Jak przyspieszyć uruchamianie serwera HP?


20

Mam serwer HP ProLiant DL370 G6, którego używam jako stacji roboczej. Ponowne uruchomienie i zimne uruchomienie zajmuje 60 sekund, zanim ekrany zostaną wysłane za pomocą dyskretnego procesora graficznego Radeon HD6xxx. Co mogę zrobić, aby przyspieszyć rozruch?


Miałem okazję korzystać z serwera HP Gen8. Publikuje szybko i pokazuje różne etapy inicjalizacji procesora / pamięci / QPI. Nadal zajmuje to dużo czasu, ale przynajmniej widzę, co się dzieje.


FWIW, to crapload szybszy niż ostrza Dell M610, M700 i M710, z którymi pracowałem podczas mojej ostatniej pracy.
mfinni

@mfinni W innych wiadomościach: niezawodna technologia pamięci Dell jest dla Ciebie dobra. Moje pytanie dotyczy specyfiki serwera HP. Jestem ciekawy, co tak naprawdę zajmuje tyle czasu i jak to wyłączyć :)
GregC

Dlatego zamieściłem komentarz: Nie mam odpowiedzi na twoje pytanie :-)
mfinni

2
Serwery Gen8 zostały zmodyfikowane, aby wyświetlały kroki wczesnej inicjalizacji na konsoli krótko po włączeniu. Bagażnika i POST czasy są podobne do G7, ale przypuszczam, że daje ludziom warm-rozmytej zobaczyć coś na ekranie.
ewwhite

Yuppers. Ciepłe fuzzie dookoła :)
GregC

Odpowiedzi:


20

Tutaj nie ma opcji. Od czasu pojawienia się Nehalem i nowszych procesorów czas POST w systemach HP znacznie się wydłużył.

Widzę, że używasz tego jako stacji roboczej. Czy jest jakaś opcja, aby pozostawić system włączony i skorzystać z niektórych opcji zarządzania energią BIOS?


3
Dla prawdy. Wszystkie trwają bardzo długo, aby wykonać test POST. W przypadku awarii, w której minuty mają znaczenie, jest to raczej denerwujące.
sysadmin1138

Pomaga to wyłączyć ROM-y opcji podczas uruchamiania sieci.
Matt

@Matt Mówię konkretnie o czasie, po którym ekrany są publikowane. Opcjonalne ROM dla niezliczonych kart to bitwa o kolejny dzień.
GregC,

1
@ sysadmin1138 Mam zamiar wysłać G5 ML370 do innego użytkownika SF. Uruchamia się w 60 sekund. Wariant G6 tego samego serwera wynosi 90-110 sekund.
ewwhite

8

Nic. Staranne serwery HP po prostu bardzo wolno się uruchamiają. G7 jest jeszcze gorszy, a G8 (właśnie testuje je teraz) też nie poprawił rzeczy. Wygląda jaśniej, ale wciąż wolniej się uruchamia.


1
Kto potrzebuje szybkich butów? Po prostu pozwalam serwerom działać, dopóki nie umrą ...# uptime 15:09:27 up 1033 days, 10:16, 39 users
ewwhite

2
Aby wyjaśnić to innym latom, tak długi czas pracy, taki jak ten, pomija ważny element w środowiskach produkcyjnych. Brakujące aktualizacje jądra nie są dobrą rzeczą.
Bill Carlson,

@BillCarlson Kernel (przynajmniej w Linuksie) można załatać bez restartu, ale zgadzam się z tobą - brak aktualizacji jądra nie jest dobrą rzeczą
Denys Vitali

7

Użyj kexec, aby ponownie uruchomić serwer. Powoduje to całkowite pominięcie procedur przed uruchomieniem i ponowne uruchomienie do jądra systemu Linux na końcu procesu zamykania systemu Linux, zamiast resetowania sprzętu i przechodzenia na POST.

Niestety kexec jest nieco kłopotliwy w użyciu, więc napisałem skrypt, aby ułatwić pracę z: kexec-reboot pozwoli ci wybrać jądro z listy rozruchowej gruba lub po prostu kexec najnowszego dostępnego jądra.


Jest dobrze.
ewwhite

2

Moim preferowanym rozwiązaniem strasznie wolnego czasu uruchamiania biografii G8 jest zainstalowanie bezpłatnego VMware vSphere Hypervisor zamiast uruchamiania systemu operacyjnego bezpośrednio na serwerze.

http://www.vmware.com/go/get-free-esxi


6
Wut?!? To nawet nie ma sensu!
ewwhite

1
W pewnym momencie będziesz musiał załatać i zrestartować host działający na czystym metalu. Albo będziesz miał błąd, który powoduje to samo. Uruchamianie ESXi zamiast Windows lub Linux nie zmieni czasu uruchamiania sprzętu.
mfinni

5
Załóżmy, że restartujesz 100 razy / rok. 90 jest związanych z Windows Update, a 10 związanych jest z konserwacją sprzętu. Następnie masz 90% szybszy czas uruchamiania za pomocą hiperwizora.
moander

2
Spędziłem tydzień na debugowaniu skryptu Red Hat, który nie działał zgodnie z przeznaczeniem, co drastycznie skróciłoby mój czas pracy. To nie sprzęt był wadliwy lub wymagał łatania, to system operacyjny Linux na tym sprzęcie. VMWare znacznie ułatwiłoby to.
shearn89

1

Miałem problem polegający na tym, że pierwszy biały ekran „HP Proliant” nie pojawiał się przez około 5 minut. Wyczyszczenie pamięci NVRAM rozwiązało problem.

Wyczyszczenie pamięci NVRAM wyczyści wszystkie ustawienia „BIOS”, więc jeśli nie chcesz, aby tak się stało, nie chcesz wyczyścić pamięci NVRAM.

Spróbuj wyczyścić pamięć NVRAM:

  1. wyłącz maszynę, odłącz wszystkie zasilacze
  2. otwórz obudowę i znajdź przełącznik DIP z 10 przełącznikami i przełącznik 6 (prawy) z spinaczem do papieru.
  3. podłącz urządzenie i włącz je ponownie przez 3-5 minut. wyłącz maszynę, odłącz wszystkie zasilacze
  4. otwórz obudowę i znajdź przełącznik DIP z 10 przełącznikami i ustaw przełącznik 6 w pozycji wyłączonej (po lewej).
  5. włącz ponownie urządzenie.

Nie próbowałem po prostu odłączać zasilania, aby umożliwić rozładowanie wszystkich komponentów przez dowolny okres czasu, więc możliwe jest, że samo usunięcie zasilania rozwiązało problem.

ref:


Czy przechwyciłeś ustawienia CMOS, a następnie ustawiłeś je na te same?
GregC,

Jest to podobne do formatowania dysku SSD i ponownej instalacji ze świeżych nośników, gdy jakaś funkcja w systemie Linux nie działa całkiem.
GregC,

Prawdziwe. Nie stanowiło to dla mnie problemu, ponieważ zmieniłem przeznaczenie maszyny, gdy natknąłem się na problem. Odpowiem ostrzeżenie.
mbrownnyc
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.