Nie można rozwiązać ostrzeżenia o uszkodzeniu danych za pomocą fsck


17

Aby utworzyć ciągłą przestrzeń dla mojego systemu plików, utworzyłem nową partycję systemową EFI na sda1, aby móc ją migrować z bieżącej partycji na sda5. Sam ruch się powiódł, z wyjątkiem ostrzeżenia, które mówi:

kernel: FAT-fs (sda1): Wolumin nie został poprawnie odmontowany. Niektóre dane mogą być uszkodzone. Uruchom fsck.

Nie zauważyłem ostrzeżenia, które było tam przez dwa dni, kiedy po raz pierwszy utworzyłem partycję EFI. Odmontowałem system plików i przeprowadziłem kontrolę systemu plików w następujący sposób:

# umount /dev/sda1
# fsck -V /dev/sda1
fsck from util-linux 2.24
[/sbin/fsck.vfat (1) -- /boot/efi] fsck.vfat /dev/sda1 
fsck.fat 3.0.24 (2013-11-23)
0x25: Dirty bit is set. Fs was not properly unmounted and some data may be corrupt.
1) Remove dirty bit
2) No action
? 1
Leaving filesystem unchanged.
/dev/sda1: 14 files, 2435/51145 clusters

Myślałem, że usunięcie brudnego bitu rozwiąże ten problem. Ale tak nie było. Co właściwie należy zrobić?

Odpowiedzi:


26

To jest głupie. Ponownie odpowiadam na moje pytanie. To mówi,

Pozostawienie systemu plików bez zmian.

sugerując, że nic się nie zmienia. W rzeczywistości oznacza to, że pisanie, 1a następnie naciśnięcie klawisza enterwewnątrz wiersza polecenia fsck nie działało . W każdym razie działają:

# fsck.vfat -v -a -w /dev/sda1

Powyższe polecenie automatycznie zapisuje zmiany na dysku. Byłoby wspaniale, gdyby ktokolwiek mógł mi powiedzieć, czy jest to błąd, fsckczy przyczyną jest coś innego.


4
Strona fsck.vfatpodręcznika dla wyjaśnia, że ​​robi to tylko suchobieg i nic nie zmienia, chyba że podasz opcję -alub -r. To samo dotyczy narzędzi do sprawdzania innych typów systemów plików, chociaż poszczególne opcje mogą się różnić.
Michael Hampton

4
@MichaelHampton, tak, rzeczywiście. Podstępny przypis mówi Note: If -a and -r are absent, the filesystem is only checked, but not repaired.. Osoby patrzące man fscknigdy się nie dowiedzą: p
Przepełnienie pytania

2
@MichaelHampton, tak, ale nic nie wspomniano o suchym biegu.
Przepełnienie pytania,

1
Rdzeń Michaela Hamptona fscktutaj (na Debianie 8.2) nie tylko nie wyjaśnia tego wprost, ale także cytuje dwa sprzeczne znaczenia dla -rzmiany - po prostu komplikuje sprawy ...
podkreślenie_d

1
@underscore_d Nie sprzeczne, po prostu mylące. Jedna z nich jest fsckopcją ogólną , druga to opcja specyficzna dla fs. Pojawiają się po --i przechodzą do narzędzia specyficznego dla fs.
Michael Hampton
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.