Czy powinienem defragmentować woluminy RAID?


30

Wydaje mi się, że skoro woluminy RAID są logiczne (w przeciwieństwie do fizycznych), układ, który według systemu operacyjnego ma, może nie odpowiadać faktycznemu układowi fizycznemu.

Czy więc defragacja ma sens dla RAID?

Odpowiedzi:


32

Tak, defragacja nadal ma sens dla RAID. Chociaż prawdą jest, że układ widziany przez system operacyjny nie jest taki sam jak układ fizyczny, jest monotoniczny, tzn. Sektory wirtualne są w tej samej kolejności na dysku, co w macierzy, po prostu są rozproszone na dyskach.

Ponadto kontroler RAID użyje buforowania predykcyjnego (jeśli go posiada) w oparciu o zrozumienie układu macierzy, dzięki czemu będzie działał lepiej, jeśli masz defragmentację.

Nie musisz defragmentować tylko wtedy, gdy podstawowy nośnik danych ma dostęp losowy, więc nie defragmentuj klucza USB i nie defragmentuj dysku SSD.


8
+1 Bardzo podoba mi się notatka o SSD; całkiem dobrze! Powodem tego jest fakt, że większość SSD i pamięci flash wykorzystuje coś, co nazywa się poziomowaniem zużycia, który zapisuje dane w fizycznych lokalizacjach, które nie są często używane. Ponieważ jest to zwykle przezroczyste dla systemu operacyjnego, defragmentacja nie ma znaczenia na tych nośnikach.
msanford

1
Nie powiedziałbym, że dyski SSD nie wymagają defragmentacji, ponieważ wykazanie znacznych różnic między szybkościami dostępu sekwencyjnego i losowego jest banalne . W końcu pojawi się wyrównanie zużycia, ale tylko w miarę starzenia się mediów, podobnie jak wykrywanie złego sektora na wirującym metalowym dysku. Jednak w ogólnym / powszechnym przypadku klastry / zakresy, które są logicznie sekwencyjne na wolumenie, będą fizycznie sekwencyjnymi sektorami na nośniku, podobnie jak spinning metal. W zależności od przypadku zastosowania może być korzystne.
Bacon Bits

1
Defragmentacja pamięci flash jest niebezpieczna, ponieważ operacja przenosi dane bezużytecznie przez zwiększenie zużycia urządzenia. Tylko źle napisane oprogramowanie pozwala nawet wykonać taką operację
usr-local-ΕΨΗΕΛΩΝ

@BaconBits Każdy „bit” dowolnej pamięci flash, w tym dyski SSD, można zapisać tylko tyle razy, zanim stanie się bezużyteczny. Dyski SSD zazwyczaj mają większą pojemność niż specyfikacje, po prostu dlatego, że gdy jeden bit umiera, otwiera się inny zapasowy. Ponieważ oczekuje się, że w końcu umrą. Ale jest tylko tyle części zamiennych ...
Jerry Dodge

6

Tak. Bez względu na poziom RAID, na którym działasz, fragmentacja może mieć wpływ na fragmentację (chyba że korzystasz z rozwiązań SAN, takich jak NetApp z układem WAFL).

RAID1 to tylko lustro fragmentacji na obu dyskach. RAID0 dzieli tylko pofragmentowane pliki na dwa dyski. RAID5, 10 itp.


0

Nie.

  1. Jest mało prawdopodobne, aby uzyskać dostęp do danych na dysku w sposób liniowy.
  2. Dane są dystrybuowane na wiele dysków, więc nie ma „początku”, „końca” ani „początku”.
  3. Zapisy są BARDZO drogie w przypadku „typowej” macierzy RAID 5. Nawet w innych układach RAID zużywasz energię i procesor.
  4. Prawie niemożliwe jest udowodnienie, że defragmentacja faktycznie poprawia wydajność.

Tak, na komputerze stacjonarnym z jednym dyskiem. Serwery? Nie warte wysiłku.


1
@ 1 Chyba że zrobisz @ 4 Możesz to zrobić
Michaił
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.