Jakiego narzędzia mogę użyć do zarządzania konfiguracją środowiska Windows Server


11

Pomagam zarządzać środowiskami dla aplikacji korzystającej z chmurowych maszyn wirtualnych z systemem Windows Server. Stos aplikacji składa się z systemu Windows Server 2008 i Windows Server 2012, SQL Server 2008, IIS i SharePoint 2010. Mam kilka środowisk Dev / Test / Stage / Prod. Szukam sposobu zarządzania konfiguracją tych środowisk, aby upewnić się, że wszelkie zmiany środowiskowe są stosowane w sposób spójny i istnieje sposób, aby sprawdzić, czy nie wprowadzono żadnych zmian w jednym środowisku, które nie zostały wprowadzone w innych środowiskach.

Czytałem o Puppet, Chef itp. I podoba mi się pomysł zarządzania konfiguracjami w trybie delcarative. Jaka jest dobra metoda lub narzędzie do zarządzania konfiguracją tych środowisk. Wiem trochę o SCCM, ale jest to zbyt kosztowne w tej konkretnej sytuacji, chociaż nadal chciałbym wiedzieć, czy ma on taką możliwość.


Odpowiedzi:


15

Konfiguracja pożądanego stanu programu System Center Configuration Manager (SCCM) jest dokładnie tym, co opisujesz.

Jeśli nie masz na to budżetu (jak na przykład twoje pytanie), możesz zamiast tego skorzystać z PowerShell DSC .

System Center Operations Manager (SCOM) nie bierze tutaj pod uwagę - jest to platforma monitorowania i ostrzegania, a nie platforma do zarządzania konfiguracją. (Zwróć uwagę, że pierwotne pytanie dotyczyło SCOM, ale OP go zredagowało)

Pamiętaj, że od 2012 r., Kiedy kupujesz jeden produkt System Center, otrzymujesz je wszystkie. Jest ich w sumie 9 i są dużym dobrodziejstwem dla sklepów Windows, które mogą skutecznie wykorzystać niektóre lub wszystkie z nich.


1
Właśnie zamierzałem sam napisać i zasugerować DSC ( blogs.msdn.com/b/powershell/archive/2013/11/01/… ). Myślę, że narzędzia specyficzne dla Windows, takie jak te, zapewniają najlepszą kontrolę nad zarządzanymi systemami.
Rob Moir

6

Z tego, co mogę powiedzieć, szef kuchni i Salt mają obecnie najlepszą obsługę systemu Windows (14.02.2014).

Z Gotowania w systemie Windows z szefem kuchni:

Szef kuchni ma długą historię obsługi systemu Microsoft Windows jako platformy, która sięga 2011 roku, kiedy Opscode po raz pierwszy wydało wtyczkę nóż-system Windows do ładowania i zarządzania serwerami Windows. Do zarządzania Internetowymi usługami informacyjnymi (IIS), serwerami SQL i ich bazami danych, kluczami rejestru, instalowaniem funkcji i ról systemu Windows oraz innymi funkcjami można używać zarówno wbudowanych zasobów szefa kuchni, jak i licznych książek kucharskich. Możesz także użyć wtyczki nóż-lazur do interakcji z platformą Microsoft Azure, aby bezproblemowo udostępnić serwery Azure i zarejestrować je w Chef.

Salt / SaltStack ma obsługę Salt Minion dla platformy Windows, a wiele standardowych modułów Salt zostało przeniesionych do systemu Windows .

Puppet ma wsparcie dla Windows:

Puppet działa na klientach Windows, ale węzły Windows nie mogą działać jako master marionetki lub urzędy certyfikacji, a większość pomocniczych podkomend Puppet nie jest obsługiwana w systemie Windows.

Ansible nie jest jeszcze obsługiwany w systemie Windows, ale istnieje obsługa serwerów Windows jako punktów końcowych na ich mapie drogowej . Niektóre eksperymentalne wsparcie zapewnia Cygwin.


6

Odpowiedź na to pytanie jest ogólna / ogólna, ponieważ odpowiedzi są subiektywne: co, jeśli Tool Ajest świetne dla systemu Windows Server (OS), ale jest kiepski w zarządzaniu obiektami GPO, podczas gdy Tool Bjest odwrotnie? To, które narzędzie wolisz, zależy od przypadku użycia.

To powiedziawszy, jscott ma rację - SCCM i cały pakiet Systems Center jest obecnie najlepszy, ponieważ pochodzi od dostawcy i został specjalnie zaprojektowany.

Teraz, jeśli masz inne wymagania, które nie zostały uwzględnione w pytaniu, które mogą zmienić odpowiednią odpowiedź i zawęzić zakres, byłoby świetnie. Zamiast skupiać się na narzędziu, możesz podać nam szczegółowy opis napotkanego problemu? Rzeczy, które otrzymujesz za darmo z Windows Server (WDS i AD z obiektami GPO), wykonują całkiem niezłą robotę, samodzielnie budując i zarządzając środowiskiem Windows.


Szukam zarządzania deklaratywną konfiguracją infrastruktury serwerów Windows i szukam narzędzi open source. Czy powinienem zamknąć / usunąć to pytanie i ponownie zadać je w ten sposób?
Shane Wealti

1
Nie powiedziałeś mi, jaki problem próbujesz rozwiązać, nadal mówisz tylko, jaką metodę zamierzasz zrobić. Budujesz wiele serwerów Windows? Czy musisz zmienić konfigurację wielu serwerów Windows? A co konfigurujesz / rekonfigurujesz? IIS, SQL, aplikacja niestandardowa?
mfinni

Doceniam wskazówki dotyczące zadawania dobrych pytań. Ponownie zadałem pytanie w formacie, który, mam nadzieję, lepiej pasuje do tej witryny. serverfault.com/questions/575656/…
Shane Wealti
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.