o wysokim napięciu do szafy, zamień go tam.

Problem z 12V na dużych odległościach polega na tym, że potrzebujesz wyższego natężenia prądu, aby przesłać tę samą moc, a wyższe natężenie jest mniej wydajne i wymaga większych przewodów.

Konstrukcja Open Rack Open Compute wykorzystuje szyny 12 V wewnątrz szafy, aby rozdzielić moc na komponenty.

Także duże UPS-y nie zamieniają 12 V DC w 120 V AC - zwykle używają 10 lub 20 akumulatorów podłączonych szeregowo (a następnie równoległych banków), aby dostarczyć 120 V lub 240 V DC, a następnie odwrócić to w AC.

Tak, jesteśmy już gotowi na niestandardowe instalacje, ale na początku jest sporo narzutu, a sprzęt towarowy zasadniczo tego nie obsługuje.

Non sequitor: pomiar jest trudny .

1: Kłamię, prawda, ale mniej niż DC.


Pojedyncza bateria ma 1,5 V (NiCd, NiMH) lub 3,7 V (LiIon, LiPol, LiPol ma również inne warianty), więc jest to więcej niż 10 baterii na 120 V.
Jan Hudec

5
Pojedyncze ogniwo ma zwykle niskie napięcie 1,5 V lub 3,7 V, ale bateria często składa się z wielu ogniw. Co jest w twoim samochodzie
MikeyB

2
ten koleś wie o czym mówi
Michael Martinez

2
Wszystko, co było używane (19 ° C), działało na prąd stały (pierwszą elektrownią Edisona był prąd stały). Wiązało się to z budowaniem wszędzie wielu małych elektrowni z powodu spadku napięcia. AC zostało wymyślone, aby zapobiec temu problemowi. Nie na temat, ale jest to w zasadzie ten sam problem, który opisałeś powyżej.
Liam,

2
Tylko wyjaśnienie: spadek napięcia nie jest niższy przy zasilaniu 120AC, ponieważ napięcie to prąd przemienny, ale ponieważ wzrost napięcia przez transformator obniża prąd (i odwrotnie). Teoretyczna linia 120 DC miałaby również 10-krotnie niższy spadek napięcia.
Groo

18

To niekoniecznie jest bardziej wydajne, gdy zwiększasz straty I ^ 2R. Zmniejsz napięcie i musisz proporcjonalnie zwiększyć prąd, ale strata rezystancyjna (nie wspominając o spadku napięcia) kabli zasilających wzrasta proporcjonalnie do kwadratu prądu. Potrzebne są więc również masywne, grube kable, wykorzystujące więcej miedzi.

Telecos używają zwykle napięcia -48 V, więc nadal potrzebują zasilaczy na serwerach - falownikach - aby wykonać konwersję poziomu prądu stałego, która jest konwersją na prąd przemienny, a następnie z powrotem. Kable są znacznie grubsze.

Dlatego niekoniecznie jest to świetny pomysł, aby uruchomić wszystko na DC w celu zwiększenia wydajności.


1
Klucz ma znacznie niższy opór niż człowiek.
user253751

9
„Wstrząsy woltów, ale młyny zabijają” są nieco mylące. Młyny zabijają, ale bez wystarczającej liczby woltów nigdy nie zdobędziesz niebezpiecznego poziomu młynów. Polizaj szynę 12 V, a język będzie piekł, ale przeżyjesz. Liż 240 V, a będziesz w szpitalu.
Ian Howson

1
Tak masz rację. Potem był facet z kolczykami w sutkach, który postanowił przetestować swój wewnętrzny opór za pomocą AVO ... Zabicie nawet 12 V, gdy warunki są odpowiednie.
xcxc

Jeśli chodzi o duże prądy, jest też dobry olbrzymi latający kabel śmierci.
Bob

1
@xcxc żywo napięcia, a nie linia napięcia.
CVn

11

Telcos korzystali z DC w swoich biurach centralnych niemal wyłącznie historycznie. Wydaje mi się, że powracającym schematem w informatyce jest to, że branża IT przeniosła się do DC i skutecznie wymyśliła „koło”, które wynalezione już lata temu telcos jest na równi z tym kursem.

W ostatnich latach pojawiło się wiele artykułów mówiących o wykorzystaniu prądu stałego w celu zwiększenia wydajności centrów danych . Wiem, że Facebook i Google (jak wspomniano w tym ostatnim linku) są dużymi użytkownikami prądu stałego. Myślę, że to tylko kwestia czasu, zanim hosting towarów również ruszy w tym kierunku.

Biorąc jednak pod uwagę zakorzenioną naturę zasilania prądem przemiennym, zajmie to trochę czasu.


6

Jak wskazano powyżej, wysoki prąd = duże straty i grube kable.

Innym czynnikiem zakazującym jest to, że wysoki prąd prowadzi do ryzyka pożaru; pamiętaj, że 100A wystarcza do wykonania spawania łukowego.


3

Zasadniczo powodem stosowania wyższego napięcia prądu przemiennego jest to, że chcemy zminimalizować straty mocy i zaoszczędzić.

  1. P = UI, oznacza, że ​​moc (W) to napięcie (V) pomnożone przez prąd (A). Potrzebujesz trochę mocy na sprzęt. Masz wybór napięcia, ale prąd zmienia się odpowiednio. Dotyczy to zarówno prądu stałego, jak i przemiennego. To prowadzi do pierwszego problemu i jego rozwiązania .

  2. Straty są proporcjonalne do prądu i rezystancji (U = RI). Im więcej prądu, tym więcej strat w postaci ciepła. Musisz więc faworyzować wyższe napięcie, aby zminimalizować prąd i straty. Ale jeśli potrzebujesz 3 V dla HW i wybierz 100 V dla zasilacza, musisz przekształcić 100 V w 3 V w punkcie blisko wejścia HW. Prowadzi to do drugiego problemu i jego rozwiązania .

  3. Transformacja napięć stałych jest (właściwie była) trudna, szczególnie bez zbyt dużych strat. Musimy używać aktywnych i drogich zasilaczy impulsowych. Przeciwnie, łatwo jest zmieniać napięcia prądu przemiennego za pomocą transformatora (dwie proste cewki statyczne, wykorzystujące pole magnetyczne).

  4. Wniosek oparty na poprzednich wyborach : lepiej jest użyć wyższego napięcia, które następnie musi być prądem przemiennym, aby umożliwić łatwą konwersję napięcia.

Inżynierowie porównają koszt strat / awarii elektrycznych i koszt konwersji napięcia dla konkretnego problemu, a następnie sprawdzą, która jest tańsza. Dodaj do tego wpływ awarii itp.

Dzisiaj zaczynamy widzieć przekształtniki napięcia dla prądu stałego, które są skuteczne i tańsze. Dlatego najlepsze rozwiązania mogą ulec zmianie w przyszłości.


2

Prawdopodobnie sprowadza się do pieniędzy. Zasilacze 120VAC są łatwo dostępne dla ciężarówek, rynek płynnych zasilaczy o wysokiej wydajności 12/5 / 3,3 VDC jest raczej niewielki: istnieje znacznie więcej pojedynczych komputerów niż centrów danych. Jak wspomniano w innych odpowiedziach, jest mało prawdopodobne, aby jakiekolwiek centrum danych umieściło 12 V we wtyczkach ściennych, a konwerter w piwnicy - bardziej prawdopodobne jest odwrotnie: wiele budynków komercyjnych wykorzystuje 480 V do oświetlenia podstawowego, ponieważ mogą one zasilać o wiele więcej opraw w jednym obwodzie. Podłączenie do szafy 240 V prądu przemiennego ma większy sens niż 12 V prądu stałego, ale spodziewam się, że w przyszłości zobaczymy dwa duże zasilacze na górze każdej szafy i 4-stykowe wtyczki zasilania dla każdego serwera w tej szafie.


1
Najprostsze (pojedyncze gniazdo, mała liczba napędów dyskowych, brak dyskretnej karty graficznej - do obliczeń) można wyłączyć z picoPSU (małej płytki, która podłącza się do 24-stykowego złącza ATX, które pobiera 12V i wytwarza kilka amperów o mocy 3,3 / 5V dla różnych komponentów), podobnie jak w wielu komputerach typu minibox. mini-box.com/DC-DC
Dan Neely
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.