Jak śledzić działania administratora


21

Chciałbym wiedzieć, jakie są najlepsze podejścia do śledzenia działań administratora w środowisku Linux.

W szczególności szukam tych funkcji:

 • A) Rejestrowanie naciśnięć klawiszy na bezpiecznym serwerze syslog
 • B) Możliwość odtworzenia sesji powłoki (coś w rodzaju skryptu)
 • C) Idealnie byłoby to obejście niemożliwe (lub dość trudne) bez fizycznego dostępu do serwera.

Pomyśl o tym z perspektywy bezpieczeństwa / audytu, w środowisku, w którym różni administratorzy (lub nawet osoby trzecie) muszą mieć możliwość wykonywania uprzywilejowanych operacji na serwerze.

Każdy administrator miałby swoje własne konto nominalne, a każda sesja interaktywna powinna być w pełni zalogowana, z możliwością odtworzenia go w razie potrzeby (na przykład, jeśli ktoś użył mc do usunięcia lub zmiany krytycznych plików, nie wystarczy wiedzieć, że ta osoba wydała polecenie mc; musi istnieć sposób, aby zobaczyć dokładnie, co zrobiono po uruchomieniu mc).

Dodatkowe uwagi :

 1. Jak zauważył womble, najlepszą opcją może być nie logowanie ludzi z uprawnieniami administratora do dokonywania zmian na serwerach, ale zamiast tego poprzez system zarządzania konfiguracją. Załóżmy więc , że nie mamy takiego systemu i musimy przyznać dostęp na poziomie administratora różnym osobom na tym samym serwerze .
 2. Nie jestem zainteresowany tym, by robić to w ukryciu: każda osoba logująca się do serwera z uprawnieniami roota byłaby w pełni świadoma, że ​​sesja zostanie nagrana (w taki sam sposób, na przykład, że operatorzy call center wiedzą, że ich rozmowy są nagrywane)
 3. Nikt nie używałby ogólnego konta administratora („root”)
 4. Jestem świadomy ttyrpld i wydaje się, że robi to, czego szukam. Ale zanim przejdę w ten sposób, chciałbym wiedzieć, czy można to rozwiązać za pomocą niezmodyfikowanego jądra. Chcę wiedzieć, czy istnieją jakieś narzędzia dla Debiana (lub ogólnie Linuksa), które pozwalają na pełną kontrolę kont superużytkowników bez łatania powłoki lub jądra.

2
(chwyta krzesło i popcorn) To powinno być dobre ...
Avery Payne

+1 ... myślał dokładnie to samo. LOL
KPWINC

Zwróć również uwagę na to powiązane pytanie: serverfault.com/questions/46614/…
sleske,

Nadal uważam, że powinieneś użyć systemu zarządzania konfiguracją. (puppet / cfengine / chef / systemimager / chef / etc ...)
KevinRae

Kevin, zgadzam się z tobą. Zobacz na przykład mój komentarz do odpowiedzi womble: serverfault.com/questions/50710/… . Niestety nie jest to opcja w tym środowisku i dlatego poprosiłem o założenie scenariusza, w którym system zarządzania konfiguracją nie jest dostępny. W każdym razie chciałbym podziękować za opinie na ten temat.
mfriedman

Odpowiedzi:


8

W środowiskach z wieloma administratorami po prostu nie używaj roota - nigdy, jeśli to możliwe.

Używaj sudo do wszystkiego - sudo jest niezwykle konfigurowalne i łatwe do logowania.

Zaloguj dowolne / wszystkie loginy lub su, aby zrootować i zbadać je, gdy ktoś będzie obchodził ustalone reguły.


3
Tak, sudo ma świetne logowanie - wszystkie te wpisy „womble ran / bin / sh as root” są naprawdę pomocne. Bez zarządzania konfiguracją ludzie zawsze stają się rootami, aby wykonywać zadania administracyjne, a ktoś, kto chciał zrobić coś nikczemnego, mógłby po prostu zrobić to samo w tej samej sesji roota, co wykonywanie prawidłowego zadania. Idealna osłona.
womble

Polityka musi zniechęcać po prostu do wyłudzania informacji jako root, aby stało się to oczywiście dobrem, i nie będziesz mógł wiedzieć, co zrobili, kiedy
opuścili

2
Zasady: „sudo / bin / sh” = zwolniony / zbadany. Całkiem jasne, dość łatwe rozwiązanie.
Karl Katzke,

5
istnieje tak wiele sposobów na uzyskanie powłoki z programów, że ludzie będą musieli zgodnie z prawem uruchomić (np. z sudo vi), że blokowanie „sudo /bin/sh” nie ma sensu… chyba że możesz być pewien, że masz zablokowałeś każdą możliwą metodę, po prostu rzucasz wyzwanie, by znaleźć bardziej niejasne sposoby. w każdym razie: a) czasami sudo / bin / sh jest konieczne, i b) jest to problem zarządzania, a nie technologia.
cas

Chris ma wielką rację: problem z zarządzaniem, a nie problem techniczny.
Karl Katzke,

2

Po pierwsze, jakiego rodzaju dostępu użytkownika root chcesz monitorować? Głupie błędy administracyjne lub złośliwe informacje? Pierwszy - będziesz potrzebować dobrego rozwiązania do zarządzania konfiguracją, jak już zasugerowano. Drugi - jeśli wiedzą, co robią, możesz mieć tylko nadzieję, że złapiesz wystarczająco dużo, aby wskazać, że wydarzyło się coś wartego zbadania. Chcesz tylko wiedzieć, że rozpoczęła się jakakolwiek forma nieautoryzowanej działalności i być o tym poinformowanym. Jeśli są inteligentni, wyłączą większość logowania, w które się włączysz (zmieniając stan serwera lub wprowadzając własne narzędzia), ale mam nadzieję, że uda Ci się uchwycić początki incydentu.

Biorąc to pod uwagę, sugeruję kilka narzędzi, których możesz użyć. Najpierw zacznij od dobrej polityki sudo (która została już zasugerowana). Po drugie, sprawdź sudoshell, jeśli musisz przyznać tym administratorom dostęp do roota. Po trzecie, prawdopodobnie twój najlepszy zakład (choć najbardziej intensywny), zajrzyj do kontroli jądra Linuksa.


+1 Dziękujemy za zasugerowanie sudoshell, a zwłaszcza za sprawdzenie systemu kontroli jądra Linux - może to być doskonałe uzupełnienie tego, co próbuję osiągnąć.
mfriedman

2

Możesz użyć tej biblioteki do sudo, dać każdemu swoje własne konto użytkownika i umieścić sudo -i w profilu everyones. W ten sposób mają natychmiastowy dostęp do konta root, a każde użyte polecenie jest rejestrowane.


+1 Nie wiedziałem o tej bibliotece. Dziękuję za udostępnienie!
mfriedman

1

Oni mają root. Najlepsze, na co możesz liczyć, to przynajmniej zobaczyć, kiedy zdecydowali się zerwać z małą utopią monitorowania, ale poza tym, co zrobili, można się domyślić.

„Najlepszą” opcją, jaką mogę wymyślić, jest narzucenie wszechstronnej automatyzacji i zarządzania konfiguracją oraz zarządzanie manifestami za pomocą systemu kontroli wersji i wdrażanie aktualizacji za jego pośrednictwem. Następnie zapobiegaj faktycznym logowaniom root na serwery. (Dostęp awaryjny „och nie, coś zepsułem” może być zapewniony przez niepodzielone i zmienione hasło po każdym użyciu lub klucz SSH, a wszyscy mogą obserwować administratora, który się spieprzył, aby upewnić się, że nie zmienić cokolwiek).

Tak, będzie to niewygodne i denerwujące, ale jeśli jesteś wystarczająco paranoikiem, aby chcieć monitorować działania wszystkich osób w takim stopniu, domyślam się, że znajdujesz się w środowisku, które jest niewygodne i wystarczająco denerwujące na inne sposoby, aby wygrać Wydaje się, że to duży problem.


Muszę się z tobą zgodzić. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby ludzie nie logowali się z uprawnieniami roota w celu dokonywania zmian na serwerach, a zamiast tego robili to za pośrednictwem systemu zarządzania konfiguracją. Uważam, że twoje komentarze są pomocne w dopracowaniu i wyjaśnieniu mojego pytania.
mfriedman

1

Jak powiedzieli inni, nie ma prawie sposobu na zalogowanie użytkowników z pełnym dostępem do roota w sposób, którego nie mogą wyłączyć, ale jeśli używasz debian / ubuntu, spójrz na snoopy , które jest bardzo zbliżone do tego, czego chcesz

snoopy jest jedynie biblioteką współdzieloną, która jest używana jako opakowanie funkcji execve () dostarczanej przez libc do rejestrowania każdego wywołania do syslog (authpriv). administratorzy systemu mogą uznać snoopy za przydatne w zadaniach takich jak monitorowanie lekkiego / ciężkiego systemu, śledzenie działań innych administratorów, a także dobre wyczucie tego, co dzieje się w systemie (na przykład apache uruchamiający skrypty cgi).


Dziękuję za odpowiedź. Czy obsługuje rejestrowanie naciśnięć klawiszy, czy tylko rejestrowanie poleceń?
mfriedman

0

Zgadzam się z komentarzami niepełnosprawnych na temat używania sudo do wszystkiego. Z pewnością ułatwia to rejestrowanie.

Dodam też okresowo tworzenie kopii zapasowej pliku historii bash. Niby często pomijane, ale czasem może być świetnym źródłem informacji ... po prostu zapytaj Goldmana Sachsa. ;-)

http://www.guardian.co.uk/business/2009/jul/12/goldman-sachs-sergey-aleynikov


2
Mam skrypt .bash_logout, który tworzy znacznik czasu kopii historii do /var/lib/history/$user.$tty-or-IP.$yymmddhhss, jeśli bardziej mi zależy, skonfiguruję rozliczanie procesów lub prawidłowe narzędzia do audytu ... ale tak naprawdę nie chodzi o bezpieczeństwo, więc mogę dowiedzieć się, kto zrobił coś głupiego i powiedzieć im a) nie robić tego ponownie, i b) jak to zrobić poprawnie. podniesienie poziomu wskazówek dla juniorów jest tutaj o wiele bardziej problemem niż zaufaniem.
cas

1
Przypomina mi historię, w której młodszy sprzedawca sprzedaje transakcję za milion dolarów. Oczekuje, że szef go zwolni, a szef mówi: „Do diabła nie! Szkolenie cię kosztowało mnie tylko milion dolarów!” Czuję, jak „poziom wskazówek” juniorów rośnie, gdy mówimy. ;-)
KPWINC

0

To byłoby trudne ...

root może uruchamiać dokładnie sprawdzone skrypty, które mogą naruszać wszystkie środki bezpieczeństwa (zabija procesy monitorowania), niszczą pliki dziennika / przycinają je itp. Ale nadal ...

Zakładając, że wielu administratorów posiadających uprawnienia roota pracuje jako zespół. I root może również zabić każdy proces monitorowania. I niestety ten login / hasło staje się publiczne. Albo dostaną niechciane towarzystwo.

W tym przypadku może mieć zastosowanie tworzenie wielu kont głównych z UID 0, choć nie jest to zalecane.

W / etc / ssh / sshd_config Zmiana linii na: PermitRootLogin no

jest polecany. W ten sposób użytkownik loguje się przy użyciu swojego normalnego konta (znacznik daty i godziny jest rejestrowany razem (być może sfałszowany adres IP)), a następnie przechodzi do rootowania. za pomocą polecenia su

Bezpośrednie logowanie jako root jest w ten sposób niemożliwe.

Musimy pomyśleć, co root tutaj nie może zrobić.

sudo powinno być dobre. Tworzenie kopii zapasowej katalogu / etc Pliki konfiguracyjne powinny być dobre. / var / katalog Pliki dziennika należy okresowo przesyłać pocztą elektroniczną lub przechowywać w osobnym systemie plików NFS.

Co powiesz na pisanie skryptów integrujących interfejsy API od firm Mobile Gateway, które grupują SMS-y wszystkich telefonów użytkowników root, że jeden z nich jest poza domem do pracy. Wiem, że byłoby to irytujące, ale jednak.

Przełamanie SSH jest w większości przypadków wykluczone.


0

Mamy następujące ustawienia na stronie klienta:

 • Podobnie otwarty w celu uwierzytelnienia za pomocą Kerberos w AD (konta osobiste)
 • Autoryzacja tylko dla niektórych grup AD administratorów Uniksa
 • grupa sudoers == grupa AD
 • Agenci OSSEC HIDS na każdym serwerze i menedżer na hartowanym serwerze
 • Interfejs sieciowy OSSEC
 • Splunk 3 z Splunk-for-OSSEC

Będzie rejestrować każde użycie sudo na serwerach, a także śledzić wszelkie zmiany plików, instalację pakietów, podejrzane procesy itp.


0

Mamy kilka serwerów terminali, aby uzyskać dostęp do całego naszego sprzętu, co oznacza, że ​​można zalogować się do dowolnej rzeczy z serwera terminali lub jeśli ma się dostęp fizyczny.

Sshd na serwerach terminali jest uzupełniony http://www.kdvelectronics.eu/ssh-logging/ssh-logging.html , działa dobrze, ale nie był aktualizowany przez długi czas. Zmodyfikowałem go trochę, aby działał na openssh 4.7, ale nie udało mi się tego zrobić z 5.1. Poprawione problemy z sshd i dopóki nie mam wystarczająco dużo czasu, aby to naprawić, prawie przełączyłem się na ttyrpld.


0

Do tej pory mam to:

 • sudosh : wydaje się wspierać A i B (choć nie do końca jestem pewien co do A)
 • Sudoscript : wydaje się obsługiwać B (Sudoscript ma komponent o nazwie sudoshell, a jeśli to właśnie sugeruje romanda, dziękuję za podpowiedź)
 • Snoopy Logger lub sudo_exetrace : nie do końca to, czego szukam, ale może być dobrym uzupełnieniem (dzięki therereceive i blauwblaatje dla tych linków)

Czy znasz inne podobne narzędzia, które nie wymagają łatania jądra lub innych składników systemu?

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.