Montaż NFS zamontowany wewnątrz innego montażu NFS znika losowo


9

Mam dość dziwny problem, w którym moje zagnieżdżone wierzchowce NFS od czasu do czasu znikają losowo.

Wpisy fstab wyglądają mniej więcej tak:

nfs:/home /home nfs rw,hard,intr,rsize=32768,noatime,nocto,proto=tcp 0 0
nfs:/bigdir /home/bigdir nfs rw,hard,intr,rsize=32768,noatime,nocto,proto=tcp,bg 0 0

Problem polega na tym, że od czasu do czasu folder „/ home / bigdir” będzie pusty, mimo że mtab uważa, że ​​udział jest nadal zamontowany. nfsstat i in. glin. myślę również, że udział jest nadal zamontowany.

Jedyne, co działa, to odmontowanie, a następnie (ponowne) zamontowanie udziału bigdir.

Strona serwera to NetApp. Po stronie klienta znajduje się jądro RHEL5.5, 2.6.18-194 (Tak, wiem, że 5.8 nie działa, ale o ile widzę, nie ma błędów dla tego konkretnego problemu).

Mogę użyć różnych hacków, takich jak automount, lub zamontować go na innej ścieżce, a następnie użyć opcji --mount bind, ale chciałbym rozwiązać podstawowy problem.

Odpowiedzi:


1

Wspomniałeś o wypróbowaniu automount. Czy /home/bigdirwyjąłeś wpis z autofs? Zastanawiam się, czy zostawiłeś to przez przypadek, a automount odmierza czas. Nie jestem pewien, jak wpis w obu fstab i autofs grałby out (chociaż Przypuszczam fstab wygra i będzie ona traktowana jako statyczny montowania).

Ponadto, czy df -hpokazuje również /home/bigdirjako zamontowany?


Cześć, dziękuję za odpowiedź. Nie próbowałem jeszcze używać automount, ponieważ zwykle nie potrzebujemy tego. Było to głównie po to, aby uzyskać pewną automatyzację montażu / odmontowywania udziału, gdy nie był używany, mogło to pomóc w obejściu problemu. dfrzeczywiście pokazał także / home / bigdir.
espenfjo

1

Wygląda na to, że nie musiałbyś również montować bigdir z udziału NFS. gdy już montujesz dom z zagnieżdżonym bigdirem . Więc powinieneś po prostu to zrobić

mount /home/bigdir /bigdir

A może po prostu zrobić miękki link?


Nie tak działa NFS.
womble

Masz rację: musiałby dodać nohidetag
Octavian

Nie, nohidedotyczy zagnieżdżonych montowań na serwerze.
womble

1

Myślę, że „podstawowej kwestii” nie można naprawić. Po ponownym podłączeniu / home, na przykład z powodu problemów z połączeniem, zagnieżdżone podłączenie zostaje ukryte, ponieważ katalog, w którym został podłączony, nie istnieje (). Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie zagnieżdżonego udziału w innym punkcie i użycie dowiązania symbolicznego. Tak zawsze robię. Btw. crossmnt i nohide najlepiej byłoby dołączyć do eksportu serwera i zamontować jeden udział.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.