Jakie są zalety napędów taśmowych?


62

IBM nadal rozwija i sprzedaje napędy taśmowe. Ich pojemność wydaje się być na równi z dzisiejszymi dyskami twardymi, ale czas wyszukiwania i szybkość transferu są znacznie niższe niż w przypadku dysków twardych.

Kiedy zatem dyski taśmowe są lepsze od dysków twardych (lub SSD)?


2
taśma to tylko kawałek plastiku o właściwościach magnetycznych, i to wszystko, czego potrzebujesz, aby przesłać dane -> brak zbędnych komponentów do wysyłki
maniak zapadkowy

Moim zdaniem taśma jest przydatna tylko przy małych wymaganiach dotyczących danych. Nie mogę sobie wyobrazić, jak wolno byłoby wykonać kopię zapasową 100 TB +.
Matt

Odpowiedzi:


51

Dla mnie największym argumentem przemawiającym za taśmą jest to, że podwojenie pojemności pamięci jest tanie. Oznacza to, że przejście z 1 TB pamięci HDD do 2 TB jest tym samym, co przejście z niczego do pierwszego TB. Za taśmę płacisz dużą premię za dysk, ale późniejsze miejsce na dysku jest stosunkowo tanie. Nie musisz odbywać długich spotkań budżetowych dotyczących zwiększenia rozmiaru pamięci NAS o 15 TB, wystarczy zamówić kolejne pudełko LTO5.

(Chopper ma rację, mówiąc o obowiązkowych etykietach, ale etykiety na taśmach mają standardowy format, a istnieją też bezpłatne oprogramowanie do drukowania własnych etykiet.)

Taśmy są znacznie łatwiejsze do wysyłki i przechowywania niż dyski twarde i nośniki podobne do dysków twardych. Są bardziej odporne na wstrząsy, a ich tolerancje temperaturowe są wyższe.

Korzystają również z istnienia autoloaderów. Pozwala to rozłożyć duży zrzut na wiele kontenerów pamięci, co oznacza, że ​​nie musisz się martwić, jak zerwać kopie zapasowe. Chociaż możliwe jest stworzenie autoloadera dla nośników typu HDD, nigdy go nie widziałem i podejrzewam, że brak standaryzacji w fizycznym rozmiarze opakowania utrudni wprowadzenie go na rynek w rozsądnej cenie.

Twoja uwaga na temat szybkości przesyłania jest prawidłowa, ale w kontekście kopii zapasowych ma minimalny import. Czas wymagany do utworzenia kopii zapasowej systemu plików 1 TB na czymkolwiek jest wystarczająco duży, aby nie robić tego na systemie plików na żywo; a jeśli rzucasz migawkę na taśmę, kogo to obchodzi, jeśli zajmie to dodatkową godzinę lub dwie? Czasy wyszukiwania są równie drobnym problemem, ponieważ całe przyzwoite oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych utrzymuje indeksy, więc ogólnie można przejść bezpośrednio do odpowiedniej części taśmy, aby przywrócić plik.

Edycja : po incydencie na początku tego tygodnia jeszcze jedna zaleta taśmy uderzyła mnie najbardziej. Klient został zainfekowany oprogramowaniem ransomware, które natychmiast zaszyfrowało kilkaset gigabajtów swojego głównego korporacyjnego serwera plików. Kopie zapasowe online są bardzo dobre, ale każdy system, który może zapisywać te kopie zapasowe, może również przepisać je lub usunąć - nawet jeśli wolałbyś, żeby tego nie było. Z pewnością nie przemawia to przeciwko wszystkim systemom tworzenia kopii zapasowych na dyskach twardych, ale jest to słabość w prostym podejściu „ zróbmy duży NAS i zróbmy wszystkie nasze kopie zapasowe za pośrednictwem crona ”.

Nawiasem mówiąc, mój klient ma pamięć taśmową - więc oprócz kilku utraconych dni nie wyrządzono żadnej szkody.


11
Powodem, dla którego nie potrzebujesz autoloadera dla nośników HDD, jest to, że całkowicie możliwe jest „załadowanie” wszystkich z nich jednocześnie. Aby uzyskać dane z dysku, wystarczy zasilanie i połączenie danych, które wymaga niewiele więcej niż kilku przewodów. To łatwo się skaluje. Aby uzyskać dane na taśmie, potrzebujesz całego napędu i nie ma możliwości posiadania całego napędu na taśmę.
MSalters

2
Przyznaję, że cały czas można podłączyć wszystkie dyski twarde, ale nie pasuje to zbyt dobrze do tworzenia kopii zapasowych. Jeśli masz do czynienia z urządzeniami, które przychodzą i odchodzą, jak wymagają tego strony zewnętrzne, autoloadery mają wyraźną przewagę.
MadHatter

2
Zgadzam się ze wszystkimi tymi punktami, ale na tym poziomie zaawansowania dysk nie jest już tani. Spróbuj wycenić NetApp 50 TB z możliwością snapmirroringu i światłowód 10 Gb na odległości ponad 150 km, a zobaczysz, co mam na myśli. Nie chcę sugerować, że taśma jest rozwiązaniem wszystkich problemów, ponieważ zdecydowanie nie jest - ale nadal ma użyteczną rolę do odegrania w nowoczesnym centrum danych.
MadHatter

16
Słyszałem, że „nic nie przebije przepustowości wozu kombi pełnego taśm jadących autostradą”.
Roy Tinker,

4
@ RoyTinker Myślę, że masz na myśli cytat Andrew Tanenbauma: „Nigdy nie lekceważ przepustowości wozu kombi pełnego taśm pędzących po autostradzie”. z Computer Networks (1989).
kba

27

Przechowywanie danych - jeśli umieścisz dysk i taśmę z tymi samymi danymi w tym samym fizycznym miejscu, powinno to trwać znacznie dłużej na taśmie niż na dysku - potencjalnie o rząd wielkości.

Również taśmy na ogół lepiej radzą sobie z rygorami związanymi z wielokrotnym wysyłaniem z głównych do drugorzędnych / zewnętrznych centrów danych.


czy taśmy są również tańsze?
Howard

1
Nie zawsze, z jakiegoś powodu wiele bibliotek taśm nalega na niepotrzebnie drogie etykiety na każdej taśmie, co może naprawdę podnieść koszty.
Chopper3

Słyszałem should last a lot longer on tape than on disk też, czy miałbyś do tego źródło? Pamiętam również, że słyszę, że dyski SSD mają jeszcze lepszą żywotność (oczywiście oczywiście nie gęstość - jeszcze).
SpellingD

17

Taśmy nie są tak podobne do dysków. Taśmy służą do tworzenia kopii zapasowych i porównują więcej z deduplikowanym i replikowanym dyskiem, takim jak Data Domain lub nośniki optyczne.

Głównym powodem tworzenia kopii zapasowych na taśmie jest to, że jest tanie. Możesz sobie pozwolić na przechowywanie 10 pełnych kopii, nawet jeśli tak naprawdę ich nie potrzebujesz, ponieważ media są tak niedrogie. Kolejnym głównym powodem jest to, że łatwo można przenieść dane poza witrynę. Dyski twarde nie podróżują (lub nie przepychają się) dobrze. Taśmy w przeważającej części tak robią i można je zabrać ze sobą. Pełne kopie zapasowe poza siedzibą można również wykonywać za pomocą takich czynności, jak replikacja, ale to dużo pieniędzy dla twojego dostawcy usług internetowych.

Naprawdę, gotowanie wszystkiego sprowadza się do kosztów. Taśmy są tańsze niż ich konkurenci, inaczej by nie istniały.


1
+1 za wyłączenie lokalizacji danych. Wciąż istnieje wiele centrów handlowych i przemysłowych, w których największą przepustowość w górę, jaką można kupić, to 1 Mb / s na linię fizyczną. Nie zajmuje to wiele zmartwień.
alx9r

11

Oprócz wszystkich powyższych, na ogół jest „mniej rzeczy do awarii” na taśmie. To bardzo proste urządzenie i nie musisz martwić się o elektronikę pokładową (kontroler napędu z dyskiem, nawet SSD). Ponadto ich wymagania dotyczące przechowywania i transportu są ogólnie nieco luźniejsze. Mogą być poddawane wahaniom temperatury i wilgotności, a także siłom przyspieszania / zwalniania, których normalne dyski twarde po prostu nie mogą.

Wreszcie, istnieją strony, które mają ogromną infrastrukturę zbudowaną wokół pamięci taśmowej, a dziesiątki tysięcy dolarów są zatopione w silosach taśmowych. Możemy założyć, że te urządzenia będą nadal działać przez jakiś czas, ale interfejsy napędów zmieniają się co roku. Taśma DDS3 lub DLT, którą napisałem w 2001 roku, wciąż mogę znaleźć dla siebie; to nie do końca ta sama historia dla starego SCSI U320.


„Tape Silo” to dobry sposób na opisanie ogromnej liczby taśm, które pamiętam na obrazie obiektu Google.
tombull89

I możesz utrzymać inwestycję w autolader / silos, po prostu aktualizując znajdujące się w nim dyski i taśmy
mfinni,

1
Uh, @ tombull89, „silos taśmowy” jest w rzeczywistości terminem na zautomatyzowaną tablicę taśm. Pracowałem nad takimi rzeczami od lat. Przykład: luxmentis.com/blog/wp-content/uploads/2011/10/IMG_4277.jpg
Jane Arc

@JaneAvriette przeprasza, jedynymi maszynami, z którymi miałem do czynienia, są HP z 24 gniazdami. Nie wiedziałem, że są większe wersje.
tombull89,

W rzeczywistości niektóre taśmy zawierają również elektronikę. Wszystkie naboje LTO są wyposażone w układ scalony. Czasami ten chip się łamie. Ale zwykle nadal możesz odczytać taśmę, jeśli układ się zepsuł, ale nie możesz już pisać na taśmie.
kasperd

5

jak wszyscy wspominali, napędy taśmowe są używane do przechowywania danych i zwykle do tworzenia kopii zapasowych w dużych domenach.

Używamy dysków twardych jako podstawowych kopii zapasowych i taśm jako naszych dodatkowych metod przechowywania danych poza siedzibą firmy. Niektóre firmy używają również napędów taśm do danych, do których dostęp jest bardzo rzadki.

Taśmy zapewniają obecnie około 8,5 TB przestrzeni dyskowej przy szybkości transferu 353 MB / s, idealne do przechowywania dużych danych, które nie muszą być dostępne 24/7

Osiągnęli już gęstość zapisu wynoszącą 29,5 miliarda bitów na cal kwadratowy przy użyciu taśmy magnetycznej o pojemności około 35 TB ( http://www.zurich.ibm.com/news/10/storage.html )


1
Sprawdź także ten artykuł: newscientist.com/article/…
AquaAlex

2

Jeden dodatkowy powód, dla którego nie ma innych odpowiedzi, może brzmieć kulawo, ale mimo to warto go rozważyć.

Dyski twarde są znanymi obiektami. Można zostać zmuszonym do kradzieży dysków twardych w celu przeglądania wewnętrznych danych korporacyjnych w celach osobistych lub w celu ich sprzedaży. Powodem może być nawet powiększenie pamięci masowej w domu o to, czego potrzeba (dział IT dużej organizacji często ma zapasowe adaptery SAS, które sprawiają, że ta opcja jest raczej atrakcyjna).

Jednak taśmy są o wiele mniej przekonujące niż „stalówki”. Wiele osób, w tym młodsi informatycy, nawet nie rozpoznaje ich jako urządzeń do przechowywania danych. Dysk jest ciężki i wymaga specjalnego oprogramowania do działania. Nawet bez dedykowanego szyfrowania format danych na taśmie nie będzie od razu rozpoznawany przez przypadkowego napastnika.

W sytuacjach, które wymagają przechowywania dużej ilości kopii zapasowej na miejscu (w celu szybkiego odzyskania po błędach systemowych, zamiast ochrony danych przed katastrofalnym zniknięciem), może to stać się jednym z ważniejszych czynników do rozważenia.


4
„bezpieczeństwo przez ignorancję”, zaledwie krok od bezpieczeństwa przez zaciemnienie!
Javier,

1
Istnieje wielki podział między platońskim światem ideałów a światem rzeczywistym, w którym żyjemy.
Oakad

Wtedy możesz też użyć papieru do przechowywania ... nikt nie ukradnie 10 pudełek z papierami. Myślałem, że zgadzam się, że nikt nie ukradnie taśmy ...
SvennD

0

Pytanie: „czas wyszukiwania i szybkość transferu są znacznie niższe niż w przypadku dysków twardych”.

  • Sekwencyjny odczyt jest wystarczająco dobry w niektórych scenariuszach.,
    Jak filmy, muzyka, inne odtwarzanie audio. Krany są do tego świetne.

  • Taśmy nie wymagają bardzo skomplikowanych obudów, takich jak dyski twarde, SSD.

    Ale dyski HDD / SSD prawie zastąpiły taśmy gęstością i prędkością itp.,


To nie wydaje się bezpośrednio odpowiadać na pytanie. OP nie dotyczyło Audio ani innych podobnych mediów. Napędy taśmowe i obudowy mogą być złożone z wieloma napędami i robotami do przenoszenia taśm.
Dave M

W zupełności zgadzam! Każdy, kto nie uważa, że ​​obudowy są skomplikowane, nigdy nie widział czegoś takiego jak quantum.com/products/tapelibraries/scalari6000/index.aspx - 96 napędów, 12 000 taśm. Byłem w kolosach, gdzie biblioteka taśm miała drzwi wejściowe, więc można było wejść do środka (gdyby roboty były wyłączone).
MadHatter

0

Głównie do tworzenia kopii zapasowych / archiwizacji.

W przypadku dysków twardych nie można uzyskać takiej samej gęstości pamięci w tej cenie

Ponadto, jak wspomniano powyżej, aspekt automatycznego ładowania / współczynnika kształtu jest ważny, możesz załadować magazyn biblioteki taśm z taśmami i pozwolić, aby uruchomiły się na nich ogromne kopie zapasowe, wyciągając taśmy, gdy się zapełniają. Z wyjątkiem SAN na ogół po prostu fizycznie nie masz wystarczającej liczby portów pamięci na serwerze, aby zrobić to samo skutecznie, ani odpowiedniego standardowego protokołu operacyjnego do wyłączania i wymiany dysków podczas pracy, byłoby to rzeczą ad-hoc.

Wreszcie, jeśli chodzi o organizację i ekwipunek, zamawiamy taśmy z wydrukowanymi na nich etykietami. Skanujesz kody kreskowe, zauważ, gdzie jest taśma i gotowe. Nie znam żadnego podobnego rozwiązania dla dysków twardych, z wyjątkiem przypadku skanowania kodów kreskowych z numerem seryjnym, które są znacznie mniejsze i bardziej podatne na ścieranie.

Mając to na uwadze, UPEWNIJ SIĘ, ŻE KORZYSTASZ Z DOBRA OPROGRAMOWANIA w bibliotece taśm. Sposób przechowywania metadanych dotyczących zestawów kopii zapasowych, a zwłaszcza aspekt ODZYSKIWANIA oprogramowania jest BARDZO ważny, gdy jest potrzebny. EMC Networker jest jedynym, z którego dotychczas korzystałem, a funkcja odzyskiwania jest dość okropna.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.